Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:19:06 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΟΡΕΑΣ  (Αναγνώστηκε 15621 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:08:33 μμ »

Τέτοια θέματα;;;;
Δηλαδή, τον πόλεμο εναντίον του κομου.νισμού;;;;

(Προφανώς, γιατί το έχουμε ρίξει στις ειρηνευτικές αποστολές. Κόσοβο, Αφγανιστάν, Σομαλία...)



Όποιος ενδιαφέρεται για τον πόλεμο της κορέας, καλό είναι να διαβάσει και αυτό:
http://www.biblionet.gr/book/191120/Turan,_Cemil/Εκεί_ο_Θεός_κοιμόταν  
   
sac



Το... καταπληκτικό (από λανθάνουσα γλώσσα) είναι ο προβληματισμός των απλών Τούρκων για "τον πόλεμο που πάει να μας μπλέξει ο Έτζο (Ετζεβίτ)" το καλοκαίρι του 1974...

Φίλε  sac , όταν είπα με τέτοια θέματα εννοούσα  την Ιστορία! Πιστεύω γνωρίζεις το ρητό δεν χρειάζεται να πώ κάτι άλλο..
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:11:26 μμ »

OK... πάσο.

(Αν εννοείς το ρητό με τη μύγα, ναι! Όπου "προϊδεάζομαι" για ιμπεριαλισμό, εθνικισμό, ολοκληρωτισμό και τα παρόμοια, μυγιάζομαι. Αλλά αφού λες ότι πρόκειται για σκέτο "μύγιασμα", όλα καλά. :-) )
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:14:07 μμ »

OK... πάσο.

(Αν εννοείς το ρητό με τη μύγα, ναι! Όπου "προϊδεάζομαι" για ιμπεριαλισμό, εθνικισμό, ολοκληρωτισμό και τα παρόμοια, μυγιάζομαι. Αλλά αφού λες ότι πρόκειται για σκέτο "μύγιασμα", όλα καλά. :-) )
Όχι εγώ εννοούσα το ρητό για τον λαό ,"Όποιος ξεχνά την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει."
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:30:37 μμ »

σακ ολες οι ερωτησεις εχουν ενδιαφερον ακομα και αυτες,θα πρεπει να καλυψουμε το θεμα (οσα ξερει ο ανθρωπος βεβαια) ωστε να μην υπαρχει καμμια απορια ,φαντασου οτι μετα απο 40 χρονια οι επομενοι σακ,ζαρκ μισχα ,γιωργος π.πανος κτλ θα κοιτανε αυτο το βιντεακι και θα λενε τα δικα τους,γιαυτους και για εσας το κανω ,εγω δεν ξερω τιποτα απο αυτα,αν θελει και κανενα φιλαρακι απο Κρητη να παμε μαζι ευχαριστως ,κοντα στην Ιεραπετρα ενα χωριο ειναι,σακ ενημερωτικα σου γραφω οτι τον εστειλαν εκει γιατι ηταν κομ#####στης γιαυτο σου λεω εχει πολλες πτυχες το θεμα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:54:01 μμ »

Το να φτιάξεις ένα ιστορικό ντοκουμέντο χρήσιμο είναι.

Τις πτυχές του ΕΚΣΕ που κάνουν "τζιζ"... λίγο-πολύ τις έχουμε υπόψη μας. (Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος κύριος θα σε διαφωτίσει περισσότερο, κάτι που πονάει ή κάτι που δεν σε κάνει υπερήφανο δεν το μοιράζεσαι εύκολα..)



Αλλά... θα τη γράψω την τρολιά μου, δεν αντέχω: Τι σημαντική σημασία (sic) έχει ο πόλεμος της Κορέας για την ελληνική ιστορία;;; Στάλθηκε ένα εκστρατευτικό σώμα με στόχο κάποια πολιτικά οφέλη. Τι θα άλλαζε για την Ελλάδα, αν οι Έλληνες που πήγαν εκεί ενεργούσαν έτσι ή αλλιώς;

Τέσπα...
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 05:49:12 μμ »

Το να φτιάξεις ένα ιστορικό ντοκουμέντο χρήσιμο είναι.

Τις πτυχές του ΕΚΣΕ που κάνουν "τζιζ"... λίγο-πολύ τις έχουμε υπόψη μας. (Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος κύριος θα σε διαφωτίσει περισσότερο, κάτι που πονάει ή κάτι που δεν σε κάνει υπερήφανο δεν το μοιράζεσαι εύκολα..)



Αλλά... θα τη γράψω την τρολιά μου, δεν αντέχω: Τι σημαντική σημασία (sic) έχει ο πόλεμος της Κορέας για την ελληνική ιστορία;;; Στάλθηκε ένα εκστρατευτικό σώμα με στόχο κάποια πολιτικά οφέλη. Τι θα άλλαζε για την Ελλάδα, αν οι Έλληνες που πήγαν εκεί ενεργούσαν έτσι ή αλλιώς;

Τέσπα...
Συγνώμη και ποιά ακριβώς είναι τα πολιτικά οφέλη που είχαμε απο την Κορέα??
Εγώ ήθελα να καταλήξω στο ότι οι μαλακίες επαναλαμβάνονται και πως κανένας Έλληνας στρατιιωτικός , κατ'εμέ πάντα , δεν έχει θέση σε κανένα Αφγανιστάν και κανένα Κόσοβο(και σε καμία Κορέα)  να διακινδυνεύει την ζωή του σε ξένα εδάφη για πολιτικά παιχνίδια ....
Φιλικά πάντα Μιχάλης  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 06:44:38 μμ »

Το να φτιάξεις ένα ιστορικό ντοκουμέντο χρήσιμο είναι.

Τις πτυχές του ΕΚΣΕ που κάνουν "τζιζ"... λίγο-πολύ τις έχουμε υπόψη μας. (Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος κύριος θα σε διαφωτίσει περισσότερο, κάτι που πονάει ή κάτι που δεν σε κάνει υπερήφανο δεν το μοιράζεσαι εύκολα..)



Αλλά... θα τη γράψω την τρολιά μου, δεν αντέχω: Τι σημαντική σημασία (sic) έχει ο πόλεμος της Κορέας για την ελληνική ιστορία;;; Στάλθηκε ένα εκστρατευτικό σώμα με στόχο κάποια πολιτικά οφέλη. Τι θα άλλαζε για την Ελλάδα, αν οι Έλληνες που πήγαν εκεί ενεργούσαν έτσι ή αλλιώς;

Τέσπα...
Συγνώμη και ποιά ακριβώς είναι τα πολιτικά οφέλη που είχαμε απο την Κορέα??
Εγώ ήθελα να καταλήξω στο ότι οι μαλακίες επαναλαμβάνονται και πως κανένας Έλληνας στρατιιωτικός , κατ'εμέ πάντα , δεν έχει θέση σε κανένα Αφγανιστάν και κανένα Κόσοβο(και σε καμία Κορέα)  να διακινδυνεύει την ζωή του σε ξένα εδάφη για πολιτικά παιχνίδια ....
Φιλικά πάντα Μιχάλης  Χαμόγελο

οσο περναει ο καιρος σε συμπαθω ποιο πολυ Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ετσι ειναι φιλε Μιχαλη
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 07:06:17 μμ »

επειδη εχω παρει κορεα και εγω σαν Ελληνικη αποστολη για την επίδειξη του παγκρατιου αθληματος πριν 3-4 χρονια να ξερετε οτι μας ΣΕΒΟΝΤΑΙ και μας ΑΓΑΠΑΝΕ πολυ σαν ελληνες....Με το που καταλαβαινανε ή ελεγα οτι ειμαι Ελληνας γινοντουσαν χαλι να τους πατησω κυριολεκτικα.... Ολοι τους ξερουν οτι η Ελλαδα εστειλε στρατο και τους ΒΟΗΘΗΣΕ σε μια ωρα αναγκης και το εκτιμανε ακομα και σημερα.....
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 08:46:16 μμ »

Παιδιά κακά τα ψέματα ή Ελλάδα τίποτα δεν κέρδισε με τον πόλεμο στην Κορέα. Κ κακός πήγαμε εκεί. Λες κ εμείς δεν είχαμε τις δικές μας πληγές. Αλλά κάποιοι άνθρωποι πήγαν εκεί όπως πήγαν κ έδειξαν θάρρος κ κουράγιο. Κ αυτό μόνο που λέει ο φίλος ο greenday λέει πολλά κ μετρά πολύ κ γιαυτους που πήγαν εκεί. Προτείνω να μεταφερθεί στον βετεράνο αυτό. Θα χαρεί πιστεύω. Εγώ θα ήθελα να του μεταφερθεί ή αγάπη μου κ ο θαυμασμός μου για αυτούς τους ανθρώπους. Εμείς ήμαστε του καναπέ κ μπουχεσες. Αυτό με τον καναπέ μην του το πεις. Χαχαχαχα. Βασικά εγώ ήθελα να τον ρωτήσεις το συναίσθημα που είχε πριν πάει Κορέα κ πως περνούσαν τις όποιες άδειες είχε. Που πήγαιναν κ πως περνούσαν. Αφήνω σε άλλους να ρωτήσουν για στρατηγικές κ πολιτικά.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 09:28:51 μμ »

   Η Ελλάδα με την συμμετοχή της στο πόλεμο της Κορέας ξεπλήρωσε, αφενός την στρατιωτική βοήθεια των ΗΠΑ κατά την διάρκεια του εμφυλίου και αφετέρου εξασφάλισε την είσοδο της στο ΝΑΤΟ, πιστεύοντας ότι έτσι θα εξασφαλιστεί από τον μεγάλο ''μπαμπούλα'' εξ ανατολής και εξαγόρασε την ασφάλεια της από τους Βόρειους γείτονες μας, οι οποίοι ήταν ήδη στο ''άρμα'' της Σοβιετικής Ένωσης. 
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 09:38:00 μμ »

Αν υπηρχε κινδυνος απο τους γειτονες μας τοτε ειχε να κερδισει κατι.Φυσικα ολα ειναι πολιτικα παιχνιδια.Και αντε μα βρεις την ακρη τωρα
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 10:07:47 μμ »

Η κομ#####στική υστερία που υπήρχε τότε στους δυτικούς, ήταν φυσικό να περάσει και στους Έλληνες. Αλλώστε ήταν ακόμη νωπές οι μνήμες από τον εμφύλιο. Ήταν η 1η μεγάλη σύγκρουση του ψυχρού πολέμου, με μορφή εμφυλίου και όπως πάντα τα πειραματόζωα είμασταν εμείς. Κίνδυνος όπως το λες zark και να μην υπήρχε, σύμφερε τους μεγάλους να καλλιεργούν το φόβο, για πολλούς λόγους ευκολονόητους.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 10:12:35 μμ »

Kαλα σιγουρα.αυτο ξαναπεστο.Το καλλιεργουσαν καλα αυτο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:32:15 πμ »

Μεγαλώσαμε με κουβέντες όπως "Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος και ου μόνον στήλη σημαίνει εν τη οικεία". Εμείς οι διεθνιστές περισσότερο ότι πατρίδα μας είναι όλη η γη...

Από την άλλη μεριά του Αιγαίου ο Νταβούτογλου επιμένει να πάψει η Τουρκία να είναι πρόβλημα που ασχολούνται οι άλλοι να λύσουν και να γίνει παράγοντας που ασχολείται να λύνει τα προβλήματα των άλλων. Και από αυτή την πλευρά του Αιγαίου κάποιοι ζητάνε να κλειστεί η Ελλάδα στο καβούκι της και να απουσιάζει... από παντού...

Αναφέρθηκε το Κόσοβο, θα προσθέσω και την Αλβανία και τα Σκόπια (όπου πήγαν Έλληνες στρατιωτικοί). Είναι δυνατό να απουσιάζει η Ελλάδα από τα τις εξελίξεις στα Βαλκάνια!!! Θα τρελλαθούμε τελείως;;;
Άσχετα σε ποιον βαθμό μπορεί πραγματικά να επηρεάζει τις εξελίξεις, είναι λογικό να παραμένει και αμέτοχη;;;

Από το στενό του Άντεν περνάνε κάθε μέρα 10-20 καράβια ελληνικών συμφερόντων, αλλά... η Ελλάδα δεν δεν έχει καμιά δουλειά να συμμετέχει στο κυνήγι των πειρατών της Σομαλίας, βέβαια... Οι εφοπλιστές έχουν ασφαλίσει (φυσικά) τα πλοία τους, οπότε οι ελληνικές φρεγάτες γιατί να τρέχουν εκεί πέρα να προστατέψουν τον μεροκαματιοάρη ναύτη...

Και οπωσδήποτε... κακώς ο Αλέξανδρος έτρεχε στην άκρη του κόσμου, κακώς οι Έλληνες ανδραγάθησαν στο Αλαμέιν και στο Ρίμινι, κακώς τρέχανε ακόμα και στο Τεπελένι...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:43:54 πμ »

κανένας Έλληνας στρατιιωτικός , κατ'εμέ πάντα , δεν έχει θέση σε κανένα Αφγανιστάν και κανένα Κόσοβο(και σε καμία Κορέα)  να διακινδυνεύει την ζωή του σε ξένα εδάφη για πολιτικά παιχνίδια ....

Αυτό, θα πρέπει να το εξηγήσεις (και) στα Αυστραλόπουλα και στα Νεοζηλανδόπουλα που θυσιάστηκαν στην Ελλάδα, αφού το εξηγήσεις στον Θουκιδίδη...



Για να γράψει κανείς κάτι για το θέμα "Κορέα" και για τον Ψυχρό Πόλεμο... τζάμπα κόπος θα είναι, γιατί θα αρχίσουμε πάλι τις θεωρίες του καφενείου...
Όπως:
Όχι εγώ εννοούσα το ρητό για τον λαό ,"Όποιος ξεχνά την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει."
Αυτή τη μπούρδα ποιος την ανακάλυψε άραγε; Δηλαδή αν ξαναζήσουμε την εποχή του Αλέξανδρου (ή έστω του Κίμωνα), πού είναι το κακό;;;
Προφανώς δεν γνώριζα κανένα τέτοιο ρητό....

Αυτό που γνώριζα είναι ότι "η ιστορία επαναλαμβάνεται" και για αυτό πρέπει να διαδασκόμαστε από τα λάθη του παρελθόντος για να μην τα επαναλαμβάνουμε. Δυστυχώς όμως η ιστορία αποδείχνει ότι κανένας δεν διαδάσκεται από τα λάθη του παρελθόντος.

(Μιας και ξεκίνησα με τις αρχαϊκούρες, ας ρίξω άλλη μία: "Το δις εξαμαρτείν ου λαού σοφού")
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:59:19 πμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences