Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:27:02 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υλικά που χρησιμοποίησε ο ΕΣ κατά τον Α' ΠΠ και Β'ΠΠ  (Αναγνώστηκε 115005 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 12, 2017, 09:48:44 μμ »

Βρήκα και το σκανάρισμα από το φυλλάδιο της ΕΠΚ με το κράνος Μ34
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 13, 2017, 09:41:56 πμ »

Το επόμενο αντικείμενο που θα αναρτήσω είναι ένα πτυοσκάπανο. Αν κάποιος ανατρέψει στις αρχικές σελίδες του θέματος θα ξαναβρεί πάλι πτυοσκάπανα.
Το συγκεκριμένο πτυοσκάπανο, όμως διαφέρει από τα προηγούμενα καθώς είναι περιόδου βαλκανικών πολέμων.
Έχω μόνο το μεταλλικό κομμάτι καθώς μου λείπει ο στυλεός του. Είναι σε αρκετά χρησιμοποιημένη κατάσταση, αλλά διακρίνονται ακόμη η χάραξη Ελληνικός στρατός 1911 και το όνομα του κατασκευαστή (αμυδρά και όχι όλα τα γράμματα) Δροσόπουλος. Το πτυοσκάπανο όπως ήταν και η προβλεπόμενη χρήση του, ανάλογα την θέση που τοποθετούνταν ο στυλεός μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως πτύο (φτυάρι) ή σκαπάνη.
Σημαντική πάντως προσθήκη εν όψη της πολεμικής προετοιμασίας της Ελλάδας πριν τους Βαλκανικούς Πολέμους, καθώς κατά τον πόλεμο του 1897 δεν υπήρχαν σκαπτικά εργαλεία και οι στρατιώτες ή "δανείζονταν" από αγρότες ή έσκαβαν με άλλα μέσα ακόμη και με τις ξιφολόγχες τους. 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 13, 2017, 05:57:24 μμ »

Γιώργο σκέφτομαι ότι το νούμερο των 250.000 κρανών είναι λίγο. Κάπου πρέπει να υπήρξε και άλλη προμήθεια. Η επιστράτευση του '40 ξεπέρασε σε άνδρες τους 450.000 και σίγουρα χρησιμοποιήθηκαν και τα παλιότερα adrian και mkI, που  δεν έφταναν σε αριθμούς τα υπόλοιπα 200.000 που υπολείπονται, άρα κάπου υπήρχε κι άλλη παραγγελία, πριν ή μετά από αυτή της σύμβασης που αναφέρεις. Μπόρει ίσως και κατά την διάρκεια του πολέμου (όλα αυτά τα καινούργια που εμφανίστηκαν την δεκαετία του 2000 και γέμισαν τις συλλογές μας, ήταν αποθηκευμένα?). Αν φυσικά συμπεριλάβεις και το ναυτικό, το οποίο είχε και αυτό τα Μ34, καθως και την μεταπολεμική χρήση από χωροφυλακή αλλά και από εθνοφυλακή, τότε μπορεί να υπολογίζουμε σε μια ακόμη προμήθεια τουλάχιστον των 250.000 κρανών.


Αργοπορημένη απάντηση, μια και έφαγα μια ήττα με την εξαφάνιση των φωτογραφιών μου από το photobucket και πρέπει να αρχίσω δουλειά "χαμαλίκι" μάλλον...  Αναποφασιστικότητα

Όντως φαίνονται λίγα, δεν ξέρω όμως, μακάρι να βρεθούν περισσότερα στοιχεία σχετικά στο μέλλον. Γενικά φαίνεται τουλάχιστον ότι έχει αρχίσει επιτέλους να ξετυλίγεται κάπως το κουβάρι σε σχέση με πολλά αντικείμενα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 13, 2017, 09:22:02 μμ »

Γιώργο παρόλο που έχω λογαριασμό στο photobucket, σπάνια το χρησιμοποιώ και προτιμώ τον μηχανισμό των φόρουμ  για ανέβασμα των φωτογραφιών. Χάνουν σε ανάλυση όμως, όπως και ότι δεν μπαίνουν στο σημείο του κειμένου που θέλεις αλλά στο τέλος. Σίγουρα θα βρεις την λύση στο πρόβλημα, που είναι πρόβλημα πολλών χρηστών σε φόρουμ παγκοσμίως.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 14, 2017, 09:13:20 μμ »

Κράνη Μ34 συνέχεια, με μια φωτογραφία εκτιμώ του '50, οι στρατιώτες του αγήματος κρατούν τυφέκια Μ1 με ξιφολόγχες Μ1 και στολές battle dress βρετανικού τύπου. Πάντως η φωτογραφία μου δίνει την εντύπωση ότι δεν ταιριάζουν τα συγκεκριμένα κράνη, καθώς τα έχουμε συνηθίσει με τις προπολεμικές στολές και όπλα.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 15, 2017, 06:44:01 μμ »

Και μια φωτογραφία από πλοίο με ναύτη (?) να φοράει κράνος Μ34.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 15, 2017, 07:13:46 μμ »

Προχωράω στο επόμενο αντικείμενο που είναι ιμάντες εξάρτησης φυσιγγιοθηκών.
Δύσκολο αντικείμενο και αρκετά δυσεύρετο. Αρκετοί Έλληνες συλλέκτες καταφεύγουν σε αντίστοιχους γαλλικούς, που και αυτοί είναι αρκετά ακριβοί στην τιμή απόκτησής τους.
Οι ελληνικοί ιμάντες ακολούθησαν αρχικά το αντίστοιχο σχέδιο του Γερμανικού στρατού και αργότερα του Γαλλικού στρατού. Είναι σχήματος Υ, δηλαδή αποτελούνται από 3 τμήματα από δέρμα ενωμένα στη μέση με μεταλλικό κρίκο. Τα 2 τμήματα είναι μεγαλύτερα και είναι για τις μπροστινές φυσιγγιοθήκες και το πίσω και την πίσω φυσιγγιοθήκη.
Ο ιμάντας που έχω στην συλλογή μου είναι σίγουρα ελληνικής κατασκευής τον αγόρασα τυχαία μαζί με ένα μικρό σακί με αορτήρες τυφεκίου Mannlicher (είχε μπερδευτεί με τους αορτήρες και ο έμπορος δεν πουλούσε τα κομμάτια μεμονωμένα). Η σύνδεση με τις μπροστινές φυσιγγιοθήκες γίνεται με ένα τύπου καρφί κατάλληλα διαμορφωμένου ώστε να μπαίνει κάνοντας καμπύλη στην αντίστοιχη υποδοχή της φυσιγγιοθήκης. Στο πίσω όμως μέρος, υπάρχει άλλη διάταξη δηλαδή ένα πρόσθετο κομμάτι με πόρπη ώστε να γίνεται καλύτερα η ρύθμιση στο ύψος του στρατιώτη που την φορούσε.     
Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλες κατασκευαστικές ποικιλίες, θέλει σίγουρα παραπάνω ψάξιμο .... 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 15, 2017, 07:16:24 μμ »

παιδια... μαλλον παει το photobucket για πολλους απο εμας!!

εχω κι εγω προβλημα με τις φωτογραφιες εκει... ελεγε οτι πρεπει να αναβαθμισω τον λαγιαριασμο μου για να μου επιτραπει να ανεβαζω τις φωτο μου σε τριτους.... σε φορουμ και αλλα site δηλαδη!!

γι αυτο και υπαρχει αυτο το προβλημα στις φωτο που εχουμε ανεβασει!

μου ηρθε και αναλογο εμαιλ... κι εκει επαθα κοκομπλοκο!!! μου αναφερε οτι για να βλεπουν και τριτοι σε φορουμ τις φωτο μου επρεπε να αναβαθμιστω στο add 500..... που ειναι επι πληρωμη... και οταν πηγα να δω τι παιζει... αν θυμαμαι καλα μου ζητουσε ή 299 ή 399 δολλαρια τον χρονο!!!!! μεγαλο φαουλ του photobucket!!! προσωπικα θα σωσω μερικες απο τις φωτο μου και θα δω πως θα διαγραφω απο εκει!!!


συγνωμη για την παρεμβαση και αν χαλασα με το ποστ μου το θεμα... απλα ποσταρα για να αναφερω το γεγονος.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 15, 2017, 07:52:01 μμ »

Από ότι κατάλαβα, τέλος λοιπόν η χρήση του photobucket, εκτός εάν έχεις χρήματα και πληρώνεις την ετήσια συνδρομή. Είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα βρουν μια ενδιάμεση λύση, διότι θα χάσουν τους πιο πολλούς από τους χρήστες τους.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 16, 2017, 02:22:17 μμ »

Προχωράω στο επόμενο αντικείμενο που είναι ιμάντες εξάρτησης φυσιγγιοθηκών.
Δύσκολο αντικείμενο και αρκετά δυσεύρετο. Αρκετοί Έλληνες συλλέκτες καταφεύγουν σε αντίστοιχους γαλλικούς, που και αυτοί είναι αρκετά ακριβοί στην τιμή απόκτησής τους.
Οι ελληνικοί ιμάντες ακολούθησαν αρχικά το αντίστοιχο σχέδιο του Γερμανικού στρατού και αργότερα του Γαλλικού στρατού. Είναι σχήματος Υ, δηλαδή αποτελούνται από 3 τμήματα από δέρμα ενωμένα στη μέση με μεταλλικό κρίκο. Τα 2 τμήματα είναι μεγαλύτερα και είναι για τις μπροστινές φυσιγγιοθήκες και το πίσω και την πίσω φυσιγγιοθήκη.
Ο ιμάντας που έχω στην συλλογή μου είναι σίγουρα ελληνικής κατασκευής τον αγόρασα τυχαία μαζί με ένα μικρό σακί με αορτήρες τυφεκίου Mannlicher (είχε μπερδευτεί με τους αορτήρες και ο έμπορος δεν πουλούσε τα κομμάτια μεμονωμένα). Η σύνδεση με τις μπροστινές φυσιγγιοθήκες γίνεται με ένα τύπου καρφί κατάλληλα διαμορφωμένου ώστε να μπαίνει κάνοντας καμπύλη στην αντίστοιχη υποδοχή της φυσιγγιοθήκης. Στο πίσω όμως μέρος, υπάρχει άλλη διάταξη δηλαδή ένα πρόσθετο κομμάτι με πόρπη ώστε να γίνεται καλύτερα η ρύθμιση στο ύψος του στρατιώτη που την φορούσε.     
Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλες κατασκευαστικές ποικιλίες, θέλει σίγουρα παραπάνω ψάξιμο .... 

Και κάποια σκαναρίσματα από τις κατασκευαστικές τους προδιαγραφές από το 1909...
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 17, 2017, 07:33:40 πμ »

Φοβερά κομμάτια μας έχεις και συνεχίζεις να παρουσιάζεις Πάνο.
Εψαχνα και γω κάποια στιγμή για τους ιμάντες και είχα καταλήξει (εαν αγόραζα τελικά) στους γαλλικούς.
H αλήθεια είναι πως έμοιαζαν πάρα πολύ με τους ελληνικούς, μέχρι και το καρφί ήταν ίδιο.
Στο ebay πάντως με ένα μικρό ψάξιμο, οι γαλλικοί είναι ασυγκρίτως φθηνότεροι απο τους ελληνικούς, πάντα
με βάση τις τιμές που ζητούν τα 2 γνωστότερα ελληνικά μαγαζιά militaria..
Πάντως μέχρι πρίν διαβάσω το πόστ σου, δε γνώριζα την ύπαρξη του πίσω κομματιού με την πόρπη.
Οσα έχω δεί δεν τον έχουν..η εκμάθηση συνεχίζεται  Κλείσιμο ματιού

Aυτό με το μικρό σακί με τους αορτήρες...μη τα λές έτσι απλά.. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 18, 2017, 02:11:57 μμ »

Εψαχνα και γω κάποια στιγμή για τους ιμάντες και είχα καταλήξει (εαν αγόραζα τελικά) στους γαλλικούς.
H αλήθεια είναι πως έμοιαζαν πάρα πολύ με τους ελληνικούς, μέχρι και το καρφί ήταν ίδιο.
Στο ebay πάντως με ένα μικρό ψάξιμο, οι γαλλικοί είναι ασυγκρίτως φθηνότεροι απο τους ελληνικούς, πάντα
με βάση τις τιμές που ζητούν τα 2 γνωστότερα ελληνικά μαγαζιά militaria..

Στράτο αν αποφασίσεις να αγοράσεις, πρόσεχε μην πάρεις γαλλικούς ιμάντες για ελληνικούς και τους πληρώσεις ανάλογα εννοείται.

Όσο αφορά αυτό το μικρό σακκί, τελικά το περιεχόμενο το μοίρασα σε φίλους και εγώ κράτησα μόνο τους ιμάντες της φωτογραφίας και ένα αορτήρα mannlicher για δείγμα.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 18, 2017, 02:17:10 μμ »

Kαλησπέρα.
Για ελληνικούς δε το βλέπω (ακόμα) μιας και οι τιμές τους πλησιάζουν τους γαλλικούς,
αλλά επιχρυσωμένους  Σαρκασμός   Ντροπή
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 18, 2017, 08:00:29 μμ »

Και επιχρυσωμένοι φτηνότεροι είναι ....  Λύπη Λύπη

Με λίγη υπομονή και τύχη θα βρεις αυτό που θέλεις σε προσιτή τιμή. 
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 19, 2017, 07:27:29 πμ »

Καλημέρα Πάνο.
Ερώτηση: υπάρχουν κάποιες εμφανείς διαφορές, που να βγάζουν μάτι που λέμε, μεταξύ ελληνικών και γαλλικών ; κάποια στάμπα υπάρχει στις ελληνικές; δε μιλάω για ΑΒΥΠ η οποία απότι κατάλαβα έγινε μεταπολεμικά στα περισευούμενα δερμάτινα κομμάτια (φυσιγγιοθήκες, κολεούς κλπ);
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences