Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 10:26:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: USA Stone Mountain 1925  (Αναγνώστηκε 4338 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 29, 2015, 09:33:21 μμ »

Ενα πατινατο μου νομισμα που μου αρεσει πολυ!Αν εχει κι'αλλος ιδιο ας ανεβασει Χαμόγελο

USA Stone Mountain 1925 PCGS MS 64
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:22:33 μμ »

εγω παντως δε το ηξερα καν οχι να το ανεβασω.....τωρα διαβαζω στο βικι την ιστορια του Σαρκασμός
αλλα γαμαουα ειναι και ειδα το σενσους της ngc μια χαρα τιμη/κατασταση ειναι το 64
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:32:59 μμ »

Επειδη τα δινουν πολυ ευκολα οι εταιριες μεγαλους βαθμους χωρις να το αξιζουν,μου εφαγε πολυ καιρο και πολυ χρονο για να βρω αυτο που θελω.Συγκρινοντας παντα το νομισμα και οχι το ταμπελακι.....
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:51:25 μμ »

μια απο τα ιδια με τον στυλοροκ  :)πολυ ομορφο και απο οτι ειδα βγαζει ωραιες πατινες ;)να το χαιρεσαι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:57:19 μμ »

http://coins.ha.com/itm/commemorative-silver/1925-50c-stone-mountain-ms66-pcgs-cac-pcgs-population-763-169-ngc-census-654-138-mintage-1-314-709-numismedia-w/a/1186-9323.s?type=NGC1186


εμενα πχ μου αρεσε αυτο...............αλλα το μσ66+ το θεωρω υπερβολικο.και τη τιμη που θα ειχε αναλογικα.σε αυτο που λες για τους βαθμους συμφωνω απο τα λιγα που ειδα.αλλα και στα δικα μας τα ιδια γινονται και χειροτερα.....θυμαμαι σχετικα προσφατα ενα 5ληρο του 33 του νικου που εσπασε το σλαμπ/. οχι στην αμερικανικη αγορα που ειναι και ζωντανη
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:08:37 μμ »

Σας ευχαριστω!
Αν το δεις στο πλαι στο φως φαινεται μπερδεμενη η πατινα του χρονου και η αρχικη λαμψη του νομισματοκοπειου παιρνοντας ομορφα χρωματα.Γενικα ειναι ωραια τα αποτελεσματα οταν ενα νομισμα υψηλης καταστασης μενει απειραχτο στο χρονο απο τα χερια καποιου....
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:16:35 μμ »

http://coins.ha.com/itm/commemorative-silver/1925-50c-stone-mountain-ms66-pcgs-cac-pcgs-population-763-169-ngc-census-654-138-mintage-1-314-709-numismedia-w/a/1186-9323.s?type=NGC1186


εμενα πχ μου αρεσε αυτο...............αλλα το μσ66+ το θεωρω υπερβολικο.και τη τιμη που θα ειχε αναλογικα.σε αυτο που λες για τους βαθμους συμφωνω απο τα λιγα που ειδα.αλλα και στα δικα μας τα ιδια γινονται και χειροτερα.....θυμαμαι σχετικα προσφατα ενα 5ληρο του 33 του νικου που εσπασε το σλαμπ/. οχι στην αμερικανικη αγορα που ειναι και ζωντανη


Για να βοηθησω ,συγκρινε με μια ματια τα ψηλα του σημεια.Στον εμπροσθτυπο αγκωνα,γονατο και στο μπουτι.Στον οπισθοτυπο το στηθος του πουλιου
Απ'οτι εχω καταλαβει ομως ,γι'αυτους εχει σημασια ποσο ασπρο και καθρεφτιζων ειναι το νομισμα (ασχετα αμα τα πειραζουν τα νομισματα) και ποσο μεγαλος ειναι ο εμπορος που στελνει για σλαμπαρισμα....
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:25:23 μμ »

Και ενα High

http://www.ebay.com/itm/1925-Stone-Mountain-Half-Dollar-NGC-MS68-3750066-017-/301682602954?hash=item463daf33ca

Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:29:48 μμ »



Αυτό είναι που λέμε...Ηι - Bye... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:37:02 μμ »

τσαμπα πραμα Σαρκασμός h ngc ta εχει στα 23κ
ειναι αυτο 68? στα φτερα στον οπισθοτυπο ειδα διαφορες στα φτερα......οπως το βλεπουμε στα δεξια προς το ριμ
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:47:03 μμ »

Γιατι αυτο το 67αρι ειναι καλυτερο απο το δικο μου?
Τι μεσο ειχε?
http://www.ebay.com/itm/1925-US-Stone-Mountain-Silver-Commemorative-Half-Dollar-50C-NGC-MS67-/371364724076?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item56770ffd6c&nma=true&si=Kb2NK%252FOhemQIbQQu2fppemr5RcM%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Παρεμπιπτοντως εγω το πηρα ετοιμο απο μικρο πωλητη και πληρωσα σε τιμη fix εταιριας ταμπελακι και οχι νομισμα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2015, 01:05:53 πμ »

 Ομορφο πατινατο μισοδολλαρο, να το χαιρεσαι Νικο.
 Στα Αμερικανικα οι εταιρειες την ξερουν την δουλεια τους και η γνωμη μου ειναι οτι απο φωτο ειναι πολυ δυσκολη οποιαδηποτε εκτιμηση για αδικημενα κλπ σε υψηλες - πολυ υψηλες καταστασεις νομισματα, μιας και οι φωτο πολλες φορες δεν λενε ολη την αληθεια.
 Αυτο, προσωπικα τουλαχιστον, το διαπιστωνω συνεχως, οταν παιρνω στο χερι ενα πιστοποιημενο νομισμα και καταλαβαινω γιατι του εδωσαν τον βαθμο που του εδωσαν, ενω απο την φωτο μου φαινοταν υπερ- η υπο- βαθμολογημενο.
 Ακομα και π.χ. σημεια που μοιαζουν ως φθορα, στο χερι φαινεται οτι ειναι απλως αδυναμο πατημα.
 Η π.χ.στην φωτο να φαινεται πολυ καλυτερη ( η χειροτερη) ποιοτητα λουστρου απο οτι στην πραγματικοτητα
 Για το eye apeal να πουμε οτι αποτελει και επισημα μερος του τελικου βαθμου, δηλαδη ειτε ανεβαζει, ειτε κατεβαζει, (ειτε ειναι ουδετερο) τον " τεχνικο βαθμο".
Παραδειγματα για το πιο θεωρειται "ελκυστικο" eye apeal απο τους γκρειντερς ειχα βρει σε καποιο αρθρο της NGC, δεν το εχω προχειρο.
Παντως το blast white ειναι οπωσδηποτε ενα συν στα αμερικανικα ασημενια, οπως και καποια ειδη πατινας (rainbow κλπ).
 Χαιρομαι παντως που το πηρες στο χερι και διαπιστωσες οτι οντως ειναι αδικημενο, αλλα αυτα ξερεις πως πανε.
 Το πιστοποιημενο νομισμα ειναι ενα προιον που πωλειται αναλογα με το τι γραφει η ταμπελα.
 Αν καποιος διαπιστωσει αξιοσημειωτη αδικια η αναντιστοιχια το σπαει και το ξαναστελνει και ελπιζει σε αποκατασταση της , προς οφελος της αξιας της συλλογης του.
 Για την βαθμολογηση σχετικα με το ποιος στελνει, ειχα παλιοτερα πανω -κατω την ιδια υποψια, αλλα αλλαξα γνωμη οταν μου γυρισαν 2 πλατινενια 35 χρονων pf70, κατι που θεωρουσα σχεδον αδυνατον να γινει σε μη εμπορους.
 Η εντυπωση μου παντως ειναι οτι ειναι πιο χαλαροι στο να δωσουν ενα 63-64, αλλα σε μεγαλυτερους βαθμους που σε καποια νομισματα οι διαφορες μετριουνται σε αρκετα χιλιαρικα, ειναι αρκετα αυστηροι.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2015, 11:53:57 πμ »

Και επειδη δινουν Δημητρη απλοχερα βαθμους 63-64 εχουν πεσει κατα πολυ οι τιμες τους προς οφελος του αγοραστη με προοπτικη παντα να βρει το πραγματικο 64αρι.
Ακομα χειροτερα ισχυουν και στα Oregon,morgan....
Πως γινεται η ασπριλα να νικαει τη φθορα στη βαθμολογηση μονο αυτοι το ξερουν.Στο κατω-κατω η ομορφια ειναι υποκειμενικη.Σε αλλους αρεσει το καθαρισμενο σε αλλους οχι.Γιάυτο υπαρχουν και τοσα raw ατσαλα καθαρισμενα στο βωμο του κερδους.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2015, 11:55:51 πμ »

Ναι, δεν διαφωνω Νικο, ετσι ειναι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences