Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:17:29 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπαρχουν proof χρυσα 20 και 100 του 1967?  (Αναγνώστηκε 32454 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 580


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:48:31 μμ »

τον βασιλακι τον ξερω χρονια και δεν εχω σκοπο να τον προσβαλο, και δεν ειναι αυτο το νοιμα της απαντησις
φιλικοτατα φανης
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 580


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 01, 2012, 10:52:15 μμ »

καντε και λιγο χιουμορ αυτο μονο μας εμεινε Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:45:39 μμ »

καντε και λιγο χιουμορ αυτο μονο μας εμεινε Χαμόγελο Χαμόγελο

Αυτο ξαναπεστο Καρντασι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:59:06 μμ »

Ευτυχως που εβαλες τις φωτο Αντωνη γιατι ειχα χασει την μπαλα μαυτο το φτερο τι ειναι και που ειναι.Με το χιουμορ και την τρελα θα την παλεψουμε. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 02, 2012, 12:07:47 πμ »

τελικα ειναι φτερο ή πουπουλο?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 580


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 02, 2012, 12:23:06 πμ »

ΠΟΥΠΟΥΛΟ Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 02, 2012, 03:11:53 μμ »

Τα γνησια νομισματα ειναι τα δυο τελευταια που εβγαλε ο Τονυ.

Τα αλλα ειναι καρατζουφια.

Δωστε τα στο Γιωργακη τον κουβαρντα που τα αγοραζει σαν χρυσα temaxia.

Απο το κατοσταρικο της χουντας μας πηγε στα δεκαρικα του δημοκριτου και απο τα δεκαρικα του Δημοκριτου στα εικοσαρικα του Οθωνος.

Δεν λεει να καταλαβει οτι τα χρυσα της χουντας ειναι ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ και τα αλλα που ειπε ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.

Οποιος μου φερει ποικιλια απο αλλη μητρα σε αναμνηστικο χρυσο νομισμα του χαριζω την συλλογη μου.
Και απο το ιδιο νομισματοκοπειο οχι τυπου Κρονεμπουργκ ,Βερνη.

Του Νικου που μας το εβαλε ως μη συνιθιζμενο που δεν ξερω ακομη γιατι,ειναι ενα ακυκλοφορητο ντιπαρισμενο νομισμα που απο το ντιπ ειναι εμφανες στην φωτογραφια οτι εχουν φυγει κοματια απο το λουστρο.

Εγω εχω τις χουντες μου 68αρες και οριτζιναλ,οι υπολοιποι δεν εχετε παρα να κρατησετε τα οσα ειπωθησαν και να ψωνισετε αναλογα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2012, 08:40:46 μμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 02, 2012, 04:48:06 μμ »

παντα προσωπικη μου γνωμη,ανεπηρεαστος απο φιλους της ιστοσελιδας,αφου!!! ουτως η αλλως, δεν εχω προσωπικο ωφελος, η διαφορες, με κανενα μελος της ιστοσελιδας, που συμετεχουν σε αυτο το αρθρο.θα συνφωνησω με τη αποψη του βασιλη,πιστευωντας οτι ισως?και το πρωτο, απο τα τρια τελευταια, ειναι γνησια νομισματα, της λεγομενης σειρας της χουντας,αργυρα,και χρυσα.ενα βασικο σημειο,ειναι να φαινεται καθαρα το γραμμα εψιλον,στο ονομα του γνωστου χαρακτη Ε.κελαιδη,και μαλιστα να φαινεται ομοιομορφα,και απο αποσταση!!!ενα αλλο σημειο,ειναι η ονομαστικη αξια, του καθε νομισματος, που πρεπει να εχει την αναλογη αποσταση, απο την γραμμη του εξεργου οπως ονομαζουμε την τελευταια ευθεια απο το αναγραφομενο ποσο του νομισματος.ενα αλλο σημειο,ειναι οι φλογες,που δεν πρεπει να κολλανε,σε μερικα ιδιως?κυριολεκτικα!!! στην πλατη του φανταρου.τελος σε μερικα ακριβως στην ακρη της περιφερειας, εχουν σαν μικρους πορους,που μοιαζουν με λερωμα,η στιγματα.κλεινω παλι λεγοντας,οτι δεν χρεαιαζονται οξυνσεις,και οπως σε πολλα περιεργα? της νεολληνικης νομισματοκοποιας,ισως υπαρχουν εξηγησεις για αντιθετη γνωμη,αν και απο την μικρη εμπειρια μου, αν και εχω δει αρκετα,σιγουρα οχι δικα μου,υπαρχουν οντως, αρκετες κοπιες, μιας και η αξια δεν ειναι ασημαντη,ειδικα στις μερες μας.χωρις ιχνος ιδιοτελειας,χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 02, 2012, 06:23:02 μμ »


Του Νικου που μας το εβαλε ως μη συνιθιζμενο που δεν ξερω ακομη γιατι,ειναι ενα ακυκλοφορητο ντιπαρισμενο νομισμα που απο το ντιπ ειναι εμφανες στην φωτογραφια οτι εχουν φυγει κοματια απο το λουστρο.

Βασιλάκη, ξέρεις τη συμπάθεια που τρέφω για το άτομο σου αλλά εδώ είσαι offsite.

1ον το νόμισμα το ανέβασα στο forum διότι πριν πιστοποιηθεί από τις δυο γνωστές εταιρίες, το είχα φέρει στην λέσχη όπου ήσουν και εσύ παρών, και ο γνωστός νομισματολόγος (όνομα και μη χωριό) μου το έβγαλε πλαστό.

Αυτό το γεγονός και η μετέπειτα συκοφαντίες που έγραψε αυτός ο (κύριος) στο forum της Π.Ν.Ε. με ανάγκασε να διαγραφώ από μέλος.

2ον Για να σου φύγει η απορία το νόμισμα δεν το έβαλα ως μη συνηθισμένο, ούτε ενδιαφέρει εάν είναι ντοπαρισμένο, το ενδιαφέρων εγκιτε στο ότι είναι proof like πράγμα που το αναγνώρισες όταν το είδες.  
 Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:19:56 μμ »

Απο το κατοσταρικο της χουντας μας πηγε στα δεκαρικα του δημοκριτου και απο τα δεκαρικα του Δημοκριτου στα εικοσαρικα του Οθωνος.

Δεν λεει να καταλαβει οτι τα χρυσα της χουντας ειναι ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ και τα αλλα που ειπε ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.


Βασιλη ξεχνα τα δεκαρικα!! Πες πως εκει εχεις δικιο,,,,
Στα εικοσαρικα του Οθωνα υπαρχει καμια διαφορα στην διαδικασια κοπης επειδη το ενα νομισμα ηταν κυκλοφοριας και το αλλο αναμνηστικο?? ?? ?? ??
ΤΩΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ? ? ? ? ?
THN ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΟΠΗΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΤΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΣΑΝ ΝΟΜΙΣΜΑ!!
Μιλας μιλας και απαντησεις δεν βλεπουμε ουσιαστικα!!
Χρυσο το ενα χρυσο το αλλο!!
UNC κοπη το ενα UNC κοπη το αλλο!!
Γιατι το ενα να εχει δυο διαφορετικα σχεδια και το αλλο να μην τα εχει? ? ? ?
Στα παλια μας τα παπουτσια αν το ενα ηταν για κυκλοφορια και το αλλο αναμνηστικο!!
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΟΠΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ!!!
Για μενα το θεμα τελιωσε οτι εξηγηση και να δωσεις πλεον!!
Οποιος καταλαβε καταλαβε πως σκεφτωμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:39:47 μμ »

Να ρωτησω και εγω ο ασχετος κατι ...Απορία
Το 100σταρικο αυτο σε χρυσο ποσο ειναι ?? μια ουγγια ??
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:51:30 μμ »

Απο το κατοσταρικο της χουντας μας πηγε στα δεκαρικα του δημοκριτου και απο τα δεκαρικα του Δημοκριτου στα εικοσαρικα του Οθωνος.

Δεν λεει να καταλαβει οτι τα χρυσα της χουντας ειναι ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ και τα αλλα που ειπε ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.


Βασιλη ξεχνα τα δεκαρικα!! Πες πως εκει εχεις δικιο,,,,
Στα εικοσαρικα του Οθωνα υπαρχει καμια διαφορα στην διαδικασια κοπης επειδη το ενα νομισμα ηταν κυκλοφοριας και το αλλο αναμνηστικο?? ?? ?? ??
ΤΩΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ? ? ? ? ?
THN ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΟΠΗΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΤΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΣΑΝ ΝΟΜΙΣΜΑ!!
Μιλας μιλας και απαντησεις δεν βλεπουμε ουσιαστικα!!
Χρυσο το ενα χρυσο το αλλο!!
UNC κοπη το ενα UNC κοπη το αλλο!!
Γιατι το ενα να εχει δυο διαφορετικα σχεδια και το αλλο να μην τα εχει? ? ? ?
Στα παλια μας τα παπουτσια αν το ενα ηταν για κυκλοφορια και το αλλο αναμνηστικο!!
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΟΠΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ!!!
Για μενα το θεμα τελιωσε οτι εξηγηση και να δωσεις πλεον!!
Οποιος καταλαβε καταλαβε πως σκεφτωμε!!
διαβασε,Βασιλοπουλος η δραχμη μας,Τζαμαλης τα νομισματα της νεωτερας Ελλαδος,Νομισματικα χρονικα μελετη Γιαννη Κουρου για τα ταλληρα του Οθωνα.
Μετα θα καταλαβεις την διαφορα ενος νομισματος που κοπηκε για νομιμη κυκλοφορια,ειτε ειναι ταλληρο,δεκαρικο δραχμη,100αρικο και του νομισματος που κοπηκε εις αναμνηση καποιου γεγονοτος.
Δεν μπορω να σε πεισω με λογικα επιχειρηματα,πιστευω να σε πεισουν αυτοι η εαν κανω λαθος με τεκμηριωση αποδειξε μου γιατι για ενα αναμνηστικο νομισμα 10 χιλιαδων τεμαχιων μπορουν να χαραχθουν δυο διαφορετικες μητρες.Οι λιρες που πουλας του 2012 που ειναι αναμνηστικες με αλλο σχεδιο απο αυτο του Πιστρουτσι εχουν δυο η τρεις διαφορετικες μητρες η μονον μια?Τα χρυσα μπαφαλο που εχουν και κανα κατομυριο τιραζ σε μια μητρα δεν πατανε?Εχεις βρει εσυ η κανενας αλλος δευτερη??
Γιωργο τα αναμνηστικα χρυσα ολου του κοσμου χαρασονται και κοβονται σε μια μητρα,δεν υπαρχη λογος να χαραξουν δευτερη διαφορετικη.
Βεβαια υπαρχουν δυο και τρεις για ρεζερβα αλλα ειναι κλωνοι της μαστερ νται,οχι διαφορετικες.

Δεν εχω να πω τιποτε αλλο,με συνχωρεις εαν σου μιλησα αποτομα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:56:51 μμ »

Νικο ο κοπανος που σου εβγαλε ψευτικο το κατοσταρικο στο εβγαλε γιατι ισχυριζοσουν οτι ηταν προυφ,οχι προυφλαικ.
Ετσι αυτος χωρις να το δει και με το προυφ που ελεγες ,αυτος γνωριζοντας οτι δεν εχουν κοπει προυφ χουντες στο εβγαλε ψευτικο.

Το προυφ και μετα το προυφλαικ που εσυ εβλεπες δεν ηταν τιποτε παραπανω απο το μπανιο του νομισματος σου στο σιλβερ ντιπ.Γιαυτο και η pcgs στο εβαλε ΜΣ οχι προυφλαικ και πολυ σωστα.Ειναι γνησιο και ακυκλοφορητο

Τωρα το τι βλεπει ο Γιωργακης το διαφορετικο στο νομισμα σου που δεν το βλεπει κανεις αλλος δεν μας το απαντησε ποτε.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 02, 2012, 08:57:49 μμ »

παντα προσωπικη μου γνωμη,ανεπηρεαστος απο φιλους της ιστοσελιδας,αφου!!! ουτως η αλλως, δεν εχω προσωπικο ωφελος, η διαφορες, με κανενα μελος της ιστοσελιδας, που συμετεχουν σε αυτο το αρθρο.θα συνφωνησω με τη αποψη του βασιλη,πιστευωντας οτι ισως?και το πρωτο, απο τα τρια τελευταια, ειναι γνησια νομισματα, της λεγομενης σειρας της χουντας,αργυρα,και χρυσα.ενα βασικο σημειο,ειναι να φαινεται καθαρα το γραμμα εψιλον,στο ονομα του γνωστου χαρακτη Ε.κελαιδη,και μαλιστα να φαινεται ομοιομορφα,και απο αποσταση!!!ενα αλλο σημειο,ειναι η ονομαστικη αξια, του καθε νομισματος, που πρεπει να εχει την αναλογη αποσταση, απο την γραμμη του εξεργου οπως ονομαζουμε την τελευταια ευθεια απο το αναγραφομενο ποσο του νομισματος.ενα αλλο σημειο,ειναι οι φλογες,που δεν πρεπει να κολλανε,σε μερικα ιδιως?κυριολεκτικα!!! στην πλατη του φανταρου.τελος σε μερικα ακριβως στην ακρη της περιφερειας, εχουν σαν μικρους πορους,που μοιαζουν με λερωμα,η στιγματα.κλεινω παλι λεγοντας,οτι δεν χρεαιαζονται οξυνσεις,και οπως σε πολλα περιεργα? της νεολληνικης νομισματοκοποιας,ισως υπαρχουν εξηγησεις για αντιθετη γνωμη,αν και απο την μικρη εμπειρια μου, αν και εχω δει αρκετα,σιγουρα οχι δικα μου,υπαρχουν οντως, αρκετες κοπιες, μιας και η αξια δεν ειναι ασημαντη,ειδικα στις μερες μας.χωρις ιχνος ιδιοτελειας,χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.

Για μια ακομη φορα σωστος και συνετος.
Υποκλινομαι!!!!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
DIRIGO
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 297



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 02, 2012, 09:13:23 μμ »

Μια πολυ καλη,ομορφη και εντονη νομισματικη διαμαχη που δειχνει οτι οι Ελληνες μπορουμε συναμα να χρησιμοποιουμε το μεσογειακο λεκτικο ταμπεραμεντο με την λογικη και την συναινεση.
Βγαζουμε λοιπον το συμπερασμα οτι proof αναμνηστικα νομισματα του 1967 δεν υπαρχουν και το ερωτημα αν υπαρχουν μια η δυο μητρες κοπης αυτων των νομισματων παραμενει να αποδειχτει απο ολους εκεινους που ασχολουνται με το αντικειμενο της νομισματικης.
Αλλωστε αυτο ειναι και η ομορφια και η γοητεια, αυτης της ευγενους ενασχολησης, που εχουμε στο αιμα μας οσοι ασχολουμαστε με τα νομισματα,δηλ. το γεγονος οτι καποια στιγμη μπορει να ανακαλυψουμε οτι αυτο που πιστευαμε ως αληθες αποδηκνυεται λαθος...... αυτη ειναι η μαγεια της νομισματικης.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

A PLURIBUS UNUM
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences