Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 10:59:23 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απομεινάρια Πολέμου (Relics)  (Αναγνώστηκε 53571 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:24:18 μμ »

Αγαπητέ panos-v εξαιρετική δουλειά!
Θέλω να ρωτήσω ώς άσχετος Σαρκασμός
Η αρπορία που μου έρχεται είναι γιατί γίνεται η διαδικασία αποκατάστασης και δεν το αφήνεις στην αρχική του μορφή που το βρήκες?
Βέβαια βλέπω οτι αποκαλύπτονται στοιχεία όπως κατασκευαστής κ.α. αλλά πλέον δείχνει διαφορετικό Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:50:23 μμ »

Αυτή η απορία είναι που απασχολεί όλη την διεθνή κοινότητα που ασχολείται με τα relics militaria.
Υπάρχει η σχολή που τα θέλει όπως βρίσκονται και οι άλλοι που τα πειράζουν. Εγώ είμαι κάπου στη μέση, δηλαδή υπάρχουν αντικείμενα που τα αφήνω όπως βρίσκονται διότι είναι σπάνια, προέρχονται από σημαντικό γεγονός (μάχη), ή απλά αν τα πειράξεις θα διαλυθούν. Υπάρχουν και αντικείμενα όπως αυτή η ξιφολόγχη που δεν είναι σπάνια (όπως έγραψα κατασκευάστηκαν πάνω από 3 εκατομμύρια), δεν προέρχεται από πεδίο μάχης και φυσικά έχει πολύ "ψωμί" και επιδέχεται την ανακατασκευή της.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:50:59 μμ από panos_v » Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 12:51:41 μμ »

Επόμενο βήμα, αφού ολοκληρώθηκε η κατασκευή των πλακιδίων, αφαιρέθηκαν από την ξιφολόγχη προκειμένου να τρυπηθούν στα σημεία όπου θα μπουν οι πείροι συγκρατήσεως.
Θεώρησα καλό σ΄αυτό το στάδιο να στείλω την ξιφολόγχη για βαφή και ανόπτηση, διότι η ξιφολόγχη είχε καεί και επειδή είχε αναπτυχθεί μεγάλη θερμοκρασία είχε γίνει ο χάλυβας πολύ μαλακός με αποτέλεσμα να είναι εύκολη η παραμόρφωση της. Αυτό ήταν και ο λόγος που είχε στραβώσει το έλασμά της. Επειδή εγώ δεν έχω ούτε καμίνι αλλά ούτε και ανάλογο φούρνο γι’ αυτές τις εργασίες την έδωσα σε ειδικό τεχνίτη (ευτυχώς του αρέσουν αυτές οι κατασκευές και δεν μου παίρνει χρήματα, συνήθως).   
Ας δούμε όμως με απλά λόγια τι είναι βαφή και τι ανόπτηση (όπως εγώ τα έχω καταλάβει).
Βαφή του μετάλλου ή χάλυβα στην περίπτωσή μας είναι η θερμική κατεργασία όπου ο χάλυβας θερμαίνεται (1100o C) ώστε να σχηματιστεί ωστενίτης και κατόπιν ψύχεται απότομα ώστε να σχηματιστεί μαρτενσίτης και το κράμα να αποκτήσει μεγάλη σκληρότητα. Η βαφή ή απότομη ψύξη στην περίπτωσή μας θα γίνει σε λάδια (καμένα λάδια από μηχανές).
Η ανόπτηση είναι και αυτή θερμική κατεργασία που ακολουθεί την βαφή, προκειμένου η ξιφολόγχη να αποκτήσει κάποια ευκαμψία ώστε να μην είναι εύθραυστη. Η διεργασία αυτή είναι απαραίτητα διότι μετά την βαφή του χάλυβα που είδαμε παραπάνω η ξιφολόγχη είναι πολύ σκληρή χωρίς καμιά ανοχή και με οποιοδήποτε χτύπημα μπορεί να σπάσει.
Η συνέχεια μετά την παραλαβή της ξιφολόγχης από τον «μάστορα»…..
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 02:51:25 μμ »

Εξαιρετική αναλυτική παρουσίαση της διαδικασίας και με εικόνες και με γραπτά!
Μπράβο,αναμένω την συνέχεια με πολύ ενδιαφέρον Χαμόγελο
Πρέπει να κατέβω στην Κω μου φαίνεται να ψάξω στα καμένα,αν και δεν έχω το κατάλληλο μάτι και με βλέπω να μαζεύω κάρβουνα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 10:02:03 μμ »

Ωραίο εύρημα.
Αλλοι ψάχνουν και ο Πάνος έκανε βόλτα στα καμμένα και τσουπ..ξιφολόγχη!!  Σαρκασμός Σαρκασμός
Πάντως και η παγκόσμια στρατιωτική κοινότητα θα σε είχε αφορίσει για τη μέθοδο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Στράτο εγώ το είπα, σε άλλο θέμα, ότι σε ορισμένους ανθρώπους έρχονται σχεδόν μόνα τους τα αντικείμενα .... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ελπίζω μόνο η παγκόσμια στρατιωτική κοινότητα να περιμένει λίγο να δει το αποτέλεσμα πριν με αφορίσει  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Δε πιστεύω πως αυτοί που αναφέρεσαι κάνουν βόλτα (στο βουνό) και ανακαλύπτουν πράγματα  Σαρκασμός Σαρκασμός
Πολύ καλή δουλεία και πέρα απο τη πλάκα για αφορισμούς και εγω θα την περιποιόμουν όσο μπορούσα.
Επειδή έκανες αναφορά στη χρονολογία και το νόμο, ποιές αν ξέρεις, ελληνικές ξιφολόγχες μπορούμε να
κατέχουμε νόμιμα;
Νομίζω απο μια χρονολογία κατασκευής και πρίν αλλά δε τη θυμάμαι..
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 06:01:52 πμ »

Στράτο δες εδώ:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=22686.0

Οι ελληνικού ενδιαφέροντος ξιφολόγχες που επιτρέπονται είναι οι παρακάτω:

Chassepot M1866
Μυλωνάς Μ1872 (Alex Coppel)
Gras M1874 (Steyr made)
Mannlicher Schoenauer M1903 και Μ1914
Lebel M1886
Berthier M1892

προς το παρόν θα σκεφτώ και άλλες και θα συνεχίσω ....

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2017, 06:03:35 πμ από panos_v » Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 09:52:01 πμ »

Πολύ αξιόλογη η προσπάθεια αποκατάστασης,μπράβο.
Δεν ξέρω άν γνωρίζεις περί soda blasting ή στα Ελληνικά,σοδοβολή.
Είναι εξειδικευμένο και πανάκριβο μηχάνημα,αλλά στο You Tube έχει και DIY μηχανήματα με απλά υλικά,που κάνουν δουλειά.
Το πλεονέκτημα του είναι οτι δεν τραυματίζει το μέταλλο.Φαντάσου,οτι απο κουτάκι αναψυκτικού,αφαιρεί μόνο το χρώμα.
Χρησιμοποιείται ευρέως στο εξωτερικό,τείνει να αντικαταστήσει την αμμοβολή,ειδικά σε αναπαλαιώσεις αυτοκινήτων,που έχουν ευαίσθητα σημεία.
Προς Θεού,δεν κρίνω την προσπάθεια σου.
Εντελώς φιλικά,
Βασίλης.

Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 11:02:01 πμ »

Βασίλη σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Γνωρίζω για την αμμοβολή με σόδα, αλλά δεν έχω μηχάνημα αμμοβολής και κάποτε που ρώτησα κόστιζε ακριβά η όλη διαδικασία για τόσο μικρό αντικείμενο. Οπότε για να μην αφαιρώ υγιές μέταλλο χρησιμοποιώ γυαλόχαρτα  με μεγάλο νούμερο (χειροκίνητα, χωρίς τριβείο) και γι' αυτό η όλη διαδικασία καθυστερεί αρκετά.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:59:12 μμ »

Ευχαριστώ Πάνο, νόμιζα πως το είχα διαβάσει αλλού και δε μπήκα στο κόπο να ψάξω εδω...
Λοιπόν, επειδή ζήλεψα με την ιταλική, χθές μου έκατσε και μένα μια ξιφολόγχη σε semi relic κατάσταση.
Για αρχή είπα να μη αρχίσω ο τρίψιμο με γυαλόχαρτα ή κάτι παρόμοιο αλλά να ξεκινήσω πιό φυσικά.
τώρα είναι καλυμένη με σόδα και αύριο τρίψιμο με οδοντόβουρτσα.
Παρόμοιες μέθοδοι (που λέω να τις δοκιμάσω) είναι:
κάλυψη με αλάτι και απο πάνω μετά χυμό απο λάιμ ή λεμόνι, τρίψιμο με φλούδα, ξέβγαλμα με νερό
Μπανάκι σε λευκό (συνήθως) ξύδι κανα 24ωρο και μετά τρίψιμο με αλουμινόχαρτο ή χαρτί απο πακέτο τσιγάρων (δοκιμασμένο απο φίλο)
Τέλος ηλεκτρόλυση, η καλύτερη και δραστικότερη λύση.Θέλει λίγο ψάξιμο όμως γιατί χρειάζεται φορτιστή μπαταρίας.
Αυτά όλα απο το δίκτυο τα ψάρεψα και είναι αρκετα εύκολα στη εφαρμογή θα έλεγα.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:05:47 μμ »

Τέλεια Στράτο, τις έχω δοκιμάσει αυτές τις μεθόδους και δουλεύουν με άριστα αποτελέσματα. Θα κάνουν πολύ καλή δουλειά ειδικά η ηλεκτρόλυση, προσοχή στην σόδα πλυσίματος (και όχι μαγειρική) που θα βάλεις και την σωστή συνδεσμολογία των καλωδίων.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:08:17 μμ »

Μέχρι ο Στράτος να μας βάλει φωτογραφία από την δουλειά του (αμήν  Μεγάλο χαμόγελο ), συνεχίζω στην δική μου την οποία παρέλαβα και με μεγάλη μου χαρά ανακάλυψα ότι ο "μάστορας" μου την καθάρισε από τα υπολείμματα της θερμικής κατεργασίας. Η ξιφολόγχη από θέμα αντοχής τώρα είναι όπως κατασκευάστηκε πριν από 75 χρόνια. Επόμενη εργασία τρύπημα των πλακιδίων και τοποθέτηση με την βοήθεια των πείρων, οι οποίοι είναι οι αρχικοί που κατάφερα και διέσωσα.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:08:41 μμ από panos_v » Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:11:40 μμ »

Ακολουθεί βερνίκωμα των πλακιδίων (αρκετά χέρια, ευτυχώς στεγνώνει γρήγορα). Μπορεί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει και λινέλαιο όπως έκαναν και παλιότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:13:00 μμ από panos_v » Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:19:01 μμ »

Και τελειώνω αφού σας κούρασα αρκετά μ΄αυτή την ξιφολόγχη, με την βαφή ή blueing, με ειδικά γι αυτό το σκοπό άλατα. Στις φωτογραφίες η ξιφολόγχη γυαλίζει λόγω του ελαίου συντήρησης μετά την διαδικασία.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:20:21 μμ »

και απο ρελικ εγινε αριστουργημα!!τα συγχαρητηρια μου πανο για αυτην την προσπαθεια,το μερακι και το αποτελεσμα!!μπραβο!! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:21:16 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:22:50 μμ »

Πολύ καλό το αποτέλεσμα Πάνο !!
Οσο για τη δική μου δε ξέρω εαν θα φτάσω στην ηλεκτρόλυση...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences