Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:00:50 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θερισος , εν γραμματιο των 5 δραχμων 1905 .  (Αναγνώστηκε 13857 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 20, 2015, 11:33:05 μμ »

Συμπεριελαβα τα νουμερα των σπανιοτερων χαρτονομισματων στον καταλογο μου, οχι μονο για να δειξω ποσα υπαρχουν περιπου στην αγορα αλλα και να αρχισουν οι συλλεκτες να υποψιαζονται και ποσα αλλα μπορει να υπαρχουν κρυμμενα και αφανη ειτε σε συλλογες ειτε στοκαρισμενα. Και συνηθως τα συνεχομενα νουμερα υποδηλωνουν χαρτονομισματα AU-UNC.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 21, 2015, 06:30:02 πμ »

Στέλιο κοίτα εσύ εκεί κάτω στο νησί μήπως ξετρυπώσεις τίποτα ... κομμάτια από καμμιά μικρή έστω παρτιδούλα και βολευτούμε όλοι !!!  Κλείσιμο ματιού Ο Βαγγέλης καλά μας έβαλε σε υποψίες!
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 21, 2015, 09:52:35 πμ »

Κοιταξτε τωρα τι γινεται. Στην παρακατω εικονα δειχνω τα γνωστα 5χ5 και 5χ10 ομολογα. Οπου μετα τον αα υπαρχει η προελευση τους. Θα δειτε τα ενδιαμεσα νουμερα με γκρι ΔΕΝ τα εχω δει. Κατα 99,9% ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ειτε σε συλλογες ειτε σε στοκ. Μεχρι τον Μαρτιο του 2014 ηξερα 3 πενηνταρικα με τρια ενδιαμεσα. Ξαφνικα περσι στην ΠΝΕ βγαινει για δημοπρασια το 261-70 το οποιο δημιουργει αλλα τρια κενα. Να δειτε που και αυτα θα εμφανιστουν με τον καιρο. Απο την λιστα φαινεται οτι προς το παρον πιο δυσκολο ειναι το 25 παρα το 50.

Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 21, 2015, 01:42:15 μμ »

Κοιταξτε τωρα τι γινεται. Στην παρακατω εικονα δειχνω τα γνωστα 5χ5 και 5χ10 ομολογα. Οπου μετα τον αα υπαρχει η προελευση τους. Θα δειτε τα ενδιαμεσα νουμερα με γκρι ΔΕΝ τα εχω δει. Κατα 99,9% ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν ειτε σε συλλογες ειτε σε στοκ. Μεχρι τον Μαρτιο του 2014 ηξερα 3 πενηνταρικα με τρια ενδιαμεσα. Ξαφνικα περσι στην ΠΝΕ βγαινει για δημοπρασια το 261-70 το οποιο δημιουργει αλλα τρια κενα. Να δειτε που και αυτα θα εμφανιστουν με τον καιρο. Απο την λιστα φαινεται οτι προς το παρον πιο δυσκολο ειναι το 25 παρα το 50.


Βαγγέλη δεν φορτώνει η εικόνα φίλε.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 21, 2015, 01:59:36 μμ »

.
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 21, 2015, 04:07:46 μμ »

Βαγγελη συγχαρητηρια και παλι για το αρχειο σου. Η εργασια σου ειναι πολυτιμη  Κλείσιμο ματιού

Εχω ομως μια ερωτηση που με απασχολει σχετικα αλλα ποτε δεν το συζητησα, Τα γραματια ηταν 20.000. Το μεγαλυτερο μερος ηταν 5δραχμων, καποια των 5χ5= 25δραχμων και καποια 10χ5= 50δραχμων (αγνωστο τιραζ αυτα)
Αν λοιπον εχουμε 20.000 τεμ χ5δρχ=100.000δρχ. Ομως εχουμε καποια μεγαλυτερων αξιων τοτε η το ποσο ειναι μεγαλυτερο η τα γραματια λιγοτερα.
Επισης το μικροτερο σε αριθμηση που βλεπω στον καταλογο ειναι αριθμος 12ΧΧΧ. Υπαρχει περιπτωση οι αριθμησεις κατω των 10000 να αφορουσαν γραματια των 25 κ 50δρχ? Και να εμειναν αδιαθετα λογο της υψηλοτερης τιμης?

Αποριες εκφραζω θα ηθελα αποψεις ελπιζω να τα διατυπωσα κατανοητα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 21, 2015, 04:40:07 μμ »

Το τιραζ δε μπορεις να το βρεις με τα δεδομενα που εχουμε. Εκανα αρκετους πειραματισμους και πιστευω οτι ισχυουν τα παρακατω, μεχρι να βρεθει καποιο νεο ομολογο που να τα ανατρεψει

 
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 21, 2015, 05:36:59 μμ »

Με τα δεδομενα που εχεις συγκεντρωσει οι αναλογιες που προτεινεις ειναι σωστες. Μεχρι να βρεθει καποιο εκτως των γνωστων οριων! Αρα κατα πασα πιθανοτητα τα γραμματια ειναι πολυ λιγοτερα αποτι νομιζα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 24, 2015, 08:28:26 μμ »

Το κοματι της πνε ξαναβγαινει...

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1905-CRETE-THERISSOS-PATRIOTIC-LOAN-5-50-DRACHMAI-RARE-PK1-/271952945595?hash=item3f51a8a1bb
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 08:54:39 μμ »

Ανεβαζω ενα ακομη κοματι φωτογραφια που επεσε στην αντιληψη μου για το αρχειο μας. Αριθμος 19806. Βαγγελη αλλο ενα για την ερευνα σου, και υπαρχει κοντινοτατος αριθμος στον καταλογο σου  Κλείσιμο ματιού

Η φωτο ειναι απο το βιβλιο της κυριας Στελλας Αλιγιτζακη ΘΕΡΙΣΟ 1905 και ειναι στη σελιδα 28.

Αυτο το κοματι πρεπει να το παρω!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 06:30:01 μμ »

Αυτο που εχω παρατηρησει στα ομολογα αυτα ειναι οτι εχουν βρεθει αρκετα πακετακια με συνεχομενους αριθμους και μαλιστα συνολικα τα ταλαιπωρημενα απο χρηση ομολογα ειναι πολυ λιγοτερα απο τα εξαιρετικα. Λογικο βεβαια αφου δε ειχαν σκοπο να κυκλοφορησουν οπως τα χαρτονομισματα.

Παραθετω παλι προηγουμενο σχολιο μου: "Συμπεριελαβα τα νουμερα των σπανιοτερων χαρτονομισματων στον καταλογο μου, οχι μονο για να δειξω ποσα υπαρχουν περιπου στην αγορα αλλα και να αρχισουν οι συλλεκτες να υποψιαζονται και ποσα αλλα μπορει να υπαρχουν κρυμμενα και αφανη ειτε σε συλλογες ειτε στοκαρισμενα. Και συνηθως τα συνεχομενα νουμερα υποδηλωνουν χαρτονομισματα AU-UNC."
Καταγράφηκε

vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 06:33:30 μμ »

Κανένας Κρητικός μήπως; κυρίως αυτοί πρέπει να γνωρίζουν κάτι παραπάνω ... (μου θυμίζει λίγο τα της Ζαγοράς Βαγγέλη, λες να έχουν κρατημένα στο σπίτι τους ... παρόλο ότι έχουν περάσει περισσότερα χρόνια από ότι της Ζαγοράς; όλα να τα περιμένεις!)

Για της Ζαγορας εχω την υποψια οτι προερχονται σχεδον ολα απο το τυπογραφειο και πιο πιθανον απο τον ιδιο τον συνεταιρισμο ως αδιαθετα. Η συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι ασφραγιστα απο πισω και εξαιριτικης καταστασης.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 07:33:33 μμ »

Στον συνεταιρισμό της Ζαγοράς  που ρώτησα αυτοπροσώπως μου είπαν ότι δεν έχουν κρατημένα! Μου είπαν όμως ότι έχουν στα σπίτια τους αυτοί που ήταν μέλη ή οι απόγονοί τους.Ξεκάθαρα πράγματα και σίγουρο αυτό ότι έχουν στα σπίτια τους.Το διαπίστωσα και από άλλη πηγή προσωπικά!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences