Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:46:33 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΟΡΕΑΣ  (Αναγνώστηκε 15622 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 10, 2015, 04:02:17 μμ »

θα θελα να βαλω εδω τα μεταλλια που εχω απο τον πολεμο της Κορεας.Οποιος θελει φυσικα μπορει να βαλει και τα δικα του καθως και  εγγραφα και οτι αλλο εχει για να εχουμε ενα πληρες θεμα οσον αφορα τον πολεμο της κορεας.




Μεταλλιο που δοθηκε στους Ελληνες




 Μεταλλιο που δοθηκε στους Κορεατες απο την Λαικη Δημοκρατια της κορεας





Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2015, 04:03:14 μμ »

Και αναπτηρας της Πολεμικης Αεροποριας απο τον Πολεμο της Κορεας



Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:30:07 μμ »

Όμορφο, παραμελημένο θέμα και επίσης όμορφα μετάλλια. Ειδικά το τελευταίο είναι ασυνήθιστο για τα δεδομένα των ελληνικών συλλογών.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:48:36 μμ »

απο το χωριο μου υπηρχε ενας αντρας ο οποιος πολεμησε στην κορεα.....

Το εμαθα οταν ηταν να ταξιδεψω εγω στην κορεα (για μια επίδειξη πολεμικων τεχνων) και η μητερα μου με φωναζε ο δημητρης ο "κορεατης". Επειτα μου ειπε το παραπανω γεγονος και οτι τον φωναζε ο "νικος" ο κορεατης (δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα).

Τοτε δεν ηξερα για το μνημειο που εχουν κανει για τους Ελληνες αλλιως θα ειχα ζητησει να μας πανε να το δουμε..... Πολυ καλος και φιλοξενος λαος οι κορεατες θα ελεγα οτι μοιαζουμε σε καποια πραγματα !
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:25:03 πμ »

ποσο περιπου κοστιζουν τα μεταλλια αυτα ?
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:40:58 πμ »

Τα ελληνικα στα 20 ευρω με 30 ευρω περιπου.θα τα βρεις και παραπανω αλλα δεν λεει.το κορεατικο το βρηκα καπου 7 ευρω απο ebay
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:47:01 πμ »

ποσο περιπου κοστιζουν τα μεταλλια αυτα ?

Το πρώτο, των Ηνωμένων εθνών γύρω στα 30 ευρώ όπως λέει ο zark4. Μπορεί να το βρεις μέχρι και στα 50, συνήθως στο εξωτερικό, όπου είναι λίγο πιο δυσεύρετα απ' ό,τι εδώ όπως είναι φυσικό, αλλά και σε εμπόρους εδώ, που βλέπουν τις τιμές του εξωτερικού.

Το δεύτερο, που απονέμονταν από τη νοτιοκορεάτικη κυβέρνηση, βρίσκεται επίσης γύρω στα 30 ευρώ.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:51:10 πμ »

ερωτηση.... ειναι ετσι σκετα τα μεταλλια ? ηταν σε καποιο κουτι ? δηλαδη μπορεις να τα βρεις ετσι σκετα ή και σε κουτι και επηρεαζετε η τιμη τους ?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:56:04 πμ »

ερωτηση.... ειναι ετσι σκετα τα μεταλλια ? ηταν σε καποιο κουτι ? δηλαδη μπορεις να τα βρεις ετσι σκετα ή και σε κουτι και επηρεαζετε η τιμη τους ?

Φυσικά ήταν σε κουτί. Το νοτιοκορεάτικο είναι στο μπλε κουτί του στη φωτο του zark. Του ΟΗΕ απονέμονταν επίσης σε ένα αντίστοιχο μπλε χαρτονένιο κουτάκι. Για τα συγκεκριμένα δεν έχει μεγάλη σημασία ως προς τη χρηματική αξία αν είναι στο κουτί τους ή όχι. Σίγουρα είναι καλύτερο να υπάρχει το κουτί τους πάντως.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:02:21 μμ »

Ναι ετσι ειναι οπως τα ειπε ο Γιωργος για τα ελληνικα .Αυτο της κορεας  ετσι το πηρα.χωρις κουτι.Αγνωστο αν ειχε ποτε κουτι.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 12:46:44 μμ »

θελω να ενημερωσω οτι κανονισα τελος οκτωμβρη να εχω σε ενα χωριο εδω συναντηση με ενα γεροντα που ειχε παει Κορεα,μια ιδεα ειναι να τραβηξω βιντεακι με την μαρτυρια του απο εκει και σκεφτομαι οτι αν μπορουσατε να κανετε μια λιστα με τις ερωτησεις που θα θελατε να του κανω θα βοηθουσε παρα πολυ,θα δουμε και το υλικο που τυχων εχει μεταλλια κτλ..καλο μεσημερι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 02:11:02 μμ »

Πολύ καλή ή ιδέα σου.και φυσικά σε ζηλεύω. Θα σκεφτούμε ερωτήσεις να του πεις
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 02:20:11 μμ »

Πολύ καλή ή ιδέα σου.και φυσικά σε ζηλεύω. Θα σκεφτούμε ερωτήσεις να του πεις
μια ιδεα φιλε ζαρκ ειναι επειδη το βιντεο θα ειναι ιστορικη παρακαταθηκη για πολλους που ασχολουνται ειναι σε καθε ερωτηση θα αναφερω το ονομα του φιλου που την κανει και πιθανον ενα μικρο  χαιρετισμο του,σημερα μιλησα με τον γιο του και μου ειπε ευχαριστως και οτι ο γεροντας εχει καλο θυμητικο και ειναι ακομα ακμαιος,πιστευω τελος οκτωμβρη να γινει που δεν δουλευω
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 02:37:59 μμ »

Πολύ καλή ή ιδέα σου.και φυσικά σε ζηλεύω. Θα σκεφτούμε ερωτήσεις να του πεις
μια ιδεα φιλε ζαρκ ειναι επειδη το βιντεο θα ειναι ιστορικη παρακαταθηκη για πολλους που ασχολουνται ειναι σε καθε ερωτηση θα αναφερω το ονομα του φιλου που την κανει και πιθανον ενα μικρο  χαιρετισμο του,σημερα μιλησα με τον γιο του και μου ειπε ευχαριστως και οτι ο γεροντας εχει καλο θυμητικο και ειναι ακομα ακμαιος,πιστευω τελος οκτωμβρη να γινει που δεν δουλευω
Μάρκο συγχαρητήρια για αυτό που σκοπεύεις να κάνεις αφού έτσι μπορούμε να μάθουμε αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες απο έγκυρη πηγή . Επίσης πιστεύω ότι και ο γέροντας θα χαρεί πολύ με αυτό αφού στις μέρες μας οι κοινωνία δεν ασχολείται με τέτοια θέματα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 02:54:52 μμ »

Τέτοια θέματα;;;;
Δηλαδή, τον πόλεμο εναντίον του κομου.νισμού;;;;

(Προφανώς, γιατί το έχουμε ρίξει στις ειρηνευτικές αποστολές. Κόσοβο, Αφγανιστάν, Σομαλία...)



Όποιος ενδιαφέρεται για τον πόλεμο της κορέας, καλό είναι να διαβάσει και αυτό:
http://www.biblionet.gr/book/191120/Turan,_Cemil/Εκεί_ο_Θεός_κοιμόταν

Το... καταπληκτικό (από λανθάνουσα γλώσσα) είναι ο προβληματισμός των απλών Τούρκων για "τον πόλεμο που πάει να μας μπλέξει ο Έτζο (Ετζεβίτ)" το καλοκαίρι του 1974...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:03:38 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences