Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:58:11 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Διαβάζοντας" το φωτογραφικό χαρτί  (Αναγνώστηκε 9821 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Οκτώβριος 05, 2015, 10:57:24 μμ »

Το θέμα δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τα militaria, αλλά καθώς η συλλογή φωτογραφιών σχετικών με το θέμα αποτελεί ένα ιδιαίτερο κομμάτι του τομέα, είναι σκόπιμο να δούμε από λίγο πιο κοντά την πίσω όψη τους, κομμάτι που "παραμελούμε" στην παρουσίασή τους, πλην όμως εξίσου σημαντικό με την μπροστά.

Σχετικά θέματα και άρθρα έχουν γραφτεί κατά καιρούς τόσο σε ξένα site όσο και fora, μια και έχουμε όμως ανοίξει αρκετά θέματα με φωτογραφίες με επίκεντρο τον ΕΣ από τη Μικρασιατική Εκστρατεία μέχρι τον Πόλεμο της Κορέας, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και να συγκεντρώσουμε σε βάθος χρόνου τους διάφορους κατασκευαστές φωτογραφικού χαρτιού που κυκλοφορούσαν κατά περίοδο, ακόμη κι αν μια επικάλυψη με τα αντίστοιχα ξενόγλωσσα άρθρα είναι φυσική, καθώς το χαρτί κατά βάση εισάγονταν.

Κύριος σκοπός του θέματος δεν είναι να αναλύσει τους διάφορους τύπους πλαστών φωτογραφιών που κυκλοφορούν και τα βασικά τους γνωρίσματα, καθώς αυτό απαιτεί γνώση και ανάλυση και των βασικών τουλάχιστον "κανόνων" της φωτογραφίας, όσο και των τεχνικών εμφάνισης της εποχής. Μπορεί όμως να συμβάλλει και σε αυτήν την κατεύθυνση, καθώς οι δυο πλευρές πρέπει να "συμφωνούν" στην ιστορία που μας λένε. Η πίσω όψη μπορεί λοιπόν να ξεσκεπάσει μια πιθανή πλαστή φωτογραφία, όσο και να δείξει σε συνδυασμό με την μπροστά όψη αν μια φωτογραφία είναι αυθεντική, εμφανισμένη σε δεύτερο χρόνο ή ανατύπωση της αυθεντικής.

Ξεκινώντας επομένως, γαλλικό χαρτί σε μέγεθος καρτ ποστάλ, των δεκαετιών του 1910 και 1920. Μπορεί να βρεθεί και κομμένο στη μέση, στις πίσω όψεις μικρότερου μεγέθους φωτογραφιών της περιόδου.



Της ίδιας περιόδου και μέχρι και τη δεκαετία του '30.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:16:28 μμ »

Ένας από τους πιο γνωστούς κατασκευαστές και αρκετά συνηθισμένος στην Ελλάδα από τη δεκαετία του '30 μέχρι και του '60 είναι η γερμανική Leonar.

Τόσο στις μικρότερες, "κλασσικές" φωτογραφίες 6x8 της δεκαετίας του '30 όσο και σε πολύ μεγαλύτερες συναντάται το λογότυπο με το "L", κυκλωμένο ή όχι. Αυτό παρέμεινε με την ίδια μορφή και μεταπολεμικά.



Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στο χαρτί τύπου καρτ ποστάλ. Προπολεμικά το λογότυπο βρισκόταν στο μέσο της κάθετης γραμμής...



...ενώ μεταπολεμικά βρισκόταν στη βάση της.



Μεταπολεμικά συναντάται κυρίως ακριβώς αυτός ο τύπος στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:28:09 μμ »

Η "βασίλισσα" της περιόδου είναι μάλλον η Agfa, με διάφορα λογότυπα. Τη δεκαετία του '30 και στις αρχές του '40 παρατηρούνται, όπως και στην ευρωπαϊκή αγορά:

- Agfa Lupex, χωρίς υπογράμμιση
- Agfa Lupex, μονή υπογράμμιση
- Agfa Lupex, διπλή υπογράμμιση

- Agfa Brovira, χωρίς υπογράμμιση
- Agfa Brovira, μονή υπογράμμιση
- Agfa Brovira, διπλή υπογράμμιση

Η υπογράμμιση είχε να κάνει με την ποιότητα του χαρτιού. Μεταπολεμικά παρατηρείται σκέτο το λογότυπο Agfa, όσο και τα παραπάνω, αυτή τη φορά όμως με γραμμές και πάνω από το λογότυπο. Κάποια από τα προπολεμικά χαρτιά συναντούνται και στη δεκαετία του '50 παρ' όλα αυτά, μάλλον από αχρησιμοποίητα στοκ.

Κάποια από τα λογότυπα της Agfa Lupex και Brovira έχουν αντιγραφεί σε φωτογραφίες με γερμανικά θέματα, αναγνωρίζονται όμως μέχρι στιγμής από το ότι οι γραμμές κάτω από τις λέξεις δε βρίσκονται παράλληλα.

Φωτογραφίες του Μεσοπολέμου και του Β' ΠΠ τυπωμένες σε χαρτί Agfa Lupex, χωρίς υπογράμμιση, όσο και με μονή και διπλή. Μπροστά μια μεταπολεμική, των αρχών της δεκαετίας του '60.



Agfa Brovira (μονή υπογράμμιση)



Λογότυπα της Agfa σε χαρτί καρτ ποστάλ. Της δεκαετίας του '60 στα αριστερά, του '30 στα δεξιά.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:33:51 μμ »

Σε φωτογραφίες μεγέθους καρτ ποστάλ συναντάται και η επίσης γερμανική Mimosa.

Για τη δεκαετία του '30.



Και μεταπολεμικά, σαν Mimosa Kiel, με το όνομα της πόλης στη βάση της κάθετης γραμμής.



Εξίσου συνηθισμένη, σε φωτογραφίες κυρίως 6x8 και η Velox.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:40:58 μμ »

Σε φωτογραφίες της δεκαετίας του '30 όσο και κατά τη διάρκεια του Β' ΠΠ παρατηρείται εδώ σε φωτογραφίες 6x8 και ο συγκεκριμένος τύπος χοντρού, άκαμπτου σχετικά χαρτιού.



Ενώ αντίστοιχα την περίοδο του Εμφυλίου είναι πολύ συνηθισμένο το Βρετανικό "ΑΜ Crown Copyright Reserved".

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 11:45:42 μμ »

Κλείνοντας για σήμερα τουλάχιστον:

Άγνωστο λογότυπο από τα τέλη της δεκαετίας του '30



Επίσης άγνωστο, από φωτογραφία του 1943, Μέση Ανατολή



Μεταπολεμικό λογότυπο της Argenta, δεκαετία του '60



Λογότυπο της Forte, επίσης δεκαετία του '60.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 10:40:37 πμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα και αναλυτική ανάρτηση Γιώργο.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 05:02:42 μμ »

Πολύ καλό θέμα Γιώργο, ούτε το είχα ακουμπήσει ποτέ. Με βάζεις τώρα σε δουλειά ...... να ψάξω τις φωτογραφίες της συλλογής. Μπράβο σου πάντως, πολύ καλή ανάλυση και της παραμικρής λεπτομέρειας !!!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 05:07:15 μμ »

Καλησπερα Γιωργο! Ενα ωραιο θεμα συλλογης ειναι οι φωτογραφιες και δεν υπαρχει καταληλη ενοτητα στο στεκι!  Βασικα εχω απορια, οι πρωτες φωτογραφιες που ανεβασες που πισω γραφουν καρτ ποσταλ ειναι φωτογραφιες απο φωτογραφο εποχης η απλα ανατυπωση της φωτογραφιας σε καρτ ποσταλ?
Ρωταω γιατι εχω παρομοια οπου απο τον δημοπρατη περιγραφοταν ως real photo πισω ειναι ετσι. Ειναι η πρωτη φωτογραφια που επισυναπτω την πισω της πλευρα.
Δειχνω αλλη μια σε καποια γιορτη? εχει τραβηχτει? Ειναι στρατιωτες και πισω εχει ημερομηνια με μολυβι ιανουαριος 1936. Βρειτε ακρη εσεις που τα γνωριζετε  Σαρκασμός Τα υπολοιπα που γραφει δεν εχω προσπαθησει να τα διαβασω  Χαμόγελο Ειναι της velox και μεγεθος 6Χ9.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 08:45:32 μμ »


  Σκάλισα περίπου τις μισές από τις φωτογραφίες που έχω στην συλλογή μου και πραγματικά Γιώργο οι πιο πολλές είναι από τις φίρμες που αναφέρεις. Βρήκα και κάποιες που διαφέρουν όπως κάποιες με την επωνυμία DINOX QUILLEMINOT (δεκαετία '40) και gevaect ridax και gevaect ('30 και '50, αντίστοιχα).
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 09:10:20 μμ »

 Βασικα εχω απορια, οι πρωτες φωτογραφιες που ανεβασες που πισω γραφουν καρτ ποσταλ ειναι φωτογραφιες απο φωτογραφο εποχης η απλα ανατυπωση της φωτογραφιας σε καρτ ποσταλ?


 Επειδή και εγώ έχω αρκετές φωτογραφίες που είναι σαν καρτ ποστάλ, είτε όπως η δική σου με ολόκληρο χαρτί, είτε σε μισό χαρτί, πιστεύω ότι ήταν κοινή πρακτική να στέλνουν οι στρατιώτες τις φωτογραφίες τους με αφιερώσεις στους συγγενείς. Επόμενο ήταν και οι φωτογράφοι να το εκμεταλλευτούν. Πάντως οι στρατιώτες ακόμη στέλνουν φωτογραφίες, αλλά τώρα τις στέλνουν ηλεκτρονικά με mms ή με fb.

 Και για του λόγου το αληθές, η επόμενη φωτογραφία ....
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 09:17:08 μμ »

Ακόμη ένα δείγμα, αυτό έχει θέση και για γραμματόσημο.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 10:11:45 μμ »

Βασικα εχω απορια, οι πρωτες φωτογραφιες που ανεβασες που πισω γραφουν καρτ ποσταλ ειναι φωτογραφιες απο φωτογραφο εποχης η απλα ανατυπωση της φωτογραφιας σε καρτ ποσταλ?
Ρωταω γιατι εχω παρομοια οπου απο τον δημοπρατη περιγραφοταν ως real photo πισω ειναι ετσι. Ειναι η πρωτη φωτογραφια που επισυναπτω την πισω της πλευρα.

Είναι κανονικές φωτογραφίες, Στέλιο. Το φορμάτ και το χαρτί είναι σαν αυτό των καρτ ποστάλ, με τη λογική ότι η φωτογραφία, όπως θα τυπωνόταν, θα μπορούσε να σταλεί και σαν καρτ ποστάλ. Η πρακτική άρχισε να εφαρμόζεται από τα τέλη του 19ου αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι και μέσα στη δεκαετία του '60. Κάποιες γερμανικές φίρμες μάλιστα χρησιμοποιούσαν και την επισήμανση "Echte Fotografie", δείχνοντας έτσι ότι δεν ήταν καρτ ποστάλ μαζικής παραγωγής, αλλά φωτογραφία εμφανισμένη σε στούντιο. Το καλό είναι ότι είναι μεγαλύτερες και σε ανθεκτικότερο χαρτί. Οπότε μπορείς να τις χτυπάς άφοβα. Αν υπάρχουν αντίγραφα, αυτά θα είναι λίγα και ιδιωτικά.

Η άλλη φωτο της Velox γράφει "γεύμα μετά ... (Κλείσιμο ματιού του Σώματος Τηλεγραφητών εις την Μονήν Δαφνίου". Και για να σε "αρπάξω" λίγο, αφού έχετε φωτογραφίες της περιόδου, γιατί δεν τις ανεβάζετε στα αντίστοιχα θέματα; Κυνήγι θέλετε;  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 10:16:18 μμ »

Όμορφες προσθήκες και σχετικά ασυνήθιστες, Πάνο! Της Gevaert Ridax έχω συναντήσει μετρημένες φορές στην Ελλάδα και δεν έχει τύχει να έχω ακόμη στη συλλογή.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 12:26:34 μμ »

Παιδια ευχαριστω για την επεξηγηση!  Χαμόγελο Παντως πιστευα οτι ειναι καρτ ποσταλ οπως ηταν απο πισω!

Γιωργο, δεν εχω φωτογραφιες στρατιωτικες.... Εχω καποιες με πολιτικα προσωπα μοναχα... Ας πουμε καποιους που διαδραματισαν σημαντικο ρολο στην χωρα μας...  Χαμόγελο Η μοναδικη που εχω ηταν αυτη που ανεβασα η οποια ειχα χτυπησει καποτε 2 ευρω και εκλεισε σε μενα! Τυχαια την πηρα!

Ανεβαζω την εμπρος οψη της φωτο που ανεβασα εχθες την πισω της πλευρα που απεικονιζεται ο Ελευθεριος Βενιζελος. Γνησια λοιπον αποτι μου ειπατε!

Και αλλες δυο παρακατω που πες πανε σαν στρατιωτικες καθως απεικονιζεται ο Μεταξας με συνοδεια και καποιους στρατιωτικους!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences