Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 09:44:12 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ (ΔΙΩΒΟΛΟΝ)  (Αναγνώστηκε 37579 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:22:05 πμ »

O καθένας φτιάχνει το τιμοκατάλογό του. Αυτός είναι ο μόνος σωστός. Το παληκάρι που ρωτάει τιμές, εάν πραγματικά ενδιαφέρεται για το νόμισμα, με τη πείρα και τη γνώση που θα αποκτήση και φυσικά σε συνδιασμό με το "βαλάντιό" του θα φτιάξει κι αυτός το δικό του τιμοκατάλογο.

Πάντως πολλοί "νέοι συλλέκτες" εμφανίζονται και ρωτούν πόσο κάνουν τα νομίσματα που έχουν. Πραγματικά πιστεύετε ότι δεν έχουν πάει στα "γνωστά μαγαζιά"?

Θα πρότεινα ο "herakliotis"  να δημιουργήσει ένα νέο θέμα για ΄"Εντελώς νέους συλλέκτες". Ας δώσουμε με την εμπειρία μας κάποιες συμβουλές εκεί ώστε να ξεκινήσουν σωστά και προπαντός να αποφύγουν τα "αρπακτικά".
Ο "νέος" που έχει άποψη για 150 ευρώ τριαντάρι, ποιος μας λέει ότι δεν του αξιολόγησε 150 ευρώ τα τριαντάρια κάποιος "έμπορας" και του πούλησε το άλλο τριαντάρι με 100 ευρώ?

Η απάντησή μας ότι αυτό κάνει "τόσο" και όχι "τόσο" είναι η πιο λανθασμένη για νέο συλλέκτη.     

νεοι οπως εγω αρχισα με καποια νομισματα αναρτησα 5-6 απο αυτα ζητωντας απο εσας σπανιοτητα και τιμες,τωρα ομως εχω καμια 30-40 διαφορετικα και ξερω οτι ειναι κουραστικο να σας ζητησω και για αυτα γνωμη,την οποια λογικα θα εχετε πει αλλες 10 φορες στο φορυμ σε καποιον αλλον... Η ιδεα σου ειναι πολυ καλη να μπει ενα θεμα για νεους και αν γινετε και με καποιοες τιμες στο περιπου,ειδικα στα κοινα που με αυτα θα ξεκινηση καποιος  ξερω ειναι πολλα τα νομισματα αλλα αυτα που θα παρει στα χερια του καποιος νεος θα ειναι τετοια. τα 150ευρω που λεει το εχω δει και εγω να το πουλανε τοσο. βρισκεις ενα νομισμα στο ιντερνετ απο 1 ευρω εως 100. Αυτος που το πουλαει 100 η δεν θα ξερει η θα ψαχνει θυματα.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:27:20 πμ »

Λαθος ειναι να απανταμε συνεχως στα ιδια και στα ιδια ερωτημα. Νομισματα και τιμες εχουν σχολιαστει πολλακις στο φορουμ απο ολους μας.Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα μπορει να ανατρεξει σε παλιοτερα θεματα και να πληροφορηθει.Αν δεν καλυφθει μπορει να κανει ενα νεο θεμα.
Σε αντιδιαστολη οι ''νεοι συλλεκτες''  δεν ειναι καθολου συλλεκτες αλλα νεοι πωλητες που βρισκουν 5 κερματα στο σπιτι διαβαζουν εδω για ποσα μεγαλα που αναφερονται και νομιζουν οτι θα λυσουν το προβλημα τους το οικονομικο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:32:05 πμ »

Εγω εχω μαθει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους. Ο πραγματικα ενδιαφερομενος συλλεκτης θα αγορασει ενα καταλογο,θα διαβασει κανενα νομισματικο θεμα ή βιβλιο και μονο σε εξιδικευμενα θεματα θα ρωτησει.Οχι καθε τρεις και λιγο ποσο κανει αυτο και ποσο το αλλο.

Απο την αλλη οποιος ενδιαφερεται τοσο πολυ να ενημερωσει για τιμες τους ''νεους συλλεκτες'' ανοιγει νεο θεμα και γραφει. Αν αυτα που γραφει ειναι παραδεκτα απο ολους τα καφιτσωνουμε και πανω πανω στα thread για να τα βρισκουν ολοι ευκολα.
Καταγράφηκε
john72
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:06:38 πμ »

παιδια ευχαριστω για ολες της απαντισης,ειστε ολοι μια πολυ καλη παρεα κια ωραια συζιτηση!πολυ καλο στεκι για συζιτηση και για φιλιες.ο φιλος ukobke εχει απολιτο δικιο.παντος ειναι μια καλη αρχη που εχω κανη κια μια καλη παρεα να μου λυση της αποριες!τα λεμε.
Καταγράφηκε
john72
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:17:05 πμ »

Η ΑΠΑΝΤΙΣΗ ΣΤΟ ΦΙΛΟ epop ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ! ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!ΕΙΜΑΙ 41 ΧΡ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙ!ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ 1000 ΚΑΙ 2000 ΕΥΡΩ.ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΚΑΝΩ επειδη ΜΟΥ ΕΡΕΣΗ.ΟΚ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:30:16 πμ »

Ok φιλε Γιαννη. Eγω παιζω και εσυ εισαι ενας σοβαρος συλλεκτης.
Μονο που δεν εντοπιζω πουθενα στις απαντησεις μου αναφορα στο ονομα σου.Γιατι το πηρες προσωπικα;
και κατα δευτερον γιατι χρησιμοποιεις κεφαλαια στην απαντηση σου και παλι; φωναζεις για να εμπεδωσω την απαντηση σου στο προσωπο μου;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:35:34 πμ »

Παράθεση
ΕΑΝ ΞΕΡΕΤΕ?ΕΑΝ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ EBAY  ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΚΑΙ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ?
Aυτα μαλλον καποιος αλλος τα δημοσιευσε..Α ρε ατιμο scripta mannem!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:46:56 πμ »

Δεν ειναι καθολου κακο να πουλας κερματα.Ολοι λιγο πολυ το κανουμε αφου αυτος ειναι ενας τροπος για να παει μπροστα μια συλλογη ιδιως οταν ,και αυτο ειναι κατι που συμβαινει συχνα, δεν ειμαστε ικανοποιημενοι με παλιοτερες αγορες.Αλλα να το παιζουμε και αφ'υψηλου χομπιστες και συλλεκτες ιδανικοι αυτο παει πολυ. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 11:53:10 πμ »

ενα νομισμα κανει τοσο,οσο ειναι διατεθημενος καποιος να πληρωσει.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
john72
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 12:27:18 μμ »

Επειδη δε μπορεις να τα ξερεις ολα (τα χατρονομισματα δεν ειναι δικα μου ειναι αλλου και ρωταγα γι'αυτον)  

Τωρα για τα νομισματα ειναι δικα μου και εχω και αλλα που ειναι δωρο απο των παππου μου που σημαινει οτι δεν πωλουνται!

Οσο για την κριτικη σου σαν συντονιστης ειναι απαραδεκτη σε ενα νεο μελος κ ετσι εννοειτε δεν προσελκυεις καινουργια μελη για αυτο επιθυμω την αμεση ΔΙΑΓΡΑΦΗ του λογαριασμου απο δω μεσα καθως επισης κ οτι στοιχεια εχουν καταχωρηθει.

Ευχαριστω στα παιδια του forum που μου απαντησανε σωστα κ ΟΧΙ με ειρωνια.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 12:33:15 μμ »

δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο ετσι ειναι για σενα αν ετσι νομιζεις.Οσο για συμπερασματα ας βγαλουν οσοι διαβασουν το thread.
Aν δεν σε ενδιαφερει να εισαι μελος στο Στεκι απλως μην γραφεις και μην μπαινεις στο φορουμ.Επειδη ειμαι συντονιστης στο φορουμ,που δεν ειναι δικο μου αλλα του Γιωργου, δεν σημαινει οτι εχω υποστει λοβοτομη και δεν θα μπορω να γραφω αυτα που θελω.Εγω εγραφα γενικα και απροσωπα και εσυ το προσωποποιησες.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:27:21 μμ »

................................!!!!!!

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:46:17 μμ »

To θεμα των τιμων και τις καθοδηγησης των νεων ειναι δυσκολο φιλε Νικο.
Παραδειγμα¨:
Μες στο φορουμ προσφατα γραφτηκε οτι το πενηνταρακι του 57 ειναι δυσκολο και κοστιζει αρκετα!!
Καποιος λοιπον μετρησε οτι ειχε σε ενα κουτι απο τους παπουδες του 15 τεμαχια και μας ρωτουσε αν εκανε την τυχη του!!
Αντε τωρα εξηγα τι σημαινει <καταστασεις νομισματων>
Για να κανεις εναν οδηγο βοηθειας για νεους θα πρεπει και οι νεοι ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ!!
Εδω βλεπουν γραμμενο οτι ενα Διοβολον του 69-82 ακυκλοφορητο αξιζει τοσο και αμεσως ταυτοποιουν τα δικα τους G-VG σαν ακυκλοφορητα!!
Αλλο.
Τον εκανες αυτον τον οδηγο για νεους να τους βοηθησεις.
Εγραφετε καποιος νεος και δεν μπαινει στον κοπο να ΔΙΑΒΑΣΕΙ τις κατηγοριες να βρει παλια ποστ με αυτο που τον ενδιαφερει αλλα κατευθειαν ανοιγει ΝΕΟ ΘΕΜΑ δικο του!!
Και πολλες φορες αν δεν τους απαντηση καποιος σε μια ωρα μεσα ξανανοιγουν το ιδιο θεμα και καπου αλλου ή νευριαζουν που κανεις δεν ασχολειτε μαζι τους!!
Τι ωραιος τροπος!!
Αληθεια ολοι εμεις δεν εχουμε αλλες δουλειες ή ασχολιες? Οικογενεια??
Μηπως να αναρωτηθουμε πως μαθαμε εμεις καποια πραγματα που ξεκινησαμε σε μια εποχη που δεν υπηρχε ιντερνετ?
Εγω ξεκινησα το 1989 με μονο οδηγο τα οσα <ψαρευα> απο αυτους που μου πουλουσαν εδω στο Ηρακλειο.
Ολος ο υπολοιπος κοσμος μου ηταν αγνωστος μεχρι το 1998 που ανεβηκα στην Αθηνα και παλι επικεντρωθηκα μονο σε καταστηματα σαν γνωριμιες!!
Σημερα ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ εχουν τοση γνωση απλοχερα κανωντας μονο μια αναζητηση στο ιντερνετ!!
Και παλι δεν διαβαζουν αλλα θελουν να τους το βαλεις με το κουταλι στο στομα!!
Η μητερα μου φιλε Νικο αρκετα συχνα μου ελεγε το παρακατω:
<Βοηθαμε Αη Γιωργη μου> λεμε
<Μα συρε και εσυ τα ποδια σου> απαντα ο αγιος Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 09:53:32 μμ »

Παντως αν καποιοι νομιζετε οτι μπορειτε να συνεργασθητε και να δωσετε κατευθηντηριες γραμμες για τιμες , καταστασεις και επεξηγησεις για νεους πολυ θα χαρω να δω το θεμα να δημιουργητε.
Και το που θα αναρτηθει , αν θελετε να ειναι παντα στην κορυφη πρωτο πρωτο κτλ κτλ εγω οπου μπορω σας βοηθω!!
Καθε τι <βοηθημα> ειναι καλο να υπαρχει , μακαρι μονο να διαβαζετε και να αφομοιώνεται απο τον καθε χρηστη που θα το διαβαζει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 10:53:21 μμ »

Γιώργο, θεωρητικά γι αυτούς που ξέρουν, έχουν γραφτεί όλα.

Λέμε σε ένα νέο συλλέκτη ότι η αξία εξαρτάται και από τη σπανιότητα. Ποιος έχει εξηγήσει όμως ότι οι εμπειροι συλλέκτες δεν εννοούν το τιράζ?
Έχουν γραφτεί για τις καταστάσεις από τον Αμερικάνικο τρόπο έως τον...Ινδικό τρόπο αξιολόγησης.
Έχει αναρτηθεί ποτέ (π.χ) το ίδιο νόμισμα (έστω σύγχρονο) σε διαφορετικές καταστάσεις?
Έχει εξηγήσει κανένας για τις διάφορες κοπές ότι οι καταστάσεις αλλάζουν? (Καποδίστριες, Γεώργιος Β/ φραγκοδίφραγκα)...
Λογικό δεν είναι κάποιος που δεν ξέρει από νομίσματα όταν βρει από το παππού που νόμισμα του 18ΧΧ να κάνει όνειρα ότι πλούτησε? Πρέπει να τον αρπάξουμε από τη μούρη γι αυτή του τη σκέψη? Ποιος δεν έχει κάνει τέτοιες σκέψεις?

Ας το συζητήσουμε, κι εσύ Γιώργο κάνε τις επιλογές και ανάρτησε τις απόψεις με δομημένο τρόπο και "κλειδωμένο"

Παράδειγμα.

1.Σε κάθε ενότητα (Καποδίστριας, Όθωνας, κλπ) ας γραφτεί τι νομίσματα εκδόθηκαν και τιράζ.
2. Η τιμή εξαρτάται από τη
   α. σπανιότητα
   β. Κατάσταση.
   γ. οικονομική κατάσταση περιόδου.
Ανάλυση τι εννοούμε
                          σπανιότητα, γιατί δεν εξαρτάται από το τιράζ (μόνο) κλπ κλπ
                          κατάσταση / κατηγορίες  (με φωτό και συγκριτικά παραδείγματα).
κλπ κλπ κλπ....

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences