Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:01:24 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πανέμορφα  (Αναγνώστηκε 12671 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
annatt
Επισκέπτης
« στις: Μάιος 23, 2015, 06:39:38 μμ »

http://e-didaskalia.blogspot.gr/2015/04/blog-post_139.html Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2015, 08:46:37 μμ »

ΟΥΑΟΥ!!!
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2015, 09:53:16 μμ »

Μοναδικα χρωματα,απιστευτα.Η φυση ειναι καταπληκτικη.
Υπεροχεs εικονεs,απο εναν κοσμο χωριs τσιμεντο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2015, 10:04:05 μμ »

Τώρα... να πω εγώ ότι κάποια είναι φτιαχτά... Στο βισμούθιο (3) πρέπει να έχει πέσει πολωτικό φίλτρο (και σε δυο-τρία ακόμα).

Ίσως κάνω λάθος, αλλά τα περισσότερα δεν είναι "της φύσης", δεν τα βλέπει το ανθρώπινο μάτι, αλλά μόνο ο φωτογραφικός φακός. :-/
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2015, 10:13:03 πμ »

Όλα είναι φυσικά εκτός από το βισμούθιο (3) και (15). Οι όμορφοι σχηματισμοί του βισμουθίου είναι συνθετικοί (από εργαστήριο) και οι ιριδισμοί του είναι αποτέλεσμα οξειδίων. Καμία σχέση με πολωτικό φίλτρο καθώς έχω δεί με τα μάτια μου αρκετά τέτοια κομμάτια βισμούθιου.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2015, 11:09:43 πμ »

Καταρχήν δεν έχω ιδέα από ορυκτά. Αλλά θα με ενδιέφερε μια συζήτηση σχετικά με τη φωτογράφιση.

Από τότε που ανακαλύφθηκαν οι υπολογιστές, έχουμε τις "φωτοσοπιές". Αλλά και πριν από τους υπολογιστές υπήρχαν αρκετά "κόλπα".

Παραθέτω μια φωτογραφία της κυρίας Κυριάκου. Γιατί λάμπουν τα μαλιά της; Γιατί υπάρχει μια φωτιστική πηγή πίσω της, η οποία όμως καλύπτεται από το κεφάλι της (και σώμα της). Μπορεί να συμβεί αυτό στην καθημερινότητα ("στη φύση"); Πολύ δύσκολα, γιατί η φωτιστική πηγή πρέπει να είναι αρκετά δυνατή και αρκετά μικρή σε μέγεθος, όπως ένας προβολέας. Αν η κυρία Κυριάκου σταθεί μπροστά από ένα παράθυρο, δεν θα εμφανιστεί αυτό το φαινόμενο (να λάμπουν τα μαλιά της), αλλά θα "εξαϋλωθεί" (σαν... τον Ιησού Χριστό), γιατί το παράθυρο είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος και δεν μπορεί να καλυφθεί από το σώμα της. (Αν προσέξετε φωτογραφίες σε studio, π.χ. από εξώφυλλα περιοδικών, θα το δείτε καλύτερα.)

Ας πάρουμε τη φωτογραφία 2. Υπάρχουν δύο διασταυρούμενοι προβολείς από πίσω (κλασσικό στήσιμο studio). Για αυτόν τον λόγο η σκιά πέφτει μπροστά.Επίσης πρέπει να υπάρχουν και ανακλαστήρες (ομπρέλες) μπροστά (reflecteur, που έλεγε ο Κατσάμπελας στη "Λούφα και παραλλαγή") που φαίνονται από τις αντανακλάσεις στην άκρη του ορυκτού.

Για να καταλήξω. Αν πάρω το ορυκτό 2, μέρα μεσημέρι με ντάλα ήλιο, και το βάλω στη μέση ενός λειβαδιού, θα μου δείξει αυτά τα σχέδια και αυτά τα χρώματα; Υποθέτω πως όχι. Υποθέτω ότι μόνο σε συνθήκες τεχνητού φωτισμού μπορεί να τα δείξει.

(Ακόμα και οι σταγόνες της βροχής με κατάλληλο φωτισμό μπορούν να βγάλουν ενδιαφέροντα χρώματα.)

Δεν κατηγορώ τον ελεγχόμενο φωτισμό, ούτε τον απορρίπτω. Αλλά... δεν μπορώ να πω ότι ο πύργος του Άϊφελ είναι "δημιούργημα της φύσης"... Η φύση έδωσε το υλικό (το σίδερο), αλλά ο άνθρωπος έφτιαξε τον πύργο.

Ακόμα περισσότερο, ένα "κομμένο" διαμάντι, που βγάζει ένα σωρό φωτισμούς και αντανακλάσεις, δεν είναι δημιούργημα "της φύσης". Είναι δημιούργημα του ανθρώπου που το έκοψε.

(πολλή φιλοσοφία μεσημεριάτικα....)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2015, 11:18:33 πμ »

Βρήκα αυτό (στην τύχη), αλλά... όλα αυτά που λέει θα τα δείτε να εφαρμόζονται στη φωτογραφία 12 Ζεόλιθος. :-)

www.youtube.com/watch?v=hHh2zrCNfv8
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2015, 12:13:08 μμ »

Πλάκα έχεις φίλε μου. Ο ζεόλιθος (νούμερο 12) είναι το ορυκτό Νατρόλιθος. Ο Νατρόλιθος ανευρίσκεται πολλές φορές σε αυτή την ακτινωτή μορφή σαν αχινός. Το έχω δεί κι αυτό με τα ίδια τα μάτια μου. Το σχήμα του Νατρόλιθου είναι ακριβώς όπως το δημιούργησε η φύση.
Το photoshop το οποίο διαθέτω κι εγώ στον υπολογιστή μου, βοηθάει στο ρετουσάρισμα των φωτογραφιών με ορυκτά για να φαίνονται ελκυστικότερα και εξυπηρετεί κυρίως εμπορικούς σκοπούς στις ιστοσελίδες πώλησης ορυκτών.
Οι Οπάλιοι είναι ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΟΙ. Τα απίστευτα χρώματα που βγάζει ο Οπάλιος είναι αποτέλεσμα της πρόσπτωσης του ηλιακού η' τεχνητού φωτός στο νερό που εγκλωβίζεται στην μάζα του Οπάλιου. Η μάζα του Οπάλιου απαρτίζεται από 10% νερό που είναι και η αιτία της δημιουργίας των φανταστικών χρωμάτων όταν προσπίπτει το φως. Όπως το ουράνιο τόξο που αποτελείται από 7 χρώματα και δημιουργείται από την πρόσπτωση του ηλιακού φωτός στα σταγονίδια της βροχής, έτσι και ο Οπάλιος. Η φύση είναι απλά ΜΑΓΙΚΗ.
 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 25, 2015, 12:25:46 μμ »

Δεν κατάλαβα την απάντησή σου. Αν πάρω τον οπάλιο (2), μέρα μεσημέρι με ντάλα ήλιο, και τον βάλω στη μέση ενός λειβαδιού, θα δω αυτά τα σχέδια και αυτά τα χρώματα ή όχι;

Όσο για τον ζεόλιθο (12), αν, μέρα μεσημέρι με ντάλα ήλιο, τον βάλω στη μέση ενός λειβαδιού, δεν θα δω τη διαφάνεια στις "κεραίες" του, αν ο ήλιος πέφτει από μπροστά. Αν το σηκώσω και το βάλω "κόντρα" στον ήλιο, θα δω κάποια διαφάνεια, αλλά... μάλλον θα εξαϋλωθεί από την ένταση του φωτός. Σίγουρα όμως δεν θα βλέπω και ασπρίλα και διαφάνεια στο λειβάδι, γιατί είναι πολύ δύσκολο να έχω δύο φωτιστικές πηγές.

Οι κεραίες του ζεόλοιθου (12) προφανώς είναι πραγματικές, όπως και τα μαλιά της κυρίας Κυριάκου είναι πραγματικά. Αυτό που ρωτάω είναι αν λάμπουν με επίπεδο φυσικό φωτισμό (και οι κεραίες και τα μαλιά) ή χρειάζονται φωτογραφικό studio.

(Για να απλοποιήσω την ερώτηση, τον ζεόλιθο 12 μπορώ να τον φωτογραφίσω έτσι με φυσικό ηλιακό φως και οπωσδήποτε χωρίς φλας;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2015, 12:43:48 μμ από sac » Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 25, 2015, 12:43:14 μμ »

Ναι θα τα δεις φυσικά. Ο Οπάλιος κάνει ιριδισμούς χρωμάτων όσο κουνάς το χέρι σου κάτω από το ηλιακό φως. Σχετικό βίντεο παρακάτω...

https://www.youtube.com/watch?v=6zu-rDn0F9E

Ο Νατρόλιθος. Οι τέλειοι Νατρόλιθοι έχουν διάφανους κρυστάλλους και είναι σπάνιοι τέτοιοι στην αγορά.

https://www.youtube.com/watch?v=iDaTXqHbW1U
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 25, 2015, 12:52:49 μμ »

Ο Νατρόλιθος. Οι τέλειοι Νατρόλιθοι έχουν διάφανους κρυστάλλους και είναι σπάνιοι τέτοιοι στην αγορά.

https://www.youtube.com/watch?v=iDaTXqHbW1U

Αυτό εννοούσα. Φαίνεται μια άσπρη μάζα. Θέλει φωτισμό από πίσω για να "δείξουν" οι κεραίες.

(Το άλλο το αφήνω, γιατί και το καμμάτι είναι πολύ "ιδιαίτερο", αλλά και οι τεχνικές που χρειάζεται για να "δείξει" είναι προχωρημένες.)

Τέσπα, ευχαριστώ. Ενδιαφέρουσα συζήτηση... :-)
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 25, 2015, 01:04:27 μμ »

Λογικό. Η συσσώρευση των κρυστάλλων δημιουργεί το άσπρο χρώμα. Όπως η θάλασσα που είναι μπλε όταν είναι βαθιά και άχρωμη στα ρηχά. Έτσι οι κρύσταλλοι όσο προχωράς προς τα έξω, φαίνεται η διαφάνεια των κρυστάλλων.
Οι μαύροι Οπάλιοι της Αυστραλίας που θεωρούνται οι καλύτεροι στον κόσμο εξάγονται και ως αυτούσιοι και πάνω σε μήτρα. Ακόμα και ακατέργαστοι, δείχνουν το ωραίο φαινόμενο. Απλά στιλβώνονται (τροχίζονται) για να φύγουν οι μυτερές γωνίες και άλλες ''κακές'' επιφάνειες. Στο καμποσόν σχήμα (θολωτό) πρέπει να επιτύχεις το σωστό βάθος του λίθου για την μέγιστη αντανάκλαση του φωτός. Οι ρηχοί καμποσόν οπάλιοι δεν δείχνουν τόσο έντονο ιριδισμό όσο οι ψηλοί καμποσόν.

Όντως ενδιαφέρουσα συζήτηση  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2015, 01:35:11 μμ »

Χμμμ.... προσωπικά ξεκίνησα μια άλλη πτυχή του θέματος.

Συνεχίζω με μια "προβακατόρικη" ή "τρολαριστική" ερώτηση: Έστω ότι κάποιος (άσχετος σαν και μένα) βλέπει το ορυκτό στη φωτογραφία 12 και του αρέσει. Και πάει και το αγοράζει (αυτό το ίδιο). Το βάζει πάνω σε ένα τραπέζι ή σε ένα ράφι βιβλιοθήκης και... απογοητεύται... "Γιατί δεν φαίνεται όπως στη φωτογραφία, αλλά φαίνεται όπως στο βίντεο;;;" (ας πούμε) "Αφού είναι ακριβώς το κομμάτι της φωτογραφίας. Με κορόιδεψαν;" κλαψ, κλαψ....

Τι θα του έλεγες;

(Εγώ θα του έλεγα να το βάλει σε ράφι βιβλιοθήκης ξύλινο, κλειστό από τα πλάγια, και να βάλει πίσω από το ορυκτό άσπρα λεντάκια για να "δείχνουν" οι κεραίες. Τα λεντάκια πρέπει να είναι καλά κρυμμένα για να μην "εξαϋλώνεται" το ορυκτό και για αυτό καλό είναι το ράφι να έχει και πλαϊνά. Κάπως έτσι. Φυσικά θα δείχνει καλύτερο με χαμηλό φωτισμό.

Ακόμα καλύτερα, αν πειραματιστεί να το βάλει μπροστά σε πηγή "κρυφού φωτισμού", ανάλογα πώς είναι διαμορφωμένο το σπίτι.)

Σε γυαλινο ράφι... δεν μπορώ να το φανταστώ, αλλά θα ήθελα να πειραματιστώ. :-)
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2015, 01:45:58 μμ »

Πολύ ενδιαφέρων θέμα άνοιξες! Αυτό με τον φωτισμό για την καλύτερη επίδειξη των ορυκτών είναι ένα θέμα. Τα LED φωτάκια είναι καλή λύση. Υπάρχουν στην αγορά ρυθμιζόμενα σωλινάκια LED που μπορείς να τα μετακινείς όπως θέλεις μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό σου αποτέλεσμα. Οπουδήποτε μπαίνουν τα LED σωληνάκια αρκεί να έχεις μια πρίζα δίπλα απο την βιτρίνα η' βιβλιοθήκη.
Φυσικά θα αγοράσεις τον Νατρόλιθο! Δεν θα απογοητευτείς αρκεί να ξέρεις πως να τοποθετήσεις τον φωτισμό. Βλέπω ότι ξέρεις από θέματα φωτισμού και οπότε δεν πέφτει λόγος να απογοητευτείς.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2015, 02:53:28 μμ »

Και τούμπαλιν.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=22285.msg285014

Τι είναι τέχνη;
Η αποτύπωση της όμορφης πραγματικότας;
Η όμορφη αποτύπωση της πραγματικότητας;

Αν κάτι χρειάζεται ανθρώπινη παρέμβαση για να βελτιωθεί η εμφάνισή του και να αναδειχτεί, τότε έχουμε το δεύτερο, όμορφη αποτύπωση της πραγματικότητας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences