Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:50:34 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χειρογραφο Γραμματιο Καποδιστρια  (Αναγνώστηκε 4666 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
αγνωστος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:17:39 πμ »

Θελω να μου πειτε την αποψη σας για ενα χειρογραφο γραμματιο του Καποδιστρια σε παπυρο
οχι τυποποιημενο αλλα χειρογραφο και οχι σε χαρτι αλλα σε παπυρο

Το γραμματιο 50 φοινικων ειναι του ετους 1831 και συγκεκριμενα 2 Φεβρουαριου, Ναυπλιο
Γνησια Υπογραφη Καποδιστρια με τη σφραγιδα του με τον Φοινικα "Ελληνικον Κρατος Ο Κυβερνητης 1821"
εχει και την υπογραφη του Οικονομικου Γραφειου με την αντιστοιχη σφραγιδα .

Επισης εχει και οπισθογραφηση του αγοραστη που λεει :

Ο αγοραστης του παρωντος πρεπει .....
Εχει εμπρος 3 σφραγιδες και πισω 3 σφραγιδες
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:25:24 πμ »

Αγαπητε φιλε διχως φωτογραφιες κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα!!
Ανεβασε μας φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:34:02 πμ »

Επειδη κατι μου θυμιζει αυτο, την εικονα την εχεις σε φωτοτυπια μήως?
Καταγράφηκε

αγνωστος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:44:10 πμ »

εγραψα χειρογραφο οχι φωτοτυπια .. οριστε και η φωτο με ημερομηνια σημερινη προ 20λεπτου
http://imageshack.us/photo/my-images/829/imag1340.jpg/
 
Καταγράφηκε
αγνωστος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:46:54 πμ »

θα σας δωσω λιγο χρονο να το κοιταξετε με λεπτομεριες και θα ειμαι ονλαιν για κανενα 30λεπτο ακομα για τις απαντησεις σας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:52:13 πμ »

Λιγο μεγαλυτερη η φωτο μεσα απο το σαιτ για οσους θελουν να το μελετησουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:57:21 πμ »

Αυτο το "γραμματιο"ειχε ξανασυζητηθει σε φορουμ πριν 4 χρονια. Ειχα γραψει τοτε:

http://syllektisnomismaton.forumup.gr/viewtopic.php?t=179&highlight=&mforum=syllektisnomismaton

"Χωρίς ακόμα να δω και τις δυο όψεις του «χαρτονομίσματος» που μας έδειξες, πιστεύω με αρκετή σιγουριά ότι ΔΕΝ είναι αληθινό για τους εξής λόγους:

- Απ’ όσο μπορώ να ξεχωρίσω η αριστερή πλευρά του χαρτιού δεν είναι ακανόνιστα κομμένη όπως όλες οι αξίες που κυκλοφορούσαν εκείνα τα χρόνια έως και τα 1890. Το ακανόνιστο κόψιμο βοηθούσε στην εξακρίβωση της αυθεντικότητας του χαρτονομίσματος με αντιπαραβολή του με το στέλεχος από όπου αποκόπηκε.

- Τα γραμμάτια και τα χαρτονομίσματα της εποχής εκείνης ήταν τυπωμένα σε τυπογραφεία και συμπλήρωναν με το χέρι το όνομα του δικαιούχου, την αξία και την ημερομηνία. Ορισμένα μόνο ήταν γραμμένα με το χέρι όπου όμως ήταν καθαρογραμμένα και καλλιγραφημένα. Στο χαρτονόμισμα που μας έδειξες τα γράμματα είναι κακογραμμένα και όχι ευθυγραμμισμένα μεταξύ τους.

- Δεν αναγράφεται με βάση ποιο διάταγμα/ ψήφισμα πρέπει να γίνει η πληρωμή στον κομιστή. Όλα τα γραμμάτια της εποχής ανέφεραν το διάταγμα που τους έδινε νομική ισχύ.

- Δεν υπάρχει αύξων αριθμός πάνω στο χαρτονόμισμα!! ¨Ένα χαρακτηριστικό που υπήρχε από τα πρώτα χαρτονομίσματα στα τέλη του 17ου αιώνα και ισχύει έως και σήμερα.

- Οι δύο αριθμοί της αξίας (50) στις γωνίες του χαρτονομίσματος μου δίνουν την εικόνα ενός σύγχρονου χαρτονομίσματος παρά κάποιου εκείνων των χρόνων.

Το χαρτονόμισμα που μας έδειξες είναι μάλλον μια σύγχρονη δημιουργία που αποσκοπούσε να εξαπατήσει τους συλλέκτες. Εξάλλου υπάρχουν αρκετές τέτοιες δημιουργίες που αφορούν έγγραφα της επανάστασης και του Καποδίστρια.

Βέβαια αν το χαρτονόμισμα δεν εξεταστεί με το μάτι δεν μπορεί να βγάλει κάποιος ακριβή συμπεράσματα. Όσα έγραψα αποτελούν την εκτίμηση μου με όσα στοιχεία μας έχεις δώσεις.

Βαγγέλης "
Καταγράφηκε

αγνωστος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:08:35 μμ »

Σε ευχαριστω για την αποψη σου φιλε μου βαγγελη αλλα το χαρτονομισμα ειναι κακο κομμενο απο ολες του τις πλευρες, οπως επισης δεξια στην υπογραφη του Καποδιστρια εχει αριθμο 280 . δεν γνωριζω αν το προσεξες ισως φταιει κ η φωτογραφια που σου εβγαλα:

Οσον αφορα το θεμα απο το φορουμ , ειμαι ο ιδιος που εγραψα πριν τεσσερα χρονια,το γραματιο βρισκεται στα χερια μου 50 χρονια

Επισης το γραμματιο ειναι καθαρο γραμμενο *εχεις δικιο οτι μονο με το ματι θα το καταλαβεις

Το γραμματιο αυτο συνοδευετε απο Αιτηση Παρατασης Αδειας Αμαξης , Ιδια Ημερομηνια Ιδια Υπογραφη Ιδιος Ετος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:20:02 μμ »

Αγαπητε φιλε διαβαζωντας το αλλο αρθρο στο φορουμ βλεπω οτι σου γινετε προταση τα Γραμματιο σου αυτο να το δουν διαφοροι εγκριτοι νομισματολογοι και αν αποφανθουν για την γνησιοτητα του!!
Γιατι δεν το κανετε?
Γιατι πχ δεν το δινετε στην ΠΝΕ για μια βδομαδα να το μελετησουν και μετα να σας το επιστρεψουν?
Αν ειστε κατοικος εκτος Αθηνων πχ μπορειτε να ερθετε σε συνενοηση με αξιοπιστα ατομα τα οποια και θα το παραλαβουν συστημενο με ασφαλεια και θα σας το γυρισουν πισω συστημενο με ασφαλεια!!
Απο φωτο λετε να μπορει καποιος να αποφανθει με βεβαιοτητα οτι ειναι γνησιο?
Στον  σοβαρο συλλεκτικο κυκλο φιλε μου μπορεις να εμπιστευτεις τα παντα και οπως τα εδωσες θα τα παραλαβεις πισω!!
Εγω αυτη την προταση σου κανω και αμα σε ενδιαφερει εκδηλωσε το ενδιαφερων σου να το δουν οι υπευθηνοι και να σε βοηθησουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
αγνωστος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:26:45 μμ »

Φιλε μου Ηρακλειοτη, επειδη δεν ειμαι συλλεκτης και δεν γνωριζω παρα πολλα , και επειδη ετυχε και βρισκεται το συγκεκριμενο στην οικογενεια μου μπορεις να με κατατοπισεις για το που μπορω να απευθυνθω σε εγκυρους ανθρωπους για να μαθω.?

Οσον αφορα για το παλαιο φοορουμ, δεν ξανα ασχοληθηκα απο τοτε , και αργοτερα οπως ειναι φυσικο ξεχασα και password  και email που ειχα μπει τοτε, με αποτελεσμα ουτε τις απαντησεις να μην μπορω να δω. οποτε ΔΕΝ γνωριζω οτι μου απαντησαν εγκριτοι νομισματολογοι

Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου στειλει πληροφοριες εδω γιανα γνωριζω τι να κανω. Το Γραμματιο δεν πωλειται απλα θελω να μαθω για την γνησιοτητα του

Υ.Γ Επισης αν σας ειναι ευκολο να μου κανετε ενα copy τις απαντησεις απο το αλλο site
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:32:36 μμ »

Εχεις προσωπικο μηνυμα, κοιτα τα μηνυματα σου πανω δεξια στην αρχικη σελιδα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences