Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:58:54 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιωάννης Καποδίστριας-νομίσματα -ποικιλίες  (Αναγνώστηκε 106096 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 12:09:11 μμ »

Μπαμπη, στα 356 και 357 γραψε excessively rare με τα κοματια που εχουμε δει μεχρι σημερα ειναι οπωσδηποτε! και σε καποιες αλλες ποικιλιες εχω διαφορετικη αποψη απο τον πητερ αλλα αυτο δεν εχει σημασια, προς το παρων ακολουθουμε τον καταλογο!  Κλείσιμο ματιού

Θωμά αν τυχόν έχουμε νέες ποικιλίες συμπλήρωσε.Εγώ τελευταία όπως θα έχεις καταλάβει έχω "υποχωρήσει" στα του Καποδίστρια.Τα ρημάδια τα της ΤτΕ μας έχουν κάνει αφαίμαξη.Αλλά και του κυβερνήτη δεν πάνε πίσω... που να πάρουμε από καμμιά δημοπρασία κάνα κομμάτι πλέον... ειδικά αν είναι και σλαμπαρισμένα κιόλας...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 12:59:02 μμ »

Μπαμπη, την αποψη μου για τις αναμνηστικες εκδοσεις την εχω καταθεση και σε σενα προσωπικα αλλα και στα φορουμ γενικοτερα εδω και πολλα χρονια! δε μπορει να ειναι συλλεκτικο αντικειμενο κατι που βγεινει τωρα με σκοπο να πουληθει στους συλλεκτες σε ανεξελεγκτες πλεον κοπες μπλιστερ κτλ και σε ελεγχομενες??? ποσοτητες! για μενα ειναι τιριτομπες οπως ελεγε και ο τζαμαλης και ελαχιστα διαφερουν απο τις κοπες των ιδιωτικων εταιριων! απλα αυτα φορουν τον μανδυα της δηθεν επισημης κρατικης εκδοσης!

η πρωτη μου επαφη με αυτα ηταν το 1993 περιπου οταν μου προσεφερε καποιος εμπορος εδω στην πατρα το ασημενιο οχι! ειπα οχι  Μεγάλο χαμόγελο και παρεμεινα πιστος στην αποφαση μου αυτη μεχρι σημερα! προτιμησα να κυνηγαω σκουριασμενα οθωνακια, καποδιστριακα, ενετικα κτλ παρα να αγοραζω αυτα τα γιαλυστερα δημηουργηματα!
σκεψου μονο ποσους καποδιστριες θα ειχες αν δεν αγοραζες τετοια πραγματα........
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 02, 2018, 04:41:52 μμ »

Θωμά αν έχω χάσει επεισόδια συμπλήρωσε εσύ το όλο σκηνικό.Εννοώ συμπλήρωσε νέες ποικιλίες...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 02:06:55 μμ »

Νέα ποικιλία 10 λεπτών 1831 445-Y.v
 
Ο κορυφαίος συλλέκτης που αγόρασε την δεκάρα μου έστειλε το πιο κάτω μήνυμα:
"Εάν δεις στο βιβλίο του Chase υπάρχει η δεκάρα με no 439-Y.t δηλαδή έχει τον εμπροσθότυπο της φωτό Y και οπισθότυπο αυτόν της φωτο t.
Η νέα δεκάρα πήρε την ονομασία 445-Υ.v γιατί έχει τον ίδιο εμπροσθότυπο της φωτο Υ αλλά διαφορετικό οπισθότυπο που θα μπεί με φωτό την v. Θα μπει σε επόμενο βιβλίο εάν και όταν γίνει νέα έκδοση".
Φυσικά όλοι καταλάβατε ότι μιλώ για τον ΟΡΦΕΑ!

Βαγγέλη βάλε από κάτω την φωτογραφία της ποικιλίας να υπάρχει στο στέκι και στο θέμα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 02:10:13 μμ »

Αν ο Κος Ορφέας πιστοποιεί το νόμισμα,κάθε συζήτηση περί πλαστότητας πάει περίπατο.....τουλάχιστον για μένα....άρα εγένετο 445!!!!!!
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 02:18:25 μμ »

Νέα ποικιλία 10 λεπτών 1831 445-Y.v
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2020, 02:19:55 μμ από vaggos » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 07:59:26 μμ »

Αν ο Κος Ορφέας πιστοποιεί το νόμισμα,κάθε συζήτηση περί πλαστότητας πάει περίπατο.....τουλάχιστον για μένα....άρα εγένετο 445!!!!!!

Στο υπογράφω, ούτε μία στο εκατομμύριο να στείλει ο Κος Αρκομάνης νόμισμα για πιστοποίηση!!! Κλείσιμο ματιού  Μεγάλο χαμόγελο

Ορφέα καλορίζικη! Σου εύχομαι ολόψυχα, πάντα πρωτοπόρος!!!  Πάντα τέτοια....πάντα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences