Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:38:07 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: LINUX  (Αναγνώστηκε 7903 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 08, 2015, 10:31:46 μμ »

Συλλογή από linux distros κατα προτίμηση σε live cd/dvd...σε όλες τις εκδόσεις τους από την αρχή...

Οι πλέον κορυφαίες και ταυτόχρονα γρήγορες που στην πράξη εγώ χρησιμοποιώ (πέραν των τρισκαταρατων windows XP και 8.1 - α ρε π$&%να συνήθεια...)
1.Lubuntu ( https://en.wikipedia.org/wiki/Lubuntu , http://lubuntu.net/ )
2.Puppy Linux ( https://en.wikipedia.org/wiki/Puppy_linux , http://www.puppylinux.com/ )
Τις οποίες και θεωρώ ΜΠΕΤΟΝ ΑΡΜΕ σταθερές, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΣ σε αναγνώριση συσκευών, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ, και  ΣΦΑΙΡΑ γρήγορες ( το lubuntu τρέχει χαλαρούμπα σε PC δεκαετίας me 512 ΜΒ μνήμη, το puppy σε 128-256 MB και μάλιστα εξ ολοκλήρου στην RAM ):

ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΠΟΤΕ παρά μόνον εάν o user ανοίξει τα κέρατα του από εφαρμογές σε μερικά δευτερόλεπτα και καταφέρει να φρακάρει το swap partition -χαχα από που νομίζετε οτι τα windows πήραν το swap? (μόνο που στα windows είναι σε file ενώ στα linux σε partition ξεχωρο), τρέχουν από usb, cd,dvd, καρτα μνήμης (ας ειν καλα το UnetBootin), ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΑΝΤΙVIRUS....

Και επιτέλους ΔΕΝ ΑΡΓΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ Γ^Μ@ΠΑΡΑΘΥΡΑ όπως στα windows (μέχρι και στα win 8.1 μου τυχε, , έκανα κλίκ, κόλλησε το παραθύρι του chrome, καπάκι έχασα το ποντίκι και στο τέλος -παλιά μας τέχνη κόσκινο- ΚΡΑΣΑΡΑΝΕ!). Τέτοια πράματα να περιμέεεεεεενεις να ανοιιιιιξει το παντζουρι και να κολλάει οοοολο το λειτουργικό από 'να παντζουρι δεν έχει....τα linux ΕΙΝΑΙ user friendly...

Έχουν εκατοντάδες έως χιλιάδες εφαρμογές από repositories, ΠΡΙΝ τις κατεβάσεις εάν τυχόν (ΣΠΑΝΙΩΣ) υπάρξει πρόβλημα με τον κώδικα της εφαρμογής ή conflict με οιαδήποτε άλλη εφαρμογή ή lib, σε ειδοποιεί και σε αποτρέπει από download, κάθε εφαρμογή με τα δικά της libraries σε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ χώρο, (όχι σαν τα windows που κάθε εφαρμογή πετάει δέκα dll στο windows/system σβήνοντας/τροποποιώντας άλλα, ρημάζοντας την registry και στο τέλος γίνεται πουτ@ν@ριό και σκάει ΚΑΤΟΠΙΝ εορτής...)

To Ubuntu είναι κομματάκι βαρυ (αυτό το unity desktop...), αλλά εάν τρέχετε τέτοιο αντί να τα ξηλώσετε και να βάλετε lubuntu κατεβάστε LXDE και έχετε lubuntu...

Για όσους δεν ξέρουν δείτε...
https://en.wikipedia.org/wiki/Linux
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Linux_distributions
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions_that_run_from_RAM
https://en.wikipedia.org/wiki/Lightweight_Linux_distribution

Άλλο πράγμα ρε παιδια...!

Αλλά από εκδόσεις...μύλος...μιά ντουλάπα cd/dvd θες....Γιαυτο λέω...ιδέα για συλλογή...εγώ ήδη καιω cd/dvd...τελευταία μου λόξα να φτιάχνω multiboot dvd με πολλά iso διαφόρων εκδόσεων Linux...



Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2015, 01:01:07 πμ »

Καλά χρυσά τα linux έχουν κάποια πολύ δυνατά σημεία, τα χρησημοποιούσα για 5 χρόνια στον βασικό υπολογιστή μου αλλά... θα συνεχίσω να λέω σε αυτο που έχω καταλήξει είναι ένα δεύτερο λειτουργικό τελικά.

Οι διανομές που είχα ήταν ubuntu, mint και για πολύ λίγο kde, αλλά τα περισσότερα χρόνια ήμουν με mint και ubuntu.  Δε λέω σε κάποια πράγματα είναι πολύ μπροστά, ναι είναι σταθερά, ναι δεν κολλάνε, ναι για δωρεάν λειτουργικό σε βγάζουν ασπροπρόσωπο αλλά

user friendly δεν είναι... δεν είναι γιατι υπάρχει ένα χάος με τις διανομές βασικά το έχουν ξεφτιλίσει με τόσες διανομές που κυκλοφορούν που σοβαρό documentation υπάρχει μόνο για τις μεγάλες, το κακό είναι οι πολλές διανομές (θα το πω και ας έχω τσακωθεί με πολλούς στην κοινότητα του linux) δεν προσφέρουν τίποτα εκτος απο το να κατακερματίζουν τα άτομα που φτιάχνουν λειτουργικό. Οπότε αντι να βελτιόνουν μια διανομή ήδη μεγάλη και με μεγάλη βάση ή να βελτιώνουν προγράμματα απλά κάνουν νέες διανομές.

Απο προγράμματα ναι υπάρχουν αλλά είναι πολύ υποδεέστερου επιπέδου σε σχέση με τα win ή τα mac και δε μιλάω για browser αλλά για προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, μουσικής η κατάσταση είναι αποκαρδιωτική.

Αν κάτι πάει στραβά το καλό είναι το θα μπεις σε ένα φόρουμ θα σου πούν 2 άτομα τι να κάνεις αλλά εκεί είναι το δεύτερο πρόβλημα. Ο τόσο μεγάλος κατακερματισμός την κοινότητας αντι να μεγαλώνει τη βάση των έμπειρων χρηστών που θα βοηθούν σε διάφορα προβλήματα τους νεότερους τους κάνει να ασχολούντε με άλλα project έτσι καταλήγεις να μπαίνεις σε φορουμ διανομών και το μόνο που να βλέπεις είναι απορίες.

Τέλος είναι το terminal το οποίο είναι δίκοπο μαχαίρι καθώς μπορεί να σώθεις απο μεγάλο κόπο και να ξεπεράσεις ένα πρόβλημα που σου έχει δημιουργηθεί αλλά δεν είναι user friendly.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2015, 10:08:13 μμ »

Το terminal ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΤΑΙ εάν δεν ξέρει κανείς ΠΟΛΥ καλα τι κάνει! ΕΙναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ δίκοπο μαχαίρι! Αλλα γιατι να μπλέξεις με terminal? Μόνο διεστραμμένοι μπαρουτοκαπνισμένοι low-level προγραμματιστές που τους βάζει ο διαλος να twekαρουν το συστημα με low-level εντολές, μόνο αυτοι ασχολούνται. ΓΙΑ ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ GRAPHIC-UI USER-FRIENDLY ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ! Γιατι να πα να μπλέξεις ας πούμε με εντολές dd ή ddsave (πως διαλο τα λένε) για να κανεις clone ένα δίσκο όταν υπάρχει το Clonezilla, ή οταν ακόμη και το ταπεινό puppy σου δίνει έτοιμο εργαλείο συστηματος disk cloning? Αμα θες να κάνεις low-level εντολές, κάνε προγραμματισμό, ασχολείσαι με προγραμματα, κάτσε φτιάξε ο,τι γουσταρρεις, αλλά ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!!!!!!!!! Αμα δουλευει το παλιόπραμα γιατί να αρχίσεις τις μ@λ@κίες? Γιατι πράγματι πολλοί μπλέκουν με το terminal, παίζε-παίζε  κάνουν το συστηματάκι τους π&$τ@ν@ριό και μετά μ*$νοκλαίγονται σε 50 forum για το bricked συστημα τους βριζοντας τα linux!!
ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΜΕ TERMINAL! ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ!

Ο κατακερματισμός εμένα μου αρέσει, διότι προσφέρει πάρα πολλές εναλλακτικές για λειτουργικα συστήματα. Απο την άλλη πράγματι έχεις δίκιο που λές οτι ο κατακερματισμός είναι διασπορά δυνάμεων. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εάν ΟΟΟΛΟΙ επικεντρώνονταν να αναπτυξουν, βελτιώσουν, και υποστηρίξουν ΕΝΑ και μοναδικό Linux? Θα εξαφανίζονταν τα windows...

Επίσης έχεις ένα δίκιο οτι πράγματι εαν κάτι πάει στραβά (λχ παίξαμε με το terminal και ...αντιο ήχος, μου έχει συμβεί) θα ακούσεις το κοντό και το μακρύ του καθενός...διότι πράγματι θα μπεις σε ένα φόρουμ θα σου πούν 2 άτομα τι να κάνεις αλλά ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί ΕΜΠΕΙΡΟΙ χρήστες, ασχολούνται με ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΥΣ...και αντί για standard λύσεις (λχ στα windows κατεβάζεις αυτοεγκαθιστούμενους drivers για missing sound card και τέλος) στα linux μπορεί κανείς να τραβήξει τα βυζιά του από τις πολλές λύσεις-πειραματισμούς...άσε που εάν υπάρξει πρόβλημα η εύρεση και εγκατασταση driver που δεν εγκαταστάθηκε από την αρχή της εγκαταστασης του συστηματος, είναι μια περιπετεια...ναι, ακόμη έχουν και αυτά τα προβλήματα τους.

Τα linux εν τούτοις δεν είναι προβληματικά όπως παλιά, πλέον ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ HARDWARE φαντάζεσαι...αναγνωρίζουν σχεδόν τα πάντα, πλέον σχεδόν για όλα τα περιφερειακά υπάρχουν ανεπτυγμένοι drivers και μάλιστα ανιχνευονται αυτομάτως κατά την εγκατάσταση (ακόμη και με τους generic drivers ενός live cd/dvd δουλευουν κανονικά). Έχουν κάποια προβληματακια υποστήριξης με ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ περιφερειακών στα οποία δεν υπάρχουν ενδεχομένως καλά community/open source drivers(εκτυπωτές, κατι περίεργα USB dongles, αλλά τι να κάνουμε, αμα μ@λ@κίζεται ο κατασκευαστής και δεν βγάζει drivers επειδή έκαμε καρτέλ με την Microsoft και την intel...παλιά μας τέχνη κόσκινο).

Tα προγραμματα τους είναι καλά, διαφωνώ καθετα με αυτό που λες περί επεξεργασίας εικόνας και ήχου οτι τα linux ειναι πίσω, έχουν και σε αυτό καλά προγράμματα! Να σου αναφέρω μόνο πχ τα GIMP, MyPaint, Krita, Pinta, Gimpshop, photivo, GimPhoto, Luminance HDR, ImageJ, SketchPort, CinePaint, Gimp Paint Studio, MARI, Fotowall, Nathive, AndreaMosaic, showFoto, LazPaint, MAGIX Photo Designer, Gnome Paint, TiltShift Generator, SharpShot, Pixelitor , και Amazon Paint. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ (AMAZON PAINT) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΕ ΤΑΙΝΙΕΣ όπως τα Shrek, Moulin Rouge, Monsters Inc, The Matrix, Titanic, The Fifth Element, Starship Troopers κλπ! Αρα ΔΕΝ υστερούν, κάνεις ΛΑΘΟΣ!

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΑ (ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ) ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ...ΕΚΕΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕ ΤΑ...ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ......Είναι ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ πίσω (και ρε γμτο μου ΔΕΝ καταλαβαινω το ΓΙΑΤΙ είναι σαν φτωχούλης συγγενής στα παιχνίδια...) και δεν ξέρω πότε θα καταφέρουν να γίνουν αντάξια των windows τα οποία ομοολογουμένως εξελίσσονται σε τρελλή παιχνιδομηχανή! Τώρα θα μου πείς οτι μπορείς βεβαίως να τρέχεις με virtual (wine πχ) παιχνίδια windows, αλλά ΔΕΝ τρέχουν καλά, γονατίζει το κομπιουτερ ΚΑΙ ΕΚΘΕΤΕΙ ΣΕ ΑΝΕΠΟΡΘΩΤΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΡΘΗΤΑ ΑΠΟ ΙΟΥΣ LINUX.

Βρές μου όμως εσύ λειτουργικό του 2015, οπως τα LUBUNTU και τα PUPPY (το ubuntu κολλάει καθώς είναι βαρύ λόγω του unity desktop manager) που να  τρέχει ΣΦΑΙΡΑ σε υπολογιστή του 2005, πιό γρήγορα από τα windows, ΑΠΟΡΘΗΤΟ από ιους και ΔΩΡΕΑΝ...

Επιμένω, δεν μπορώ στα windows να περιμέεεεεεενω να ανοιιιιιξει ένα γ@μ#μ$νο παντζουρι, να γυρνάει αυτός ο μ@λ@κοκέρσορας περιπαιχτικά, να βλέπω τον δίσκο "κρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ" σαν να μου λέει "θα σε βασανίσω όσο μου γουσταρει χαχαχαχαααα...", να αναρωτιέμαι "τι στον π#*$ο κάνει τώρα" και να βλέπω να κολλάει οοοολο το λειτουργικό και αφού τα ξύσει λίγο στο τέλος να κρασάρει περίτρανα ενώ παίζω παιχνιδάκι ή  -ακόμη χειρότερα- ενώ κάνω σοβαρή δουλειά...ΔΕΝ μπορώ ρε παιδί μου....σε υπολογιστή του 2015 με windows 8.1 ρε πο%$τη μου δηλαδή...ακόμη και τα xp καλύτερα τρέχουν σε υπολογιστή του 2005...έχουν δοκιμαστεί, έχουν κάνει τα updates, κακώς που σταμάτησε η microsoft να τα υποστηρίζει...

Αλλα είπαμε, το καρτέλ intel-microsoft πρέπει με κάποιον τρόπο να σε υποχρεώσει να πάρεις άλλο λειτουργικό, με κατ' ανάγκη νέο υπολογιστή, διότι κάθε νέα windows έχουν σκοπίμως κώδικα-σκουπίδια και θέλουν τα γ@μ#μ&ν@ κέρατα τους από μνημη και ολοένα νέες  συσκευές αφού δεν αναγνωρίζουν τις προηγούμενες (και μην μου πείτε τίποτε, σε υπολογιστάκι Mini HP 1100 τα Χp του 2003 βρίσκουν αυτομάτως τα πάντα προς τιμή τους, τα lubuntu του 2015 το ίδιο εννοείται, όμως τα windows vista και 7 που δοκίμασα ΟΧΙ, χώρια που σέρνονται σαν τον Gary, το σαλιγκάρι του Μπομπ Σφουγγαράκη!!!! Με vista πχ ΔΕΝ έχω ασύρματο-wifi με καμμία δύναμη, ενώ με linux και XP έχω....).

Αυτό δεν συμβαίνει με τα LINUX τα οποία έχουν ΑΠΟΛΥΤΗ BACKWARDS COMPATIBILITY και compact κώδικα, διότι den έχουν σκοπό να σε εξαναγκάζουν να αγοράζεις νέο κομπιούτερ κάθε τρείς και λίγο...

Για του λόγου το αληθές, ακόμη καλά-καλά δεν βγήκαν τα win10 ως αναβάθμιση από τα 8.1, και ήδη πολλοί χρήστες τραβανε παγκοσμίως τα αποτέτοια τους με πένσα και τανάλια, καθώς διαπιστώνουν με φρίκη οτι αφ΄ενός έχουν πάει περίπατο ρυθμίσεις και προσωπικά αρχεία των 8.1, ενώ αφ' ετερου ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΥΣΚΕΥΕΣ που έβλεπαν τα οχταρια...

Και όσο για τα mac, αφ' ενός το σύστημα από πλευράς ασφαλείας είναι καλύτερο μεν από τα windows (στην ουσία το kernel όπως και στα linux έιναι unix)αλλά συγκριτικά με τα linux παραμένει και αυτό  ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ. Αφ' ετέρου για πανε κανε αναβαθμιση hardware αν σου βασταει...καλο χρυσοπληρωμένο βυζοτραβηγμα...ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ APPLE...ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ τρισχειροτερο από το καρτέλ intel-windows (τουλαχιστον εκεί έχεις εκατοντάδες εταιρείες hardware για επιλογές, στα mac έχεις μόνο...την Apple...έλεος δηλαδή). ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ...μεγαλο ακριβοπλερωμένο ψέμμα...τα mac αδερφε είναι για τίποτε πλουσιοκακομαθημένους ή μεγαλογραφεία δικηγόρων με σπίτια στην Πολιτεία εντοιχισμένα στο βουναλάκι μέσα, που χουν λεφτα για πέταμα...

Ταπεινή μου άποψη, αντί για πιασοκ#λι 3 χιλιάρικα για mac, στα ίδια και λιγότερα -σαφώς- λεφτά  πάρε ένα desktop PC με τρελό πολυπύρηνο επεξεργαστή με υδρόψυξη, ΜΕΓΑΛΗ οθονάρα, ΤΙΓΚΑΡΕ ΤΟ (θα το φωνάζω πάντα...!) με MNHMH, βάλε καλή κάρτα εικόνας επίσης με πολύ μνήμη (πάντοτε...), κότσαρε 2 ssd, φόρτωσε 3 distros linux στον έναν (3 linux partitions και ένα swap partition, σύνολο 4 νομίζω μπορείς στον ίδιο δίσκο, χωρια όμως και τα extended partitions για βιτσιόζικες καταστάσεις) αλλά βάλε αποκλειστικά win στον άλλο (ΜΗΝ-ΜΗΝ-ΜΗΝ-ΜΗΝ-ΜΗΗΗΗΝ μπλέξεις με partitions windows και linux στον ΙΔΙΟ δίσκο, τζιζζζζ...κακά...τα win είναι λίγο αλλεργικά, ειδικά με το θέμα UEFI BIOS), βαλε  κανα UPS, τίγκαρε τον win δισκο με παιχνίδια (είπαμε, τα windows είναι αυτοκράτορας στα παιχνίδια), πάρε και κανενα τιμονάκι εξομοιωτή αμαξιού ή αεροσκάφους αμα εισαι gamer, κατέβασε και όλα τα repositories στα linux, και κάμε παπάδες... Ποιος τα χέζει τα mac...

Ταπεινή μου προσωπική άποψη πάντοτε...

Καλο βράδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2015, 11:08:53 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2015, 11:22:43 μμ »

Α, ναι, μην ξεχάσω, τα linux κάνουν αυτόματο defrag λόγω δομής των ext4 partitions και του ίδιου του τρόπου εγγραφής των αρχείων στον δίσκο...γιαυτο δεν υπάρχει defrag σε κανένα Linux...

Επίσης, τα mac έχουν πολύ ΛΙΓΟΤΕΡΑ προγράμματα και από τα Linux, και ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ...

Καληνύχτα...
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2015, 10:34:36 πμ »

Είπα και πριν ναι έχουν κάποια καλά και είναι τρομερά για value for money του καθώς δε πληρώνεις μία και έχεις έτοιμο ολόκληρο λειτουργικό.

Αλλά μην εθελοτυφλούμε κιόλας. Τα προγράμματα που υπάρχουν στα linux πέρα απο μερικές εξερέσεις είναι αιώνες πίσω σε σχέση με τα αντίστοιχα των win. Τα οποία ναι είναι με πληρωμή αλλά λειτουργούν. Το gimp είναι ωραίο πρόγραμμά για κάποιον που ασχολείται απλά με την φωτογραφία είναι όμως αιώνες πίσω σε σχέση με το photoshop στο οποίο ένας επαγγελματίας βρίσκει όλα τα εργαλεία για να κάνει παπάδες.

Ωραίο και το ardour (που ήταν δωρεάν και τώρα το αγοράζεις με 1 έως 4 δολάρια και η ομάδα που το αναπτύσει είναι πια κόκκινο πανί για την κοινότητα, γιατί δεν καταλαβαίνουν και κάποιοι οτι ο άλλος για να ασχοληθεί και να βελτιώνει κάτι πρέπει να έχει και κανα έσοδο έστω και donate) αλλά μέχρι πριν 2 χρόνια δε μπορούσα να συνδέσω ούτε την πεταλιέρα απο την κιθάρα με usb έτσι... αν είχα και καμιά κονσόλα και έπρεπε να βάλω jack τότε κλάμα, θέλει άλλο πρόγραμμα να κάνει emulate το jack, αντίο ζωή  παρατάς την κιθάρα μετά.

Το amazon pain καλό αλλα σταμάτησε να αναπτύσεται  το 2002 τώρα έχουμε 2015.

Δε λέω έχεις κάποιες δωρεάν επιλογές οι οποίες αν δεν εχεις πολλές απαιτήσεις σε βγάζουν ασπροπρόσωπο αλλά αν έχεις κάποιες παραπάνω απαιτήσεις ή είσαι επαγγελματίας θέλεις αυτά να δουλεύουν και όταν είσαι επαγγελματίας πληρώνεις κάτι παραπάνω για να μην ψάχνεις απλά πράγματα.

Στα παιχνίδια δε το ανέφερα γιατί είναι χάλι μαύρο η κατάσταση. Αυτό γιατί πολύ απλά τα linux δεν αναγνωρίζουν τα πάντα όπως λες. Αν δεν το αναγνωρίζουν το αφήνουν απλά και λειτουργεί. Ένα απο αυτά είναι η κάρτα γραφικών καθώς καμία εταιρία δεν έχει βγάλει drivers ανοικτού κώδικά (κάπου διάβασα οτι μάλλον η nvidia θα κάνει μια πρώτη προσπάθεια) χωρίς κάρτα γραφικών, directx και τα λοιπά τότε αντίο ζωή.

Τα linux δεν είναι απόρθητα απλά δεν υπάρχουν ιοί ανεπτυγμένοι γι αυτά. Γιατί υπάρχει μικρή βάση χρηστών (και αυτή η βάση είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό της τζιμάνια στους υπολογιστές οπότε ξέρουν να αποφύγουν κακόβουλο λογισμικό)

Τα mac είναι άλλη ιστορία. Για μένα προσωπικά ήταν το πρώτο λειτουργικό που ήρθα σε επαφή τα macOS. Απλά δεν υπάρχει καλύτερο.. σταθερό όσο τα linux το hardware μπορεί να είναι όλο και πιο δύσκολο να αναβαθμιστεί αλλά δεν πάιζει να αλλάξεις το macbook pro ή τον imac σου πριν την 8ετία γιατί το λειτουργικό δεν είναι windows που 200 εταιρείες αναπτύσουν σε αυτό. Ένα καλό που έχουν τα mac είναι οτι αναπτύσονται όλα απο μία εταιρεία οπότε δεν υπάρχουν αλμάτα στις απαιτήσεις πόρων του λειτουργικού.

Παιχνίδια δεν έχουν αλλά γενικά απευθύνονται σε επαγγελματίες και τα λεφτά που κάνουν τα αξίζουν έως το τελευταίο ευρώ.
Αν με ρώταγες αν είχα 1200€ να φτιάξω ένα τούμπανο pc ή να πάρω έναν imac, τρέχοντας θα πήγαινα να πάρω τον imac (δεν παίζω παιχνίδια βέβαια στον υπολογιστή πια) και δεν είμαιι κανας iphonakias ή τίποτα τέτοιο.

Καλημέρα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2015, 02:07:14 μμ »

Και με τα bugs στο mac  τι γινεται? Γιαυτό και τα χαρακτήρισα σουρωτήρι, όχι από malware, αλλα από bugs...παλιά τους τέχνη κόσκινο...κάθε αναβάθμιση συνοδευεται απο patch και patch στο patch...σαν τα windows κοντευουν να καταντήσουν...Αμα κάνεις ένα googlaρισμα για bugs στο Mac OS μόνο για το τελευταίο έτος θα παθεις πλάκα... (Νταξ' σαν τα windows εννοείται δεν είναι, παραμένουν κλάσεις ανώτερα σε ασφάλεια τα mac...αλλά τα bugs...bugs!!)
Καλοπροαίρετα ρωτάω  Χαμόγελο , απλώς συζήτηση κάνουμε, χέστηκα και για τα linux και για τα win και για τα mac, μην σου πω που τα έχω και τα τρία λειτουργικά γραμμένα στο φινάλε   Σαρκασμός , άλλα προβλήματα δεν είχα από το να γίνω υπέρμαχος των linux ή δεν ξέρω γω πoιών OS, μακάρι να ξεπηδήσει κάτι άλλο καλύτερο τα επόμενα χρόνια και ξεμπερδέψουμε και με τα τρία (διότι κανένα δεν είναι άμοιρο προβλημάτων τελικά...). Πάντως σε κάθε περίπτωση η apple από την μια, και η intel με την microsoft έχουν απαράδεκτες μεθόδους καρτέλ και μονοπωλίου...ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ και δεν την αλλάζω...ειδικά τα Mac, τα λεφτά που κάνουν ΔΕΝ τα αξίζουν έως το τελευταίο ευρώ γιατι είναι πανάκριβοι και μονοπώλιο....

Εάν είναι τελικά καλύτερα απ' όλα τα Mac, δεν θα έπρεπε να έχουν κατακτήσει την αγορά? Μήπως ο κόσμος απλώς καταλαβαίνει οτι το μονοπώλιο δεν περνάει, και τους απορρίπτει? Δεν ξερω...ίσως απλώς οι Mac να είναι πολύ ακριβοί ακόμη και για τους αμερικάνους... (που είναι πλάκα-πλάκα). Η απλώς να είναι καθαρα επαγγελματικό το πελατολόγιο τους όπως λές. Δεν εχω ασχοληθει, και ΔΕΝ με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ στις ΤΡΕΛΛΕΣ ΤΙΜΕΣ που τους πουλάνε, χαίρομαι να τους βλέπω απούλητους σε βιτρίνες να τους τρώει ο ήλιος με το συμπάθειο... δεν θα λυπηθω την δισεκατομυριούχο apple κιόλας, έλεος (όπως δεν λυπάμαι και την microsoft)...κόστος παραγωγής διακόσια ευρώ στην κίνα (πχ τυχαίο site: https://discussions.apple.com/thread/1300866 , ήδη από το 2007 στη Κίνα όλα!!!! έλεος, φταίω τώρα που γκρινιάζω? )  και λιανική   τιμή πωλήσεως δυο χιλιάδες...τι λεμε τωρα...Ας τους πάρει κανας επαγγελματίας λοιπόν, που φυσάει το μαρούλι επειδή φοροδιαφεύγει...και αμα του χαλασει να τον ξαναπληρώσει αλλο τόσο  Σαρκασμός

ΥΓ, δεν νομιζω οτι είναι κακό να παίζει κανείς παιχνίδια στον υπολογιστή...  Μεγάλο χαμόγελο Ένα δισεκατομύριο gamers  στην υφήλιο...από το να βλέπεις το λαφαζάνη και την merkel...ξεφευγεις λίγο από τα προβλήματα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 15, 2015, 03:44:22 μμ »

Και η φερραρι είναι πανάκριβη αλλά δεν είναι μονοπώλιο απλά απευθύνετε σε συγκεκριμένο  κοινό. Το ίδιο και η apple κατασκευάζει μια λύση που με το που την πατάς να ανοίξει είσαι έτοιμος να κάνεις τη δουλειά σου. Αυτό πληρώνεις και την ποιότητα κατασκευής. Η MS τώρα προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο με τα windows 10 αλλά έχει δρόμο ακόμα.

Bugs έχουν τα πάντα και όλα διορθώνονται.

Δε λέω έχω περάσει και #### τις εμπειρίες με τα linux και παίζει να τα ξαναέβαζα σε κανα προσωπικό λαπτοπ αλλά σε υπολογιστή λαπτοπ δουλείας ποτέ ξανά. Το προσπάθησα για μια περίοδο και κάθε 2 μέρες είχα και ένα θέμα να λύσω. Όταν δουλεύω 12-14 ώρες τη μέρα και πάω σε ένα πελατη να μου δώσει ένα αρχείο word και με τα open kai libre θα πρέπει να φτιάχνω και τους στηλοθέτες  για να το δω. Ε δεν απλά, εκεί έχουν πετύχει τα mac σου δίνουν ένα έτοιμο πακέτο ούτε να σκέφτεσε αναβαθμίσεις hardware ούτε τίποτα.


Τις ανάγκες στο gaming μου τις λύνει το ps3 και ο καναπές μου, τέλος η καρέκλα!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2015, 10:25:02 πμ »

"Η MS τώρα προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο με τα windows 10 αλλά έχει δρόμο ακόμα."  
 Αναποφασιστικότητα Και πολύ μεγάλο φοβάμαι...θα επιμένω ΠΑΝΤΑ, αυτό που θέλουν να κάνουν με τα 10, συνεχή update αντι για κάθε τρεις και λίγο νέα έκδοση windows όπως μέχρι τώρα έκαναν, δεν είαι κακό σαν eπινόηση, αλλα εκατομύρια χρήστες σε όλο τον πλανήτη φωνάζουν ότι έπρεπε να το έχουν κάνει από τα xp! Αλλά είπαμε, πρέπει να βγάλουν νεο λειτουργικό κάθε τρεις και λίγο (vista, 7, 8, 8.1, 10), με περισσότερο σκουπιδαριό κώδικα, με μεγαλύτερες κάθε φορά απαιτήσεις μνήμης, για να σε ωθήσουν στις αγκαλιές του έτερου παίχτη του καρτέλ, την intel, για νέο hardware! Από αυτήν την άποψη δεν θα φτάσουν ποτέ την apple...

Και κανεις δεν διασφαλίζει οτι θα τουμπανιάσουν και τα δεκαρια κάποια στιγμή -παλιά τους τέχνη κόσκινο-  με αναπόφευκτο αποτέλεσμα ξαναματαπααααααλι να χρειάζεται νέο hardware για να τρέξουν...

"... με τα open kai libre θα πρέπει να φτιάχνω και τους στηλοθέτες  για να το δω..."
Χμμμ, ναι, εχεις δίκιο, έχουν τα μ@λ@κοπροβληματάκια τους ακόμη...   Αναποφασιστικότητα 
Από αυτήν την άποψη σωστά λες οτι ησυχάζει το κεφάλι σου με τα mac
...δεν μπορω να αντιλέξω σε αυτό...

"...Τις ανάγκες στο gaming μου τις λύνει το ps3 και ο καναπές μου, τέλος η καρέκλα!..."
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
 Είπα και 'γω...και άλλος "κονσολάτος"...χαααχαααα...ΕΥΓΕ!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αι κονσόλαι κακαί φθείρουσιν windows χρηστα....είναι να απορεί κανείς τελικά με τοσες κονσόλες πως ακόμη στεκονται όρθια τα windows (ως προς τους gamers)...

Καλημέρες, σε όλους...καλό υπόλοιπο καλοκαιριού...  





Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences