Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:22:59 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απομεινάρια Πολέμου (Relics)  (Αναγνώστηκε 53135 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 31, 2017, 03:19:25 μμ »

Και μια φωτογραφία από ιταλική καραβάνα μαζί με το κύπελλο της, που βρήκα στην Κω, όμοια της βρέθηκε στο ναυάγιο.

Αγαπητέ  panos_v, πώς πιστοποιείται κάποιο τέτοιο αντικείμενο οτι είναι Ιταλικό?
Εχει κάποια επισήμανση ή κάτι άλλο χαραγμένο επάνω του?
Επίσης οτι είναι αυθεντικό?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 31, 2017, 04:57:57 μμ »

Για το συγκεκριμένο της φωτογραφίας πέρα φυσικά το γεγονός ότι βρέθηκε σε πρώην Ιταλικό φυλάκιο στην Κω, έχει χαραγμένα πάνω τα αρχικά του στρατιώτη που το χρησιμοποίησε (συνήθεια των Ιταλών στρατιωτών). Τα σημάδια χρήσης είναι χαρακτηριστικά όπως και τα σημάδια του χρόνου από την εγκατάλειψη στο ύπαιθρο καθώς και η φθορά του αλουμινίου. Το δικό μου δείγμα δεν έχει κάποια ορατή σφραγίδα από κατασκευάστρια εταιρία. Σίγουρα όμως είναι μια απλή κατασκευή που κάποιος πολύ εύκολα θα μπορούσε να την αντιγράψει. Το σημαντικό όμως στοιχείο αναγνώρισης είναι η επεξεργασία του αλουμινίου, η οποία ήταν διαφορετική τότε, σε σχέση με τις σύγχρονες κατασκευές, άρα κάποιος που γνωρίζει (ή έχει πιάσει, ακόμη και το βάρος είναι διαφορετικό) καταλαβαίνει την διαφορά.
Ιστορικά τώρα κάθε στρατός που συμμετείχε στο Β΄ΠΠ είχε υιοθετήσει διαφορετικά σε σχήμα αγγεία εστιάσεως και κύπελλο ροφήματος (όπως είναι η επίσημη ονομασία τους στα ελληνικά), καθώς και παγούρια ή υδροδοχεία. Μια γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ ως mess kit και canteen και το κράτος που επιθυμείς, θα βοηθήσει να γίνει κατανοητό τι εννοώ.   
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 31, 2017, 07:33:25 μμ »

Μου φαίνεται ότι έφτιαξα ακόμη έναν συλλέκτη relics ..... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Λοιπόν διαβάζοντας αυτό το θέμα νομίζω οτι και εγώ θα ενταχθώ στους συλλέκτες του είδους,τουλάχιστον για τη Δωδεκάνησο που ενδιαφέρομαι.Πριν ασχοληθώ με το forum δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του Κλείσιμο ματιού
Το καλοκαίρι πέρυσι ήμουν Κω και Κάλυμνο.Περπάτησα το "Ιταλικό μονοπάτι" στην Κάλυμνο που συνδέει την Πόθια με το Βαθύ.Σίγουρα αριστερά-δεξιά με ψάξιμο όλο και κάτι θα βρίσκεται Χαμόγελο
Νομίζω οτι όταν ξαναβρεθώ στα εκεί μέρη(σίγουρα σύντομα) θα ζητήσω συμμετοχή απο τους εκεί φίλους να φτιάξουμε μια ομάδα κρούσης Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2017, 07:52:20 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 31, 2017, 07:59:31 μμ »

Και μια και μιλάμε για War Relics πάρτε και μια γεύση από Κρήτη !
 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 31, 2017, 08:01:56 μμ »

.
http://www.warrelics.eu/forum/after-battle/crete-holiday-2013-a-324473/
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 31, 2017, 09:58:08 μμ »

Αυτοί οι άνθρωποι είναι απίστευτοι συλλέκτες, όπως και ο κ. Παραπονιάρης από τη Λέρο. Είναι και λίγο τυχεροί, θα έλεγα ζηλεύοντας, γιατί μεγάλωσαν σε εποχές που αυτά τα αντικείμενα τα έβρισκες εύκολα καθώς κανείς δεν ενδιαφερόταν γι αυτά !!!!!

 http://www.ribandsea.com/face/1949-to-idiotiko-polemiko-mouseio-tou-gianni-paraponiari-sti-lero
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 02, 2017, 05:08:58 μμ »

Το πρώτο από όλα αντικείμενο που απέκτησα σε κατάσταση relic, ήταν ένα κράνος, ιταλικό Μ33. Πάλι στην ανεύρεση του συντέλεσε μια ιστορία που διάβασα σε βιβλίο. Συγκεκριμένα  βρισκόμουν σε καλοκαιρινές διακοπές στη Σάμο, περίπου στα μέσα της δεκαετίας του ’90 και  έμενα σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο. Οι ιδιοκτήτες ήταν γνωστοί οπότε εκτός από καλύτερη τιμή στο δωμάτιο, είχα και το προνόμιο πρωινού καφέ . Σε κάποια από αυτές τις προσκλήσεις  για καφέ στο σπίτι τους είδα  ένα βιβλίο που αναφερόταν στη Σάμο την εποχή της κατοχής. Το δανειστικά και εκεί διάβασα ότι η πρώτη πράξη που χαρακτηρίστηκε ως αντίσταση στην ιταλική κατοχή του νησιού, προήλθε από έναν βοσκό. Ο βοσκός εκείνος είχε επιστρέψει από τις μάχες στην Αλβανία και είχε κρύψει το τυφέκιο του, που το έφερε πίσω με πολλές προφυλάξεις. Είχε ένα μικρό κοπάδι και μ’ αυτό προσπαθούσε να ζήσει την οικογένειά του, ώσπου μια ημέρα που έλειπε εκτός με το κοπάδι, ήρθαν στο μαντρί του 2 Ιταλοί στρατιώτες για να επιτάξουν ζώα.  Η γυναίκα του βοσκού που ήταν στο μαντρί  τους γνώρισε ότι έλειπε με το κοπάδι εκτός, αλλά αυτοί ψάχνοντας το μαντρί βρήκαν μόνο μια ετοιμόγεννη προβατίνα. Στα νεύρα τους επάνω την σκότωσαν με τις ξιφολόγχες τους και έφυγαν. Μετά από λίγη ώρα επέστρεψε ο βοσκός είδε την προβατίνα νεκρή και θύμωσε. Έβγαλε το τυφέκιο του από την κρυψώνα και ξεκίνησε να βρει τους Ιταλούς στρατιώτες. Το βιβλίο έγραφε ακριβώς την περιοχή που τους συνάντησε και τους σκότωσε, καθώς ήταν η πρώτη ενέργεια ενάντια των κατακτητών και έγινε μεγάλη είδηση στο νησί. Ο βοσκός μετά την πράξη του έφυγε στα βουνά πλέον ως αντάρτης.
Αφού διάβασα την ιστορία, την ίδια μέρα επισκέφτηκα την περιοχή της συνάντησης του βοσκού με τους στρατιώτες , η οποία βρίσκεται σε δασώδες μέρος κοντά στο χωριό Μυτιληνιοί, περίπου στο κέντρο του νησιού. Εκεί βρήκα και το ιταλικό κράνος μισοθαμμένο ανάμεσα σε θάμνους, το οποίο έχω αφήσει όπως ακριβώς το βρήκα.  Μετά από λίγα χρόνια έμαθα ότι όλη η έκταση κάηκε σε μεγάλη πυρκαγιά και σκέφτηκα πως εάν δεν το είχα βρει τότε, θα είχε καταστραφεί στην πυρκαγιά και ένα κομμάτι ιστορίας θα είχε χαθεί.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 02, 2017, 05:18:18 μμ »

Ας δούμε τώρα μια σειρά φωτογραφιών που δείχνει σε τι κατάσταση μπορεί να βρεθεί ένα κράνος και πως μπορεί να φτάσει να είναι εμφανίσιμο πάλι. Τα κράνη που φαίνονται είναι διαφορετικά μεταξύ τους για να μη μπερδευτεί κάποιος και οι φωτογραφίες είναι απ' αυτό το θέμα με διαφορετική όμως σειρά παρουσίασης.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 03, 2017, 12:12:57 μμ »

Πεδίο μάχης Σκρά. Σ’ αυτό το πεδίο γράφηκε μια από τις πιο λαμπρές σελίδες της σύγχρονης στρατιωτικής ιστορίας της Ελλάδας. Η ελληνική επίθεση έγινε την 29 και 30 Μαΐου 1918, σε μια από τις πιο οχυρωμένες τοποθεσίες  του μακεδονικού μετώπου. Η οχύρωση ήταν οργανωμένη από Γερμανούς και  Βουλγάρους, σε μέτωπο 12 χλμ και σε βάθος  από 1 έως 2 χλμ.  Στην επίθεση συμμετείχαν 5 ελληνικά συντάγματα των μεραρχιών Αρχιπελάγους, Κρήτης και Σερρών. Η νίκη των ελληνικών δυνάμεων ήταν συντριπτική τόσο κατά την κατάληψη της τοποθεσίας, όσο και κατόπιν κατά τις αντεπιθέσεις των βουλγάρων. Η ορμή των ελληνικών δυνάμεων ήταν τέτοια ώστε το πυροβολικό που υποστήριζε την επίθεση δεν προλάβαινε να μετατοπίσει τα πυρά του (καθώς είχε από πριν καθοριστεί συγκεκριμένη ώρα),  με αποτέλεσμα να πέφτουν πάνω στους επιτιθέμενους.  Την υπόψη τοποθεσία είχαν προσπαθήσει να την διασπάσουν και οι Γάλλοι χωρίς επιτυχία. Η νίκη των ελληνικών δυνάμεως προκάλεσε τον θαυμασμό των συμμάχων μας, που άρχισαν να μας εμπιστεύονται πάλι, καθώς είχαν προηγηθεί διάφορα επεισόδια που οφείλονταν στη διάσταση  - διχασμό, του Κωνσταντίνου με το Βενιζέλο.
Τα ευρήματα του πεδίου της μάχης ήταν πολλά (ακόμη είναι!!!) μάλιστα λέγεται ότι τα χωριά της περιοχής ζούσαν από αυτά (πουλώντας μέταλλα) για αρκετές δεκαετίες. 
Την ευρύτερη περιοχή, επισκέφτηκα μια φορά το 2005, περισσότερο ως περιηγητής  παρά για να βρω αντικείμενα, αλλά θυμάμαι ότι έβλεπα σε διάφορα χωράφια πεταμένα γερμανικά και γαλλικά κράνη. Τα μόνα που μάζεψα ήταν δύο βουλγάρικους συνδετήρες φυσιγγίων από mannlicher, ένα γαλλικό κουμπί από παντελόνι και κάτι βολίδες. Αυτά ήταν κάτω από τα πόδια μου και ήταν σαν να με παρακαλούσαν να τα μαζέψω. 
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 03, 2017, 01:24:47 μμ »

Πάνο πραγματικά έχω χαζέψει με το θέμα σου!! Από εκεί που δεν ασχολιόμουν με μιλιτάρια τώρα κάθομαι και τα χαζεύω και έγω το νου μου!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 03, 2017, 01:34:25 μμ »

Πάνο πραγματικά έχω χαζέψει με το θέμα σου!! Από εκεί που δεν ασχολιόμουν με μιλιτάρια τώρα κάθομαι και τα χαζεύω και έγω το νου μου!

Και εγώ το ιδιο Χαμόγελο

Μου φαίνεται ότι έφτιαξα ακόμη έναν συλλέκτη relics ..... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Προστέθηκε και άλλος ένας ο φίλος Valeroi..

panos_v το πρώτο Σ/κ του Σεπτεμβρίου ανεβαίνω Γράμμο με άλλους 3 ανδροπαρέα.Θα μείνουμε καταφύγιο, θα ανέβουμε κορυφή και θα πάμε και στο νοσοκομείο των ανταρτών προγραμματισμένη πεζοπορία.
Για φέτος έχω και νεα ενδιαφέροντα.Να ανακαλύψω Relics.Ηδη έβαλα το μικρόβιο και στον έναν απο τους άλλους τρείς Σαρκασμός

Δώσε κατευθύνσεις!!
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 03, 2017, 02:00:56 μμ »

..ανεβαίνω Γράμμο με άλλους 3 ανδροπαρέα.Θα μείνουμε καταφύγιο, θα ανέβουμε κορυφή και θα πάμε και στο νοσοκομείο των ανταρτών προγραμματισμένη πεζοπορία.


Σας βλέπω με τα μπαστούνια τα trecking να κάνετε πυρ και κίνηση και να φωνάζεται αέρα!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 03, 2017, 02:02:19 μμ »

..ανεβαίνω Γράμμο με άλλους 3 ανδροπαρέα.Θα μείνουμε καταφύγιο, θα ανέβουμε κορυφή και θα πάμε και στο νοσοκομείο των ανταρτών προγραμματισμένη πεζοπορία.


Σας βλέπω με τα μπαστούνια τα trecking να κάνετε πυρ και κίνηση και να φωνάζεται αέρα!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 04, 2017, 09:21:34 μμ »

panos_v το πρώτο Σ/κ του Σεπτεμβρίου ανεβαίνω Γράμμο με άλλους 3 ανδροπαρέα.Θα μείνουμε καταφύγιο, θα ανέβουμε κορυφή και θα πάμε και στο νοσοκομείο των ανταρτών προγραμματισμένη πεζοπορία.
Για φέτος έχω και νεα ενδιαφέροντα.Να ανακαλύψω Relics.Ηδη έβαλα το μικρόβιο και στον έναν απο τους άλλους τρείς Σαρκασμός
Δώσε κατευθύνσεις!!

Γράμμος .... παιδιά σας ζηλεύω δεν έχω πάει ακόμη, προσπαθήστε να διαβάσετε για συγκεκριμένα  αναγνωρίσιμα σημεία, όπως εκκλησάκια, γεφύρια, χαρακτηριστικοί βράχοι. Μην απελπιστείτε αν δεν μπορείτε να βρείτε κάτι από τις πρώτες ώρες, πρέπει τα μάτι να συνηθίσει το τοπίο ώστε να καταλάβατε τι δεν ταιριάζει με την φύση τριγύρω. Συχνά λόγω χρόνιας έκθεσης στο ύπαιθρο αυτά τα αντικείμενα δεν ξεχωρίζουν εύκολα, χρειάζεται να μελετήσετε τα σχήματα για να τα βρείτε. Αλλά όπως είπα στην αρχή χρειάζεστε πρωτογενής πληροφορίες από βιβλία και ακόμη καλύτερα απομνημονεύματα από αυτούς που έλαβαν μέρος στις μάχες.

ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη, δεν πειράζουμε/μαζεύουμε πυρομαχικά οποιουδήποτε είδους διότι είναι πολύ ασταθή και υπάρχει κίνδυνος για ατυχήματα. Αν δούμε κάτι τέτοιο φροντίζουμε να τα σημάνουμε και ειδοποιούμε τις αρχές.

Προπάντων χαιρόμαστε την παρέα και την φύση και φροντίζουμε να διασκεδάσουμε...ακόμη και ένα κουμπί στολής να βρεθεί είναι πολύ σημαντικό!!!
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 04, 2017, 10:07:31 μμ »

Πολύ ωραία θέματα με ιδιαίτερη ιστορία!
Αυτό που θυμάμαι απο την Κω είναι πως στο κάστρο μέσα και σε μια κλειστή με σιδερένια καγγελόπορτα καμάρα, υπήρχαν παρατημένα πολλά κράνη..δεν είχα αρχίσει συλλογή ακόμα (ήταν περίπου το 2000;..) αλλά πάντα μου άρεσαν τα στρατιωτικά αντικείμενα.
Ακόμα αναρωτιέμαι τι απέγιναν..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences