Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:34:40 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλεκτικά νομίσματα Hellenic heritage  (Αναγνώστηκε 50762 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:13:17 πμ »

Τι γνώμη έχετε για τα μετάλλια συνεδρίων? Αξίζει η συλλογή τους αν είναι όμορφα?
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:29:10 πμ »

Έγω όπου βρίσκω τα μαζεύω 2€ κάνουν εδω χαλάμε για άλλα και άλλα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 07:45:43 πμ »

Μηχάνημα , αυτόματο πωλητή με αναμνηστικά ( Δεν ξέρω αν είναι της ιδιας εταιρείας ) έχει όπως βγαίνεις από το μετρό Aκρόπολης στα 50 -100 μέτρα στις αρχές της οδού Βύρωνος έξω από το ξενοδοχείο ΗΟΤΕL BYRON.

Στη παρακατω εικόνα θα δείτε το μηχάνημα πωλητή όπως είναι στο google earth

https://www.google.gr/maps/@37.9700279,23.7300316,3a,75y,36.25h,72.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1spBnXWr_7PeEhtzm7Jj05gw!2e0!7i13312!8i6656?hl=el
Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2017, 10:05:51 μμ »

Eπίσης για Αθήνα πάντα έχει μηχάνημα και στην οδό Ανδριανού ανεβαίνοντάς την με κατεύθυνση προς Ακρόπολη. Περνάμε ένα νεοκλασσικό δημοτικό σχολείο το οποίο είναι στο δεξί μας χερί και το βρίσκουμε αν θυμάμαι καλά δίπλα σε ένα souvenir shop. Ίσως εκεί κοντά είναι και ένα κατάστημα με παγωτά.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2017, 11:07:39 μμ »

Τα κυνηγάτε και εσείς ε? και εγώ! πιο πολύ για το κυνήγι της υπόθεσης.

Στα Χανιά, έχει λοιπόν ένα στα κτελ χανίων και ένα στο Ναυτικό μουσείο, με διαφορετικά σχέδια.

Για Αθήνα πέρα απο αυτά έχει στην αρχή του πεζόδρομου του Θησείου πριν τα παγωτατζίδικα και τ hard rock cafe
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 04, 2017, 07:50:51 πμ »

Eγώ έχω μαζέψει καμιά πενηνταριά κομμάτια απ'όλη την Ελλάδα. Όπου πήγαινα αντί να βλέπω το μέρος έψαχνα το μηχάνημα  Μεγάλο χαμόγελο Θα τα ανεβάσω καμιά μέρα γιατί έχει μαζευτεί πολύ πράγμα και έχει γίνει μια πολύ ωραία συλλογή με μικρό κόστος. Άσε που σου θυμίζουν και τα ταξίδια σου.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 04, 2017, 08:19:52 πμ »

Eγώ έχω μαζέψει καμιά πενηνταριά κομμάτια απ'όλη την Ελλάδα. Όπου πήγαινα αντί να βλέπω το μέρος έψαχνα το μηχάνημα  Μεγάλο χαμόγελο Θα τα ανεβάσω καμιά μέρα γιατί έχει μαζευτεί πολύ πράγμα και έχει γίνει μια πολύ ωραία συλλογή με μικρό κόστος. Άσε που σου θυμίζουν και τα ταξίδια σου.

Ακριβώς αυτό, έχουν ωραίο κυνήγι, ωραία σχέδια, σου θυμίζουν τα ταξίδια σου και γίνονται ωραία συλλογούλα! και φθηνή
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:22:49 μμ »

Καλησπέρα, σήμερα μου έφεραν από την Ρόδο αυτό τα τοκεν και μου είπαν ότι ο ίδιος κερματοδέκτης τα είχε και τα δύο, το έχει ξανά δει κάποιος ;. Νικόλα NMS τι λες εσύ λόγω εντοπιότητας, το έχεις ξανά δει ;
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:59:14 μμ »

Τώρα το είδα καλύτερα μοιάζει να έχει χτυπηθεί πάνω σε ευρο-πεντάλεπτο  Απορία Έκπληξη
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:59:46 μμ από chrisvas » Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 12:08:07 πμ »

Bασίλη το πάνω είναι από την εταιρεία National Tokens. Έχει νομίσματα των 2 ευρώ σε πολλές πόλεις της Ελλάδας αλλά και στο εξωτερικό κοντά σε αξιοθέατα. Είναι από αυτά που σου είχα πει να σου στείλω αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα. Στείλε μου την διευθυνσή σου πάλι με π.μ. και θα το κανονίσουμε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 12:14:41 πμ »

Βαζεις χαλκινα νομισματα στο μηχανημα και στο κανει ετσι, απο την μια πλευρα διαλεγεις το σχεδιο που θες, υπαρχουν σε διαφορα τουριστικα μερη. Εκανα ενα τετοιο στο μεγαλο ενυδρειο στην Βαρκελωνη.
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 12:15:04 πμ »

Γεώργιε ξέρω για την National Tokens μου κάνει εντύπωση που και τα δύο είναι από τον ίδιο κερματοδέκτη και που βλέπω στην πίσω όψη το 5 euro cent.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 12:17:28 πμ »

Βαζεις χαλκινα νομισματα στο μηχανημα και στο κανει ετσι, απο την μια πλευρα διαλεγεις το σχεδιο που θες, υπαρχουν σε διαφορα τουριστικα μερη. Εκανα ενα τετοιο στο μεγαλο ενυδρειο στην Βαρκελωνη.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο μηχάνημα στην Ρόδο, θα περιμένω να απαντήσει ο Νίκος NMS.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 02:55:38 πμ »

δεν ειναι απο το ιδιο μηχανημα!  βασικα δεν εχουν σχεση καθολου με τα national tokens!

δεν τα εχω τα ροδιακα αν κι εχει αρκετα διαφορετικα.... το σκεφτομαι αν τα μαζεψω ή οχι.... μιας και απο την μια ειναι σαν σουβενιρ... και δεν ξερω αν θεωρουνται τοκεν ή μεταλλια... και απο την αλλη μιλαμε για μια κακοποιηση νομισματων. λογο του οτι αυτο γινεται πανω σε 5λεπτα κερματα μονο, το ιδιο το μεταλλο που ειναι ο δισκος μαλλον δεν βοηθαει στο να διατηρηθει και πολυ το τοκεν αυτο!

στο εξωτερικο ξεκινησε η ιδεα πριν πολλα χρονια και μαλιστα στην αμερικη εχουν καταφερει να κανουν τα τοκεν αυτο πολυ λεπτα και πολυ οβαλ... με τυπωση και απο τις 2 μεριες! εκει βαζεις κερμα του 1 σεντ! ομως κι αυτο μετα απο ενα διαστημα εχει προβληματα! τα εδω ειναι σαφως πιο χοντρα σε σχεση με τα αμερικανικα...

στα καλαβρυτα εχει τετοιο με τυπωμα και στις 2 μεριες!

δεν μιλαμε για το ιδιο μηχανημα γιατι αυτο που βγαζει τα τοκεν αυτα... που κανονικα λεγονται elongated pennies ειναι σαν μεγαλες διαφανες καλπες... γεματες γραναζια και εχουν τις μητρες... μπορει να ειναι απο 1 εως και 4 διαφορετικα σχεδια και διαλεγεις ποιο θες...  αρα δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα!!! να μου ελεγες το περιεργο τοκεν στις πεταλουδες.. που μοιαζει με τα national tokens αλλα εχει απο την μια την πεταλουδα κι απο την αλλη τον χαρτη της ροδου... και δεν υπαρχει στο site οποτε ειναι κατι αλλο... να πω οκ.. αλλα αυτα εδω δεν!

το πρωτο ειναι σαν αυτο που σου εστειλα..

τωρα.... σε ενα site ειχα δει οτι στην ροδο υπαρχουν μηχανηματα οντως....

εχει στην παλια πολη, στο φαληρακι, την λινδο εχει 2 και ειχε και στις 7 πηγες αλλα δεν υπαρχει πια εκει!
πιθανον να εχει κι αλλα... θα σε γελασω! το site δεν εχει μεσα 2 που εχω απο ζακυνθο... μου τα ειχαν φερει δωρο.

το θεμα ειναι οτι οπως και με τα national tokens... πολλα βλεπω να σταματανε..... ισως ρολο παιζει και η τιμη που εχουν... και δεν αναφερομαι στην τιμη που αγοραζουμε εμεις.. αλλα στο ποσο που ζητουν για να παρεις το μηχανημα.... γιατι σε αυτο με τα 5λεπτα... ειναι ακριβο!!! ενα φιλαρακι μου ηθελε να βαλει και απο οτι θυμαμαι του ειχαν πει ενα 5ψηφιο νουμερο... οταν θα τον ξαναδω θα τον ρωτησω παραπανω... αν και κατι θυμαμαι σαν 13.000 ευρω... που για να ερθεις στα ισα σου... θα πρεπει να περασουν χρονια!!!

τωρα.... ας δουμε τι παιζει...

Α) υπαρχει ενα στην παλια πολη. ειναι σε τουριστικο μαγαζι οποτε μονο το καλοκαιρι ειναι ανοιχτο! αυτο εχει 4 μητρες που εχουν σαν σχεδιο:

1) κολοσσο της Ροδου
2) χαρτης της Ροδου
3) αρχαιος πολεμιστης με στρογγυλη ασπιδα
4) ιπποτης

http://209.221.138.252/Details.aspx?location=255623

Β) υπαρχει στο φαληρακι σε τουριστικο παλι... και ειναι με 4 μητρες που εχουν σαν σχεδιο:

1) κολοσσος της Ροδου
2) χαρτης της Ροδου
3) το αγαλμα με ελαφακι απο τις κολωνες στο μανδρακι της ροδου...
4) 2 δελφινια

http://209.221.138.252/Details.aspx?location=255616

Γ) μηχανηματα 2, στην Λινδο. ειναι αναμεσα στο ice bar κι ενα τουριστικο μαγαζι...και μαλλον ανηκουν στο δευτερο... ειναι και τα δυο μαζι λογικα... και το καθενα εχει απο 3 μητρες!

μηχανημα 1

1) Kisses from Rhodes
2) μανδρακι στην ροδομε τον φαρο του αγιου νικολαου και τα ελαφακια (τις κολωνες)
3...χαρτης της ροδου οπου αντι για κυμματα εχει επαναλαμβανομενη την λεξη greece

μηχανημα 2

1) ακροπολη Λινδου ασχετα αν γραφει σκετο Rhodos (αυτο που εχεις!!!)
2) I ♥ Rhodos, Greece με γραμματα
3) I ♥ Rhodos, με τον χαρτη του νησιου.

http://209.221.138.252/Details.aspx?location=255612

Δ) υπηρχε μηχανημα στις 7 πηγες.. αλλα δεν υπαρχει πια!!! αυτο ειχε 2 μητρες..

1) κολοσσος αλλα μαλλον διαφορετικος απο τα αλλα
2) οι 2 κολωνες με τα ελαφακια στην εισοδο του λιμανιου στο μανδρακι!

http://209.221.138.252/Details.aspx?location=255620

γενικα αυτα τα παιρνουν σαν σουβενιρ και τα προτειμουν παιδια...
μιας και ειναι τουλαχιστον αυτα της ροδου σε τουριστικα μαγαζια... ειναι διαθεσιμα μονο το καλοκαιρι...

απο τα μηχανηματα αυτα... εχω δει μονο της παλιας πολης και του φαληρακιου!

επισης... απο οτι ειδα... 2 σχεδια ειναι ιδια αν και σε διαφορετικα μηχανηματα.... ο κολοσσος της ροδου και ο χαρτης της ροδου σς παλια πολη και φαληρακι ειναι ιδια!!!



**** για τον γιωργο που αναφερε το δικο του απο ισπανια... αν φιλε γιωργο αναφερεσαι στο ζωολογικο κηπο στην βαρκελωνη... Parc de la Ciutadella.... δυστυχως δεν υπαρχουν πια εκει.... ουτε το πρωτο μηχανημα που ηταν στην εισοδο ουτε το δευτερο που ηταν κοντα στα δελφινια! λειπουν απο το 2011!



πηγη για οσα γραφω.... http://209.221.138.252/AreaList.aspx
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2017, 03:04:19 πμ από NMS » Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 12:32:29 μμ »

Μερικά νέα αποκτήματα από καλούς φίλους. Και τους ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences