Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:05:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Zenith.  (Αναγνώστηκε 2387 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« στις: Μάιος 21, 2015, 01:32:39 μμ »

Παρακαλω από καποιον με γνωσεις στο ειδος ,μια εκτιμηση τιμης στο περιπου .
Προκειται για ξυλινο βαλιτσακι.

Ευχαριστω



Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2015, 05:53:28 πμ »

Φιλε Καλημέρα
Πρεπει να κανεις έναν πιο εξωνιχιστικο ελεγχο και να βρεις το Serial Number της μηχανης που επρεπε να βρίσκετε βιδωμενο δεξια κατω από τον ρυθμιστη γαζιου και το εμβλημα της zenith.

To παραξενο είναι ότι το σχεδιο που εχει πανω στο κορμο της μοιαζει πολύ με της singer . Αν οντος ηταν singer  υπαρχει τελειο αρχειο που χρονολογείται από τα μεσα του 1800 και θα μπορούσαμε με το σειριακο αριθμο να μαθουμε τα παντα για τη μηχανη  που  κατασκευαστηκε από ποιον και ποια χρολολογια.

Η δικη σου είναι μηχανη είναι ZENITH , οι οποιες αρχικα κατασκευαστηκαν στην Ιαπωνια και αργοτερα το 1955 στην Ινδια .

Υπαρχει ενας ορος  "badged"  badge  σηναινει εμβλημα κατι παρομοιο που βρίσκετε και στη δικια σου .

Το 1890 μεχρι το 1940 υπηρχε μια ταση εταιριες πωλήσεων να θελουν να πουλησουν μηχανες με δικα τους ονόματα για να καταφερουν κατι τετοιο επρεπε να κανουν συμβολαιο με επωνημη εταιρια να βαζουν το δικο τους ονομα στα δικα τους κοματια .(εδώ κολλαει το badged).
Υπαρχουν καταγεγραμενα περιπου 5000 διαφορετικα ονόματα που παρηχθησαν από περιπου 6 μεγαλους κατασκευαστες της εποχης το αστειο της υποθεσεως είναι ότι αυτος που ειχε ένα ονομα και το τοποθετουσε στη Α εταιρια κατασκευης  εφευγε (για ποιοαδηποτε λογο)  και  παιρνοντας το ονομα  του  το τοποθετουσε στη Β εταιρια κατασκευης με άλλη κεφαλης τελειως. Φανταζεσαι το μπερδεμα.
Μετα τον Β παγκοσιμιο πολεμο η Ιαπωνικη βιομηχανια κατασκευης ραπτικων μηχανών πλημηρησε την αγορα της αμερικης και ευρωπης με ραπτικες μηχανες  (η οποια ειχε χρημαδοτηθη από τους αμερικανους).Και προκειμενου να προωθησουν το προιον τους οι Ιαπωνες χρησημοποιουσαν ονόματα με δυτικούς ηχους.
  Στην περιοδο 1890 -1930 πολλες γερμανικες εταιριες πρηγαγαν μηχανες χωρις να αναφερουν χωρα προελευσης λογο του ότι δεν υπηρχε εμπιστοσυη στη γερμανικη τεχνολογια λογο πρωτου παγκοσμιου πολεμου  και αυτοι με την σειρα τους διέθεταν τις δικες τους μηχανες με μη  τευτονικο ηχο ονομάτων.

Οποτε φιλε coll  καταλαβαίνεις ποσο δυσκολο είναι να βρεις ακρη με τη μηχανη σου χωρις ναναι επωνημη και με σειριακο αριθμο .Αφαιρώντας το ονομα zenith μπορει ναναι ένα μοντελο της singer.

Δεν είμαι ειδικος όμως ,και ισως κανω λαθος είμαι  λατρης μονο της ιστοριας των πραγματων . Από αποψη χρονολογιας περιπου δεκαετια 1940 ,πανεμορφη και από  ότι φαινεται λειτουργει . Δεν υπαρχει σοβαρη αγορα για αυτές και πολλες φορες αξιζουν περισσοτερο ωσ ανταλακτικα .Και να σου πω την αληθεια εχω και γω τρεις SINGER από τις γιαγιάδες διαφορετικών χρονολογοων , Δυο φορες που μου ζητησαν να τις αγορασουν ηταν πιο πολύ  γιατι τους ενδιεφεραν τα ποδια να τα κανουν τραπεζακι με μαρμαρο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πρεπει να σε κουρασα με την πολυλογια αλλα ο μικρος με ξυπνησε κατά τις τέσσερες και κολλησα δω

Καλημερα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2015, 07:57:01 πμ »

Nα εισαι καλα ,πολύ χρήσιμα και ενδιαφεροντα εγραες, και φυσικα  δεν με κουρασες καθολου.


Ευχαριστω πολύ.


Υ.Σ Εχω άλλη μια απορια αλλα θα σε απασχολησω σε π.μ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences