Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:38:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: βΟΥΛΓΑΡΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  (Αναγνώστηκε 4515 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tetulini18
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 25, 2015, 12:46:15 πμ »

ενδιαφέρoν για αυτό το μεταλλιο;
Καταγράφηκε
tetulini18
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2015, 12:49:12 πμ »

ενδιαφέρεται καποιος για αυτό;; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2015, 10:27:38 πμ »

Το πρώτο είναι είναι Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας, της περιόδου του Βόρη Γ'. Είναι λίγο δύσκολο να καταλάβω από τις φωτο, αλλά μάλλον είναι χάλκινο, καθώς απονέμονταν σε τρεις τάξεις, χάλκινο, αργυρό και χρυσό. Αυτό αφορά στο χρώμα ουσιαστικά και όχι στο μέταλλο της κατασκευής. Στα militaria όμως έτσι κι αλλιώς δεν είναι η "τιμή μετάλλου" αυτή που έχει σημασία.

Ίσως μπορέσεις να επιβεβαιώσεις μόνη σου την τάξη του αν googl-άρεις "Bulgarian Medal of Military Merit Boris III" π.χ. και δεις τη διαφορά στην απόχρωση μεταξύ χάλκινου (bronze) και χρυσού (gold).

Προσπαθώ να διακρίνω κάτι και δεν μπορώ, ίσως μπορείς να βοηθήσεις, μια και το έχεις στο χέρι σου. Στο πίσω μέρος της κεφαλής του Βόρη υπάρχει η λέξη "българите". Αν σε αυτήν λείπει το "Α", τότε πρόκειται για μια κάπως πιο σπάνια ποικιλία λόγω του σφάλματος.

Τέλος, την τιμή του θα την επηρεάσει και η απουσία της ταινίας του. Αυτή ήταν κόκκινη κατά την απονομή σε ειρηνικές περιόδους και γαλάζια με δυο αργυρές γραμμές σε πολεμικές περιόδους. Η χρηματική του αξία θα επηρεαζόταν φυσικά ανάλογα.

Αν δεν έχεις ήδη προσφορές, ίσως να ήταν καλύτερα να τα ανεβάσεις στο τμήμα των πωλήσεων, βάζοντας κάποια τιμή. Στο διαδίκτυο θα βρεις πληροφορίες και ένα εύρος τιμών. Αν θέλεις στείλε μου π.μ. αν μπορώ να βοηθήσω με το θέμα της τιμής.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
tetulini18
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2015, 12:27:49 πμ »

giorgo ευχαριστω για το εδιαφερον υπαρχει το Α που λες επειδή δεν γνωριζω και πολλα τι ακριβως είναι αυτό που λες με την ταινια;αν μπορεις εξηγησε μου γι αυτό και για το θεμα τιμης θα ηθελα την βοηθεια σου για το άλλο μεταλλιο δεν γνωρίζεις κατι; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
tetulini18
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2015, 12:43:47 πμ »

giorgo συγνωμη Κλάμα ναι λειπει το Α μην θυμωσεις δεν την καταλαβαινω αυτή την γραφη και το ξανακοιταξα να σου πω την αληθεια  ;)μετρησα από το τελος και το α είναι πεμπτο δεν υπαρχει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2015, 08:00:52 πμ »

Κανένας λόγος για να θυμώσω, αυτό έλειπε!  Χαμόγελο

Κι εμένα μου φαίνονταν 8 τα γράμματα αντί για 9, αλλά λόγω της εστίασης στη φωτογραφία δεν ήμουν σίγουρος. Επειδή το "Α" που λείπει οφείλεται σε λάθος στη χάραξη -και μάλιστα "χοντρό"- είναι κάπως πιο σπάνιο από τη "σωστή ορθογραφικά" ποικιλία. Η σπανιότητα ανεβάζει την τιμή.

Η ταινία ενός μεταλλίου είναι η "κορδέλα" του. Στο δικό σου μετάλλιο π.χ. στον κρίκο που βρίσκεται στο επάνω μέρος θα περνιόταν ένας άλλος κρίκος και μέσα από αυτόν η ταινία του μεταλλίου. Από αυτήν "κρεμόταν" και από τη στολή σε επίσημες τελετές και περιστάσεις.

Η ταινία των συγκεκριμένων μεταλλίων ήταν κόκκινη. Σε πολεμικές περιόδους το μετάλλιο απονέμονταν με γαλάζια, με δυο αργυρές γραμμές. Όπως είναι φυσικό, ένα μετάλλιο με ταινία είναι πλήρες σε σχέση με ένα χωρίς και άρα η τιμή επηρεάζεται προς τα κάτω. Επίσης, ένα μετάλλιο με ταινία πολεμικής περιόδου θα είχε μεγαλύτερη συλλεκτική -και χρηματική- αξία για δυο λόγους. Αρχικά γιατί είναι πιο σπάνιο, καθώς οι περίοδοι πολέμου είναι μικρότερες από αυτές της ειρήνης και ακόμη επειδή είναι πιθανότερο να έχει απονεμηθεί για κάποια πράξη ανδρείας στο πεδίο της μάχης, παρά για την "ευδόκιμη υπηρεσία" ενός στρατιωτικού σε καιρούς ειρήνης.

Για την τιμή σου στέλνω π.μ.

Το άλλο μετάλλιο είναι μετάλλιο εργατικών αγώνων της περιόδου της δικτατορίας του Μεταξά, επίσης χάλκινο. Και σε αυτό λείπει η ταινία του.

Υ.Γ. Σχετικά με την εστίαση στις φωτογραφίες σου, που κάνει τα αντικείμενα να φαίνονται θολά, αν χρησιμοποιείς φωτογραφική, προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις τη ρύθμιση macro. Λογικά θα έχει το σύμβολο ενός λουλουδιού. Αν δε θες να χρησιμοποιήσεις κάποιον πρόσθετο φακό για zoom, μια φτηνή λύση είναι να βάλεις ένεν μεγεθυντικό φακό κολλητά στο φακό της μηχανής σου. Φτηνό κόλπο, αλλά κάνει θαύματα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2015, 08:27:25 πμ »

giorgo ευχαριστω για το εδιαφερον υπαρχει το Α που λες επειδή δεν γνωριζω και πολλα τι ακριβως είναι αυτό που λες με την ταινια;


Αυτό εννοεί:

Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2015, 09:32:01 πμ »

Ναι. Κι εδώ βλέπουμε το χαρακτηριστικό τρόπο ανάρτησης της ταινίας, διπλωμένης έτσι ώστε να σχηματίζει τρίγωνο. Οι Βούλγαροι είχαν υιοθετήσει τον αντίστοιχο αυστριακό (ή αυστροουγγρικό αν προτιμάτε) τρόπο ανάρτησης.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences