Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:20:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εγχειρίδια ΒΕΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 8055 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Ιούνιος 26, 2015, 11:37:19 πμ »

Δυο εγχειρίδια του Βασιλικού Ελληνικού Στρατού Μέσης Ανατολής, "Παγίδες Εναντίον Προσωπικού και Αρμάτων Μάχης" και "Πίνακες Βολής Πολυβόλου Βίκερς 0.303 Ιντσών". Πρόκειται για μεταφράσεις από τα αντίστοιχα βρετανικά.





Το πρώτο, χωρίς να ανεβάσω κάτι από το εσωτερικό του, για ευνόητους λόγους. Αν και τα υλικά στα οποία αναφέρεται είναι στρατιωτικά και εποχής του Β' ΠΠ, ας φυλάμε τα ρούχα μας σχετικά με το τι κάνουμε διαθέσιμο στον καθένα με ένα γκουγκλάρισμα...

Ο Sac θα έβρισκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα τη μεταφραστική επιλογή για τους μηχανισμούς τύπου "Ο Ιάκωβος εν τω κυτίω" (Jack in the Box).





Το δεύτερο, με τους πίνακες βολής και πίνακες μετατροπής μονάδων μέτρησης.







Και μια που ίσως να φανεί γνώριμη στους εξοικειωμένους με τις διορθώσεις σε εγχειρίδια και κανονισμούς μέχρι σήμερα... Στο υπεύθυνο Γραφείο φτάνει ένας φάκελος με τα αποκόμματα και οδηγίες για το πού θα κολληθούν.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:30:01 μμ »

Σπέσιαλ!!!
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2015, 05:25:19 μμ »

Γιώργο εξαιρετικά,στο Βασιλικό  Ελληνικό Στρατό Μέσης Ανατολής
υπηρέτησε συγγενικό μου πρόσωπο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:04:38 μμ »

Τον "εγκυβωτισμένον Ιάκωβον" δεν τον εντόπισα... :-)

Θα έλεγα όμως πάλι για τις ίντσες και τα πόδια, χεχε...

Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2015, 06:49:33 μμ »

    Πολύ καλά διατηρημένα εγχειρίδια παρά την ηλικία τους και είναι ευχάριστο το γεγονός ότι βρίσκονται στα ''χέρια'' σου Γιώργο και δεν σαπίζουν από την υγρασία πεταμένα σε κανένα υπόγειο. Πρόσεξε μόνο τα συρραπτικά με τα οποία είναι συνδεδεμένες οι σελίδες γιατί είναι σαν ''δούρειος ίππος'' στην διατήρηση τους. 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2015, 10:05:50 μμ »

    Πρόσεξε μόνο τα συρραπτικά με τα οποία είναι συνδεδεμένες οι σελίδες γιατί είναι σαν ''δούρειος ίππος'' στην διατήρηση τους. 

Τα συρραπτικά (και τους συνδετήρες) της περιόδου είναι όντως πάντα πρόβλημα, καθώς δεν ήταν ανοξείδωτα. Η χειρότερη ζημιά ως προς την οξείδωση και τη διάβρωσή τους έχει ήδη γίνει νομίζω. Τώρα ελεγχόμενη υγρασία, κλεισμένα σε κουτί και περιοδικός έλεγχος... Αν αυτή συνεχίσει για κάποιο λόγο και πάει να δημιουργήσει ξανά πρόβλημα... η αφαίρεση είναι μάλλον μονόδρομος.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2015, 11:33:37 μμ »

     Κάπου έχω και εγώ ένα εγχειρίδιο του ΒΕΣΜΑ και ήταν για το οπλοπολυβόλο ΜΠΡΕΝ. Μόλις ανακαλύψω που το έβαλα θα βάλω φωτογραφία, είναι και αυτό σε ανάλογη κατάσταση με αυτά του Γιώργου.

     Δύσκολες εποχές για την Ελλάδα, αλλά τόσα παληκάρια έφυγαν με μεγάλο κίνδυνο από την υπόδουλη χώρα μας με καΐκια πέρασαν στην Τουρκία και από εκεί βρέθηκαν στην Μέση Ανατολή και σήκωσαν την Ελληνική σημαία επάξια πολεμώντας μαζί με τους συμμάχους.

     Συγχαρητήρια Γιώργο που συμμετέχεις στην διάσωση αυτών των κειμηλίων για τον Ελληνισμό. Αυτά τα χρόνια λίγοι καταλαβαίνουν την αξία τους. Πόσοι άραγε πρόσεξαν πόσα λίγα αντίτυπα εκτυπώθηκαν;   
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2015, 11:54:35 μμ »

Χμμμ.... σαφώς ήταν εκατοντάδες παλληκάρια που έφυγαν από την κυρίως Ελλάδα για τη Μέση Ανατολή... Αλλά ο μεγαλύτερος όγκος του ΒΕΣΜΑ ήταν επίστρατοι ("κληρωτοί") από τις περιοχές που έλεγχαν οι Βρετανοί. Κυρίως Αιγυπτιώτες και Έλληνες της Αιθιοπίας, αλλά και αρκετοί από κάθε γωνιά της Αφρικής...

Βέβαια... οι περισσότεροι από αυτούς κατέληξαν να σπάνε πέτρες, λόγω πολιτικών φρονημάτων... Η Α' και η Β' ταξιαρχίες έμειναν ουσιαστικά αχρησιμοποίητες, μέχρι τη μάχη του Αλαμέιν (η τη μάχη ελ Αλαμέιν, ένα από τα δύο άρθρα αρκεί :-) ), που χρησιμοποιήθηκαν... από ανάγκη...
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2015, 03:34:16 μμ »

       Τα πολιτικά πάθη πάντα μας χώριζαν και αυτά χρησιμοποίησαν κατά κόρον οι εχθροί μας για να μας νικήσουν και ιδιαίτερα εκείνη την εποχή τα χρησιμοποίησαν και οι σύμμαχοί μας. Οι Έλληνες όμως όταν είναι ενωμένοι δείχνουν την πολεμική αρετή τους σ' όλους τους στίβους μάχης και πεδία μαχών. 
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 10:49:48 μμ »

Ένα ακόμη εγχειρίδιο για την προστασία από χημικά αέρια.

















Μαζί με το ατομικό βιβλιάριο, στο οποίο προτεινόταν να επισυνάπτεται το εγχειρίδιο.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 11:55:09 πμ »

Γιωργο πολυ ομορφο και ιδιαιτερο το βιβλιαρακι προστασιας απο χημικο πολεμο.Σουρεαλιστικη η εικονογραφηση με τον Μητσο που γυρναει απο τον πολεμο με "ευχαριστες" αναμνησεις.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 10:59:12 μμ »

Όντως, Κώστα! Κι εμένα ήταν το πρώτο που μου χτύπησε στο μάτι όταν το είδα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences