Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 05:00:33 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τιμή 1 oz american silver eagle και 1 oz silver buffalo  (Αναγνώστηκε 6869 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2015, 06:37:52 μμ »

εδω βλέπω με priority mail, DVD flat box εχει 26,5 δολλάρια για μέχρι 4 pounds (ήτοι 1814 γραμμαρια). Μπορώ να βάλω 50 ουγγιές μέσα. Θα μου ερθει περί το μισο δολλαριο premium Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:36:45 πμ »

Δεύτερο τηλέφωνο στο τελωνείο. Πήρα πρωί-πρωί σήμερα, να πετύχω καναν υπεύθυνο. Παίρνω στις εισαγωγές, με παραπεμπουν σε ένα αλλο. Παίρνω στο άλλο, το σηκώνει μια κυρία. Μετα τις καλημέρες κτλ, μπαινω στο ψητό. Μόλις αναφέρω τις λέξεις "πολύτιμα μέταλλα", κάτι την έπιασε και άλλαξε τόνο. Μετά άρχισε τις ερωτήσεις:
ερώτηση: για τι μέταλλα μιλάτε?
απάντηση: χρυσό και ασήμι
ερ:  είστε επιχειρηματίας και θέλετενα φέρετε μέταλλο?
απ: όχι, ιδιωτικός υπάλληλος
ερ: και γιατί ένας ιδιωτικός υπάλληλος αγοράζει πολύτιμα μέταλλα?

(μου ήρθε να πω "και σένα τι σε νοιαζει", αλλά ειπα να μην την κουρδισω μπας και βγαλουμε ακρη)
απ: για να αποθηκεύσω ένα μέρος των χρημάτων μου

μετά λέει ένα "καλά" και άρχισε να αραδιάζει κάτι μπερδεμένα περι φορολογητέων και αφορολογήτων, μετά για αγοραπωλησίες μετάλοου, μου μίλησε και για συναλλαγμα, δεν πολυκαταλάβαινα τι έλεγε, σε κάποια στιγμή λέει "το μέταλλο που σας έχει δώσει η εταιρία σας", τη σταματαω, της λέω ότι δε μου έδωσε κανείς τίποτα κτλ κτλ, άρχισε αυτή τα δικά της πάλι, μου ειπε κατι για online δήλωση με εκτελωνιστές και κάτι για τιμολόγια (πάλι δεν κατάλαβα), μετά μου λεγε κάτι για πιστοποιήσεις, τελικά ο φόρος που μέχρι χτες ήταν 13% σήμερα ξανανέβηκε στο 23%.

της λέω "άμα φέρω χρήματα, τι αφορολόγητο έχω"
μου λέει "με ρωτάτε τι θα κάνει η τράπεζα?"

Τέλος πάντων, άκρη δε βγήκε πάλι, τρικυμία εν κρανίω μου φαίνεται έχουν στο τελωνείο..

Ερώτηση προς το forum: Ξέρει κανείς καναν άνθρωπο σχετικό (τελωνειακό, εκτελωνιστή, διεκπεραιωτή) με δείκτη iq άνω από 65, να έρθω σε επικοινωνία για να μάθω ακριβώς τι ισχύει? Με εκνευρίζει πολύ να τους ρωτάω ευθέως για τη νόμιμη διαδικασία και να με αντιμετωπιζουν με καχυποψία. Όπως επισης με εκνευριζει να κάνω απλες ερωτήσεις και να μου δίνουν πεντάλεπτες απαντήσεις, άσχετες όμως με αυτό που ρώτησα...

Άντε να κοιμηθώ τώρα, έχω ανεβάσει πίεση 18
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:52:58 πμ »

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΙΔΕΣ? Αν έχεις rounds και στα βρούνε θα φορολογηθείς, με ΦΠΑ Σίγουρα...
Αν έχεις eagles ή maple leafs ή panda , κοοκς k.l.p που έχουν ονομαστική αξία και έιναι legal tender δεν επιτρέπεται να στα φορολογήσουν γιατί είναι νομισματα νομίμου κυκλοφορίας!

Ξ'ερω περιπτώσεις που με τσαμπουκά πήγαν να φορολογήσουν και τελικά μαζευτήκαν σαν βρεγμένη γάτα...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:22:35 πμ »

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΑΙΔΕΣ? Αν έχεις rounds και στα βρούνε θα φορολογηθείς, με ΦΠΑ Σίγουρα...
Αν έχεις eagles ή maple leafs ή panda , κοοκς k.l.p που έχουν ονομαστική αξία και έιναι legal tender δεν επιτρέπεται να στα φορολογήσουν γιατί είναι νομισματα νομίμου κυκλοφορίας!

Ξ'ερω περιπτώσεις που με τσαμπουκά πήγαν να φορολογήσουν και τελικά μαζευτήκαν σαν βρεγμένη γάτα...

Lucky, τα νομισματα απο πολυτιμα μεταλλα ειναι legal tender μονο στην χωρα που τα εχει εκδοσει, οχι στο εξωτερικο.
Τα χρυσα απαλλασονται φορων και δασμων, (υπαρχει σχετικος καταλογος για το ποια ειναι αυτα), και εαν παει καποιος με το σχετικο φυλλο της εφημεριδας της κυβερνησεως την γλυτωνει, το εχουν κανει ατομα που γνωριζω.
Για τα ασημενια νομισματα δεν υπαρχει τετοια προβλεψη, δασμολογουνται κανονικα.
Εαν καποιος ,οπως λες, την γλυτωσε με ασημενα,θα ηταν λογω αγνοιας των υπαλληλων, τους " μπερδεψε" δηλαδη, ψαχτο και θα δεις οτι ειναι ετσι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:53:39 πμ »

 Οχι Δημήτρη, το eagle έχει ονομαστική 1$(και είναι legal tender) δηλαδή νομικά και νομισματικά είναι το ισοδύναμο του 1$ σε χαρτονόμισμα. Το να έχεις 3.000 silver εagles είναι σαν να έχεις πάνω σου 3.000$ και κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει δασμούςόταν περνάς σύνορα  το συνάλλαγμα μέχρι κάποιο ποσό.

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 01, 2015, 12:14:27 μμ »

Lucky,τα ασημενια νομισματα υποκειται σε φπα σε ολη την ευρωπη, γιαυτο και εαν τα αγορασεις απο ευρωπη πληρωνεις κανονικα το φπα που τους αντιστοιχει σε καθε χωρα, αναλογα με την αξια τους την πραγματικη και ας εχουν ονομαστικη αξια π.χ. 1$ .
Κατι κολπακια μονο κανουν στην Εσθονια οπου τα ασημενια νομισματα (με ονομαστικη αξια δηλαδη) δεν υποκειται σε ΦΠΑ, αλλα ακομα και εκει κανουν κολπο οτι δηθεν τα στελνεις εσυ στον εαυτο σου απο Εσθονια στην Ελλαδα.
Απο ολες τις χωρες της Ευρωπης (και φυσικα ολες τις αλλες), εαν παραγγειλεις ασημενια νομισματα, σε φορολογουν (φπα) επι της πραγματικης αξιας και οχι της ονομαστικης.
Αν ισχυε αυτο που λες, τοτε δεν θα επιβαλλοταν ΦΠΑ σε οσα εχουν ονομαστικη αξια,μιας και απλως θα εισηγαγες νομιμο χρημα, κατι που δεν φορολογειται.
Στα χρυσα μονο ισχυει το αφορολογητο, και εχει εκδοθει οδηγια για αυτο και εχει γινει νομος του κρατους, μετα απο πολλες αναβολες, οχι στα ασημενια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2015, 12:23:07 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 01, 2015, 02:49:23 μμ »

Ναι , αλλά εγώ δεν μιλάω για αγορά κ αποστολή... Μιλάω για μεταφορά πάνω σου...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences