Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:18:53 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Mετάλλιο επιχειρήσεων Κύπρου  (Αναγνώστηκε 18155 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 04, 2015, 10:31:40 μμ »

Καθαρή αρματομαχία δηλαδή αντιπαράθεση αρμάτων χωρίς την εμπλοκή άλλων μονάδων (πεζικού, πυροβολικού). Αν το βρω θα επανέλθω. Κάπου το θυμάμαι ότι είναι η μοναδική αρματομαχία μετά τον Β' ΠΠ. Τέσπα, μέχρι να το ξαναβρώ....

   Καθαρή αρματομαχία όπως την εννοείς είναι αδύνατο να υπάρξει. Αν ήταν δυνατό να γίνει θα ήταν η χαρά των αρματιστών. Πάντα θα υπάρχουν οι πεζικάριοι, τα αντιαρματικά όπλα, πυροβολικό ακόμη ίσως και αεροπορία. Δεν υπάρχει τέτοια καταγεγραμμένη στην ιστορία συνάντηση και μονομαχία μόνο αρμάτων από κάθε πλευρά. Μεμονωμένα γεγονότα υπάρχουν πχ του Μίκαελ Βίτμαν στο Βίλλερ-Μποκάζ, αλλά και εκεί κατέστρεψε εκτός από άρματα των Βρετανών και ερπυστριοφόρα μεταφοράς προσωπικού και το δικό του άρμα τέθηκε εκτός μάχης από βολή αντιαρματικού. Ήταν μια πράξη παράτολμη, όπως αρκετές τέτοιες έγιναν και στην Κύπρο το '74. Ηρωικές στιγμές χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα εκμετάλλευσής τους για την τελική νίκη. Άλλωστε τα άρματα των Ε/Κ ήταν όπως ανέφερα Τ34 παλιά και διασκορπισμένα και όχι συγκεντρωμένα για μάχη με άλλα τεθωρακισμένα των Τούρκων.

   
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:23:45 μμ »

Mια ιστορια για οσους δε τη γνωριζουν (οπως και γω πριν μου την πουν)
Ο πεθερος μου,εφεδρος τοτε ΟΥΚας, μετα απο απορρητο φυλλο πορειας, σαλπαρε μαζι με αλλους
σε μεταγωγικο μαζι με τεθωρακισμενα. Το πλοιο, καμουφλαρισμενο ως νοσοκομειακο, εμποδιστηκε απο
τους φιλους μας που διαρκως ευχαριστουμε...λιγο πριν προσεγγισει τις ακτες της Κυπρου.
Πιστευω πως τα πραγματα θα ηταν εντελως διαφορετικα εαν τα ειχαν καταφερει..
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 05, 2015, 11:04:44 μμ »

Δεν ξερω ποια ηταν τα σχεδια τοτε των μεγαλων  αλλα πιστευω οτι οι ξενοι ηθελαν να γινει η διχοτομηση του νησιου.Σιγουρα τους χαλασαμε καποια σχεδια αλλα αν μας αφηναν να πανε πιο πολλοι στρατιωτες τοτε (και επισημα ακομα) πολλα θα ειχαν αλλαξει και τωρα το νησι δεν θα ηταν χωρισμενο
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 06, 2015, 02:46:01 μμ »

Ανακαλύφθηκε ελληνικό μεταγωγικό που είχε καταρριφθεί το '74 στην Κύπρο - Eλπίδες για τις σωρούς των αγνοούμενων

http://www.msn.com/el-gr/news/national/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%86%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B8%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%BF-74-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF-e%CE%BB%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%BF%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD/ar-BBlrSBA?ocid=UP97DHP
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 06, 2015, 02:54:46 μμ »

Κι ύστερα μου λέτε γιατί φωνάζω. Ποιο ζώον έκανε τη μετάφραση (από το πρωτότυπο του Assotiated Press)... Άκου "ανακαλύφθηκε"!!!

Και έστω, στο Assotiated Press μπορεί να μην τη ξέρανε την ιστορία. Αυτός που έκανε τη μετάφραση (και όσοι αναδημοσίευσαν)...

Άντε, μεσημεριάτικα, με τους "ανέλληνες" και τους ανελλήνιστους...

(Προφανώς, δεν συμπεριλαμβάνω τον zark, γιατί δεν είναι επαγγελματίας δημοσιογράφος.)
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 06, 2015, 03:29:00 μμ »

Συγγνωμη και απο μένα παιδια.χαμπαρι δεν το πηρα.Καταλαβα sac οτι δεν πηγαινε σε μενα.Η μεταφραση ισως εγινε με το google translate  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 08, 2015, 08:08:07 μμ »

Μια που συζητήθηκε το θέμα, έχει ενδιαφέρον η κατάθεση του χειριστή του εκσκαφέα:

http://www.tothemaonline.com/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1/2015/07/26/noratlasekskaf/

(Το site δεν ξέρω τι ρόλο παίζει, τυχαία έπεσα επάνω του...)

Επίσης έχει ενδιαφέρον η γλώσσα του ανθρώπου αυτού, πολύ πιο ζωντανή από την ξύλινη γλώσσα των στρατιωτικών, αλλά και την αντίστοιχη των δημοσιογράφων:

"Εκεί στην αστυνομία Δευτεράς είχε και έναν Ελλαδίτη αξιωματικό"
"είδα ένα αεροπλάνο καμένο και οι μηχανές του ήταν δυο πεταξούμενες, η μια πιο μακριά"



Παράλληλα, συνεχίζω να έχω την απορία: Τι διαφορά ή τι σχέση έχει το στρατιωτικό νεκροταφείο της Λακατάμειας και ο τύμβος της Μακεδονίτισσας; Όποιος ξέρει να με διαφωτίσει...
http://www.protothema.gr/politics/article/477330/kupros-den-vrethikan-osta-ellinon-katadromeon-sto-stratiotiko-nekrotafeio-lakatameias/
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 08, 2015, 08:53:09 μμ »

    Αν θυμάμαι καλά, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι εκεί είχαν θάψει τους νεκρούς καταδρομείς που είχαν πάρει μέρος στο πραξικόπημα. Ομαδικά και με τα ρούχα και τις εξαρτύσεις τους, μάλιστα σε κάποιες από αυτές είχαν βρει και πυρομαχικά. Ίσως να πίστευαν ότι έβαλαν μαζί και κάποιους από τους νεκρούς της επιχείρησης ''Νίκη'', παρά την διαφορά των ημερών. Μπορεί να κάνω και λάθος ......
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 08, 2015, 09:11:44 μμ »

Αν κατάλαβα στον μεν τύμβο έβαλαν αεροπλάνο με ότι σώματα είχε μέσα βιαστικά κ στο μεν νεκροταφείο τα υπόλοιπα λείψανα σε ομαδικό τάφο. Γνώμη μου από αυτά που διάβασα.
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 22, 2015, 09:53:09 μμ »

Έχω να "Καταθέσω" μια Ιστορία από την Εποχή εκείνη (μιας και έγινε εκτενής κουβέντα επί του θέματος), όπως μου την Αφηγήθηκε ο Συγχωρεμένος ο Πατέρας μου.
Ο πατέρας μου είχε Υπηρετήσει στο Πεζικό, με τον βαθμό του Δεκανά και μετέπειτα του Λοχία (με αυτόν Απολύθηκε). Θυμάμαι να μου λέει ότι στο τάγμα είχαν διαλέξει αυτούς που είχαν καλές επιδόσεις (σε σκοποβολή - φυσική κατάσταση κλπ) και τους προετοίμαζαν, ο πατέρας μου ήταν ένας από αυτούς που είχαν επιλεχθεί (είχε πόντους στη σκοποβολή με το Μ1 - έτσι μου το είπε και πριν από χρόνια είχα δει το χαρτί που είχε κρατήσει με τις επιδώσεις του). Τους έβαζαν όλους αυτούς μαζί και τους Εκπαίδευαν, με σκοπό αν παραστεί ανάγκη να τους στείλουν στην Κύπρο (αυτά όλα πριν από τον Αττίλα και την Εισβολή). Το θυμάμαι να μου λέει ότι τους είχαν βάλει μια φορά σε ένα C-47 Dakota, και ο Λοχαγός τους έβαζε να λένε ότι είναι το 100 και πρέπει να είναι έτοιμοι να πάνε να προλάβουν την Φωτία...

Ευτύχος ο πατέρας μου Απολύθηκε πριν την εισβολή στην Κύπρο... και δεν λέω ευτυχός επιδεί είμαι λιγότερο Έλληνας ή φίλος της Κύπρου (έχω κατα το ήμιση κι όλας από εκεί καταγωγή), αλλά επιδεί υπήρχε πιθανότητα να είχε σκοτωθει σε κάποια από τις επιχειρήσεις..
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:03:34 πμ »

FYI

http://www.tothemaonline.com/κοινωνια/2015/08/23/entopistike-to-ftero-tou-noratlas/
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 24, 2015, 12:40:41 πμ »

http://www.tothemaonline.com/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1/2015/08/23/entopistike-to-ftero-tou-noratlas/

αυτο ειναι το λινκ που ηθελες να βαλεις μαλλον φιλε
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 24, 2015, 09:28:02 πμ »

Σωστά φίλε. Σε ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 24, 2015, 11:31:39 πμ »

Τρομερό. Φαντάζομαι την συγκίνηση αυτών που έχασαν τότε τους δικούς μου.ακόμα θυμάμαι την συγκίνηση του πατέρα μου που μου έλεγε τα γεγονότα . που ας πούμε δεν έχασε συγγενείς του. Μου έλεγε ότι κάθε μέρα ριψοκινδυνευαν την ζωή τους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 06:48:28 μμ »

Παράλληλα (μιας και το πιάσαμε το θέμα):

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500022638
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences