Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:44:36 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συζητηση  (Αναγνώστηκε 8032 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:13:59 μμ »

Πριν λιγο καιρο το φιλαρακι μου εβγαλε μια δημοπρασια τα παρακατω νομισματα.εφυγαν εδω στο στεκι για 180 ευρω.
Τελικα απο αυτα τα 2 πιστοποιηθηκαν και εγραψαν.
1)δραχμη 1868 μσ62
2)Ταληρο 1876 αου53
Το ιονικο δεν εχει πιστοποιηθει αλλα πολλα παιδια ειπαν οτι το λιγοτερο που θα γραψει ειναι μσ63.
Με βαση τα παραπανω ηθελα να ρωτησω,γιατι φευγουν τζαμπα οχι μονο αυτα αλλα και διαφορα αλλα στο στεκι;
Απο αγνοια;απο κουτοπονηρια;
Υγ συζητηση θελω να κανουμε και οχι να τσακωθουμε!!


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:25:27 μμ »

 Πιστευω θα το παρει,τα ανάγλυφα είναι καλα,του λειπει λιγο αρχικο λουστρο.Απο τον Αντωνη το αγορασες Λευτερη? Άνεση
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:32:23 μμ »

Εχασε και το στοίχημα σίγουρα (η άλλη πήγε για βαθμό?)  Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού . Μς 62 και έφυγε τσάμπα .
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:32:45 μμ »

Να σου απαντησω εγω να βαλω αρχη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Πιστευω οτι ειναι συνδυασμος ..αλλα στον οποιο συνδυασμο...το μεγαλυτερο ποσοστο τον εχει η αγνοια.
-ΚΑΙ προχωρω...ας πουμε οτι η δραχμη εγραφε au58...ενταξει?
-Ας πουμε οτι το ταλληρο εγραφε au 50...ενταξει?
-δινεις και 40-45 ευρω πιστοποιηση..και παιρνεις νομισματα που αν τα παιρνες σε κουτι θα πληρωνες ..αν εχεις ..καποιες σχετικες "ακρες" πανω απο 200-220 ευρω...
-ΑΡΑ?....σου μενει ενα ακυκλοφορητο(για μενα ισως και..αυστηρα ακυκλοφορητο)...Ιονικο
Τσαμπα....
Για μενα ειναι αγνοια κυριως...και κατα δευτερο λογο...υπαρχουν πολλα παιδια που ξερουν οτι ενα χτυπημα της δημοπρασιας ειναι ανετα πανω απο 230-240......και οτι θα ειναι κερδισμενοι....ΑΛΛΑ
τυγχανει να εχουν ηδη τα νομισματα...κανουν λοιπον "παρακαμψη"..γιατι πρεπει να κλεισουν αλλη "τρυπα"
-Υπαρχουν παντα και αλλοι λογοι...αλλα γενικα τους θεωρω μειοψηφια...
Αυτα Λευτερη...αυτα
ΥΓ...Πηρα τις χειροτερες παραμετρους ...ΔΗΛΑΔΗ..οτι δεν θα εγραφε ms(που εγραψε)...εγω λεω..οτι αντε ...ΒΑΛΕ ενα κατω....και παλι  αυτος που θα τα παιρνε ηταν ...πολυ κερδισμενος
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:38:32 μμ »

Αγνοια?....ε οχι.... γνωσεις πολλες οπως και ηλεκτρονικοι καταλογοι αρκετοι......
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:39:19 μμ »

Γιατι γιναμε Ελβετια Λευτερη μου. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 01, 2015, 04:51:22 μμ »

Αγνοια?....ε οχι.... γνωσεις πολλες οπως και ηλεκτρονικοι καταλογοι αρκετοι......
Αντωναρε..τι να τον κανεις το καταλογο...αν δεν μπορεις να κατανοησεις που περιπου κυμαινεται...
σαν κατασταση-βαθμο..το νομισμα
ΒΕΒΑΙΑ..(παντα μιλωντας υπο κανονικες συνθηκες..οχι σαν τις τωρινες...γιατι η δημοπρασια ηταν σε ωρες ..κανονικοτητας..ετσι?)
ΒΕΒΑΙΩΣ λοιπον...βγαινουν νομισματα που ..ΞΑΝΑΛΕΩ υπο " κανονικες"συνθηκες,,,ηταν ευκαιρια..
και απλα ..περιμενε καποιος αλλος να "πεσει" ο πωλητης...αλλα εδω μιλαμε για δημοπρασια
Για αυτο θεωρω ..οτι μαλον ειναι "αγνοια καταστασης του νομισματος"
Εχω ξαναγραψει..αλλα δε θελω να μακρυνω τη κουβεντα...
Θα σου πω ομως και κλεινω..οτι προσωπικα μου πηρε ..8 μηνες για να αποφασισω οτι ..θα πουλησω ενα νομισμα για αναβαθμιση..γιατι φοβομουν..οτι δεν ειχα μπουσουλα τιμων..και ΕΣΤΩ μια βασικη(πολυ βασικη ΕΣΤΩ)..γνωμη...για την κατασταση του νομισματος που πουλαω..
Αυτα απο μενα ..πολλα φιλια Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 01, 2015, 05:02:21 μμ »

Η δραχμή του 1868 πόσο είχε κλείσει;
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 01, 2015, 05:32:08 μμ »

Η δραχμή του 1868 πόσο είχε κλείσει;
Διονυση ολα μαζι αν θυμαμαι..194 ευρω..παρακατω ναι..παραπανω οχι..και τα τρια της φωτογραφιας
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:01:27 μμ »

 Λευτερη το θεμα που σηκωσες ειλικρινα δεν εχει πολυ νοημα.
 Εδω τυχαινει να φευγουν στο ebay, που εχει πολυ μεγαλυτερο κοινο,απιστοποιητα  νομισματα τσαμπα.
 Εδω ετυχε και εφυγε στο στεκι πιστοποιημενο χρυσο κατοσταρικο χουντας ms64 γυρω στα 950 ευρω.

 Πρωτα απ ολα εαν δεν θελετε να φευγουν τα νομισματα σας τσαμπα, μην τα βαζετε απο 1 ευρω δημοπρασια, αλλα απο μια τιμη που εσεις νομιζετε.
 Δευτερον, σε απιστοποιητα νομισματα απο φωτο ο αλλος δισταζει να πονταρει γερα, γιατι εαν ειναι καθαρισμενα και δεν φαινονται την εκατσε την βαρκα εαν εχει πονταρει μεγαλο ποσο.
 Και τριτον και κυριοτερο, το να βγαζει κανεις ενα νομισμα στο στεκι απο 1 ευρω δημοπρασια δεν σημαινει οτι θα πιασει καλη τιμη, γιατι μπορει να μην υπαρχουν εκεινη την στιγμη πολλοι ενδιαφερομενοι.
 Αυτα ολα τα ξερεις, γιατι ρωτας?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:07:14 μμ »

Εξαλλου, "συνομωσια" για να κρατηθει χαμηλα μια δημοπρασια δεν μπορει να υπαρξει, εκτος εαν συννενοηθουν καμια 500αρια ενεργα μελη του στεκιου που μπορουν να πονταρουν, ελευθερα, ανα πασα στιγμη.

Εγω εχω δει και σε καποιες δημοπρασιες στο στεκι να κλεινουν σε μεγαλυτερα ποσα απο αυτα που αξιζουν τα νομισματα, συνηθως απο μελη καινουργια που ερχονται φουριοζικα να παρουν κανα νομισμα και δεν εχουν απολυτη γνωση της αγορας και των τιμων.
Δηλαδη το νομισμα εχει και αλλη οψη. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:42:56 μμ »

Δημητρη επειδη καλως η κακως στο θεμα ειναι μια δικη μου δημοπρασια θα σου απαντησω και εγω
Κανεις δεν μιλησε για συνομωσια .....εγω συγκεκριμενα ποτε δεν εχω βαλει δημοπρασια που να μην ξεκιναει απο 1 ευρω, αν ηταν θα το εβαζα προς πωληση
Οσο για τον αν δισταζει καποιος να πονταρει γερα σε r νομισμα....εγω πιστευω οτι κοιταζει να βγαλει τα διπλα απο ενα εμφανεις καλο r με μια πολυ χαμηλη αποκτηση...φυσικα καπου ειναι λογικο αυτο αλλα ειναι και λογικη η απορια του Λευτερη και δικη μου φυσικα
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:50:31 μμ »

Επισης ειναι και το γεγονος οτι ο κοσμος προτιμα πλεον να δωσει χρημα να παρει ενα ετοιμο πιστοποιημενο παρα να ρισκαρει να παρει ενα ροου... Ισως δε υπαρχει το ματι και η πειρα να δει το νομισμα ακομη και απο φωτος...
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 01, 2015, 07:08:23 μμ »

Πιστευω οτι ο καθενας κρινει το πως θα διαχειριστει τα χρηματα του..οι "παλιοι" και εμπειροι, συνηθως εχουν τις ακρες για αγκρα κομματιων των γουστων τους.οι νεοι κ οι απειροι οχι.. επισης στο θεμα δημοπρασιας, εγω προσωπικα, αν πω οτι με ενδιαφερει κατι, βαζω ενα μεγιστο οριο που μπορω να διαθεσω..ουτε ευρω παραπανω..το ποσο αυτο ομως μπορει να μην αντιστοιχει καν στην αξια του νομισματος..μπορει να ειναι ευκαιρια αλλα δεν μπορουν ολοι να διαθεσουν ποσα..εγω για.παραδειγμα αν εβγαινε 20αρικο 1833 στα 500 ευρω, δεν θα σκεφτομουν καν να το χτυπησω γτ δεν μπορω να διαθεσω το ποσο αυτο..θα μπορουσα βεβαια να κοψω τον κ@λο μου να τα βρω, να το πουλησω μετα τα διπλα κ να βγαλω μηνιατικο..αλλα ρεν μπορω να το κανω..πιστευω οτι ειναι αυτο που ειπα στην αρχη..πολλοι πιστευω οριζουν ενα οριο.αν ξεπεραστει παυουν να ασχολουνται.υπαρχει κ το θεμα των συγκυριων με το αν υπαρχουν αλλα μελη ονλαιν κτλ..πχ πριν μερικες μερες "κερδισα" την βασιλεια 1844 στην αρχικη τιμη 50ευρω.και αυτο αφου ειχε ληξει χωρις το παραμικρο πονταρισμα..κ σκεφτομαι "μα πως,δεν ειχε.ουτε ενα χτυπημα??" Το οριο μου ηταν το πολυ η αρχικη τιμη.αν καποιος χτυπουσε 51 δεν θα ασχολιομου  παραπανω..οχι γτ δεν αξιζει σςν νομισμα,αλλα γιατι το οριο μου ηταν 50..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 01, 2015, 07:12:24 μμ »

Δημητρη επειδη καλως η κακως στο θεμα ειναι μια δικη μου δημοπρασια θα σου απαντησω και εγω
Κανεις δεν μιλησε για συνομωσια .....εγω συγκεκριμενα ποτε δεν εχω βαλει δημοπρασια που να μην ξεκιναει απο 1 ευρω, αν ηταν θα το εβαζα προς πωληση
Οσο για τον αν δισταζει καποιος να πονταρει γερα σε r νομισμα....εγω πιστευω οτι κοιταζει να βγαλει τα διπλα απο ενα εμφανεις καλο r με μια πολυ χαμηλη αποκτηση...φυσικα καπου ειναι λογικο αυτο αλλα ειναι και λογικη η απορια του Λευτερη και δικη μου φυσικα

 Αντωνη, σε ολες τις δημοπρασιες του κοσμου, απο τον Heritage μεχρι το ebay, ο καθε ενας που χτυπαει ενα νομισμα, προσπαθει να το παρει στην καλυτερη δυνατη τιμη.
 To μονο που τον εμποδιζει να το παρει στο 1 ευρω, ειναι εαν υπαρχει συγκεκριμενη τιμη εκκινησης,  η ρεζερβα, το κυριοτερο ομως τον εμποδιζει η επιθυμια και αλλων αγοραστων να  παρουν το ιδιο νομισμα..
Φοβουμενος την υπαρξη αλλων ενδιαφερομενων, πονταρει κατι παραπανω.
Ετσι λειτουργει παντου, ετσι και στο στεκι.
Εσυ δηλαδη εαν πονταρεις στο ebay, δεν προσπαθεις να το παρεις οσο μπορεις φτηνοτερα?
Το στεκι γιατι να διαφερει?

Για τα raw, το ξαναγραφω, απο φωτο δεν φαινονται παντα εαν ειναι καθαρισμενα η οχι.
Αντε λοιπον, στην συγκεκριμενη δημοπρασια, να χτυπαγε καποιος π.χ. 400 ευρω και να του εστελνες τα νομισματα και η δραχμη η το ταληρο να του εβγαιναν καθαρισμενα.
Θα καθοταν η οχι στον αξονα??
Θα του γυρναγες πισω τα λεφτα, αφου το πουλησες σε μια δημοπρασια καθαρη και με φωτο?
Στο ebay υπαρχει δυνατοτητα επιστροφης 14 ημερων, εδω δεν υπαρχει.


Και μην νομιζετε οτι και οι πιο εμπειροι συλλεκτες εχουν ματια στον πωπο.
Καποια νομισματα φαινονται με την πρωτη (εαν εχεις πειρα) εαν ειναι καθαρισμενα, καποια ΜΟΝΟ στο χερι.
Βασιζονται , για να αποφυγουν τετοιες περιπτωσεις, ειτε στην αξιοπιστια του δημοπρατη (μεγαλος εμπορος, μεγαλος οικος κλπ), ειτε στην δυνατοτητα επιστροφης, εαν προσφερεται.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2015, 07:23:36 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences