Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:43:21 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξία χρυσών λιρών  (Αναγνώστηκε 2880 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zenia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 11:23:53 πμ »

Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που ασχολείστε με το αντικείμενο και γνωρίζετε καθώς οι περισσότεροι είστε και συλλέκτες, σχετικά με την αξία των λιρών αναφορικά με την χρονολογία τους. Συγκεκριμένα θα ήθελα να ξέρω αν μια λίρα με τον Γεώργιο V του 1925 είναι μεγαλύτερης αξίας από μια μεταγενέστερη με την Ελισάβετ. Στο site της ΤΤΕ δίνει την ίδια τιμή αγοράς και πώλησης εφόσον έχουν το σωστό βάρος και είναι ίδιου τίτλου. Πέρα από την αξία όμως της μετατροπής του χρυσού σε ευρώ, είναι η λίρα του 1925 πιο συλλεκτική από αυτήν της Ελισάβετ; Αν θα θέλατε να δωρίσετε κάποια από τις δύο, με ποια το δώρο σας θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα;
Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 11:44:46 πμ »

οι λιρες οι συγκεκριμενες που αναφερεις εχουν και οι δυο πολυ μεγαλο τιραζ.Οποτε δεν υπαρχει θεμα συλλεκτικοτητας και σπανιοτητας.Κατι που θα πορουσε να τις κανει να διαφερουν ειναι οι λιρες να εχουν λουστρο και να ειναι ακυκλοφορητες.Αλλα και παλι δεν ειναι και καμμια τρλλη διαφορα.
Καταγράφηκε
zenia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 12:25:50 μμ »

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντησή σου. Φαντάζομαι ότι με την λέξη τιράζ εννοείς πως αυτού του τύπου οι λίρες κυκλοφορούν παντού και τις βρίσκεις εύκολα, υπάρχει δηλαδή απόθεμα, βλέπεις δεν είμαι συλλέκτης και δεν ξέρω τους όρους! Επομένως μου λες πως είτε δωρίσω αυτήν του Γεωργίου είτε μια της Ελισάβετ του 1964 είναι το ίδιο και το αυτό! Ρωτάω για να μην την κλαίω μετά την λιρίτσα ανακαλύπτοντας πως έχω δώσει κάτι πολύ μεγαλύτερης αξίας από τα 300-350 ευρώ που κοστίζει....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences