Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:30:18 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τεχνητή πατηνα  (Αναγνώστηκε 64767 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:21:15 πμ »

Πάντως αν θέλετε να πατινάρετε κάτι, χωρίς να φοβάστε μην το καταστρέψετε, μπορείτε να το κάνετε σε ένα εργαστήριο αργυροχοϊας. Αρκεί να είναι γνώστης ο μάστορας και να μην φάει με την βούρτσα τις λεπτομέρειες (σπάνιο αλλά έχει συμβεί).
Καταγράφηκε

sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:45:35 πμ »

Πάντως αν θέλετε να πατινάρετε κάτι, χωρίς να φοβάστε μην το καταστρέψετε, μπορείτε να το κάνετε σε ένα εργαστήριο αργυροχοϊας. Αρκεί να είναι γνώστης ο μάστορας και να μην φάει με την βούρτσα τις λεπτομέρειες (σπάνιο αλλά έχει συμβεί).

Δηλαδή το περνάει από την βούρτσα κανονικά το νόμισμα;;
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:53:21 πμ »

Στα κοσμήματα / σκεύη / διακοσμητικά κλπ ναι τα βουρτσίζουν (ή τα "πλένουν" με μπίλιες), αν του πας νόμισμα και πέσεις σε άσχετο μπορεί  να σου κάνει ζημιά. Αλλά υπάρχουν και καλλιτέχνες, που αφαιρούν την περιττή πατίνα σωστά, ούτε βούρτσες, ούτε τρίψιμο..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2018, 12:58:38 πμ από noobcollector » Καταγράφηκε

ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 03:57:50 μμ »

Καλησπέρα σας ,
Ορίστε ένα ωραιότατο ακυκλοφόρητο, το οποίο όπως βλέπετε δεν πήρε καθαρό βαθμό.

Προφανώς ο κάτοχος το πατινάρισε γνωρίζοντας ότι είναι ένα κοινό morgan του 1885 (17 μύρια κομμάτια), οπότε δεν είχε κάποιο ουσιαστικό ρίσκο (Αμερικάνος έμπορος που προφανώς στέλνει πολλά για πιστοποίηση και δεν τον ενδιέφερε το κόστος)

Το πήρα σαν "δείγμα" για τη συλλογή μου στην τιμή ενός απλού ασλαμπάριστου ακυκλοφόρητου morgan.


 
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 06:22:22 μμ »

Δεν ειναι σιγουροι ομως αν ειναι αυθεντικη η τεχνητη πατινα, questionable λεει στο σλαπ οποτε μπρει να ειναι και αυθεντικη πατινα. Εχω δει πολλα τετοια μοργκαν με τετοια πατινα.
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:10:19 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι ο πωλητής επέμενε ότι είναι φυσική η πατίνα.
Ωστόσο εγώ κλείνω προς την τεχνητή βλέποντας το και στο χέρι.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:34:19 μμ »

Εγω σίγουρα ειμαι ο τελευταίος που θα μπορούσε να πει αν είναι τεχνίτη η οχι. Άλλα, γιατί, κάθε τι όμορφο, θα πρέπει να είναι και τεχνητό;;τέλος πάντων, είναι μεγάλη κουβέντα αυτή, είναι πολλοί που την τοποθέτηση νομισμάτων μέσα σε βελούδο, η μέσα σε βιβλία παλιά,(για χρόνια), την λένε τεχνίτη... δεν ξέρω, μπορεί να έχουν και δίκιο, αλλά να σου πω κάτι;, σημασία έχει, να είναι όμορφο το νόμισμα, και αυτό είναι. Καλορίζικο Χαμόγελο..



Υγ.    δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό που έχουν γράψει επάνω, Εντάξει, οκ το ντιτειλ, κάτι βλέπουν, αλλά όταν είναι τεχνίτη η πατινα δεν γράφουν αρτιφισιαλ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:40:04 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:48:06 μμ »

Υγ2    questionable = αμφισβητήσιμος.  χμ Στριφογύρισμα ματιών, στην pcgs το έχουν αυτό το θέμα, να αμφισβητούν πολλά πράγματα Άνεση..............απωθημένο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 10:54:08 μμ »

Στην Pcgs έτσι τα ονομάζουν, questionable.. Επίσης λένε ότι ακόμα και αν η πατίνα είναι μεν φυσική αλλά έχει επιταχυνθεί με κάποιους τρόπους , το βλέπουν και το βγάζουν άκυρο.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 11:29:53 μμ »

Αν βοηθάει αυτό..  https://www.pcgs.com/news/originality-and-toning

""There is a misconception about toning. Toning can be positive, neutral or negative – it depends on what the toning looks like. In fact, most of the ultra-high grade, silver classic coins (e.g. 68 or 69) that have been graded by PCGS are toned coins. The originality of the beautiful toning on the 1881-S Morgan shown above was never in question""   

  Η πατινα μπορεί να είναι θετική, ουδέτερη ή αρνητική - εξαρτάται από το πώς μοιάζει η πατινα. Στην πραγματικότητα, τα περισσότερα από τα εξαιρετικά υψηλής ποιότητας ασημένια κλασικά νομίσματα (π.χ. 68 ή 69) που έχουν ταξινομηθεί από τα PCGS είναι τα τονοειδή νομίσματα. Η πρωτοτυπία του πανέμορφου τόννου του 1881-S Morgan που παρουσιάστηκε παραπάνω δεν ήταν ποτέ αμφισβητήσιμη ""

  Κοπη πειστ έκανα.. δεν μοιάζει με το δικό σου;; για την πατινα λέω.
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 11:41:22 μμ »

Ναι μοιάζει πάρα πολύ.
Ωστόσο δεν ξέρω αν μετράει που αυτό που έχω στα χέρια μου είναι και από τις δύο μεριές "τονισμένο", ενώ αυτο στο λινκ μόνο από τη μία μεριά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 12:40:15 μμ »

Μη εχωντας το στα χερια σου δεν μπορεις να πεις πολλα. Αλλα .Και εγω θα την αμφισβητουσα γνωριζωνας οτι η πατινα φυσικα τρεχει ειτε κυκλικα ξεκινωντας απο την ακρη ειτε μιση παλι πιανωντας το νομισμα απο την μια να τρεχει  προς την αλλη. . .
Οπως και να το κανουμε ειναι ενα πολυ ομορφο θεαμα για να ειναι αληθινο.
Αλλα και παλι χωρις βαθμο ειναι ενα ομορφο θεαμα να το εχεις στα χερια σου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 03:00:26 μμ »

Σχετικά είναι όλα ρε Γιώργο, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Η θεωρία του χάους ταιριάζει απόλυτα εδώ. Αν δεις κάτι 30αρια που εχω ανεβάσει, το ένα έχει μια πατινα πολύχρωμη και από τις δυο μεριές, το άλλο την ίδια σχεδόν πατινα την έχει από την μια μεριά. Τα εχω πάρει απο διαφορετικους εμπόρους, ελεύθερο το ενα, και το πιστοποίησα εγώ σε ms66. Το άλλο το βρήκα έτοιμο ms66, και το πήρα μόνο και μόνο για την πατινα του... Πάντως στο λινκ που ανέβασα πιο πάνω, το δείγμα που έχουν, έχει την ίδια πατινα, και από οτι λέει, δεν την αμφισβήτησε κανείς....  είπαμε, μεγάλη κουβέντα, και δύσκολη Σαρκασμός..
Καταγράφηκε
Nikolas79
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 01, 2019, 11:25:11 μμ »

Επειδή θέλω να παίξω με κάτι φτηνά νομίσματα μπορείτε να μου πείτε πως ακριβώς γίνεται με το αβγό και σε τι μέταλλα ?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 02, 2019, 11:26:21 πμ »

Τα αυγά τα κάνουν τα πουλιά για λόγους αναπαραγωγή και μόνο.
Τα αυγά τα παίρνουν από τα πουλιά οι άνθρωποι για διατροφή και μόνο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences