Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:36:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 Λεπτά 1922 προς συζήτηση  (Αναγνώστηκε 35051 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Μάιος 19, 2015, 09:18:27 μμ »

Θέλω απόψεις για το παρακάτω νόμισμα.
Μπας και βρεθεί μια άκρη.

Καλύτερες φωτό δεν υπάρχουν... προς το παρόν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 19, 2015, 09:19:53 μμ »

Εδώ θέλω τη γνώμη του Σίμου Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 19, 2015, 09:25:13 μμ »

Είναι ο μονος που εχει τς γνωσεις για να μας πει  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2015, 09:26:11 μμ »

Πέρα από τα κάπως περίεργα που έχει... ίσως σφάλματα... ίσως παρεμβάσεις, που χρήζουν συζήτησης

Που είναι τα νομισματόσημα ;; Ωέο !!!  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2015, 09:35:24 μμ »

Τα νομισματοσημα ..οεο..και ενδιαφερον(το λιγοτερο)
αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει παρεμβασεις Κωστη..οι γραμμες ειναι απο μαμα(οποια και αν ειναι αυτη )
Ελπιζω να φτασει στα χερια σου..ακρως ενδιαφερον για μενα..
Και τωρα θα μπορουδαμε να κανουμε καποιες υποθεσεις ..αλλα αν παραλαβεις και ..δεις υψη μηκη πλατη Σαρκασμός
Παλι υποθεσεις θα κανουμε ..αλλα θα ειναι πιο ισχυρες
Εχεις καμια "προχειρη" ιδεα στο μυαλο σου?
ΥΓ..αν σε προβληματιζει παντως που δεν εχει νομισματοσημα ..στειλε μου το εμενα που μαζευω τετοια προβληματικα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο,,και αν τελικα το κρατησεις ..ρωτα μηπως εχει καμια φωλια με τετοια Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2015, 09:44:44 μμ »

Το πιο πιθανό... θα μπορούσαν όλα να οφείλονται σε φθορά και παρεμβάσεις.

Ναι μεν η πιθανότητα να είναι κάτι άξιο μελέτης είναι απειροελάχιστη, αλλά δεν παύει να υπάρχει.
Αν κάνουμε υποθετική συζήτηση :

Αρχικά ... φαίνεται ότι η όποια φθορά που υπάρχει ανάμεσα στην κορόνα, το 'ΟΣ' και το '22', δεν έχει επηρεάσει το ανάγλυφο. Φυσικά αυτό θα μπορούσε να οφείλεται σε κάποιο υγρό, το οποίο έχει φθείρει το πεδίο και όχι τα υψηλότερα σημεία.

Στη συνέχεια... Δεν ξέρω αν οι γραμμές είναι εσώγλυφες (ξύσιμο) ή ανάγλυφες. Λέτε να έχουμε ακυρωμένη μήτρα ;;

Και για ακαδημαϊκούς λόγους, να αναφέρω ότι υπάρχει δοκίμιο σε χαλκονικέλιο, χωρίς τα σήματα. Πράγμα που δεν μπορεί να διαπιστωθεί από φωτό.

ΥΓ Είμαι όμως τόσο άτυχος, που μόλις το πάρω στα χέρια μου... άνθρακας.


Εδώ θέλω τη γνώμη του Σίμου Στριφογύρισμα ματιών
Είναι ο μονος που εχει τς γνωσεις για να μας πει  Σαρκασμός Σαρκασμός
Σωστό... θα ήταν χρήσιμη η άποψή του.
Αλλά, προς το παρόν, δεν γράφω στο φόρουμ του Δημήτρη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2015, 09:56:47 μμ »

Για τη φθορα στο πεδιο ..λογικη υποθεση
Αλλα οι γραμμες θα στοιχιματιζα οτι δεν ειναι ξυσιμο..
Μαλον τυχερο σε βλεπω..και ασε τα περι ανθρακων Σαρκασμός
Ιδωμεν..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2015, 10:44:03 μμ »

χμμ... προσωπικα το βρισκω ενδιαφερον κομματι κι αξιο μελετης...

νομισματοσημα... πιστευω οτι εχει αλλα ειναι πολυ αχνα ή ξυσμενα... δε ξερω... κατι αχνοφαινεται απο κεραυνο και το κατω μερος απο ο φυλλαρακι (το αλλο νομισματοσημο..), αλλα μπορει να ειναι η ιδεα μου και παιχνιδι του φωτος που με κανει να βλεπω αυτο που θελω να δω... Κλείσιμο ματιού

στην οψη με την κορωνα... πιθανον να επεσε καποιο διαβρωτικο... και το εσκαψε εκει.... ισως μια μικρη σταγονα;; ποιος ξερει...

στην πισω οψη... η γραμμες ειναι σαν προσπαθεια ακυρωσης!! αν ειναι εξωγλυφες... τοτε ακυρωσαν την μητρα αυτη για καποιο λογο ... παρολα αυτα κοπηκε κερμα και παλι... αν κι εχω καποιες επιφυλαξεις... γιατι οι γραμμες ειναι με το χερι... στραβες κτλ.. και προχειρες... ενω η ακυρωση συνηθως ειναι με Χ με παχιες, βαθιες ισιες γραμμες...

αν ειναι εσωγλυφες ειναι μεταγενεστερη ακυρωση του νομισματος... για καποιο λογο... ισως σαν αντιδραση... ισως να το εκαναν γιατι το βρηκαν πλαστο.. (μπα... δεν νομιζω), ισως για αλλους λογους.. αλλα οχι επισημα...

φυσικα ολα αυτα αποτελουν εικασιες και προσωπικες αποψεις που δεν χρηζουν ιδιαιτερης σημασιας... ουτε και πρεπει να τις εστερνιστει καποιος...

το νομισμα ομως χρηζει μελετης για να δουμε τι εγινε! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2015, 11:26:40 μμ »

για τις γραμμες δεν χωρα συζητηση, ειναι αναγλυφες, περνανε πανω απο τα φυλλα και πανω απο το 10 που σημαινει οτι ειναι απο τη μητρα, απο τη μαμα που λεει και ο Γιωργος.
Στην αλλη πλευρα παλι η "διαβρωση" εχει αφησει ανεπαφο το 22 ....?
αυτα βλεπω, τωρα τι σημαινουν ........?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2015, 11:48:14 μμ »

απο κοντα θα μπορεσουμε να βγαλουμε ( ; ) συμπερασματα...

με τις γραμμες ετσι φαινεται... αλλα επειδη την εχω πατησει με ενα 10λεπτο του ευρω.. ελληνικο.... κραταω μια αμφιβολια! δεν το εχω πια το κερμα αλλα το ειχα βαλει τοτε στην ακρη γιατι ειχε μια γραμμη τετοια στην πισω οψη που την εβλεπα αναγλυφη! τελικα με βοηθεια μικροσκοπιου ειδα οτι ηταν χαρακια μαλλον απο κοπιδι ή κατι παρεμφερες.. και το μεταλλο ειχε σηκωθει δινοντας την εντυπωση του αναγλυφου... αυτο δεν μπορουσες να το δεις αλλιως...

οσο αφορα το σκαψιμο... στο νου μου εχω το εξης... το διαβρωτικο ηταν ελαχιστο σε ποσοτητα... μια μικρη σταγονα... και επεσε στο κενο χωρο.. εκει που εχουμε το βαθυ σκαψιμο του μεταλλου! το αλουμηνιο ειναι ευαισθητο πολυ... οποτε..
αρχισε λοιπον να τρωει το μεταλλο και σιγα σιγα να εξαπλωνεται και γυρω, μεγαλωνωντας την ζημια.. οπως προς το τελος ηταν πια απο κατω... δηλαδη ειχε εισχωρησει στον δισκο.. και δουλευε εσωτερικα... με αποτελεσμα να φουσκωσει το μεταλλο ή να το χαλασει εκει.. χωρις ομως να χαλασει την χαραξη του σχεδιου στο 22 και το ΟΣ...
αυτο που δεν ξερουμε ειναι αν εξακολουθει να τρωει το μεταλλο οποτε θα εχουμε στο μελλον συνεχιση της καταστροφης με οτι αυτο συνεπαγεται και στο σχεδιο... ή απλα εληξε εκει που το βλεπουμε τωρα..

και παλι... εικασιες κανω... οκ; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 20, 2015, 12:42:13 πμ »

Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους.
Διαβρωση απο υγρο φαινεται να ειναι και οχι μητρικο.
Επισης, δειχνει και απο την αλλη πλευρα του νομισματος ιχνη "φουσκωματος", σαν φουσκαλιτσες στο κατω μερος, αν παρατηρησετε προσεκτικα..
Οι γραμμες τωρα, εφοσον ειναι αναγλυφες (οσο φαινεται απο τις φωτο) ειναι αξιοπεριεργο.
Καποιες ακυρωμενες μητρες που ειχα δει σε φωτο, ηταν, οπως ειπε και ο Νικος, με τελειως διαφορετικη μορφη.
Αυτο εδω μοιαζει σαν να εχει παρει καποιος ενα εργαλειο σκαλισματος και να εχει χαραξει ατσουμπαλα και προχειρα την μητρα.
Δεν ξερω, γιατι να χτυπηθει νομισμα σε τετοια κατεστραμενη μητρα ??
Βρε μπας και ειναι χυτο το νομισμα ??
Δηλαδη να εφτιαξαν ενα οδοντιατρικο καλουπι χρησιμοποιωντας ενα κανονικο νομισμα και μετα να εκαναν διαφορους πειραματισμους πανω στην τεχνικη, καποιοι "ερασιτεχνες" με κεφι.
Αυτο θα εξηγουσε πολλα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 20, 2015, 01:14:37 πμ »

Σχετικα με το σημαδι στην μερια της κορωνας, συμφωνω οτι πιθανον προκειται για καποιο υγρο.σε αυτο που "διαφωνω" ειναι το ποτε μπορει να συνεβει..εγω πιστευω οτι το σημαδι υπηρχε.στον δισκο ΠΡΙΝ την τυπωση..μου φαινεται δυσκολο να μην επηρεαστηκαν τα γυρω στοιχεια...σχετικα με τις γραμμες τωρα... και εγω για αναγλυφες τις βλεπω...τι μπορει να τις προξενησε ομως, αγνωστο..δεν εχω ιδεα πως ειναι οι ακυρωμενες μητρες..η μονη εικασια που μπορω να κανω ειναι πως για καποιον λογο ισως να τις ακυρωσαν βιαστικα με το χερι με καποιο εργαλειο αλλα εν τελει να τυπωθηκαν καποια κομματια πριν την αποκατασταση..και τονιζω και εγω οτι μονο εικασιες κανω και δεν τα στηριζω καπου ολα αυτα..παντως παραμενει ενα αξιοπεριεργο κομματι..κωστα με το καλο να ερθει και ευχομαι καλα νεα!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 20, 2015, 07:35:07 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ, για τα σχόλιά σας.
Όλες αυτές οι υποθέσεις/σκέψεις ήταν που μ' έκαναν να το αγοράσω.

Το χτύπησα με δεδομένο ότι πρόκειται για ένα πειραγμένο/κατεστραμμένο νόμισμα, αλλά ο συνδυασμός των ακραίων περιπτώσεων εξιτάρει το μυαλό. Θα μπορούσε άραγε να είναι ένα δοκίμιο χωρίς σήματα, που εμπεριέχει και σφάλμα και ακύρωση μήτρας ;; Ποτέ δεν ξέρεις... Αναμένω την άφιξή του και ενημερώνω μόλις βγουν κάποια συμπεράσματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 08:16:20 πμ »

Ο Σίμος  μου  είπε  πριν λίγο καιρό  για τι φαινόμενο lamination  .αυτό  για  την μι όψη του  .το ανάγλυφο  μοιάζει  αν καταστροφή  της μήτρας  ..
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 03:12:38 μμ »

Οι γραμμες μου φαινεται οτι ειναι απο ξυραφι-φαλτσετα και απλα καποιοι επαιζαν με το νομισμα. Το αλουμινιο ειναι πολυ μαλακο μεταλλο και χαραζεται ευκολα, σηκωνοντας μαλιστα ''χειλος'' στο σημειο που περναει η χαρακια. Το αλλο σημειο, προφανως εχει γινει με καποιο υγρο ή και απο αλατι και εχει προκαλεσει την χαρακτηριστικη διαβρωση  που συναντατε συχνα σε αντικειμενα απο αλουμινιο....λογικα αν τριφτει με το χερι θα φυγει-διαλυσει καποιο τμημα της γυρω περιοχης
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences