Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:38:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πιστολοθήκη από "Πελεκάνο" FN Browning M10/22  (Αναγνώστηκε 5125 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 17, 2015, 10:02:39 μμ »


     Σκαλίζοντας το αρχείο μου από φωτογραφίες της περιόδου 1940 - 45, στάθηκα σε κάποιες που είχα τραβήξει στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα σε βιτρίνα που είχε Ελληνικά Πιστόλια. Πρόσεξα τις λεπτομέρειες από ένα FN Browning M1910/22, ή αλλιώς ''πελεκάνος'' (*), όπως ονομάστηκε από τους χρήστες του, από τα οποία η χώρα μας είχε τις παραμονές του πολέμου αγοράσει από το Βέλγιο 9.980 τεμάχια. Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια όμως είναι, ότι δεν έχω δει σε καμία φωτογραφία ή σε συλλογή, την αντίστοιχη πιστολοθήκη, από την οποία φερόταν στην ζώνη τύπου Sam Browne των Αξιωματικών.

    Γι αυτό αποφάσισα να απευθυνθώ στο στέκι μήπως κάποιος τύχει να καλύψει το συγκεκριμένο κενό.

    Την μόνη φωτογραφία που βρήκα στο αρχείο μου (δεν είναι δική μου και γι αυτό δεν την αναρτώ ολόκληρη) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για την ζητούμενη πιστολοθήκη την αναρτώ παρακάτω.

    (*) Οι στρατιώτες μας ποτέ δεν στερήθηκαν το χιούμορ και ειδικά στα ονόματα εξ ου και τα γνωστά ''καναδέζα'' (γνωστό σ' όλους δεν χρειάζεται εξήγηση), ''σουλουμπάμια'' (ονομασία του sliping bag από τους στρατιώτες την δεκαετία του '30) κ.ά.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2015, 04:45:27 πμ »

[quote author=panos_v link=topic=22810.msg291029#msg291029 date=

    (*) Οι στρατιώτες μας ποτέ δεν στερήθηκαν το χιούμορ και ειδικά στα ονόματα εξ ου και τα γνωστά ''καναδέζα'' (γνωστό σ' όλους δεν χρειάζεται εξήγηση), ''σουλουμπάμια'' (ονομασία του sleeping bag από τους στρατιώτες την δεκαετία του '30) κ.ά.
[/quote]
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2015, 10:53:42 πμ »

Πάνο, ρίξε αν θέλεις μια ματιά σε αυτήν και πιο συγκεκριμένα στον πρώτο από δεξιά αξιωματικό. Αν και νομίζω ότι η γωνία δε βοηθάει πάρα πολύ, κάποιες λεπτομέρειες όπως το κούμπωμα, ξεχωρίζουν.



Μπορώ να σου τη στείλω σε καλύτερη ανάλυση αν θέλεις.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2015, 06:05:30 μμ »

   Γιώργο πράγματι δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, η πιστολοθήκη του πρώτου δεξιού. Μπορεί να είναι αυτή που χρησιμοποιήσαμε. Μπορεί να είναι και κάποια από τις άλλες που φέρουν οι άλλοι δυο στην φωτογραφία.
  
   Από φωτογραφίες από αντίστοιχες πιστολοθήκες για το FN Browning M1910/22, από την πρώην Γιουγκοσλαβία και την Γερμανία που το χρησιμοποίησαν, φαίνεται ότι υπάρχει και θήκη επιπλέον για 2ο γεμιστήρα επί της πιστολοθήκης. Μου φαίνεται παράξενο εμείς να μην ακολουθήσαμε την ίδια τακτική. Αν και τίποτα δεν αποκλείεται φυσικά.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2015, 12:41:38 πμ »

    Πρόσθεσα στην συλλογή μου σήμερα την παρακάτω πιστολοθήκη αλλά μάλλον δεν είναι η ζητούμενη :
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2015, 10:00:55 μμ »


    Ακόμη μια πιστολοθήκη που ίσως να είναι για τον γνωστό ''πελεκάνο''....
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2015, 06:33:22 μμ »

    Ακόμη μια πιστολοθήκη που ίσως να είναι για τον γνωστό ''πελεκάνο''....

    Έχω την εντύπωση ότι διακρίνεται και η θήκη για τον εφεδρικό γεμιστήρα, ανάλογη δηλαδή πιστολοθήκη με την Γιουγκοσλάβικη.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2015, 09:46:15 μμ »

      Επειδή ίσως ορισμένοι να διερωτώνται πως είναι ο περίφημος ''πελεκάνος'', αναρτώ μια φωτογραφία από Ελληνικό ''πελεκάνο'' από συλλογή μουσείου. Ουσιαστικά η διαφοροποίηση σε σχέση με τα υπόλοιπα πιστόλια του είδους, είναι ότι έχει εκτός από τον σειριακό αριθμό του εργοστασίου (FN), δεύτερο αριθμό που δόθηκε κατά την παραλαβή του, με τα γράμματα ΕΣ να προηγούνται και βρίσκεται στη δεξιά πλευρά του ολισθητήρα.  
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:14:09 μμ »

   Ανακάλυψα σήμερα την πιστολοθήκη που βλέπετε στην φωτογραφία, η οποία έχει γράμματα μέσα σε σφραγίδα Γαλλικά ή Βελγικά )(είναι πολύ αχνή για να την δείξω και δεν βοηθάει και η φωτογραφική μου μηχανή)  και οι διαστάσεις της ταιριάζουν με τον πελεκάνο. Το μαύρο χρώμα με προβληματίζει αλλά δείχνει ότι το πραγματικό χρώμα από κάτω ήταν καφέ και βάφτηκε μεταγενέστερα.   
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:21:46 μμ »

Καλησπερα Πανο, ωραιο θεμα και μολις τωρα το ειδα! Εχω πιασει στα χερια μου το συγκεκριμενο οπλο μαζι με τη θηκη του αλλα ειναι πανω απο πεντε-εξι χρονια!!

Ο ιδιοκτητης του το εκανε ανακατασκευη και μου το εδωσε να φτιαξω τις λαβες του και να τις προσαρμοσω επανω. Ηταν με τη θηκη του η οποια ηταν μπορντο χρωμα πολυ βαθυ.

Φωτογραφιες το ειχα τραβηξει αλλα πρεπει να ψαξω οταν εχω χρονο να τις βρω. Θυμαμαι χαρακτηριστικα απο την μια πλευρα της λαβης εχει ενα σημειο σαν κρικο.

Το μονο που μου εμεινε ειναι οι παλιες λαβες οι οποιες ειναι σε κακη κατασταση που εψαξα και βρηκα μολις και φωτογραφησα να το δουμε.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:33:26 μμ »


   Ναι είναι οι γνήσιες λαβές της FN από τον ''πελεκάνο''. Θυμάσαι αν η πιστολοθήκη είχε θέση για εφεδρικό γεμιστήρα;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:43:08 μμ »

Δεν θυμαμαι φιλε. Ισως ομως καταφερω να επικοινωνησω με τον κατοχο για πληροφοριες, μολις χαλαρωσω λιγο απο τη δουλεια!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:03:27 μμ »

μια ερωτηση σχετικα με τον 'πελεκανο'..
μεχρι ποτε εβγαζαν αυτο το μοντελο?επισης μηπως γνωριζετε αν εβγαινε μονο σε μαυρο?ειχε ενα γνωστος ενα αλλα σε ασημι χρωμα..εχω μια φωτο απο εκεινο αλλα ειναι μακρινη και δεν φαινονται λεπτομεριες... Αναποφασιστικότητα το αν το ειχε νομιμα η παρανομα δεν το γνωριζω και δεν με ενδιαφερει κιολας μιας και ηταν παλιος γνωστος και δεν ανακατευομαι με τετοια.. Στριφογύρισμα ματιών Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 09:34:04 μμ »

Το συγκεκριμένο μοντέλο το είχε το λιμενικό μέχρι και τα μέσα της δεκαετίας του '80. Στο εμπόριο μπορούσες να το βρείς και σε ασημένιο χρώμα. Ήταν ένα από τα πιο κοινά πιστόλια κατά το Β´ΠΠ, καθώς οι Γερμανοί μόλις κατέλαβαν το Βέλγιο δέσμευσαν την γραμμή παραγωγής και έφτιαχναν πιστόλια γι αυτούς.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:02:00 μμ »

  Τελικά μετά από έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα ότι η πιστολοθήκη που είχα ανεβάσει πιο πάνω είναι για το ''πελεκάνο''... αλλά του Δανέζικου στρατού. Το ψάχνω όμως που θα πάει ....

Να και η απόδειξη :
http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-DENMARK-DANISH-ARMY-HOLSTER-M48-in-BLACK-LEATHER-/201429738427?hash=item2ee625e3bb
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences