Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:23:35 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1891 versus 1891 Λιποβαρής  (Αναγνώστηκε 13176 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 07:04:54 μμ »

Χωρις να ειμαι γνωστης στις λιρες,απο οσα εχω δει πιστευω πως η αριστερη στις πρωτες φωτο ειναι προβληματικη..η καπα του αγιου κ η αρχη της ουρας του αλογου δεν μου πολυαρεσουν..οσο για την μερια της βικτωριας,πιθανολογω κ εγω πως εχουν τοποθετηθει αναποδα κ ειναι η δεξια η προβληματικη.αν η ελλειψη βαρους οφειλεται στην φθορα ομως δεν το ξερω...
Στην κατάσταση αυτή δεν έχει καμμία σημασία η αυθεντικότητα, τον πρώτο λόγο τον έχει το χωνί.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 07:17:25 μμ »

Γνήσιες και οι 2

Απλά η μία έχει τόσο μεγάλη φθορά που είναι λογικό να χάνει και στο βάρος...

Είναι κομμένες από την ίδια μήτρα και αυτό διακρίνεται στην ημερομηνία..κοιτάξτε τα 9ρια
Καταγράφηκε

teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 10:05:58 μμ »

Δειτε το παχος του σπαθιου στην μια και στην αλλη

Αυτό ακριβώς παρατήρησα και εγώ, μεγάλες διαφορές στο πάχος του σπαθιού
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 10:10:27 μμ »

Ειπα και ελαλησα και αμαρτια ουκ εχω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:53:37 πμ »

Και η μία και η άλλη έχουν σημεία προβληματικά , που υποδηλώνουν υποψία πλαστότητας κατά την γνώμη μου.
Και οι δύο είναι σε μη συλλέξιμη κατάσταση.
Ωστόσο θα μπορούσε μία γνήσια παλαιάς κοπής   να είναι είναι ελαφρώς ελλιποβαρής λόγω χρήσης - φθοράς , και μια πλαστή σε σωστό βάρος.
Θα ήθελες να μας πεις πια είναι η λειψή στο βάρος;
Πάντως από φώτο και μόνο  πιστεύω δεν μπορεί να γίνει ασφαλής εκτίμηση σε αυτά τα δύο κομμάτια έτσι όπως είναι.
Είναι που είναι λιώμα , δεν χάνεις τίποτα να δεις τα καράτια με τρίψιμο και με τα οξέα ...
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 01:34:31 πμ »

Τα δεδομένα που υπάρχουν είναι ότι α) μία από τις δύο λίρες είναι λιποβαρής και β) οι φωτογραφίες, από ότι είδα στις φωτογραφίες, λοιπόν, η μία λίρα είναι φθαρμένη σαν να την έχουν περάσει από συρματόβουρτσα και της λείπει κάτι λιγότερο από το μισό ριμ και η άλλη λίρα είναι φθαρμένη αλλά έχει πάνω της και "μισό τόνο" μπίχλα, άρα το λογικό συμπέρασμα βάσει των δεδομένων που υπάρχουν είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω... Χαμόγελο
+1
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 04:13:05 πμ »

Και η μία και η άλλη έχουν σημεία προβληματικά , που υποδηλώνουν υποψία πλαστότητας κατά την γνώμη μου.
Και οι δύο είναι σε μη συλλέξιμη κατάσταση.
Ωστόσο θα μπορούσε μία γνήσια παλαιάς κοπής   να είναι είναι ελαφρώς ελλιποβαρής λόγω χρήσης - φθοράς , και μια πλαστή σε σωστό βάρος.
Θα ήθελες να μας πεις πια είναι η λειψή στο βάρος;
Πάντως από φώτο και μόνο  πιστεύω δεν μπορεί να γίνει ασφαλής εκτίμηση σε αυτά τα δύο κομμάτια έτσι όπως είναι.
Είναι που είναι λιώμα , δεν χάνεις τίποτα να δεις τα καράτια με τρίψιμο και με τα οξέα ...


Οι ήδη κατατεθειμένες απόψεις αποδεικνύουν ότι όλες οι τεκμηριώσεις είναι  πολύτιμες. Γιαυτό για να ακουστούν πιθανών σημαντικές εκτιμήσεις και άλλων συναδέλφων μελών η σωστή απάντηση θα δωθεί αφού περάσει μια ημέρα χωρίς νέο μήνυμα

Αμφότερες περάσαν τα 3 τεστ του Fisch που είναι ο καλύτερος έλεγχος καρατίων

Από τη συζήτηση προέκυψε και ένα νέο ερώτημα αν η λιποβαρής είναι απομίμηση ή γνήσια?
 
Είστε έμπειροι τεχνικοί και πολλοί από εσάς φίλοι. Όταν ξεκίνησα το θέμα νόμιζα ότι θα συμφωνούσατε σε ένα ομόφωνο πόρισμα.
Έπεσα έξω, τώρα διαπιστώνω γιατί οι «επιστιμονικές» απόψεις ενίοτε διαφέρουν.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 04:55:06 μμ »

Μπίχλα (βρώμικη) εναντίον Μπιχλιμπίδω (καθαρή) παρακαλώ σημείωσατε 1  Απορία
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 05:29:02 μμ »

Λογικόν.....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 27, 2016, 01:55:47 μμ »

Αμφότερες περάσαν τα 3 τεστ του Fisch που είναι ο καλύτερος έλεγχος καρατίων
Από τη συζήτηση προέκυψε και ένα νέο ερώτημα αν η λιποβαρής είναι απομίμηση ή γνήσια?
 
Απορία: όταν έχουμε λιποβαρή Βικτώρια που της λείπει rim  ο έλεγχος καρατιών με fish έχει νόημα; γιατί μπορεί να έχει ανυψωθεί το πάχος στο field και αυτό να μην γίνεται αντιληπτό
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 27, 2016, 02:17:19 μμ »

Αμφότερες περάσαν τα 3 τεστ του Fisch που είναι ο καλύτερος έλεγχος καρατίων
Από τη συζήτηση προέκυψε και ένα νέο ερώτημα αν η λιποβαρής είναι απομίμηση ή γνήσια?
 
Απορία: όταν έχουμε λιποβαρή Βικτώρια που της λείπει rim  ο έλεγχος καρατιών με fish έχει νόημα; γιατί μπορεί να έχει ανυψωθεί το πάχος στο field και αυτό να μην γίνεται αντιληπτό
Βάσει φυσικής, αν είναι λιποβαρής δεν έχει νόημα.... αν όμως έχουν προσθέσει πάχοςστο field δεν θα είναι λιποβαρής, άρα περνάει το τεστ του φις στο ζύγισμα αλλά φρακάρει στο τεστ πάχους και διαμέτρου....  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2016, 10:00:34 μμ »

Οι 8 στις 10 λίρες από το 1932 κ πριν δεν περνάνε εύκολα το φιλλερακι..συνήθως οι ελλιποβαρεις σε τέτοιο σημείο είναι πλαστές σε σωστά καράτια..
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 25, 2016, 10:10:22 μμ »

Οι 8 στις 10 λίρες από το 1932 κ πριν δεν περνάνε εύκολα το φιλλερακι..συνήθως οι ελλιποβαρεις σε τέτοιο σημείο είναι πλαστές σε σωστά καράτια..
Εγώ νόμιζα το αντίθετο,οτι δηλαδή,δυσκολία στο φίλλερ έχουν πιό συχνά οι Εδουάρδοι και οι Γεώργιοι και συνήθως οι SA mint.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 26, 2016, 12:04:20 πμ »

Από το 1932 κ πίσω είπα φίλε μου..μην ξεχνάς ότι πρόκειται για μία νομίσματα 100 ετών πάνω κάτω με πρωτόγονα μέσα κοπής σε σχέση με σήμερα.. Έχουν περάσει από χιλιάδες χέρια κ γ χρήση πάντα κάτι αφήνει ώστε να μην περνάνε πολλές από την σχισμή
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 26, 2016, 02:43:30 μμ »

Από το 1932 κ πίσω είπα φίλε μου..μην ξεχνάς ότι πρόκειται για μία νομίσματα 100 ετών πάνω κάτω με πρωτόγονα μέσα κοπής σε σχέση με σήμερα.. Έχουν περάσει από χιλιάδες χέρια κ γ χρήση πάντα κάτι αφήνει ώστε να μην περνάνε πολλές από την σχισμή
Εννοείς οτι οι λίρες με τα χρόνια παχαίνουν;;;: Έκπληξη
Ισως να έχεις δίκιο,με τα χρόνια μπορεί να αλλάζει ο μεταβολισμός τους. Απορία Απορία
Οι λίρες απο τη χρήση φθείρονται,γίνονται ελλιποβαρείς,συνεπώς "αδυνατίζουν" και λογικά περνάνε τη σχισμή πιό εύκολα.Τουλάχιστον,έτσι νομίζω.
Επειδή σίγουρα κάποιος απο τους δυό μας κάνει λάθος,
ας μας το ξεδιαλύνει κάποιος τρίτος.
Καλώ τους γνώστες λιρών να τοποθετηθούν επί των απαντήσεων.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences