Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:20:29 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δηλωσε το πιο αντιπαθητικο σου νομισμα  (Αναγνώστηκε 3371 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:45:17 μμ »

Επεσε στα χερια μου το πιο αντιπαθητικο νομισμα της συλλογης μου
Το πρωτο τουρκικο και συναμα πιο μιαητο
Θα το κρατησω για να μου θυμιζει οτι η συλλογη εχει και εναν σκοπο να μην ξεχασουμε υην ιστορια μας διοτι θα ειμαστε Καταδικασμενη να την ξαναζησουμε
Ειναι τουρκικο επαιτειακο που  γιορταζουν τα 50 χρονια απο την νικη τους στην μικρασιατικη καταστροφη και την νικηφορα εισοδο του σφαγεα των λαων Κεμαλ ως στρατηλατη,τρομαρα τους στην Σμυρνη
Ειναι αυτο εδω, ευτυχως  εδωσα  λιγα να τοαγορασω:

http://www.tradera.com/item/220205/240629019/50-lira-1972-turkiet-jubileum-50-ar-vunnet-krig-

Ποιο ειναι το δικο σου πιο αντιπαθητικο νομισμα κσι γιστι;
Εξαιρουνται τα κιβδηλα(καλπικα)νομισματα
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:54:19 μμ από filpolis » Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:48:19 μμ »

το λινκ σου δν λειτουργει δεν βλεπω καποιο νομισμα !
Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 10:51:55 μμ »

Το διορθωσα συγνωμη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 12:25:44 πμ »

Το εχω και εγω το συγκεκριμενο. Ο κεμαλ δεν ηταν καθολου τυχαιος και ηταν πραγματικος στρατηλατης. Ενα διαλυμενο κρατος το ενωσε και το οδηγησε στη νικη. Μακαρι εκεινη την εποχη να ειχαμε και εμεις εναν αναλογο να του αντιταχθει
 Αντιθετως καναμε εκλογες και βγαλαμε κοτες στην κυβερνηση. Κυβερνουσαν απο την σμυρνη. Το μετωπο ηταν 500 χιλιομετρα ανατολικα.
Το ιδιο και σημερα . Εχουν εναν Ερντογαν που πηρε μια χωρα σε χειροτερη κατασταση απο την ελλαδα και την εχει κανει γεωπολιτικο παικτη. Εμεις ποτε θα βγαλουμε εναν αντιστοιχο να συμμαζεψει τα πραγματα. Οι τουρκοι παντα στα δυσκολα βρισκουν καποιον νατους ξελασπωσει. Εμεις τι κανουμε ; εκλεγουμε την μια κοτα πισω απο την αλλη. Κωλοτουμπες ολοι τους.

Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:16:13 πμ »

O  Κεμαλ ειναι εγκληματιας πολεμου και ο υπευθυνος της Αρμενικης και Ποντιακης γενεοκτονιας
Αλλοι  λογοι οδηγησαν την ηττα στην μικρασιατικη εκστρατεια
Οταν ολα ηταν επι ισοις οροις τους ειχαμε στειλει στην κοκκινη Μηλια
Οταν φοβηθηκαν την δημιουργια ενος δυνατου εθνους με τον πολιτισμικο κληρονομια απογονοι
Του βυζαντιου τοτε βαλθηκαν ολοι να τον εξοπλισουν,τον Κεμαλ και να τον χρηματοδοτησουν οι σοβιετικοι η Ανταντ και ολοι οι προσκημενοι επι αυτων ,μοντερνοι Μετερνιχικοι και οι φιλοι μας οι κουρδοι
Μην τρελαθουμε κιολας ο παιδοφιλος αλκοολικος  στρατηλατης

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 01:39:07 πμ »

Επι ισους ορους δεν ηταν η μικρασιατικη εκστρατεια. Η οθωμανικη αυτοκρατορια ηταν θνησκουσα ενα βημα πριν τη διαλυση-ηττημενοι. Οι ελληνες νικητες και βοηθουμενοι απο ολη την ανταντ. Ο κεμαλ εκανε αυτο που επρεπε για να φτιαξει κρατος. Τα εθνη ετσι φτιαχνονται μεσα απο λουτρο αιματος. Οι πολεμοι δεν γινονται με γαρυφαλα. Ρωτα τον κολοκοτρωνη πως ενωσε του ραγιαδες μπροστα στις ορδες του Αιγυπτιου ή τι εκανε οταν μπηκε νικητης στην Τριπολη.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 07:10:12 μμ »

Ο Κεμαλ ηταν γνωστης των στρατηγικων θεματων του πολεμου.Ηξερε οτι δεν μπορουσε να νικησει τους Ελληνες κοντα στα παραλια,ετσι μας εριξε το δολωμα και το φαγαμε.Χρησιμοποιησε τη τεχνικη της καμμενης γης και τον ανταρτοπολεμο,και μας αναγκασε σε πολεμο φθορας,μακρια απο τις βασεις ανεφοδιασμου.Ειχε και την υποστηριξη των Ιταλων σε πολεμικο υλικο.Το κακο ειναι οτι εκτος απο τους πολιτικους,``μικροι`` φανηκαν και οι στρατιωτικοι,οι οποιοι εβαλαν το στρατο σε ολα τα διαθεσιμα πλοια,και αφησαν το κοσμο στους Τουρκους.Υπαρχουν πολλες συγχρονες μελετες που λενε οτι,ο στρατος μας,αν και ειχε ητηθει,ηταν αρκετος και ικανος να αποτρεψει τη σφαγη,καθυστεροντας τους Τουρκους αρκετα,ωστε να εκενωθει η Σμυρνη.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 12:59:56 πμ »

Για νομισματα που δεν συμπαθητε και εχετε στην συλλογη σας.θα ηθελα να γινει συζητηση
Σας ευχαριστω παντως για τις αποψεις σας
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 07:52:44 πμ »

Εχεις δικιο,και για αυτο το λογο ζητώ συγνωμη.Το πιο αντιπαθητικο νομισμα που εχω,ειναι ενα ασημενιο αναμνηστικο Αμερικης,με τον Ροναλντ Ρηγκαν.Ο λογος που δεν μου αρεσει,ειναι οτι εχουν κανει τον Ρηγκαν να μοιαζει σε ενα αλλοκοτο πλασμα,θα βαλω φωτο μετα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:56:56 πμ »

Τα έχουμε ξαναπεί για αυτό το νόμισμα:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=751.msg5216#msg5216



Θα το κρατησω για να μου θυμιζει οτι η συλλογη εχει και εναν σκοπο να μην ξεχασουμε υην ιστορια μας διοτι θα ειμαστε Καταδικασμενη να την ξαναζησουμε


Αυτή τη μπούρδα ποιος την ανακάλυψε άραγε; Δηλαδή αν ξαναζήσουμε την εποχή του Αλέξανδρου (ή έστω του Κίμωνα), πού είναι το κακό;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences