Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:49:20 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Διαβάζοντας" το φωτογραφικό χαρτί  (Αναγνώστηκε 9763 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:08:59 μμ »

Ανεβαζω την εμπρος οψη της φωτο που ανεβασα εχθες την πισω της πλευρα που απεικονιζεται ο Ελευθεριος Βενιζελος. Γνησια λοιπον αποτι μου ειπατε!

Με τα "διάσημα" πρόσωπα ίσως να είναι και τυπωμένες καρτ ποστάλ. Το ίδιο χαρτί χρησιμοποιούνταν και για τύπωμα καρτ ποστάλ και σαν φωτογραφικό χαρτί. Στην περίπτωση του Βενιζέλου π.χ. η πίσω πλευρά δεν μπορεί να πει πολλά, πέρα από την εποχή πιθανόν στην οποία τυπώθηκε ή εμφανίστηκε. Αυτή που θα "μιλήσει" είναι η μπροστινή πλευρά. Φαίνεται όντως ότι είναι φωτογραφία από τη χαρακτηριστική "γυαλάδα", παρά τυπωμένη.

Οι φωτογραφίες του Μεταξά είναι μούρλια, καθώς είναι "ιδιωτικές"! Κι εγώ τις "κυνηγάω" γενικά! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:23:27 μμ »

Το ίδιο χαρτί χρησιμοποιούνταν και για τύπωμα καρτ ποστάλ και σαν φωτογραφικό χαρτί.

Εχμμμμ.... ένα μέρος των καρτ ποστάλ δεν τυπώνονταν σε τυπογραφεία (με τις τυπογραφικές μεθόδους της κάθε εποχής); Θέλω να πω δεν υπάρχουν και καρτ ποστάλ σε τυπογραφικό χαρτί; (Που υποθέτω ότι είναι και η μεγαλύτερη ποσότητα...)

Προφανώς κάποιος μπορέι να εκτύπωνε 100 ή 1000 αντίτυπα στο φωτογραφείο του, αλλά κάποιες μεγάλες ποσότητες δεν τυπώνονταν σε τυπογραφεία; (Των οποίων η αξία "μετράει" αλλιώς, βέβαια.)



Για να το πω πιο οργανωμένα: Οι καρτ ποστάλ "γενικά" εκτυπώνονται σε τυπογραφεία. Η όποια αξία τους δεν είναι του παρόντος. Εδώ μιλάτε για φωτογραφίες, κάποιες από τις οποίες (για πολλούς και διαφόρους λόγους) εκτυπώνονταν σε στυλ καρτ ποστάλ. Ενδεχομένως και σε αρκετά μεγάλες ποσότητες, πράγμα που ισχύει έτσι κι αλλιώς για οποιαδήποτε φωτογραφία.

Μου φαίνεται απίθανο να χρησιμοποιούσαν οι τυπογράφοι φωτογραφικό χαρτί, και λόγω κόστους και λόγω ιδιοτήτων (του χαρτιού). Κατ' εξαίρεση ΟΚ, αλλά "γενικά";;;;
Καλά τα λέω;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2015, 01:31:54 μμ από sac » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:32:53 μμ »

Το ίδιο πράγμα λέμε Γιώργο...

Κάποιες φωτογραφίες είναι εμφανισμένες σε χαρτί καρτ ποστάλ. Λογικά είναι μοναδικές ή υπάρχει ένας περιορισμένος αριθμός αντιγράφων. Συνήθως αυτές δε θα είναι όμως στα φωτογραφικά χαρτιά σε στυλ καρτ ποστάλ της δεκαετίας του '30 και του '40 (Agfa, Leonar, Mimosa π.χ.), αλλά αφορούν στα χαρτιά της δεκαετίας του '20.

Κάποιες άλλες καρτ ποστάλ είναι τυπωμένες σε τυπογραφεία σε μεγάλο αριθμό αντιτύπων. Η τιμή καθορίζεται από το θέμα, την προσφορά και τη ζήτηση.

Λογικό.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 06:29:54 μμ »

Αλλη μια φωτογραφια του βασιλια Γεωργιου Α που ηταν για 50 χρονια βασιλιας!

Η φωτογραφια ειναι κολημενη επανω σε χοντρο χαρτι το οποιο φερνει τη φιρμα του φωτογραφιου στη Βιεννη στην πισω του πλευρα.

Ειναι τραβηγμενη το 1890 και το χαρτι εχει γινει τελειως ακαμπτο που στην παραμικρη κινηση να λυγισει πιθανον να σπασει!

Η τελευταια φωτο ειναι καπως επεξεργασμενη απο μενα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 06:34:57 μμ »

Και αλλη μια φωτογραφια απο την τραγουδιστρια της νικης Σοφια Βεμπο! Η φωτογραφια ειναι μεγαλη σε μεγεθος 25Χ20 και η μια της πλευρα ειναι κομμενη λοξα και κανει τη φωτογραφια να μην ειναι τετραγωνη.

Η πισω πλευρα δεν εχει καποια φιρμα εταιριας παρα γραμμενο με μολυβι κατι. Παιζει να ειναι υπογραφη της?

Επισης η τελευταια ειναι επεξεργασμενη απο μενα και παλι!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 07:41:09 μμ »

Και αλλες δυο παρακατω που πες πανε σαν στρατιωτικες καθως απεικονιζεται ο Μεταξας με συνοδεια και καποιους στρατιωτικους!

Στην πρώτη από τις δύο, δίπλα στον Μεταξά βρίσκεται διπλωμάτης με την επίσημη στολή του. Δεν έχει τύχει να ξαναδώ πάλι φωτογραφία με ανάλογη στολή !!!!!!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:06:44 μμ »

Πανο ευχαριστω για την παρατηρηση! Αν μου πεις και το ονομα του θα σε παραδεχτω  Σαρκασμός

Μια σημειωση, η φωτογραφια αυτη εχει γινει καθρεπτης, δεν ξερω πως αλλα ο Μεταξας ειναι απο δεξια στην πραγματικοτητα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:32:35 μμ »

Πανο ευχαριστω για την παρατηρηση! Αν μου πεις και το ονομα του θα σε παραδεχτω  Σαρκασμός

Θα μπορούσα να το βρω το όνομα, αν είχα μια ημερομηνία από την φωτογραφία.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:58:18 μμ »

Δυστηχως δεν εχω πληροφοριες τι εποχης ειναι Πανο....  Λύπη
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:58:35 μμ »

Μια σημειωση, η φωτογραφια αυτη εχει γινει καθρεπτης, δεν ξερω πως αλλα ο Μεταξας ειναι απο δεξια στην πραγματικοτητα  Χαμόγελο

Το παρατήρησα κι εγώ, καθώς τα μετάλλια του διπλωμάτη θα έπρεπε επίσης να βρίσκονται στην αριστερή πλευρά του στήθους του. Συμβαίνει κάποιες φορές. Απλά το φιλμ, όντας διάφανο, εμφανίστηκε ανάποδα από λάθος του φωτογράφου, ο οποίος μπέρδεψε τη μπροστά πλευρά του με την πίσω του. Μπορείς σε κάποιο προγρμματάκι (στο photoshop π.χ.) να το διορθώσεις.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:01:27 μμ »

Οχι δεν καταλαβες εγω το εκανα ετσι, η φωτογραφια ειναι κανονικη. Αλλα δεν ξερω πως εχω βαλει λινουξ τελευταια και με ζοριζουν σε επεξεργασιες κλπ.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:08:36 μμ »

Η φωτογραφια ειναι κολημενη επανω σε χοντρο χαρτι το οποιο φερνει τη φιρμα του φωτογραφιου στη Βιεννη στην πισω του πλευρα.

Ειναι τραβηγμενη το 1890 και το χαρτι εχει γινει τελειως ακαμπτο που στην παραμικρη κινηση να λυγισει πιθανον να σπασει!

Στα τέλη του 19ου αιώνα, από το 1870 περίπου, συναντώνται οι Cartes de Visite, καθώς και λίγο μεταγενέστερα από τις πρώτες τα μεγαλύτερα σε μέγεθος Cabinet Portraits μέχρι και τη δεκαετία του '20, όπου οι φωτογραφίες ήταν κολλημένες πάνω σε χοντρό, σκληρό, άκαμπτο χαρτόνι, συχνά με την επωνυμία του φωτογραφείου στην πίσω όψη. Κάποια Cabinet Portraits ήταν κολλημένα πάνω σε κυρτό χαρτόνι.

Έτσι ήταν από την αρχή, δεν έχει γίνει άκαμπτο στην πορεία, οπότε μην προσπαθήσεις να λυγίσεις κάτι!!!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:12:57 μμ »

Οχι δεν καταλαβες εγω το εκανα ετσι, η φωτογραφια ειναι κανονικη. Αλλα δεν ξερω πως εχω βαλει λινουξ τελευταια και με ζοριζουν σε επεξεργασιες κλπ.

Α, άρα έκανες αυτό που έλεγα πάνω στην "κανονική" φωτογραφία, γυρνώντας την εσύ ανάποδα!  Μεγάλο χαμόγελο

Πάντως συνέβαινε αυτό με τα φιλμ στις αυθεντικές. Ειδικά στις στρατιωτικές, με τα διακριτικά και τα μετάλλια, κάνει μπαμ!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences