Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:17:49 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο Σήμα Μεραρχίας εποχής 1947 - 1950;  (Αναγνώστηκε 5410 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 29, 2015, 06:13:35 μμ »


     Το παρακάτω σήμα Μεραρχίας ή Ταξιαρχίας άγνωστη σε μένα, αποτελεί ένα από τα πρώτα σήματα που κατασκευάστηκαν μετά τον Β'ΠΠ, για να φέρονται επί του αριστερού βραχίωνα του χιτωνίου. Είναι κατασκευασμένο από λαμαρίνα, βαμμένη με αναπαράσταση έναν Εύζωνα. Στο πίσω μέρος υπάρχει η καρφίτσα για την στερέωση του επί του χιτωνίου. 

   
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2015, 06:31:56 μμ »

Όμορφο!

Υπάρχουν και σε υφασμάτινη έκδοση και είτε ράβονταν επάνω στο χιτώνιο είτε περνιόταν με θηλιά από την αριστερή επωμίδα. Τα τελευταία υπάρχουν σε υλικά αντίστοιχα των χειμερινών και των θερινών στολών.

Είναι επίσης μια αχαρτογράφητη περιοχή και χρειάζεται μια καλή δουλειά για την ταυτοποίησή τους. Έχω κάνει μια πολύ πρώιμη δουλειά για κάποιες ταξιαρχίες της περιοχής Αν. Μακεδονίας-Θράκης, αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμη...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2015, 06:41:11 μμ »

 
     Είναι δύσκολο χωρίς τα απαραίτητα αρχεία καταγραφές αλλά και φωτογραφίες να μπορέσεις να τοποθετήσεις αυτά τα πρώιμα σήματα, ιστορικά. Το μόνο στοιχείο που έχω είναι ότι βρέθηκε σε στολή Αξιωματικού στην πόλη του Βόλου, οπότε συμπεραίνω ότι μάλλον αφορούσε κάποια Μονάδα της περιοχής.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2015, 07:08:12 μμ »

Μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσουμε να κάνουμε μια καλή καταγραφή σιγά σιγά!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2015, 07:43:07 μμ »

Μια δειλή αρχή, με κάποια επιβεβαιωμένα διακριτικά, με διασταύρωση από φωτογραφίες με τοποθεσίες και οργανογράμματα, καθώς και μαρτυρίες:

ΙΧ Μεραρχία Πεζικού: Πελαργός
35η Ταξιαρχία Πεζικού: Θεά Άρτεμη με τόξο, τραβώντας βέλος απότη φαρέτρα της.
26η Ταξιαρχία Πεζικού: Λέων Αμφίπολης.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:09:56 μμ »


     Πολύ καλή αρχή θα έλεγα, θα προσπαθήσω να υποστηρίξω την προσπάθεια σου από τα δικά μου αρχεία .....
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:19:46 μμ »

Πρώτη φορά το βλέπω!!!
Συνεχίστε την καλή δουλεία παίδες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:49:18 μμ »

      Αναρτώ μια φωτογραφία από το 1950 όπου στο βάθος φαίνονται στρατιώτες του πυροβολικού όπου στο αριστερό ώμο φέρουν τα σήματα της Μεραρχίας τους. Δυστυχώς δεν διακρίνεται η παράσταση του σήματος .... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2015, 08:57:48 μμ »

Πανο, γνωριζεις τπτ για την φωτο αυτη? Που ειναι τραβηγμενη κτλ? Μολις επιστρεψω ελλαδα θα βρω κατι φωτο περιπου ιδιας χρονολογιας απο του παππου μου.. δεν εχω κατσει να παρατηρησω αν εχουν τιποτα διακριτικα..και δυστυχως ο παππους εφυγε τελη ιανουαριου, οποτε δυσκολο να μαθουμε πληροφοριες..μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτο...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:17:45 μμ »


    Κώστα αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι κάπου στην Μακεδονία και είναι από παρέλαση της 25ης Μαρτίου 1950.

    Συλλυπητήρια για τον παππού σου .....
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2015, 08:50:19 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Βρήκα αυτή τη φώτο (προς το παρόν πωλείται απο γνωστό σαιτ στη Θεσσαλονίκη  Κλείσιμο ματιού).
Είναι του 8/1947 και δείχνει το σήμα  της ΙΧ Μεραρχία Πεζικού: Πελαργός, που έλεγε ο Γίωργος.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:45:33 πμ »

Είναι του 8/1947 και δείχνει το σήμα  της ΙΧ Μεραρχία Πεζικού: Πελαργός, που έλεγε ο Γίωργος.

Όντως και πρέπει να είναι στη μεταλλική του έκδοση, όπως αυτή που ανέβασε ο Πάνος.

Ένα συμπέρασμα που μπορεί ήδη να βγει είναι ότι αυτά δεν προορίζονταν για χρήση αποκλειστικά από αξιωματικούς.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 01, 2015, 12:10:22 μμ »

Τα διακριτικά επίσης φέρονταν απ' ό,τι φαίνεται μόνο στις στολές εξόδου, όπως προκύπτει από το μέχρι στιγμής φωτογραφικό υλικό.

Από τη συλλογή του Γιάννη, Νεοζηλανδικής κατασκευής χιτώνιο πρώην Ιερολοχίτη Λοχαγού, σε χρήση την περίοδο του Εμφυλίου, με τη ραμμένη υφασμάτινη έκδοση του διακριτικού της 35ης Ταξιαρχίας (Άρτεμη).



559 ΤΠ, 27η Ταξιαρχία. Δυστυχώς δεν είναι ευδιάκριτο το σήμα. Λόγω του σχήματος και της αρχικής έδρας της Ταξιαρχίας (Έβρος), ίσως να πρόκειται με κάθε επιφύλαξη για τη Νίκη της Σαμοθράκης. Δυστυχώς μπόρεσα να βγάλω μόνο φωτογραφία της φωτογραφίας. Ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να τη σκανάρω σε καλή ευκρίνεια.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2015, 09:53:42 μμ »

   Ακόμα μερικές φωτογραφίες εποχής με μεραρχιόσημα, σε κάποιες φαίνεται καθαρά το σήμα σε κάποιες όχι:
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences