Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 01:02:00 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επίδεσμοι  (Αναγνώστηκε 4419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:27:33 πμ »

Κι ένα θέμα για τους επιδέσμους διάφορων στρατών.

Ξεκινάω με δυο βρετανικούς, με πρώτο τον "μικρό" First Field Dressing. O Ο συγκεκριμένος έχει κατασκευαστεί το πρώτο εξάμηνο του 1944 και έχει ακόμη τη ζελατίνα του, αν και με τα χρόνια αυτή έχει χάσει την ελαστικότητά της όπως είναι φυσικό, με αποτέλεσμα να είναι σχετικά εύθραυστη.



Φέρονταν στη μικρή δεξιά τσέπη του παντελονιού τύπου Battle Dress (εκστρατείας), ενώ και τα χιτώνια της Service Dress (υπηρεσίας) των αξιωματικών είχαν μια μικρή τσέπη στο εσωτερικό, χαμηλά στα δεξιά. Και οι δυο τσέπες διακρίνονται στις επόμενες φωτογραφίες.





Ο "μεγάλος" αιμοστατικός επίδεσμος (Shell Dressing). Ο συγκεκριμένος είναι κατασκευής 1939. Μεταφέρονταν στο σακίδιο, σε αρκετές φωτογραφίες διακρίνεται όμως κάτω από το δίχτυ παραλλαγής του κράνους.



Κι ένας γερμανικός, κατασκευής επίσης 1939. Και οι συγκεκριμένοι φέρονταν σε ειδικά προβλεπόμενο τσεπάκι στο εσωτερικό των χιτωνίων.



Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:27:27 μμ »

Και η δική μου συμμετοχή, ένας αμερικάνικος επίδεσμος του Β'ΠΠ,  μοντέλο Carlisle. Τοποθετούνταν σε ειδική θήκη, η οποία αγκιστρωνόταν στην ζώνη της εξάρτυσης, με τα γνωστά ειδικά άγκιστρα, τα οποία έμπαιναν στις τρύπες της ζώνης.  
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:39:41 μμ »

Βρήκα και την θήκη του οπότε ανεβάζω ολοκληρωμένες φωτογραφίες από αυτό τον επίδεσμο, που παρουσιάστηκε το 1941 στις ένοπλες δυνάμεις των ΗΠΑ. Φυσικά μετά τον πόλεμο χορηγήθηκαν και στην Ελλάδα μεγάλες ποσότητες από αυτό το μοντέλο.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:43:54 μμ »

Ο επόμενος επίδεσμος είναι πάλι Αμερικάνικος. Μοντέλο carlisle έγινε αποδεκτός το 1943. Η διαφορά είναι η συσκευασία του, όπως θα καταλάβετε και από τις φωτογραφίες. Και αυτός χορηγήθηκε στην Ελλάδα σε μεγάλες ποσότητες μετά τον Β'ΠΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2015, 09:59:41 μμ από panos_v » Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:49:00 μμ »

Νεότερο μοντέλο, ο επόμενος επίδεσμος, των ΗΠΑ πάλι, εμφανίστηκε στα πεδία των μαχών (Βιετνάμ) το 1969. Όπως ήταν αναμενόμενο, υιοθετήθηκε από τον Ελληνικό στρατό και αυτός.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2015, 10:02:41 μμ από panos_v » Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:59:10 μμ »

Και κλείνω με τις ΗΠΑ, με το πιο τελευταίο μοντέλο που υπάρχει σε επιδέσμους. Φυσικά και δεν έχει υιοθετηθεί ακόμη από την Ελλάδα, αν αναρωτιέστε.

Συγνώμη για κάποιες φωτογραφίες, οι οποίες δεν είναι καθαρές αλλά η φωτογραφική μου μηχανή μετά από πρόσφατο πέσιμο ..... μου κρατάει μούτρα!! Κλείσιμο ματιού  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:14:10 μμ »

Ανεβαζω και εγω εναν, οποιες πληροφοριες ευπροσδεκτες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:17:34 μμ »

Αυτό Στέλιο είναι το κουτί του τρίτου επιδέσμου που ανέβασε ο Πάνος. Μέσα είναι συσκευασμένος ακριβώς με αυτόν τον τρόπο, στο διάφανο σακουλάκι ο επίδεσμος.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:57:45 μμ »

Ξερεις ποσα χρονια σκεφτομαι να το ανοιξω να δω πως ειναι μεσα συσκευασμενος? Τελικα ειδα  Σαρκασμός Ευχαριστω για τις πληροφοριες!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
stergio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:56:23 μμ »

Και οι δικοι μου, Αν και πιο προσφατοι






Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences