Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:26:34 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 35
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2012 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 139947 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 16, 2012, 12:24:44 πμ »

αυτο το mini gold... τι εννοει;;; σαν τα μικρα απο παλαου ή λιβερια... του μισου ή ενος γραμμαριου;; γιατι δεν μπορεις να πεις μινι καποιο στα 3 γραμμαρια ουτε και 5 γαλλικο 5 φραγκο του Ναπολεων... ή το ελληνικο 5 δραχμο του 1876 το χρυσο! (1.6γρ...) ετσι δεν ειναι;;;

ειμαι περιεργος να δω σε τι τιμη θα το δωσουν... γιατι ειναι περιεργη η ονομαστικη αξια... 50 ευρω....

παντως... θα ειναι το πρωτο μινι χρυσο της ελλαδος... και το πρωτο 50 ευρω ε;; χμμμ...

Όλα τα Ελληνικά χρυσά,ήταν 10γρμ άν θυμάμαι καλά,εκτός των special Olympics πού ήταν 7,9 ή 7,8 άν θυμάμαι καλά.
Οπότε και από 3,1γρμ, (που θυμάμαι κάποιο mini Γαλλικό),έως και 4,5 έστω και 5 γρμ προσωπικά θα το ονόμαζα mini.Από εκεί και κάτω θα έλεγα ότι είναι mini-mini-mini, Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός,σαν αυτά της Λιβερίας!!  Αυτό που επισήμανες για την τιμή,πραγματικά και εγώ είμαι περίεργος;;;;    

δεν λεγονται μινι αν ειναι 5, 4 ή 3 γραμμαρια με τιποτα! δηλαδη το μισολιρο ειναι μινι; ουτε στο ελαχιστο! μινι ειναι το τεταρτο της λιρας...

5 γραμμαρια ειναι μια χαρα νομισμα!!

και θα σου πω και το αλλο... απο το βαρος δεν γινεται να πεις.. ειναι μινι... οι 50 κουροι τα de lux της Τουρκιας ειναι 3.5γρ αλλα ειναι και 22 χιλιοστα....σαν μια λιρα δηλαδη! οι 25 ειναι 1.8γρ... αλλα ειναι και σχεδον 18χιλιοστα...

μινι κανονικα λεγονται αυτα απο λιβερια, παλαου... κτλ... ή.... οι ρεπλικες των 10 χιλιοστων...
γιατι... αν αυτα λεγονταν mini mini mini.... τοτε νομισματα σαν τα φαναμ και τα bele... της ινδιας αλλα και αλλα παραπλησια νομισματα πως λεγονται; Χαμόγελο

πιστευω οτι το νομισμα θα ειναι του 1 γραμμαριου... αλλα πραγματικα... η τιμη η ονομαστικη του με τρομαζει..... και παιζει να δουμε το νομισμα στα 100 ευρω ή λιγο πανω ή λιγο κατω... και... δεν ξερω....
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 16, 2012, 01:15:35 μμ »

αυτο το mini gold... τι εννοει;;; σαν τα μικρα απο παλαου ή λιβερια... του μισου ή ενος γραμμαριου;; γιατι δεν μπορεις να πεις μινι καποιο στα 3 γραμμαρια ουτε και 5 γαλλικο 5 φραγκο του Ναπολεων... ή το ελληνικο 5 δραχμο του 1876 το χρυσο! (1.6γρ...) ετσι δεν ειναι;;;

ειμαι περιεργος να δω σε τι τιμη θα το δωσουν... γιατι ειναι περιεργη η ονομαστικη αξια... 50 ευρω....

παντως... θα ειναι το πρωτο μινι χρυσο της ελλαδος... και το πρωτο 50 ευρω ε;; χμμμ...

Όλα τα Ελληνικά χρυσά,ήταν 10γρμ άν θυμάμαι καλά,εκτός των special Olympics πού ήταν 7,9 ή 7,8 άν θυμάμαι καλά.
Οπότε και από 3,1γρμ, (που θυμάμαι κάποιο mini Γαλλικό),έως και 4,5 έστω και 5 γρμ προσωπικά θα το ονόμαζα mini.Από εκεί και κάτω θα έλεγα ότι είναι mini-mini-mini, Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός,σαν αυτά της Λιβερίας!!  Αυτό που επισήμανες για την τιμή,πραγματικά και εγώ είμαι περίεργος;;;;    

δεν λεγονται μινι αν ειναι 5, 4 ή 3 γραμμαρια με τιποτα! δηλαδη το μισολιρο ειναι μινι; ουτε στο ελαχιστο! μινι ειναι το τεταρτο της λιρας...

5 γραμμαρια ειναι μια χαρα νομισμα!!

και θα σου πω και το αλλο... απο το βαρος δεν γινεται να πεις.. ειναι μινι... οι 50 κουροι τα de lux της Τουρκιας ειναι 3.5γρ αλλα ειναι και 22 χιλιοστα....σαν μια λιρα δηλαδη! οι 25 ειναι 1.8γρ... αλλα ειναι και σχεδον 18χιλιοστα...

μινι κανονικα λεγονται αυτα απο λιβερια, παλαου... κτλ... ή.... οι ρεπλικες των 10 χιλιοστων...
γιατι... αν αυτα λεγονταν mini mini mini.... τοτε νομισματα σαν τα φαναμ και τα bele... της ινδιας αλλα και αλλα παραπλησια νομισματα πως λεγονται; Χαμόγελο

πιστευω οτι το νομισμα θα ειναι του 1 γραμμαριου... αλλα πραγματικα... η τιμη η ονομαστικη του με τρομαζει..... και παιζει να δουμε το νομισμα στα 100 ευρω ή λιγο πανω ή λιγο κατω... και... δεν ξερω....


Έχεις απόλυτο δίκιο!!!Με αυτό το σκεπτικό συμφωνώ μαζί σου,100%.Η μόνη διαφορά εδώ,είναι ότι μιλάμε για
ευρώ.Η Γαλλία αν θυμάμαι καλά έχει το μικρότερο σε βάρος χρυσό 3,1γραμ. και 15mm διάμετρο και αλήθεια, δέν το ονόμασε mini. Είναι του 2002 και 1/4 του ευρώ.Αν πραγματικά,το mini χρυσό Ελλάδος είναι στα γραμμάρια που αναφέρεσαι,θα είναι το ΠΡΩΤΟ!!!Φαντάσου να έχει και μικρό τιράζ,τι έχει να γίνει;;;;;;
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 16, 2012, 01:44:19 μμ »

Εγώ νομίζω πως το "μίνι" θα είναι στο μισό βάρος απο τα άλλα 2.Όπως συμβαίνει και με την ονομαστική του αξία!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 16, 2012, 09:46:23 μμ »

νομιζω οτι η γαλλια εχει κοψει και 5 ευρω χρυσο με βαρος μολις 1/25 της ουγκιας! νομιζω ηταν το 2007... και το λενε οτ μικροτερο που εκοψε η γαλλια κτλ... οποτε κατι τετοιο περιμενετε.. στα 1.244 γραμμαρια (ή λιγοτερο;Κλείσιμο ματιού! ελπιζω μονο η τιμη του να μην ειναι στα ουρανια... γιατι το γαλλικο αν δεν κανω λαθος ειναι ακριβο....

Φιλε Iceman... στο μισο βαρος; δεν νομιzω να παιζει κατι τετοιο... δεν εχει σχεση η ονομαστικη αξια με το βαρος και την διαμετρο! και θα σου εξηγησω γιατι...

στα ασημενια εχουμε 10 ευρω στα 34 γραμμαρια.. και στα 9.75... πραγμα που ειναι ατοπο... κανονικα...

το ασημενιο 20 ευρω που βγηκε ποσο επρεπε να ειναι;;; 20 γραμμαρια; 68 γραμαρια;; κι ομω ηταν 31 γραμμαρια!

στα χρυσα... εχουμε των 100 ευρω ονομαστικη στα 10 γραμμαρια χρυσο 999 και στα 7.98 sta 916.6% χρυσος!!! οποτε;;; και μην ξεχναμε... οτι  το 200 ευρω που εβγαλε η ελλαδα.. ηταν 31 γραμαρια και αυτο! οποτε δεν μπορει να ισχυσει... να ειναι στο μισο του 100 μιας και το 200 δεν ειναι στο διπλασιο των 100...

εκτος αυτου... μισο ποιου... του 100ρικου των 10γρ... ή των 7.98γρ?? το ενα πρεπει να ειναι 5γρ.. και το αλλο κοντα στα 4 γραμμαρια... αρα μιλαμε για ενα νομισμα σαν το μισολιρο ή μεγαλυτερο του;; δεν το λες mini.....

εγω πονταω στο 1/24 οz.... δηλαδη λιγο πανω απο 1 γραμαριο...
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:24:15 πμ »

αναφέρετε στο βάρος για το   20 ευρώ και 200 ευρώ τον 75 χρόνων της τράπεζας ελλάδος?
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:28:56 πμ »

για να σας θυμίσω το ασημένιο είναι 24 γραμμάρια και το χρυσό 17 γραμμάρια
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:11:51 μμ »

για να σας θυμίσω το ασημένιο είναι 24 γραμμάρια και το χρυσό 17 γραμμάρια

ναι για τα νομισματα γιατι 75 χρονια της τραπεζας Ελλαδος λεω...

σιγουρα ειναι τοσο; δεν τα εχω δει αλλα σε site με τα ελληνικα αναμνηστικα κερματα ασημενια και χρυσα, τα εχει τοσο οσο τα εγραψα... παντως την στιγμη που δεν τα εχω δει καν...  Χαμόγελο

και παλι με αυτα τα βαρη δεν πεφτουν εξω οι υπολογισμοι μου!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 20, 2012, 01:54:58 πμ »

Μετά από λίγο ψάξιμο στην βιβλιογραφία ανακάλυψα ότι η Γαλλία,
από το 2007, και κάθε χρόνο εκδίδει χρυσά
νομίσματα ευρώ 1,244γρμ και διάμετρο 13,9μμ ονομαστικής αξίας 5ευρώ και καθαρότητας 999,
και από το 2010 εκδίδει χρυσό ευρώ 0,5γρμ και διάμετρο 11μμ και αυτό ονομαστικής αξίας 5ευρώ και καθαρότητας 999.
Μάλιστα το 2011 έβγαλε δύο,από 20.000 τμχ το καθένα. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Μάλλον φίλε ΝΜΣ θα επιβεβαιωθείς!!!!!!!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 20, 2012, 06:29:41 μμ »

Χαμόγελο το μινι χρυσο θα ειναι οντως 1.24 γραμμαρια... Κλείσιμο ματιού κουκλακι θα ειναι το ατιμο!

η γαλλια εκοψε κια μισου γραμμαριου; χμμ... ποσο το εδιναν εραγε;; δεν εχω καθολου ετσι μικρα... αλλα ουτε και 1.24γρ εχω...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2012, 06:08:51 μμ »

Ξέρουμε πότε θα βγουν τελικά;
Καταγράφηκε
kostis1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 40


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2012, 12:48:24 μμ »

"Απόφαση Διάθεσης Αναμνηστικού Κέρματος Ευρώ έτους 2012 σε συσκευασία Απλού Εντύπου Blister".

1.Εξουσιοδοτούμε την Τράπεζα της Ελλάδος να διαθέτει στο κοινό μέσω του
Κεντρικού Καταστήματος και των Υποκαταστημάτων της, 5.000 τεμάχια
Αναμνηστικού Κέρματος Ευρώ έτους 2012 σε συσκευασία Απλού Εντύπου Blister.
2. Κεντρικό θέμα της έκδοσης είναι τα «10 χρόνια Ευρώ».
3. Ημερομηνία έναρξης διάθεσης αυτών ορίζεται η 09/04/2012.
4. Τιμή διάθεσης εκάστης Σειράς ορίζεται το ποσό των τεσσάρων ευρώ (4€)
(συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.).

δείτε ολόκληρη την ανακοίνωση:
http://et.diavgeia.gov.gr/f/minfin/ada/Β4ΩΡΗ-ΒΟΙ
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 04, 2012, 04:33:38 μμ »

η διαφορά του συγκεκριμένου απ τα υπόλοιπα 4.000.000 τεμ αναμνηστικών 2€ που κόπηκαν για τη 10η επέτειο ΟΝΕ το 2009 ...είναι το ότι θα βρίσκεται σε blister και με μικρό τιραζ?? (και με διαφορετική ημερομηνία φυσικά..)
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 04, 2012, 05:01:17 μμ »

Βασικά είναι άλλο νόμισμα αυτό του 2009 και άλλο αυτό του 2012.Το 1ο είχε ως θέμα τα 10 χρόνια της ΟΝΕ ενώ το 2ο τα 10 χρόνια του ευρώ.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 04, 2012, 05:04:13 μμ »

ωπ.....έχεις δίκιο....είπα κ εγώ...

Thanks φιλε!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2012, 08:03:08 μμ »

Αν λαβουμε υπ'οψιν τι εγινε στην Κυπρο με τα διευρα του 2012, το ιδιο θα γινει και εδω.
Και στο ebay διαφοροι ντιλερς εδω και ενα μηνα παιρνουν παραγγελειες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 35
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences