Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:01:46 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 δρχ 1930 ngc ms65 αλλά τραγικά υπερτιμημένη θεωρώ!  (Αναγνώστηκε 16428 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:30:25 μμ »

Απ ότι βλέπω MS65 σε Δήμητρα υπάρχει μόνο ένα σε NGC. Ο νοών νοήτω.Το κατάφεραν αυτό που ήθελαν κάποιοι-κάποιος Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2015, 03:41:06 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:38:06 μμ »

Οταν μιλαμε με γριφους δε κανουμε καλο νομιζω στους αλλους που δε ξερουν περι τινος προκειται.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:42:47 μμ »

Οταν μιλαμε με γριφους δε κανουμε καλο νομιζω στους αλλους που δε ξερουν περι τινος προκειται.
Δεν εννοώ κάποιο συγκεκριμένο  άτομο.Απλά κάποια πράγματα μου ήρθαν στο μυαλό αφόσον υπάρχει μονο ένα σε τέτοιο βαθμό.Αυτό τίποτε παραπάνω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:47:07 μμ »

Πρεπει να εχει περαστει ΜΣ70 θα κοιτάξω το αρχειο μου να δω μηπως εχω κρατησει στοιχεια.
Το κομμάτι δεν έιναι ΜΣ65 με καμια παναγια ομως.

Μπορει ο ανθρωπος να το εστειλε NCS πριν το πιστοποιησει....
αν και το οτι το MS70 εχει γινει μοδα νομιζω ειναι γνωστο και αν δεν βρουν τροπο οι εταιριες να τα κοβουν
προβλεπω να φτανει το top grade σε αυτα τα νομισματα να ειναι το Μς67-68 με οτι συνεπακολουθα αποτελεσματα.
Τωρα οτι δεν ειναι 65 νομιζω ολοι συμφωνουν.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:58:37 μμ »

Πρεπει να εχει περαστει ΜΣ70 θα κοιτάξω το αρχειο μου να δω μηπως εχω κρατησει στοιχεια.
Το κομμάτι δεν έιναι ΜΣ65 με καμια παναγια ομως.


Μπορει ο ανθρωπος να το εστειλε NCS πριν το πιστοποιησει....
αν και το οτι το MS70 εχει γινει μοδα νομιζω ειναι γνωστο και αν δεν βρουν τροπο οι εταιριες να τα κοβουν
προβλεπω να φτανει το top grade σε αυτα τα νομισματα να ειναι το Μς67-68 με οτι συνεπακολουθα αποτελεσματα.
Τωρα οτι δεν ειναι 65 νομιζω ολοι συμφωνουν.

Το MS70 δεν δημιουργει  mint luster , οι αμερικανοι το αναγνωριζουν οταν το βλεπουν, δεν ειναι κοροιδα.
Ουτε βγαινουν οι βαθμοι επειδη καποιος δινει μερικα ευρω και παιρνει ενα ζουμι, μην απλοποιουμε τα πραγματα.
Σε ενα βρωμικο νομισμα βελτιωνει, υπο προυποθεσεις, την εμφανιση, αυτο ειναι ολο.
Αν εχει πατινα βαρια, μπορει να το χειροτερεψει τo νομισμα και εχω συγκεκριμενο παραδειγμα γνωστου που εκανε την εξυπναδα και πηρε τα π.ακια του εντελει..
Για το φωτο -grading εχω πει την αποψη μου, σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Φανη.
Δειτε ενα PCGS morgan MS65 και βαλτε τον κερσορα στο μαγουλο να δειτε γρατζουνιες, δειτε χτυπημα καλο πανω απο το δεξι φτερο του αετου, το λουστρο εσωσε το νομισμα και μαλιστα στα μοργκαν οι Αμερικανοι ειναι πολυ σκληροι.
http://www.apmex.com/product/7165/1878-1904-morgan-dollar-ms-65-pcgs
Σε καθε περιπτωση, κοιταμε το νομισμα πρωτα και μετα την ταμπελα, γιατι overgraded νομισματα υπαρχουν.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:58:38 μμ »

Γιατί αυτός ο Ποσειδώνας σας κάνει για MS62; Σαρκασμός Μιλάμε για σπέσιαλ καθάρισμα Στριφογύρισμα ματιών

http://coins.ha.com/itm/greece/world-coins/20-drachmai-1930-ms62-/p/231527-14002.s#Photo
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 15, 2015, 04:10:45 μμ »

Πρεπει να εχει περαστει ΜΣ70 θα κοιτάξω το αρχειο μου να δω μηπως εχω κρατησει στοιχεια.
Το κομμάτι δεν έιναι ΜΣ65 με καμια παναγια ομως.


Μπορει ο ανθρωπος να το εστειλε NCS πριν το πιστοποιησει....
αν και το οτι το MS70 εχει γινει μοδα νομιζω ειναι γνωστο και αν δεν βρουν τροπο οι εταιριες να τα κοβουν
προβλεπω να φτανει το top grade σε αυτα τα νομισματα να ειναι το Μς67-68 με οτι συνεπακολουθα αποτελεσματα.
Τωρα οτι δεν ειναι 65 νομιζω ολοι συμφωνουν.

Το MS70 δεν δημιουργει  mint luster , οι αμερικανοι το αναγνωριζουν οταν το βλεπουν, δεν ειναι κοροιδα.
Ουτε βγαινουν οι βαθμοι επειδη καποιος δινει μερικα ευρω και παιρνει ενα ζουμι, μην απλοποιουμε τα πραγματα.
Σε ενα βρωμικο νομισμα βελτιωνει, υπο προυποθεσεις, την εμφανιση, αυτο ειναι ολο.
Αν εχει πατινα βαρια, μπορει να το χειροτερεψει τo νομισμα και εχω συγκεκριμενο παραδειγμα γνωστου που εκανε την εξυπναδα και πηρε τα π.ακια του εντελει..
Για το φωτο -grading εχω πει την αποψη μου, σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Φανη.
Δειτε ενα PCGS morgan MS65 και βαλτε τον κερσορα στο μαγουλο να δειτε γρατζουνιες, δειτε χτυπημα καλο πανω απο το δεξι φτερο του αετου, το λουστρο εσωσε το νομισμα και μαλιστα στα μοργκαν οι Αμερικανοι ειναι πολυ σκληροι.
http://www.apmex.com/product/7165/1878-1904-morgan-dollar-ms-65-pcgs
Σε καθε περιπτωση, κοιταμε το νομισμα πρωτα και μετα την ταμπελα, γιατι overgraded νομισματα υπαρχουν.


δεν λεω οτι δημιουργει λουστρο, λεω οτι το επανεμφανιζει
και επειδη ο θοδωρης μας λεει οτι ειχε 10 στα χερια του,
αυτη που δεν τη θεωρουσε τοπ εγραψε οτι εγραψε ....οι υπολοιπες 58
Τον θοδωρη δεν το ξερω προσωπικα αλλα απο οτι καταλαβαινω εχει πιασει καμποσα νομισματα στα χερια του.
....κανει λιγο εως πολυ περιεργο ολο το σκηνικο.......
συμφωνουμε παντως οτι κοιταμε το νομισμα και οχι το ταμπελακι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:19:53 μμ »

Είναι από τις στιγμές που οφείλω να σωπάσω...

Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 16, 2015, 04:58:50 μμ »

...τέτοιες χοντράδες πρέπει η ngc και η κάθε άλλη παρόμοια εταιρία να τις αγοράζει όσο-όσο και να τις διορθώνει το συντομότερο δυνατόν σπάζοντας δια παντός τα κουτιά αυτά!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 16, 2015, 05:13:38 μμ »

Είναι από τις στιγμές που οφείλω να σωπάσω...



Το αντιθετο θα ελεγα  Κλείσιμο ματιού.....σε βλεπω να χαμογελας κατω απο τα μουστακια σου ...εαν εχεις  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences