Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:16:05 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λάθος πάνω σε χρυσή λίρα...  (Αναγνώστηκε 17474 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 11:05:45 πμ »

Δημοπρατηθηκε ως sovereign 1958 γιατι τετοια ειναι αλλα με πληρη περιγραφη της ιδιαιτεροτητας της.
Ως sovereign 1958 λοιπόν δημοπρατήθηκε, απλή (γιατί υπάρχει και η προυφ), αυτό έγραψα και εγώ  Χαμόγελο και αν κάποιος με ρωτήσει " ποιό είναι το υψηλότερο κλείσιμο που έχει καταγράψει η απλή του 58;" στα χίλια ευρώ θα του πω.
Απλά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:04:21 μμ »

Δημοπρατηθηκε ως sovereign 1958 γιατι τετοια ειναι αλλα με πληρη περιγραφη της ιδιαιτεροτητας της.
Ως sovereign 1958 λοιπόν δημοπρατήθηκε, απλή (γιατί υπάρχει και η προυφ), αυτό έγραψα και εγώ  Χαμόγελο και αν κάποιος με ρωτήσει " ποιό είναι το υψηλότερο κλείσιμο που έχει καταγράψει η απλή του 58;" στα χίλια ευρώ θα του πω.
Απλά  Χαμόγελο
Οχι οχι Μιχαλη μου δημοπρατηθηκε ως sovereign 1958 με πληρη περιγραφη ποικιλιας-σφαλματος-ιδιαιτεροτητας (τα γραφω και απο πανω)και αν καποιος σε ρωτησει " ποιό είναι το υψηλότερο κλείσιμο που έχει καταγράψει η απλή του 58;" και του απαντησεις 1000 ευρω θα του εχεις απαντησει λαθος
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:15:35 μμ »

Δεν δημοπρατήθηκε Μιχάλη ούτε σαν ποικιλία, ούτε σαν σφάλμα, δημοπρατήθηκε σαν απλή λίρα του 1958 με την ιδιαιτερότητα της όπως περιγράφεται και ρωτάω λοιπόν, καλοπροαίρετα για να καταλήξουμε κάπου, η κατάσταση είναι ιδιαιτερότητα του κάθε νομίσματος; ή όχι; Aν η απάντηση είναι ναι τότε θα πρέπει σε κάθε τέτοια ερώτηση που μας γίνεται να επιμερίζουμε τις -κάθε είδους-ιδιαιτερότητες και να απαντάμε διαχωρίζοντάς τες, πράγμα που ναι μεν είναι και το πιο σωστό αλλά από την άλλη θα φέρει και πολύ μεγάλο διαχωρισμό ταξινόμησης στο κάθε νόμισμα  Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:40:13 μμ »

Παντου η τιμη καθοριζεται με το ποσα θελει να πληρωσει ο αγοραστης.Ειναι γενικη αρχη και δεν ισχυει στις ποικιλιες μονο
Διαφωνώ , καθώς δεν ειναι συλλεκτικό νόμισμα μια λιρα του 1958
Το ότι έχει μια ιδιαιτερότητα δεν την καθιστά σπάνια ή μοναδική .

Στις υπολοιπες συλλεκτικές λίρες πληρώνουν οι αγοραστές γιατί είναι πολλοί και τα νομίσματα κρατάνε τιμές

Ποιός αμφιβάλει ότι σε 10 δημοπρασίες λίρας 1958 με την εξής ποικιλία η τιμή θα είναι 1000 ευρώ?
Εγω πιστεύω ότι θα πηγαίνει προς τα κάτω η τιμή ...

Τα ίδια γινόντουσαν και με την λιρα 1918 I και 2013 Ι

Ετρεχαν ολοι σαν τρελοι να αγοράσουν έδιναν πολλά λεφτά και όταν ξεφουσκωσε τωρα βρισκεις και με 450 ευρω και πιστοποιημένη σε ms 63-64
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:48:26 μμ »

Δεν δημοπρατήθηκε Μιχάλη ούτε σαν ποικιλία, ούτε σαν σφάλμα, δημοπρατήθηκε σαν απλή λίρα του 1958 με την ιδιαιτερότητα της όπως περιγράφεται και ρωτάω λοιπόν, καλοπροαίρετα για να καταλήξουμε κάπου, η κατάσταση είναι ιδιαιτερότητα του κάθε νομίσματος; ή όχι; Aν η απάντηση είναι ναι τότε θα πρέπει σε κάθε τέτοια ερώτηση που μας γίνεται να επιμερίζουμε τις -κάθε είδους-ιδιαιτερότητες και να απαντάμε διαχωρίζοντάς τες, πράγμα που ναι μεν είναι και το πιο σωστό αλλά από την άλλη θα φέρει και πολύ μεγάλο διαχωρισμό ταξινόμησης στο κάθε νόμισμα  Έκπληξη Έκπληξη

Mιχαλη μου εχεις την αποψη σου(σεβαστη)και εχω την δικη μου εντελως αντιθετη.Καποιος απο τους δυο ειναι λαθος μπορει και οι δυο να ειμαστε σωστοι.Δεν μπορω να αναφερω ομως πουθενα και σε κανενα οτι η υψηλοτερη τιμη που εκλεισε μια raw απλη λιρα του 1958 ειναι τα 1000 ευρω.Οπως δεν μπορω να  πω οτι το κομματι αυτο δεν δημοπρατηθηκε ως ιδιαιτερο με το σφαλμα που εχει(το ποικιλια πως μου ξεφυγε και το εγραψα δεν ξερω, μαλλον ξερω γιατι βλεπω τωρα και παρακολουθω μια ποικιλια και ειναι κολλημενο το μυαλο μου εκει) αφου ως τετοιο με πληρη περιγραφη της ιδιαιτεροτητας του παρουσιαστηκε απο τον οικο.
Εχεις την αποψη σου και εχω την δικη μου
Το συγκεκριμενο μεχρι στιγμης ειναι το μοναδικο που εχει παρουσιαστει(νομιζω δεν ειμαι σιγουρος)και η τιμη που επιασε ειναι εξαιτιας του σφαλματος του.Θεωρω λαθος να το αναφερω σε καποιον ως την υψηλοτερη καταγεγραμμενη τιμη σε απλη λιρα 1958 χωρις να του παρουσιασω ολο το ιστορικο γιατι ετσι θα εχει μη ολοκληρωμενη εικονα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:53:14 μμ »

Ας ξεκαθαρισουμε μερικα θεματα.
Το clashed dies ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα σφαλματα και ειναι αυταποδεικτο, ειναι πρακτικα αδυνατον να γινει φτιαχτο μετα.
Οι εταιρειες εχουν συγκεκριμενη πολιτικη στην πιστοποιηση σφαλματων, στο συγκεκριμενο, μαλλον θελουν πολυ δραματικο αποτελεσμα για να το πιστοποιησουν ως mint error.
Παρολα αυτα, ασχετα με την πολιτικη των εταιρειων, ενα σφαλμα ειναι ενα σφαλμα.
Στα χρυσα ΔΕΝ ειναι καθολου συνηθισμενο, γιατι προσεχουν περισσοτερο στην παραγωγη τους.
Δεν ειναι ποικιλια, ειναι ενα αυταποδεικτο σφαλμα και ως τετοιο θα πληρωθει απο τους αναλογους ενδιαφερομενους.
Προσωπικα το συγκεκριμενο σφαλμα το κυνηγαω, με αρκετη επιτυχια, raw, σε νομισματα που μαζευω.
Θα δωσω κατι τις παραπανω οταν το ανακαλυψω, αλλα υπαρχουν συλλεκτες που δινουν αρκετα παραπανω, οποτε ειναι θεμα ενδιαφερομενου η τιμη που πιανουν τετοια σφαλματα..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 01:13:07 μμ »

Παντου η τιμη καθοριζεται με το ποσα θελει να πληρωσει ο αγοραστης.Ειναι γενικη αρχη και δεν ισχυει στις ποικιλιες μονο
Διαφωνώ , καθώς δεν ειναι συλλεκτικό νόμισμα μια λιρα του 1958
Το ότι έχει μια ιδιαιτερότητα δεν την καθιστά σπάνια ή μοναδική .

Στις υπολοιπες συλλεκτικές λίρες πληρώνουν οι αγοραστές γιατί είναι πολλοί και τα νομίσματα κρατάνε τιμές

Ποιός αμφιβάλει ότι σε 10 δημοπρασίες λίρας 1958 με την εξής ποικιλία η τιμή θα είναι 1000 ευρώ?
Εγω πιστεύω ότι θα πηγαίνει προς τα κάτω η τιμή ...

Τα ίδια γινόντουσαν και με την λιρα 1918 I και 2013 Ι

Ετρεχαν ολοι σαν τρελοι να αγοράσουν έδιναν πολλά λεφτά και όταν ξεφουσκωσε τωρα βρισκεις και με 450 ευρω και πιστοποιημένη σε ms 63-64
Μπορεις να διαφωνεις οσο θελεις εγω παντως δεν καταλαβα που διαφωνεις σε αυτα που γραφω
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 01:43:33 μμ »

Mιχαλη μου εχεις την αποψη σου(σεβαστη)και εχω την δικη μου εντελως αντιθετη.Καποιος απο τους δυο ειναι λαθος μπορει και οι δυο να ειμαστε σωστοι.Δεν μπορω να αναφερω ομως πουθενα και σε κανενα οτι η υψηλοτερη τιμη που εκλεισε μια raw απλη λιρα του 1958 ειναι τα 1000 ευρω.Οπως δεν μπορω να  πω οτι το κομματι αυτο δεν δημοπρατηθηκε ως ιδιαιτερο με το σφαλμα που εχει(το ποικιλια πως μου ξεφυγε και το εγραψα δεν ξερω, μαλλον ξερω γιατι βλεπω τωρα και παρακολουθω μια ποικιλια και ειναι κολλημενο το μυαλο μου εκει) αφου ως τετοιο με πληρη περιγραφη της ιδιαιτεροτητας του παρουσιαστηκε απο τον οικο.
Εχεις την αποψη σου και εχω την δικη μου
Το συγκεκριμενο μεχρι στιγμης ειναι το μοναδικο που εχει παρουσιαστει(νομιζω δεν ειμαι σιγουρος)και η τιμη που επιασε ειναι εξαιτιας του σφαλματος του.Θεωρω λαθος να το αναφερω σε καποιον ως την υψηλοτερη καταγεγραμμενη τιμη σε απλη λιρα 1958 χωρις να του παρουσιασω ολο το ιστορικο γιατι ετσι θα εχει μη ολοκληρωμενη εικονα
Κι όμως, μια απλή raw λίρα του 1958 έκλεισε σε αυτήν την τιμή, στα 1000 ευρώ, σίγουρα έκλεισε σε αυτήν την τιμή λόγω ιδιαιτερότητας, συμφωνούμε, ναι μπορεί στο μέλλον να πιστοποιηθεί σαν σφάλμα, μπορεί όμως και όχι, άρα μέχρι να υπάρξει αυτή η πιστοποίηση σαν ετικέττα αυτήν την στιγμή παραμένει σκέτο το " 1958 sov " αν αλλάξει, τυπικά γίνεται και ο διαχωρισμός. Και πολύ χαίρομαι που ένα μέλος του Στεκιού κατάφερε με την παρατηρητικότητά του να εγγράψει αυτήν την υπεραξία σε μιά λίρα αλλά και να φέρει αυτό το δείγμα στην επιφάνεια με προοπτική να αλλάξει κάτι σε αυτή τη χρονολογία
Ναι, αν υπάρχει δυνατότητα να είσαι αναλυτικός θα κάνεις την περιγραφή, αν όμως πρέπει να γράψεις μόνο τον τίτλο θα αναφέρεις μόνο το "sovereign 1958".
καλό σαββατοκύριακο από μένα  Χαμόγελο

Για την ιστορία, η επόμενη μετά του Θοδωρή σε κλείσιμο λίρα του 1958 που έχω αρχείο είναι μια MS66 στα 840 ευρώ.


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 01:53:17 μμ »

Δικη σου η εκτιμηση και σεβαστη δεν ισχυει ομως για ολους
Καλο ΣΚ
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 02:07:50 μμ »

Συμφωνώ οτι για να δώσουν mint error π.χ. clashed dies πρέπει να ειναι δραματικό. Είχε σταλεί στην NGC κι Ελληνικό δικό μου με ξεκάθαρο φαινόμενο clashed dies κ με την περιγραφή στο submission (και με διάθεση να πληρωθεί παραπάνω κι ως τέτοιο ακριβώς σφάλμα) αλλα επειδή δεν "έβγαζε μάτια" το φαινόμενο δηλ. Δεν ήταν εντελως καραμπινάτο και δραματικό εξόφθαλμο δεν το έγραψαν στην ετικέτα κι ούτε το χρέωσαν παραπάνω.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 03:40:01 μμ »

Συμφωνώ οτι για να δώσουν mint error π.χ. clashed dies πρέπει να ειναι δραματικό. Είχε σταλεί στην NGC κι Ελληνικό δικό μου με ξεκάθαρο φαινόμενο clashed dies κ με την περιγραφή στο submission (και με διάθεση να πληρωθεί παραπάνω κι ως τέτοιο ακριβώς σφάλμα) αλλα επειδή δεν "έβγαζε μάτια" το φαινόμενο δηλ. Δεν ήταν εντελως καραμπινάτο και δραματικό εξόφθαλμο δεν το έγραψαν στην ετικέτα κι ούτε το χρέωσαν παραπάνω.
Φαινεται τους πετυχες σε κεφια, εμενα σε δυο ακριβως ιδιες περιπτωσεις μου το κρατησαν το εξτρα 15αρι,ασχετα εαν δεν το χαρακτηρισαν τελικα σφαλμα στο ταμπελακι.
Και λογικο μου φανηκε, αλλιως εαν το ειχαν τσαμπα ,ολοι θα υπεβαλλαν ολα τα νομισματα τους με εξεταση για mint error, μπας και.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences