Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:22:22 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τεχνητή πατηνα  (Αναγνώστηκε 64771 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 01:21:55 πμ »

sbgate4 τα καλυτερα χρεπια τα χετε στο τερμα...μεχρι και τα χρεπια μας τους βαζουν γκολ(βαργκας)
Καταγράφηκε
Sbgate4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 01:34:55 πμ »

sbgate4 τα καλυτερα χρεπια τα χετε στο τερμα...μεχρι και τα χρεπια μας τους βαζουν γκολ(βαργκας)

Χαχα αστα να πανε. Δεν έπιασε η πατινα... Στριφογύρισμα ματιών
 Για αυτο ας ασχοληθούμε με τα χρεπια εδω γτ τα αλλα τα "χρεπια" του γηπέδου μια χαρά περνάνε πιάσουν δεν πιάσουν την "πατινα"  Γλώσσα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 17, 2016, 03:28:30 μμ »

καλησπερα παιδια!σε ενα ασημενιο καθαρισμενο-ψιλογυαλισμενο νομισμα χωρις πολλα hairlines μια τεχνητη πατινα θα βοηθουσε να δειξει λιγο καλυτερα?και αν ναι πως επιτυγχανεται μια πατινα?τι προτεινετε?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 17, 2016, 03:31:03 μμ »

καλησπερα παιδια!σε ενα ασημενιο καθαρισμενο-ψιλογυαλισμενο νομισμα χωρις πολλα hairlines μια τεχνητη πατινα θα βοηθουσε να δειξει λιγο καλυτερα?και αν ναι πως επιτυγχανεται μια πατινα?τι προτεινετε?
Ναι απο πλευρας αισθητικης σιγουρα θα βοηθουσε.Τωρα για την συνταγη της πατινας δεν ξερω να σου πω αν θελεις να σου πω για ιμαμ μπαιλντι ευχαριστως
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 17, 2016, 03:35:05 μμ »

καλησπερα παιδια!σε ενα ασημενιο καθαρισμενο-ψιλογυαλισμενο νομισμα χωρις πολλα hairlines μια τεχνητη πατινα θα βοηθουσε να δειξει λιγο καλυτερα?και αν ναι πως επιτυγχανεται μια πατινα?τι προτεινετε?
πιστευω οτι ισως βοηθουσε αλλα ισως και να εκανε τα πραγματα χειροτερα,εγω πιστευω στην φυσικη πατινα σε τετοια νομισματα,ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος νομιζω σε τετοιες περιπτωσεις,τωρα και εγω δεν το εχω καθολου με τεχνητες πατινες και το μονο που μπορω να σου πω ειναι φετα ηπειρος φιλε συνοδευτικο στο ιμαμ μπαιλντι του φιλου του Μιχαλη Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 17, 2016, 03:37:59 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
οπτικα θελω να βοηθησει..σαν χαρακτηριστικα του νομισματος με καλυπτουν,απλα το χαλαει καπως η αφυσικη γυαλαδα που εχει..αυτο θελω να βελτιωσω..συν την συνταγη για αυτο (οχι για ιμαμ η γεμιστα.. Σαρκασμός Σαρκασμός )
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 17, 2016, 03:39:26 μμ »

καλησπερα παιδια!σε ενα ασημενιο καθαρισμενο-ψιλογυαλισμενο νομισμα χωρις πολλα hairlines μια τεχνητη πατινα θα βοηθουσε να δειξει λιγο καλυτερα?και αν ναι πως επιτυγχανεται μια πατινα?τι προτεινετε?
H συνταγη μιας επιτυχημενης πατινας διατηρειται με αναλογη μυστικοτητα με αυτη της coca-cola.....
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 17, 2016, 05:45:25 μμ »

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις (αυτό έχω κάνει και εγώ σε αρκετά νομίσματα) είναι να βάλεις το νόμισμα σε μια κασετίνα η ένα κουτί με βελούδο μέσα ( κόκκινο ,μπλε, μαύρο, ) το κάθε ένα δίνει και διαφορετική πατινα. Άστο κανα χρόνο εκεί ( που και που γυρνατο ). Τώρα αν σε τρώει ο ...... και το ρισκάρεις να το χαλάσεις, στην αρχή του θέματος έχει συνταγές. Μιμης Χαμόγελο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 17, 2016, 05:46:40 μμ »

γιατί όσες φορές και να σου πετύχει η πατινα στο χρεπι , στο καλό θα την πατήσεις " ...και θα κλαις .... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  

Είναι... οι νόμοι του Μέρφι. Τους ξεχάσαμε κιόλας;

Άντε να τους θυμίσω:

1. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να πάει στραβά, θα πάει στραβά οπωσδήποτε.
2. Αν υπάρχει κάτι που μπορεί να πάει στραβά, θα πάει στραβά με τον τρόπο που θα κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά και την ώρα που θα κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά.
3. Αν υπάρχουν δύο πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά, θα πάει στραβά εκείνο που θα κάνει περισσότερη ζημιά.

(Παράδειγμα για το 2. Ο καφές δεν θα χυθεί ποτέ στο πληκτρολόγιο που είναι δίπλα του. Θα χυθεί στο κουτί του υπολογιστή που είναι κάτω από το τραπέζι και θα χυθεί ακριβώς πριν πατήσεις το Ctrl-S.)

+1  μην ξεχνάς τον νόμο του Μέρφι Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 08:27:25 πμ »

Να ρωτήσω κατι.. Τα αυγά πρεπει να ειναι χωριάτικα και ελευθερας βοσκής; Γλώσσα

Νομίζω πρέπει να είναι δίκροκα, θα είχε ενδιαφέρον να δοκιμάσουμε με αυγά στρουθοκάμηλου, αλλά και  πατάτες νευροκοπίου.   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Όπως καταλάβατε κάνω πλάκα, κάποιος που ανέφερε για συνταγή δημιουργίας πατίνας θα πω ότι μπορεί να υπάρχει συνταγή αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι σταθερά το ίδιο για όλα τα νομίσματα.

Θα πω ειδικά για τα ασημένια που έχω ασχοληθεί περισσότερο ότι υπάρχουν διάφορες μεθοδολογίες αλλά καμία δεν οδηγεί σε σταθερό χρώμα πατίνας αλλά και μορφή.

Δηλαδή η μέθοδος δημιουργίας πατίνας δεν παίρνει ISO  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silvercollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 01:32:37 μμ »

Προσωπικά ειμαι κατα της οποιας τεχνητης παρεμβασης στο νομισμα αλλα η αληθεια ειναι οτι ουσιαστικα προβαλλω τις προσωπικες προκαταληψεις μου. Στην Γερμανια το τεχνητο πατιναρισμα ειναι καθεστως αλλα και εκει μπορεις να βρεις τρομερες διακυμανσεις στην ποιοτητα. Εχω δει νομισματα οπου το tooling ηταν φανταστικο αλλα και νομισματα που εγιναν κυριολεκτικα χαλια. Το θεμα ειναι η ικανοτητα και το μερακι του εκαστοτε τεχνιτη.
Καταγράφηκε

Χρόνιος εθισμός στα νομίσματα. Παρακαλώ βοήθεια(-:
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 10:43:06 μμ »

Όλοι είμαστε κατά της τεχνητής πατινας, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!  Χαμόγελο. Από εκεί και πέρα είναι μεγάλη ( για εμένα τουλάχιστον) βοήθεια , μετά από κάποια πειράματα που έκανα να συνειδητοποιήσω ότι πολλά από τα φυσικά πατιναρισμενα νομίσματα που βλέπω να βγαίνουν προς πώληση , μόνο φυσικά δεν είναι χαχαχα. Βέβαια δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης , γιατί η δεν το ξέρουν , η κάνουν πως δεν το ξέρουν...                                                                                                                 
Για εμένα πάντως , σημασία έχει να μου αρέσει το νόμισμα, Τεχνητά η φυσικά πατιναρισμενο λίγο με νοιάζει, αρκεί να μου κάνει κλικ (έρωτας με την πρώτη ματιά ) , να μου αρέσει στο μάτι αλλά και στο χέρι…… αυτό μου αρκεί.
Αυτόν τον καιρό , παίρνω νομίσματα φτηνά ( Κωνσταντίνου, κάποια του Παύλου, και μεταπολίτευσης) σε unc η bu και τα βάζω σε συρταριερες με διάφορα χρώματα βελούδου για να δω τι πατινες δημιουργούντα ( αυτό είναι τεχνίτη η φυσική πατινα? εεεε Κλείσιμο ματιού ) , κάποια βγαίνουν πολύ όμορφα. Κάποια αλλα τα αφήνω στον Ήλιο εκτεθειμένα….. έχει ενδιαφέρον το όλο θέμα Άνεση.   Μιμης Χαμόγελο
Καταγράφηκε
thanasisdoul
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 05:14:47 μμ »

Επειδη η μητερα μου ειναι μοδιστρα Σαρκασμός εχω παρει καμια 10αρια διαφορα χρωματα βελουδα και εχω βαλει μεσα 30αρια -τα αγαπημενα μου- τα μεγαλα.Οταν με το καλο περασει κανα 8 μηνο θα σας ανεβασω φωτο μαζι με το χρωμα βελουδου και το νομισμα διπλα να δουμε τι γινεται...`η θα κλαιω `η θα γελαω.... Στριφογύρισμα ματιών

Θελουμε φωτο !!!
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 08:04:45 μμ »

Το βρασμένο αυγό ειναι καθαρισμένο ή με το κέλυφος?
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 09:32:08 μμ »

Με το τσόφλι... και κομμενο στην μέση. Πειράματα με φτηνά νομίσματα (για να περνά η ώρα), μην ξεγελαστής σε ακριβά.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences