Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:28:18 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1891 versus 1891 Λιποβαρής  (Αναγνώστηκε 12883 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 26, 2016, 02:53:08 μμ »

Ο λογος που μια παλια φθαρμενη ΑΛΛΑ γνησια λιρα δεν περναει το φιλερ ειναι ενα χτυπημα στο ριμ,ενα γρεζι-δοντακι στην περιμετρο ή ακομα και στραβος δισκος απο πιεση ή χτυπημα.Επισης δεν περνουν και ορισμενες ημερομηνιες που ειναι high rim...

Το εχω ξαναπει οτι το φιλερ ειναι χρησιμο οταν εχεις πολλα κομματια που θελεις να τα ελεγξεις σε συντομο χρονο.Πουθενα αλλου δεν χρειαζεται.....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:08:05 μμ »

Γιάννη,δεν εννοώ ούτε rim damage,ούτε στραβή λίρα.
Μιλάω για μία λίρα π.χ 1891,χωρίς γρατζουνιές στο rim,ίσια,αλλά φθαρμένη-ελλιποβαρής.Δεν θα περάσεις λίρα σαν τη "Δεκάρα του Κατάδικου" απο φίλλερ,αν είναι τόσο χάλια θα είναι μάταιος κόπος.
Αυτή λοιπόν η -ας πούμε- 7.88 γρ βάρους λίρα,θα είναι πιό παχιά,ή πιό λεπτή;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:20:22 μμ »

Θα ειναι πιο λεπτη Βασιλη και θα περναει αερα το φιλερ σε αυτη την περιπτωση Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:37:51 μμ »

Θα ειναι πιο λεπτη Βασιλη και θα περναει αερα το φιλερ σε αυτη την περιπτωση Χαμόγελο
Α γειά σου.
Μιάς και σε βρήκα στη στεριά:Αν τη λίρα την πιάσουν χιλιάδες χέρια μέσα στα 100+ χρόνια κυκλοφορίας της,αδυνατίζει ή παχαίνει;

Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:41:22 μμ »

Αμα πολιοαδυνατίσει,της περνούνε ένα χέρι επιχρύσωση και έρχεται στα ίσια της Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 26, 2016, 03:48:37 μμ »

Αν δεν περνάει, την κοιτάς αν είναι πέτσικη. ;-)
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:03:09 μμ »

Sabby μερικές φορές διαφορετικές απόψεις είναι κ οι δυο σωστές..όταν περνάνε από πολλά χέρια τα λιρακια σε πολλές περιπτώσεις όπως σου είπε ο μιλου γρατζουνιζονται η χαλούν τα δοντάκια κ δεν περνούν από τα φιλερ..ξέρεις η φθορά δεν είναι χάσιμο μετάλλου είναι κ αυτό που σου είπα κ μαλλον κάτι σου διαφεύγει η απλά θέλεις να με μειώσεις.. Πες την άποψη σου αλλά γιατί τόση ειρωνία δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά..
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:14:28 μμ »

Από φίλερ δεν περνάνε κάποιες Αυστραλέζες, οι high rim (1925) και μερικές χρονολογίες στις καινούργιες Ελισάβετ.

ΥΓ υπάρχουν και οι εξαιρέσεις του κανόνα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2016, 11:43:36 μμ από incredible » Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:18:20 μμ »

Αυτό που λες κοσμα είναι δεδομένο..μου έπεσε μία από τα χέρια που περνούσε κ χτύπησε με τα κοντάκια στο πάτωμα..ε μετά κολλούσε στην σχισμή.. Είναι κ αυτή μα φθορά έτσι δεν είναι?μέταλλο δεν χάνει έτσι αλλά δεν περναει
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:19:52 μμ »

Sabby μερικές φορές διαφορετικές απόψεις είναι κ οι δυο σωστές..όταν περνάνε από πολλά χέρια τα λιρακια σε πολλές περιπτώσεις όπως σου είπε ο μιλου γρατζουνιζονται η χαλούν τα δοντάκια κ δεν περνούν από τα φιλερ..ξέρεις η φθορά δεν είναι χάσιμο μετάλλου είναι κ αυτό που σου είπα κ μαλλον κάτι σου διαφεύγει η απλά θέλεις να με μειώσεις.. Πες την άποψη σου αλλά γιατί τόση ειρωνία δεν το καταλαβαίνω ρε παιδιά..
Φιλε Μανο οταν οι λιρες γρατζουνιζονται η χαλουν τα δοντακια δεν εχει να κανει με το αν περναει απο το φιλερακι γιατι εκει εχει να κανει μονο το παχος του δισκου που για να περασει απο την τρυπα του φιλερ θα πρεπει ναναι συμφωνα με τις προδιαγραφες.Αν ο δισκος ειναι παχυτερος απο το κανονικο και σκαλωνει τοτε θα πρεπει να ψαχτεις.Αυτο που λεει ο sabby παραπανω ειναι οτι αν και με τοσα χρονια χρησης καποιο κομματι που φυσιολογικα εχει "αδυνατισει"απο το συνεχες τριψιμο και παρολα αυτα εξακολουθει να σφηνωνει στην τρυπα εεε τοτε κατι υποπτο συμβαινει
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:22:30 μμ »

Αυτό που λες κοσμα είναι δεδομένο..μου έπεσε μία από τα χέρια που περνούσε κ χτύπησε με τα κοντάκια στο πάτωμα..ε μετά κολλούσε στην σχισμή.. Είναι κ αυτή μα φθορά έτσι δεν είναι?μέταλλο δεν χάνει έτσι αλλά δεν περναει

Μάνο, δεν μιλάμε για χτυπημένη λίρα.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:32:41 μμ »

Ε ναι έχει δίκιο ο sabby κάτι τρέχει με μεγάλη πιθανότητα.. Απλά τα μπερδεψα γιατί στην φθορά συμπεριλαμβανω κ τα χτυπήματα..έχω δει κ αρκετές λίρες του 1927 που δεν περνάνε δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι..ποια η γνώμη σας?
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:38:11 μμ »

Ε ναι έχει δίκιο ο sabby κάτι τρέχει με μεγάλη πιθανότητα.. Απλά τα μπερδεψα γιατί στην φθορά συμπεριλαμβανω κ τα χτυπήματα..έχω δει κ αρκετές λίρες του 1927 που δεν περνάνε δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι..ποια η γνώμη σας?
Μια φωτό θα λύσει τον προβληματισμό σου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 26, 2016, 11:46:08 μμ »

Ναι πρέπει να βάλω φωτο κ να αποφανθείται.. Απλά ξέρεις κοσμα τι άσχετος είμαι με την τεχνολογία κ θέλω τον χρόνο μου μέχρι να ανεβασω.. Σαρκασμός Θυμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 27, 2016, 12:12:22 πμ »

 Λιποβαρης ετυμολογια λεξης; Μηπως εννοειτε ελλειποβαρης;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences