Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:19:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια γνώμη για χαρτονομίσματα , ράδιο του 60, μέχρι και σκ  (Αναγνώστηκε 8634 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
blizard
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:58:01 μμ »

 Εδώ παιδιά καμιά 150ρια χαρτονομίσματα του 39 και του 32, σε άσχημη κατάσταση τα πιο πολλά.
Εχουν κάποια αξία πολύ γενικά... πχ πόσο θα ήταν πολύ φτηνά να δοθούν σε μια δημοπρασία.
https://goo.gl/photos/XWUK5aFepjXjpm7R8

Ενα ραδιόφωνο του 60-65 , είδα λίγο στο ιντερνετ ότι υπάρχουν φαν του είδους αν και δεν έχουν νομίζω αξία, αλλά θα με ενδιέφερε μια γνώμη . Επίσης ένα κασετόφωνο και μια παλιά παρκετέζα.
Κάποια από αυτά θα τα αφήσω - χαρίσω , κάποια ίσως πάρω μαζί μου και η σκούπα μάλλον πάει για πέταμα Κλείσιμο ματιού  , ότι πληροφορία δεκτή... ευχαριστώ
https://goo.gl/photos/Ac9iENZVQz5CTE4P6
Καταγράφηκε
yiannis8494
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 72



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:40:19 μμ »

Αν σου είναι εύκολο πες μας το μοντέλο του ραδιοφώνου. Θα το γράφει στην μπροστινή δεξιά πλευρά πάνω από το λογότυπο της Philips ή πίσω εκεί που βγαίνει το καλώδιο του ρευματος.

Επίσης την μαρκα και το μοντέλο του κασετοφωνου.
Καταγράφηκε

Το αιωνιο μυστηριο του κοσμου ειναι η κατανοηση του......
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:40:04 μμ »

Καλη συμβουλη με κάθε φωτο αναρτηση οποιαδήποτε στοιχει ταμπελακι ,μαρκα μομτελο αναγραφεται πανω σεαυτο που εχεις να το φωτογραφίζεις γινεται πιο ευκολο το ψαξιμα.
Καταγράφηκε
blizard
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:48:20 μμ »

Συγνώμη παιδιά παράληψη ,  δεν ξέρω πως μου έφυγε κάτι τόσο σοβαρό .

Το κασετόφωνο είναι philips EL3542 , και το ράδιο   Β7Χ94Α ...  το βιβλιαράκι με τα μοντέλα της philips που έχω στην εικόνα είναι του 59-60 , οπότε κάπου εκεί κοντά πρέπει να έχει αγοραστεί .

thanks
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
α
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2015, 01:01:00 πμ »

Συγνώμη παιδιά παράληψη ,  δεν ξέρω πως μου έφυγε κάτι τόσο σοβαρό .

Το κασετόφωνο είναι philips EL3542 , και το ράδιο   Β7Χ94Α ...  το βιβλιαράκι με τα μοντέλα της philips που έχω στην εικόνα είναι του 59-60 , οπότε κάπου εκεί κοντά πρέπει να έχει αγοραστεί .

thanks



 philips EL3542

φιλε Βασιλη  δεν θα το ελεγα ακριβως κασετοφωνο μαλλον μπομπινα λεγονταν η ταινια που παιζοταν και ολο μπομπινοφωνο χωρις να είναι σιγουρος  ισως καποιος παλιότερος να ξερει , χρονολογείτε οντος 1958-1960 . Και οσο αστεο και να φαινεται λειτουργει με λυγχνιες . Και παλι το θεμα τιμης και αξιας παιζεται στη κατασταση .Δεν λειτουργει φανταζομαι εχει παρα πολλα ελαστικα μερη και ιμαντες που θα εχουν ξεραθει και θελουν αντικατασταση ευκολα βρίσκεις ακομα και σημερα στο e-bay ανταλακτικα απαιτείται αναπαλαιωση χρονο και χρημα ,αλλα είναι καταπλικτικο μηχανημα που πιστευω εκτιμάται από λιγους .

http://www.radiomuseum.org/r/philips_el3542.html#a

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=philips+EL3542+&_sacat=0
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
ς
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2015, 01:07:22 πμ »

Συγνώμη παιδιά παράληψη ,  δεν ξέρω πως μου έφυγε κάτι τόσο σοβαρό .

Το κασετόφωνο είναι philips EL3542 , και το ράδιο   Β7Χ94Α ...  το βιβλιαράκι με τα μοντέλα της philips που έχω στην εικόνα είναι του 59-60 , οπότε κάπου εκεί κοντά πρέπει να έχει αγοραστεί .

thanks


το ράδιο   Β7Χ94Α ... 

στο ραδιο μαλλον καποιο λας στον αριθμο μοντελου εχεις κανει
Καταγράφηκε
blizard
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2015, 04:49:51 πμ »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ,νομίζω κατάλαβα περίπου...  κάποιο λάθος πρέπει να είχα κάνει γιατί δεν έβρισκα κάτι σχετικό στο ebay.

Για το ράδιο βάζω την εικόνα από το βιβλιαράκι, το ίδιο λέει και από πίσω.
Ούτε  για αυτό είχα βρει πολλά, αλλα είδα αρκετά για κάποια παρόμοια.

ΥΓ
Και τα 2 παίζουν  θα έλεγα αρκετά δυνατά και καθαρά , τουλάχιστον μου φάνηκε πολύ καλύτερος ο ήχος από ότι θα περίμενες για τόσο παλιά πράγματα και μάλιστα το ένα από κασέτα.
Καταγράφηκε
yiannis8494
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 72



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2015, 08:54:49 πμ »

Καλημέρα.
Το ραδιόφωνο είναι όντως το Philips B7X94A. Κατασκευάστηκε στο Βέλγιο το 1959 έως 1960, λειτουργεί με 11 λάμπες και κάνει λήψη σε ένα μεγάλο μπορώ να πω εύρος συχνοτήτων και διαμορφώσεων.

Όσο αφορά την τιμή του δεν μπορώ να σου πω ακριβός διότι όπως είπε και ο Γιώργος όλα αυτά τα ηλεκτρονικά μηχανήματα απαιτούν αναπαλαίωση χρόνο και χρήμα.

Το συγκεκριμένο φαίνεται σε αρκετά καλή κατάσταση (εμφανισιακά), αλλά σίγουρα θα θέλει μια μικρή επέμβαση στα ηλεκτρονικά του μέρη πχ.αντικατάσταση πυκνωτών, ρύθμιση της άντυγας και άλλα.
 
Καταγράφηκε

Το αιωνιο μυστηριο του κοσμου ειναι η κατανοηση του......
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences