Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:04:15 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ (ΔΙΩΒΟΛΟΝ)  (Αναγνώστηκε 37419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:01:59 μμ »

ΑΜ' ΕΠΟΣ ΑΜ' ΕΡΓΟΝ
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:30:55 μμ »

Συγγνώμη ρε παιδιά και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά γιατί δεν προτείνετε σε κάθε νέο συλλέκτη να αγοράσει ένα αντίτυπο του Καραμήτσου. Εξηγεί τις βασικές ορολογίες 'αριστα, οι εικόνες του είναι κατατοπιστικές και κοστίζει το πολύ ένα εικοσάρικο. Τώρα, άμα φτάσει ο νέος συλλέκτης να ψάχνει γιατί το δίφραγκο του 83 είναι σπανιότερο σε UNC του αντίστιχου του 68, τότε να ανοίξουμε και κουβέντα και νέο θέμα κι ό,τι άλλο θέλετε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:39:49 μμ »

Geonet75 πολυ σωστα αυτο που προτεινες , απλα δεν ηθελα να το γραψω εγω επειδη μεχρι προσφατος εδινα τετοια αντιτυπα που υπηρχαν εδω στο Ηρακλειο σε αποθεμα.
Το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι ενας αψογος οδηγος γνωσης.
Πραγματι οποιος διψαει να μαθει και βιβλια θα αγορασει και ολα τα ποστ του φορουμ θα αναζητηση για να αποκτησει γνωσεις!!
Μια μεριδα ομως μονο ερωτησεις θα κανουν και τιποτα αλλο, διαβασε προηγουμενα ποστ στο υπαρχων θεμα και θα καταλαβεις το γιατι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:41:01 μμ »

Nα με συμπαθατε αλλα θα ηθελα να εκφερω μια αποψη.
Διαβασα ελαφρως το θεμα και μπορω να πω οτι στεναχωρεθηκα λιγο.
Παρατηρω οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που νεα μελη , απειρα εστω και καχυποπτα αν θελετε στην χειροτερη, κατι λογικο οταν βαδιζεις στο αγνωστο,ή εχεις λαναθασμενες εντυπωσεις για το πολυπλοκο θεμα του κοστους , τυγχανουν σκληρης μεταχειρησης απο αλλα μελη παλια ή και εμπειρα στον χωρο.
Δεν θελω να επεκταθω ιδιαιτερα αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ειναι σωστο.
Μπορει ο αλλος να μην εχει ουτε το ενα χιλιοστο των γνωσεων σας, αλλα νομιζω οτι χρειαζεται λιγη μετριοφροσυνη , καλοσυνη και ευγενεια, δικα οταν ειναι πασιφανες οτι με μια χουφτα φτηνα νομισματα δεν προσπαθει καποιοςε ουτε να εξαπατησει, ουτε να πουλησει μουρη
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:58:50 μμ »

Μπορει ο αλλος να μην εχει ουτε το ενα χιλιοστο των γνωσεων σας, αλλα νομιζω οτι χρειαζεται λιγη μετριοφροσυνη , καλοσυνη και ευγενεια, ... τι ειναι αυτα που ψαχνεις καλε μου φιλε στην κατα τα αλλα ευγενη παρεα των ελληνων συλλεκτων  Χαμόγελο ... μια μικρογραφια ειμαστε και εμεις της ελλαδας που ειδες που την καταντησαμε !!!  Ντροπή Ντροπή  καλα να περνας και μην τα παρατας ετσι ευκολα ... αν εχεις μερακι σε βαθος χρονου θα αποκτησεις και εσυ γνωσεις απλα να μην ξεχασεις τοτε αυτες τις στιγμες και να βοηθας τοτε τους νεωτερους ... μην καταντησεις σας εμας ... στο ζηταω σαν χαρη ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:17:36 πμ »

Ξερει καποιος που θα το βρω στην αθηνα το βιβλιο του Καραμήτσου?
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:24:17 πμ »

Σταδίου και στο Θησείο θα το βρεις σίγουρα. Δεν ξέρω αν πωλείται και στην Π.Ν.Ε
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:28:53 πμ »

Μπορει ο αλλος να μην εχει ουτε το ενα χιλιοστο των γνωσεων σας, αλλα νομιζω οτι χρειαζεται λιγη μετριοφροσυνη , καλοσυνη και ευγενεια, ... τι ειναι αυτα που ψαχνεις καλε μου φιλε στην κατα τα αλλα ευγενη παρεα των ελληνων συλλεκτων  Χαμόγελο ... μια μικρογραφια ειμαστε και εμεις της ελλαδας που ειδες που την καταντησαμε !!!  Ντροπή Ντροπή  καλα να περνας και μην τα παρατας ετσι ευκολα ... αν εχεις μερακι σε βαθος χρονου θα αποκτησεις και εσυ γνωσεις απλα να μην ξεχασεις τοτε αυτες τις στιγμες και να βοηθας τοτε τους νεωτερους ... μην καταντησεις σας εμας ... στο ζηταω σαν χαρη ... φιλικα μιμις


Πολλα θα μπορουσα να πω αλλα εδω δεν ειναι φιλοσοφικο forum,και δεν  βρισκομαστε  σε ηλικια διαμορφωσης χαρακτηρα. Αλλωστε επι του θεματος ολοι οι χωρου εχουν τα αυτα κοινα.....

Νασα καλα αδερφε
Σωτήρης

Θα θυμαμαι αυτα που ειπες.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:38:37 πμ »

Μimiss έτσι είναι και συμμερίζομαι τη γνώμη σου μιας και εγώ νέος συλλέκτης είμαι. Με τη διαφορά ότι ο πραγματικός νέος συλλέκτης (νεότερος κι από 'μένα) δεν ξεκινά στην πρώτη ερώτηση με το "πόσο κάνει?" αλλά με το "πού το βρίσκω?". Ο¨"Καλησπέρα πόσο κάνει" αύριο πιθανά να πραγματεύεται κάπου αλλού playstation 2 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Γι' αυτό σου λέω, σε παρόμοιες πρώτες ερωτήσεις απάντα αρχικά "Καραμήτσος" κι όποιος το' χει το μικρόβιο θα κολλήσει.
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:53:39 πμ »

εγω να συμφωνησω σε ολα μαζι σου ... μπαινει ενας νεος συλλεκτης και αφου εχει διαβασει  καμια χρυση ευκαιρια η αξιολογοντας λαθος καποιο αρθρο εδω στο φορουμ νομιζει οτι εχει στα χερια του τον κοσμο ολο !! Χαμόγελο Χαμόγελο ... δεν θελεις να ξοδεψεις τον χρονο σου να του εξηγησεις ?!  καλα κανεις μαζι σου και εγω ... αλλα γιατι μπαινεις στην διαδικασια να του απαντησεις προσβαλοντας τον ?? αποφυγε τον ... εμεις δηλαδη στην αρχη τι ημασταν !!! ζωακια του θεου και ακομη προσπαθουμε σιγα σιγα να μαθουμε ... δεν θελεις να μπεις σε αυτη την διαδιακασια ?? μην απαντησεις ... αλλα αν απαντησεις μην προσβαλεις τον αλλον ειδικα με εκεινο το στυλακι χιλιων καρδιναλιων που τα ξερουν  ολα !!!
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:56:23 πμ »

Μιμι και  Geonet75  σας ευχαριστω για τις οδηγιες σας.Θα το παρω απο εκει τελικα.φιλικα Δημητρης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:59:44 πμ »

, τυγχανουν σκληρης μεταχειρησης απο αλλα μελη παλια ή και εμπειρα στον χωρο.

Τωρα σε λιγο θα εφαρμοσουμε και το μαρτυριο της σταγονας.Αυτο ηταν χιουμορ εστω και κρυο απο μερους μου.
Τεσπα που λεει και ο φιλος coll ,απο λογια και προτασεις εχουμε πηξει. Να κανετε ετσι ετσι και ετσι.Κανενας δεν λεει να κανω ετσι ετσι και ετσι. Ιδιον του νεοελληνα θα μου πειτε.Κανει προτασεις βγαζχοντας τον εαυτο του απεξω. Συμφωνω. Αλλα μην το θετετε  σαν απαιτηση συνεχεια. Οποιος εχει διαθεση και χρονο να βοηθησει κανει καταλογο δινει και τιμες και εξηγει τα παντα.
μεχρι τοτε για τιμες
http://www.krausebooks.com/
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:16:43 πμ »

κανεις δεν ξυπνησε πιστευω μια μερα και καταλαβε οτι ειναι συλλεκτης.ουτε αυτο που λενε οτι γενιεσαι και οχι γινεσαι.ο καθενας μαθαινει να ζει και να αγαπα αυτα που εχει και αυτα που μπορει να μαζεψει.εγω σε μικρη ηλικια.... μαζευα χαρτοπετσετες με το λογοτυπο του καθε καταστηματος Γλώσσα τωρα το σκεφτομαι και γελαω τοτε ομως αυτα μπορουσα να μαζευω.θα μου αρεσε να εβρισκα 100 λιρες και οχι 100 του παυλου και του κωσταντινου.τις λιρες απλως θα τις πουλουσα τωρα ομως με αυτα τα (κοινα) που επεσαν στα χερια μου, μου αρεσουν και ξεκινησα να μαζευω σε διαφορες ημερομηνιες και κοπες. ακομα και ο πιο παλιος συλλεκτης οταν πριν απο 10 -20 χρονια ειχε το πρωτο (παραξενο) νομισμα στα χερια του το πρωτο που θα ηθελε να μαθει θα ηταν η τιμη του.Αναργυρε το βιβλιο ειναι το καλυτερο για ενα καλο ξεκινημα σε νεους οπως εγω αλλα οι περισσοτεροι νεοι μεσα στον μηνα απλα θα παρατησουν το αθλημα βαζω και εμενα μεσα (να μην λετε) μακαρι να συνεχισει να μου αρεσει οπως τωρα και να συνεχισω ενα τοσο ομορφο συλλεκτισμο οπως αυτον τον νομισματων!!
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:35:05 πμ »

Φίλε εύχομαι να μην τα παρατήσεις. Μια συμβουλή, κάποια Κυριακή πήγαινε πρωι στην Π.Ν.Ε (Μιαούλη 15 Μοναστηράκι), παρε μέρος σε κάποια απ' τις κουβέντες στον 3 όροφο και ανέβα ως τον 4 (πρωι πάντα) να δεις αν σου αρέσει κάτι και ανάλογα με το βαλάντιο και το κέφι σου να αγοράσεις. Μετά από 2-3 τέτοιες επισκέψεις δύσκολα θα τα παρατήσεις. Κλείσιμο ματιού
Εάν πας νωρίς θα προλάβεις να πιείς και καφέ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:56:32 πμ »

Kαι ένα τελευταίο. Κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε απόψεις μπροστά σε έναν άψυχο Η/Υ. Ας μην καταντήσουμε σαν τους οδηγούς στα φανάρια που κρυμμένοι πίσω από ένα τιμόνι βρίζονται και κοκορομαχούν. Αν με κάποιον κοντραρίστηκα και του έσπασα τα νεύρα, δεν το είχα σκοπό. SPYKAT ελπίζω να μην εγκατέλειψες την παρέα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences