Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:18:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαντινάδες Κρητικιές  (Αναγνώστηκε 7629 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 02:20:45 μμ »

Αυτην την ενοτητα την ανοιξα μια και το ζητησε φιλος απο την Πατρα!! Του αφιερωνω λοιπον την πρωτη μαντιναδα....
Ο αντρας πουνε Κρητικος φαινετε απο το ζάλο, το βημα του 'νε σταθερο κ' οχι μικρο μεγαλο !!
 (Ζάλο ειναι το περπατημα στην Κρητικη διαλεχτο)
Αλλη για το μαυρο το πουκαμισο που συνηθως φοραμε εδω στην Κρητη..
Το μαυρο το πουκαμισο εχει μεγαλη αξια!!Αυτο φορουσε κι ο θεος στου γιου του την κηδεια!!
Το μαυρο το πουκαμισο ποτε μου δε το βγαζω!!Με εκεινο τη νε γνωρισα με κεινο τη νε χανω!!
Και μερικες ρομαντικες...
Εκει που κανει αντιλαλο μου αρεσει να πηγαινω!!Να σου φωναζω σάγαπω κι απαντηση να παιρνω!!
Μεσα στο σπηλι της καρδιας χρονια το δακρυ σταζει και σταλακτιτη εκανε μικρη μου που σου μοιαζει!!
Επειγα παλι στον γιατρο γιαντα πονει η καρδια μου και την μορφη σου του δειξε το καρδιογραφημα μου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 11:17:26 μμ »

Ωραια θα σκεφτω και εγω καμια με νομισματα και θα τη γραψω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:15:00 πμ »

Μερικες ακομα μεχρι να βρει την νομισματικη μαντιναδα ο Θωμας Χαμόγελο

Η μαντιναδα για να βγει θελει χαρα η πονο, γιαντα με συναισθηματα βγαινουν οι λεξεις μονο!!

Απο το ΚΤΕΟ οι καρδιες θα 'πρεπε να περνουνε, οσες δεν αγαπησανε να μην κυκλοφορουνε!!

Μες στο σαλονι τσις καρδιας επιπλο σ'εχω βαλει, κι οποιος νομιζει οτι μπορει ας ελθει να σε βγαλει!!

Χαρες και λυπες τραγουδω,αγαπες και σεβνταδες και ολα τα παθη τσις καρδιας τα κανω μαντιναδες!!

Τον ταχυδρομο του σεβντα θα στειλω στο φεγγαρι, για να σου πει πως σ' αγαπω ο υπνος να σε παρει!!

Και μια για τον τοπο καταγωγης μου (Ρεθυμνο)
Τα πιο καλα τ'αρματα τα εχουν Ρεθυμνιωτες, που ριχνουνε τις υστερες πριν ακουστουν οι πρωτες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2010, 08:39:37 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:33:10 πμ »

Oταν νιώθεις κρητικός όπου στον κόσμο να ‘σαι, με μαντινάδες θα μιλάς, τη λύρα θα θυμάσαι!!

Εσκάλισα το «σ’αγαπώ» σε πέτρα και δε σβήνει κι άμα αποθάνω να περνάς να σου το λέει εκεινη!!

Στην ποιό ψηλή βουνοκορφή θα χτισω ενα σπιτι για να θωρω απο ψηλα τις ομορφιες σου Κρητη!!

Αν είναι η αγάπη έγκλημα συνέχεια θα το κάνω, το λέω πως σε αγαπώ και θα το επαναλαμβάνω!!

Εγω την λεξη <σ'αγαπω> ποτε δεν την προδιδω, γιατι ελπιδες ψευτικες δεν εμαθα να δίνω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:35:41 πμ »

Δεν ετυχε ποτε να δεις πως πολεμουν τα ματια, διχως μαχαιρια και σπαθια να γινονται κομματια!!

Γιατρος να γειανει τσι πληγες τσ' αγαπης δεν υπαρχει, γιαυτο κι ερμη μου καρδια ασχημο τελος θα'χει!!

Δεν κανει ο πονος μοναχος την μοναξια φοβαται, σε μενα βρισκει σιγουρια και τοπο να κοιμαται!!

Μην παραξενευτης αν δεις κοκκινο τ' ακρογιαλι, ετσα ποδιδουν τα νερα στο κλαμα αμα με βγαλει!

Η μοναξια μου γινηκε χιονι και με σκεπαζει, γιατι ο Ηλιος μου εφυγε και σε αλλους τοπους λιαζει!

Πρασινος ειναι ο μενεξες και μπλαβος ο ανθος του κι απ'αγαπα μελαχρινη πολυς ειν ο καημος του
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:39:32 πμ »


Αν ησουν η ανατολη στην σκοτεινη μου ελπιδα θα'σουν το ομορφοτερο ξημερωμα που ειδα!

Μονο στην σκεψη πως μπορει κι εσυ να με θυμασαι μπορω και λεω στην καρδια χτυπα και μην φοβασαι!

Μονο εκεινος π'αγαπα μπορει να το πιστεψει,πως τις αγαπης ο καημος την σταματα την σκεψη!

Χωρις να βρεξει ο ποταμος νερο δεν κατεβαζει, κι' ο καθαεις μιαν αφορμη εχει κι'αναστεναζει!!

Οσα αστρα εχει ο ουρανος το πιο μικρο σου μοιαζει, που βγαινει τα μεσανυχτα και τ' αλλα σκοτεινιαζει!

Της εκκλησιες καταργησα κι απ' ξω δεν περναω, της φωτογραφιες σου κοιτω κ' κεινες προσκυναω!

Στα ονειρα βλεπω τις χαρες που ξυπνητος στερουμαι, μα δεν μπορω και μια ζωη για σενα να κοιμουμαι!

Αν μαζευα τα δακρυα απο μικρος που κλαιω θα 'χα δικη μου θαλασσα στα κυμματα να πλεω!

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:50:39 πμ »

Αντε Θωμα παρε μια Ιδεα Κλείσιμο ματιού

Ενα κερι δεκα δραχμων αναψε σαν ποθανω!!Παντοτε μου ελεγε πως δεν αξιζω, δεκαρα παραπανω!!

Υ.Γ υπαρχουν και τα δεκαρικα του 1876 που ειναι λιγο ακριβουτσικα Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 12:02:52 μμ »

Περήφανος ορθώνεται ο γέρο Ψηλορείτης, γιατί στο Μυλοπόταμο χτυπά η καρδιά της Κρήτης !!

Φεγγάρι όντε πρωτοβγείς την Κρήτη μην ξεχάσεις , να πάρεις απο τα κάλη της στον κόσμο να μοιράσεις!!

 Τη λευτεριά ρωτήσανε ποιάς μάνας είναι γέννα και είπε πως τη γέννησε το Κρητικό το αίμα!!


Αν έχει η Κρήτη δυο ψυχές  η μια ψυχή ‘ναι η λύρα κι είναι γεμάτη έρωτα, ηλιο, φωτιά κι αλμύρα!!

Και η τελευταια για σημερα λεει ... Ολος ο κόσμος να χαθεί η Κρήτη έχει ελπίδες, γιατί δεν παύει να γεννά ανθρώπους μερακλήδες !! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 11:17:04 μμ »

μπραβο ρε γιωργο πολυ ωραιες ηταν εγω ακομα να φτιαξω μια καλη για νομισματα δε με αφηνουν οι σκοτουρες να συγκεντρωθω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 04, 2010, 08:36:13 μμ »

Στήν Κρήτη τα μαχαίρια πολλές φορές έχουν πάνω χαραγμένες μαντινάδες.

Ο Σήφης λοιπόν πάει σ' ένα κρητικό γλέντι.
Μια στιγμή ακούγεται μια φωνή.
- Ε μωρέ Σήφη, πες μας δα κι εσύ μια μαντινάδα.

Ο Σήφης παίρνει ύφος.
- Μέσα στη χέρα μου κρατώ
χώμα του Ψηλορείτη
να το σκορπώ όπου πατώ
για να μυρίζει Κρήτη, ανοξείδωτον.

- Ωραία μαντινάδα Σήφη αλλά γιάντα τό 'πες αυτό το τελευταίο ;
- Δε κατέχω, ετσά έγραφε στο μαχαίρι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
BIKH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:51:51 πμ »

Μια όμορφη μαντινάδα που έχω ακούσει από συγγενείς στην Κρήτη: "Όποιος δεν είναι μερακλής και στ'άρματα τεχνίτης, χαράμι του είναι να πατεί στα χώματα της Κρήτης."

Επίσης, μαχαίρι κρητικό 30 ετών που έχουμε στο σπίτι, έχει χαραγμένο: "Κρήτη μου όμορφο νησί με τα Λευκά σου όρη, που είσαι της Ελλάδας μας η πιο ωραία κόρη."

Θα πρότεινα στον κ. Θωμά, που θέλει να συνθέσει την νομισματική μαντινάδα, να κάνει ομοιοκαταληξία τη λύρα με τη λίρα!!  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:03:40 πμ από BIKH » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences