Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:16:53 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πως εξελίσσεται ο συλλεκτισμός και τα βήματα του....  (Αναγνώστηκε 25606 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:38:56 μμ »

   Όπως όλα τα χόμπι έτσι και το δικό μας έχει πολλά βήματα που πρέπει να κάνεις για να θεωρηθείς ικανός συλλέκτης νομισμάτων. Υπάρχουν όμως πολύ που δεν ακολουθούν τον ίδιο δρόμο. Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Στην αρχή όπως είναι φυσιολογικό υπάρχει ο φόβος , μην κάνουμε κάποιο λάθος και κάνουμε μια άστοχη αγορά που θα μας στοιχίσει χρήματα. Το μεγαλύτερο μας όπλο στην προκειμένη φάση είναι η υπομονή και η γνώση.
Μεγαλύτερος μας εχθρός είναι ο ενθουσιασμός.

Έχω γνωρίσει αρκετούς στον χώρο που είχαν κάποια λεφτά στην άκρη και χωρίς να γνωρίζουν τίποτα αγόραζαν νομίσματα πάρα πολύ ακριβά χωρίς να γνωρίζουν τιμές της αγοράς. Αυτό δεν έχει αλλάξει ακόμα και αν έχουν περάσει χρόνια που είναι στον χώρο. Υπάρχουν άλλοι που αγοράζουν μόνο slabs χωρις να γνωρίζουν από καταστάσεις.

Υπάρχουν άλλοι που επίσης είναι πολλά χρόνια στον χώρο και νομίζουν ότι μπορούν να αγοράζουν μόνο ευκαιρίες η να εκμεταλεύονται την ανάγκη του άλλου σε μαι δύσκολη στιγμή. Αν είσαι έμπορος δικαιολογείται , αν είσαι όμως ερασιτέχνης όχι. Πρέπει να μάθουμε να πληρώνουμε το νόμισμα όπως έχει αν μας αρέσει και όχι πόσα δίνω εγώ. Έτσι δημιουργείται υγιείς ανταγωνισμός και δυνατές φιλίες - συναλλαγές. Διαφορετικά θα χάσουμε πολλά περισσότερα.

Πάμε τώρα στα όπλα μας!
Ανέφερα πιο πάνω ότι η υπομονή και η γνώση είναι δύο πολύ δυνατά μας όπλα. Κλεισίματα δημοπρασιών , βιβλία με τιμές ανα κατάσταση , ebay και διάφορους οίκους δημοπρασιών , τριβή με το ίδιο το νόμισμα σαν εικόνα , διαχωρισμός κατάστασης είναι αρκετά για να μας κάνουν με τον χρόνο έναν ικανό συλλέκτη. Έχουμε σύμμαχο μας το ιντερνετ σε αντίθεση με άλλες εποχές που δεν το είχαν.


Τιμή ανά κατάσταση

Το πιο δύσκολο πράγμα στον συλλεκτισμό είναι να ξέρουμε πόσο κάνει ένα νόμισμα ανα κατάσταση.
Αυτό ακόμα και έμπειροι συλλέκτες δυσκολεύονται όπως είναι φυσιολογικό να το ξεχωρίσουν.
Σε αυτό το βήμα παίζει ρόλο αν έχουμε μνημονεύσει κλεισίματα δημοπρασιών σε παρόμοιες καταστάσεις , αν το νόμισμα είναι πολύ καλό , αν είναι overgraded η undergraded , πόσο σπάνιο είναι το συγκεκριμένο νόμισμα και αν είναι topgrade σαφώς η τιμή καθορίζεται από τον πωλητή ειδικά αν είναι και το μοναδικό γνωστό. Επίσης μπορεί επειδή μας κάνει κέφι πολύ ένα νόμισμα να το πληρώσουμε παραπάνω. Αυτό δεν μας κάνει κακό συλλέκτη ή επιπόλαιο καθώς μην ξεχνάμε ότι είναι ένα χόμπι. Έχουμε συλλεκτικές επιθυμίες που θέλουμε να ικανοποιήσουμε.

 Η μεγαλύτερη ευτυχία ενός συλλέκτη είναι όταν πιστοποιεί ο ίδιος ένα νόμισμα και γράφει ψηλά στην εταιρία πιστοποιήσης. Αυτό προϋποθέτει εμπειρία , γνώση και ρίσκο. Δεν σου βγαίνει πάντα θετικό το πρόσημο καθώς πολλές φορές πέφτουμε έξω. Αλλά αν δεν ρισκάρουμε , δεν θα μάθουμε! Όπως λένε και πολλοί από εδώ μέσα , έχουν πληρωθεί πολλά δίδακτρα για να μάθεις αρκετά πράγματα.

Κλείνοντας να τονίσω ότι έχουμε ένα πολύ όμορφο χόμπι , που αρκετοί νέοι δεν πρέπει να φοβούνται να ασχοληθούν νομίζοντας ότι χάνουν άσκοπα τον χρόνο τους και τα χρήματα τους. Εγω προσωπικά ούτε λεφτά έχω χάσει και ούτε χρόνο , ίσα ίσα έχω κερδίσει εμπειρίες και πολλούς φίλους!Στην πορεία καταλαβαίνεις με ποιόν ταιριάζεις πιο πολύ και συμπορεύεσαι συλλεκτικά. Η ανταλλαγή απόψεων είναι το παν στον χώρο μας.

Το κείμενο αυτό το έγραψα κυρίως για τους νέους συλλέκτες να τους παροτρύνω να μην φοβούνται , να συλλέγουν ότι τους αρέσει και να επενδύσουν στις σχέσεις μεταξύ συλλεκτών και στις σωστές συναλλαγές.



 
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:10:17 μμ »

Συγχαρητήρια Χρήστο !!! το βρήκα πολύ εύστοχο και επίκαιρο .
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:16:24 μμ »

Επίσης συμπληρώνω......όταν κάποιοι (ακόμη κ φίλοι) σε λυγίσουν σε σχέση πάντα με το Χόμπυ....Στάσου όρθιος στις περιστάσεις , ψύχραιμος και με το πέρασμα του χρόνου θα νιώσεις Δυνατότερος & Ανώτερος ηθικά !!!  
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:44:53 μμ »

" Υπάρχουν άλλοι που επίσης είναι πολλά χρόνια στον χώρο και νομίζουν ότι μπορούν να αγοράζουν μόνο ευκαιρίες η να εκμεταλεύονται την ανάγκη του άλλου σε μαι δύσκολη στιγμή. Αν είσαι έμπορος δικαιολογείται , αν είσαι όμως ερασιτέχνης όχι. Πρέπει να μάθουμε να πληρώνουμε το νόμισμα όπως έχει αν μας αρέσει και όχι πόσα δίνω εγώ. Έτσι δημιουργείται υγιείς ανταγωνισμός και δυνατές φιλίες - συναλλαγές. Διαφορετικά θα χάσουμε πολλά περισσότερα."

 Eπειδη ακριβως ειναι χομπυ, στην πραγματικοτητα δεν υπαρχουν "πρεπει" οπως τα οριοθετεις,(περαν φυσικα της εντιμοτητας και της τηρησης του λογου στις συναλλαγες).
 Δηλαδη θα ηθελα να ημουν απο μια μερια αν ελεγες σε καποιον παλιο (με πολλα χρονια) στον χωρο " πρεπει να μου αγορασεις το νομισμα στην τιμη λιανικης επειδη δεν εισαι (επισημος) εμπορος και δεν ειναι σωστο να με πατας τωρα που εχω αναγκη" για να ακουσω τι απαντηση θα σου εδινε..

 Επειδη λοιπον ειναι χομπυ και οχι αγορα προιοντων αμεσης αναγκης, ο καθε ενας να φροντιζει να φυλαει τα οπισθια του οταν αγοραζει και να πουλαει στην τιμη που ξερει οτι αξιζει το νομισμα του, οταν πουλαει, εαν τα βρει με τον αγοραστη καλως, εαν οχι παλι καλως.
 Αν ειναι σε αναγκη, μαυρο φιδι που τον εφαγε, ειδικα αυτη την εποχη, ειτε πεσει σε ιδιωτη ειτε σε εμπορο.
 Για να δινουμε και την πραγματικη διασταση των τεκταινομενων στον χωρο.
 Κατα τα αλλα συμφωνω.

Υ.Γ. Πανο, ξερεις το ρητο " Καμια καλη πραξη δεν μενει ατιμωρητη " ?  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:10:40 μμ »

Διάβασα πολλά αλλά κοντοστάθηκα στο ρητό που εύστοχα αποτύπωσε ο Ηarontas.
" Καμια καλη πραξη δεν μενει ατιμωρητη "
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:34:18 μμ »

Εγω Δημήτρη δεν κατακρίνω κανέναν ούτε βάζω πρέπει.

Απλά βλέποντας συμπεριφορές βάζω κόκκινες γραμμές σε ανθρώπους που ξέρω ότι δεν κοιτάνε μια δίκαιη συναλλαγή αλλά πως θα σε ρίξουν. Στον συλλεκτικό χώρο δεν υπάρχουν εύκολα φιλίες καθώς η ζήλια , οι πισώπλατες μαχαιριές και το κουτσομπολιό είναι must. Εγώ προσωπικά κοιτάω να είναι και οι δύο ευχαριστημένοι σε μια συναλλαγή , επενδύω στο μέλλον και όχι στο πρόσχαρο παρών.

Έτσι χτίζονται φιλίες και αληθινές σχέσεις μεταξύ συλλεκτών.
Μια τίμια συναλλαγή επιφέρει μόνο θετικά....

Ο καθένας βεβαίως πορεύεται όπως θέλει και κρίνεται γιαυτό..

Να σας φέρω και ένα παράδειγμα
Πριν από 1 μήνα πούλαγα κάτι νομίσματα και νέο μέλος στο χώρο χωρίς να τον γνωρίζω μου κάνει μια προσφορά για νομίσματα αξίας 2500 ευρώ 1200 και μου λέει τόσα μπορώ να προσφέρω....
Για μένα κάτι τέτοιο παραβαίνει τα όρια που έχω θέσει... Είναι προσβλητικό λοιπόν κάτι τέτοιο άσχετα αν απάντησα ευγενικά....Δεν υπάρχει σεβασμός και επίσης δεν γράφει πουθενά ότι πεινάμε...Το ίδιο έχει συμβεί και με παλιά μέλη σε άλλες περιπτώσεις...

Γιαυτό επιλέγουμε προσεκτικά και προσοχή στις αγορές μας και στις πωλήσεις μας...
Καταγράφηκε

lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:47:43 μμ »

Διάβασα πολλά αλλά κοντοστάθηκα στο ρητό που εύστοχα αποτύπωσε ο Ηarontas.
" Καμια καλη πραξη δεν μενει ατιμωρητη "


 Ίσως να είναι κυνική και εύστοχη... Παρόλα ταύτα ίσως και να μην είναι ... ΄Ίσως να συμβαίνει κ το αντίθετο, σε ανύποπτο χρόνο και ίσως να μην μπορούμε να το αντιληφθούμε, το πως μπορεί να επιβραβεύεται μια καλή πράξη.

Ουτοπικό ίσως για κάποιους ορθολογιστές, αλλά βαθιά μέσα μου, γνωρίζω πως δεν είναι...

Γιατί μου είναι δύσκολο να το εξηγήσω και να μην παρεξηγηθώ, βρήκα αυτό στα πρόχειρα...

www.youtube.com/watch?v=JRWAlV-XE0g

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:07:15 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:32:00 μμ »

 Χρηστο καταλαβαινω απολυτα το συναισθημα που εδωσε αφορμη να γραψεις αυτο το ποστ, ειναι κατι που ολοι μας λιγο-πολυ εχουμε νοιωσει.
  Απλως λεω οτι, οποια παροτρυνση και να κανει κανεις σε νεους (ποσο μαλλον σε παλιους) συλλεκτες, εντελει μενει κενο γραμμα, γιατι ο καθενας φερνει μαζι του στο χομπυ τα στοιχεια της προσωπικοτητας του (εντιμοτητα η ατιμια, καιροσκοπισμος η φιλοτιμο κλπ κλπ ) και ειναι κατι που δεν αλλαζει, απλως μασκαρευεται καμια φορα λογω συγκυριων, προσωπικα δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι αλλαζουν η μεταβαλλονται προς το καλυτερο η το χειροτερο  με την πορεια του χρονου η της πειρας, αν εισαι μπαγαποντης και το μυαλο σου ειναι συνεχεια στην φουστια, θα την κανεις οπου μπορεις, δεν πα να την πατησεις εκατο φορες, αυτος εισαι.
 Αν εισαι φιλοτιμος και εχεις καποιο κωδικα ηθικης, ετσι θα παραμεινεις, εκατο φορες να την πατησεις απο μπαγαποντηδες λογω των ως ανω χαρακτηριστικων σου.
Τες πα, μεγαλη κουβεντα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:41:45 μμ »

Χρηστο καταλαβαινω απολυτα το συναισθημα που εδωσε αφορμη να γραψεις αυτο το ποστ, ειναι κατι που ολοι μας λιγο-πολυ εχουμε νοιωσει.
  Απλως λεω οτι, οποια παροτρυνση και να κανει κανεις σε νεους (ποσο μαλλον σε παλιους) συλλεκτες, εντελει μενει κενο γραμμα, γιατι ο καθενας φερνει μαζι του στο χομπυ τα στοιχεια της προσωπικοτητας του (εντιμοτητα η ατιμια, καιροσκοπισμος η φιλοτιμο κλπ κλπ ) και ειναι κατι που δεν αλλαζει, απλως μασκαρευεται καμια φορα λογω συγκυριων, προσωπικα δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι αλλαζουν η μεταβαλλονται προς το καλυτερο η το χειροτερο  με την πορεια του χρονου η της πειρας, αν εισαι μπαγαποντης και το μυαλο σου ειναι συνεχεια στην φουστια, θα την κανεις οπου μπορεις, δεν πα να την πατησεις εκατο φορες, αυτος εισαι.
 Αν εισαι φιλοτιμος και εχεις καποιο κωδικα ηθικης, ετσι θα παραμεινεις, εκατο φορες να την πατησεις απο μπαγαποντηδες λογω των ως ανω χαρακτηριστικων σου.
Τες πα, μεγαλη κουβεντα.

+1000000000000
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:54:54 μμ »

Εξαιρετικό το θέμα και με μεγάλο πεδίο ανταλλαγής απόψεων.Επιτρέψτε μου μία μόνο υποθετική ερώτηση.
Σας φέρνει ένας άσχετος με συλλογές,τα νομίσματα του προπάππου ενός....τριτοξαδερφοψιλογνωστού του.Τα νομίσματα είναι όλα ένα και ένα,καρασπάνια.
Υπόθεση εργασίας,αξία συλλογής 25000€.Ζητάει για όλα,250€.
Τί κάνετε;
Α)Δίνετε 250€ και ζείτε το όνειρο σας;
Β)Του λέτε την αληθινή αξία τους και ότι δεν μπορείτε να διαθέσετε τόσα χρήματα;
Γ)Του δίνετε κάτι παραπάνω;
Οποιος θέλει,απαντάει.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:08:16 μμ »

Του δινουμε 255 αφου είναι και από γνωστο. Άνεση
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:32:01 μμ »

Του δινουμε 255 αφου είναι και από γνωστο. Άνεση
χουβαρντάς  Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:46:42 μμ »

Εξαιρετικό το θέμα και με μεγάλο πεδίο ανταλλαγής απόψεων.Επιτρέψτε μου μία μόνο υποθετική ερώτηση.
Σας φέρνει ένας άσχετος με συλλογές,τα νομίσματα του προπάππου ενός....τριτοξαδερφοψιλογνωστού του.Τα νομίσματα είναι όλα ένα και ένα,καρασπάνια.
Υπόθεση εργασίας,αξία συλλογής 25000€.Ζητάει για όλα,250€.
Τί κάνετε;
Α)Δίνετε 250€ και ζείτε το όνειρο σας;
Β)Του λέτε την αληθινή αξία τους και ότι δεν μπορείτε να διαθέσετε τόσα χρήματα;
Γ)Του δίνετε κάτι παραπάνω;
Οποιος θέλει,απαντάει.



Ωραίο θέμα άνοιξες.Κι όμως το παράδειγμα σου έχει συμβεί στην πραγματικότητα κι εδώ μέσα.Κάποιος άσχετος με το χώρο αυτόν εμφανίστηκε πριν 4 χρόνια στο φόρουμ.Στα χέρια του ειχε 4 δοκίμια χάλκινα Νομισματα Γεωργιου.
Μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο του να σου πει πως λειτούργησε το 90% των ενδιαφερομένων και ποιοι τον βοήθησαν να καταλάβει τι ειχε στα χέρια του ...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:48:12 μμ »

Αγαπητε φιλε κατα την γνωμη μου το 85% του στεκιου θα του εδιναν την τιμη που ζητουσε και θα πετουσαν στους 7 ουρανους...το θεμα μετα καποιοι θα ειχαν τυψεις? θα του εδιναν ενα ποσο απο τα κερδη λεγοντας του οτι καποια ηταν σπανια και δεν το γνωριζε? Ο καθενας ξερει για τον εαυτο του!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:51:28 μμ »

Πουντος, πουντος??? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Η απαντηση  στο υποθετικο ερωτημα σου ,οπως καταλαβαινεις, εχει μικρη αξια οταν ειναι απλως λογια γραμμενα σε ποστ ενος φορουμ.
Οπως λεει και ο φιλος παραπανω, ο καθενας ξερει για τον εαυτο του..
Παντως συνηθως οι ασχετοι εμφανιζονται με νομισματα των 10 ευρω και ζητουν 1000...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences