Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:06:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Victoria Cross  (Αναγνώστηκε 3733 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2015, 09:22:37 πμ »

Θέλω να μοιραστώ κάτι με τα μέλη, της αξιότιμής ομάδας.
Την Ιστορία ένως πολύ ιδιαίτερου κομματίου, του λεγόμενου Victoria Cross ένα από τα ποιο "σπάνια" στρατιωτικά παράσημα, που υπάρχουν.
Είναι το παράσημο ανδρείας του Ηνωμένου Βασίλειου, και της Βρετανικής Κοινοπολιτείας, δίνεται μόνο σε στρατιωτικούς που έχουν πέσει στο πεδίο της μάχης. Ο λόγος για την σπανιότητα του, είναι περισσότερο για το γεγονός ότι σε όσους έχει απονεμήθει έχουν πεθάνει, αρα το έλαβαν μετά θάνατων. Όσοι πάλι το έχουν λάβει εν ζωή, παει να πει ότι γλίτωσαν απ' του χάρου τα δόντια.

Θεσπίστικε πρώτη φορά το 1856, την εποχή της βασιλείας της Βικτορίας (εξ ου και η Ονομασία). Απονεμήθηκε πρώτη φορά κατά την διάρκεια του πολέμου της Κριμαίας (1853 -1856).
Είναι το ανώτατο, Στρατιωτικό παράσημο της βρετανίας, πριν απ' αυτό είναι αυτό του George Cross.

Παρακαλώ τα αξιότιμα μέλη όποιος έχει να προσθέσει κάτι να μου πει.
και για όποια μου παράληψη οφείλετε στο ότι δεν μου έρχαιτε τίποτα άλλο στο μυαλό την στιγμή αυτή.
Φιλικά Newton1643
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2015, 09:42:59 πμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2015, 10:51:15 πμ »

Ένα από τα πιο σπάνια πολεμικά μετάλλια, με πολύ αυστηρά κριτήρια απονομής.

Η πληροφορία όμως ότι απονέμονταν ή απονέμεται μετά θάνατον είναι ανακριβής. Το κριτήριο είναι -πρόχειρα μεταφρασμένο- η "επίδειξη εξαιρετικής ανδρείας ή τόλμης ή αυτοθυσίας ή ακραίας πίστης στο καθήκον, ενάντια στον εχθρό."  ("Μost conspicuous bravery, or some daring or pre-eminent act of valour or self-sacrifice, or extreme devotion to duty in the presence of the enemy.")

Δεδομένου ότι υπάρχουν αρκετά άλλα μετάλλια ανδρείας στο βρετανικό στρατό, με επίσης αρκετά δύσκολα κριτήρια απονομής, ο Σταυρός της Βικτώριας απονέμεται όντως πολύ σπάνια και σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Από το 1856 έχει απονεμηθεί μόλις 1358 φορές σε 1355 άτομα. Δυο μάλιστα από τους τρεις στους οποίους έχει απονεμηθεί για δεύτερη φορά, ήταν στρατιωτικοί ιατροί.

Φυσικά είναι λογικό ότι η "επίδειξη εξαιρετικής ανδρείας" μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο, ούτε αυτός όμως, ούτε ο πιθανός τραυματισμός αποτελούν κριτήρια απονομής.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2015, 11:27:19 πμ »

Φίλτατε giorgos_p
Δεν γνώριζα την Λεπτομέρια που μώλις παραθέσατε, μάλιστα εγώ γνώριζα ότι δίνεται κάτα κύριο λόγο σε στρατιωτικούς που έχουν πέσει στο πεδίο της μάχης, ή και σε κάποιες περιπτώσεις αν έχουν γλυτώσει απ' του χάρου τα δόντια.
και κάνοντας μια ακόμη ερευνά έχετε πράγματι δίκιο για αυτήν τη Λεπτομέρια, ότι από το 1856 έχει δωθεί σε 1355 άτομα.
Και ναι πράγματι, με αυστηρα κριτήρια επιλογής!!
Ευχαρηστώ που συμπληρώσατε τα κενά μου
Φιλικά Νewton1643
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2015, 12:01:41 μμ »

Μερικές πληροφορίες για το δεύτερο εικονιζόμενο μετάλλιο της αρχικής ανάρτησης:

Κάτω από την ταινία αναγράφεται το όνομα του Λοχία Edward James Gibson Holland του Συντάγματος Royal Canadian Dragoons. Στις 7 Νοέμβρη του 1900, κατά τη διάρκεια του πολέμου των Μπόερς (ημερομηνία που αναγράφεται στην οπίσθια όψη), βρισκόμενος στην οπισθοφυλακή μιας φάλαγγας που οπισθοχωρούσε, κατάφερε να συγκρατήσει έναν μεγάλο αριθμό εχθρών, χρησιμοποιώντας ένα πολυβόλο Colt και δίνοντας χρόνο στη φάλαγγα να διαφύγει μαζί με δυο πυροβόλα των 12 λιβρών. Με το άλογό του νεκρό και το πολυβόλο να έχει πάθει εμπλοκή, αφαίρεσε την κάνη, αιχμαλώτισε ένα άλογο και διέφυγε με το όπλο "υπό μάλης".

Το μετάλλιο βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο μουσείο των Royal Canadian Dragoons, στη βάση της Petawawa, στο Οντάριο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2015, 12:10:51 μμ »

πράγματι η Ιστορία που αναφέρεις είναι αυτή, μάλιστα την Εικόνα που ανέρτησα την "δανείστικα" από το παρακάτω site απ' όπου μετά έψαξα και βρίκα την ιστορία του εν λόγο μεταλίου.

http://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_Cross

Newton 1643
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2015, 12:35:02 μμ »

Αγαπητε Γιωργο μηπως γνωριζεις αν αυτο το μεταλλιο εχει απονεμηθει σε Ελληνες και μαλιστα οχι σε πολεμικη περιοδο?
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2015, 12:57:26 μμ »

Το μετάλλιο αυτό είναι μετάλλιο της Βρετανίας και της Βρετανικής Κοινοπολιτείας, δίνεται μόνο σε μέλη της.
Σε Έλληνες δεν έχει δωθεί, λόγο του ότι δεν ανήκαν στη Βρετανική Κοινοπολιτεία ( αυτό είναι αυτονόητο νομίζω..)
Newton643
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2015, 02:28:20 μμ »

Το μετάλλιο αυτό είναι μετάλλιο της Βρετανίας και της Βρετανικής Κοινοπολιτείας, δίνεται μόνο σε μέλη της.
Σε Έλληνες δεν έχει δωθεί, λόγο του ότι δεν ανήκαν στη Βρετανική Κοινοπολιτεία ( αυτό είναι αυτονόητο νομίζω..)
Newton643



Αγαπητε φιλε  Newton643  ριξε μια ματια εδώ


http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Victoria_Cross_recipients_by_nationality
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2015, 02:45:07 μμ »

Αγαπητε Γιωργο μηπως γνωριζεις αν αυτο το μεταλλιο εχει απονεμηθει σε Ελληνες και μαλιστα οχι σε πολεμικη περιοδο?

Σε Έλληνες δεν έχει απονεμηθεί, όχι. Το να απονεμηθεί σε ειρηνική περίοδο αντιβαίνει τα κριτήρια, καθώς απονέμεται για πράξεις εξαιρετικής ανδρείας "παρουσία του εχθρού". Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να απονεμηθεί ούτε για πράξεις γενναιότητας σε πολεμικές περιόδους, αν αυτές έγιναν εκτός μάχης, ούτε για διοίκηση μεγάλων σχηματισμών κτλ.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences