Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:21:26 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Rwanda 2014 1000 Francs HORSE AGATE 3 Oz !!  (Αναγνώστηκε 16417 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:07:12 μμ »

Απο καιρό θέλω να πω τη γνώμη μου γίαυτου του είδους τα νομίσματα. Πιστεύω προσωπικά οτι το πολύ χρώμα και διάφορα αλλα στοιχεία πρέπει ν´αποφεύγονται γιατι το ανάγλυφο είναι η ύψιστη αρετή ενός νομίσματος.Ενα νομισμα με πολύχρώμα και μάλιστα με σταμπαρισμένες φωτογραφίες, παραπέμπει στην καλύτερη περίπτωση σε γραμματόσημο και στη χειρότερη περίπτωση σε μια κιτσαρία άνεφ προηγουμένου. Προσωπικά το νόμισμα το συγκεκριμένο δεν μου λέει κάτι πρώτον γιατι δεν δείχνει την ανάγκη να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο υλικό για να φτιχτουν τρία άλογα! Μπορούν να γίνουν πολυ καλύτερα στο ασήμι.και δεύτερον είναι επιτηδευμένο το αποτέλεσμα προς χάριν κάποιας πρωτοτυπίας. Και επειδή πολλοί θα σπεύσουν να πουν ότι,ότι δεν φτάνουμε το κάνουμε κρεμαστάρι, η απάντηση είναι πως η μεγάλη τέχνη και το μεγάλο μήνυμα μπορούν να γίνουν και στενά απλό,στρατσόχαρτο.Λοιπόν φίλοι μου ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. Η διαχρονικότητα ειναι αυτή που μετράει.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:10:39 μμ »

Διόρθωση:Η μεγάλη τέχνη μπορεί να γίνει και σ´ενα απλό στρατσόχαρτο
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 15, 2015, 10:28:22 μμ »

εχετε δικιο κυριε Σταματοπουλε.και εγω προτιμω συνηθως το καθαρο ασημι σε ενα νομισμα.Αλλα η τεχνολογια εχει προχωρησει αρκετα και βγαινουνε και πολυ ομορφα χρωματιστα.βεβαια βγαινουνε και πολλες καλικαντζουρες καθοτι η παραγωγη ασημενιων νομισματων εχει αυξηθει κατακορυφα τα τελευταια χρονια απο δεκαδες χωρες.Γενικα η αποψη μου ειναι οτι αν σου περισευουνε χρηματα και σου αρεσει ενα χρωματιστο δεν ειναι κακο να το αγορασεις.Εμεις σαν Ελλαδα δεν χρειαζετε να το πολυσκεφτομαστε για το τι ασημενια θα εκδωσουμε γιατι ισως εχουμε την πιο πλουσια ιστορια απο ολες τις χωρες.Ειναι και κριμα στο φιναλε να βλεπω κατι νησιδες που δεν υπαρχουνε στον χαρτη να καπιλευονται την ιστορια μας και να εκδιδουνε ασημενια με τον ποσειδωνα,Δια,Μεγα Αλεξανδρο κτλ και να σημειωνουνε και τεραστια επιτυχια και εμεις να καθομαστε απραγοι.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 15, 2015, 10:33:39 μμ »

θα ηθελα καποια στιγμη να εκδωσουμε νομισματα ασημενια-χρυσα με θεμα τον τρωικο πολεμο.Εχουμε τρομερους χαρακτηρες οπως ο Αχιλλεας.Αγαμεμνονας κτλ.Θα ηθελα να εκδοσουμε και μια χρωματιστη Ακροπολη.Να μην αναφερω και Ηρακλη,θησεα.Ειναι κριμα που δεν εκμεταλευομαστε την πλουσια ιστορια μας και την εχουμε αφησει να την εκμεταλευονται καποιες βραχονησιδες.
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:08:39 μμ »

Η θεματολογία στην Ελλάδα είναι ανεξάντλητη Απο που ν´αρχίσεις  και που να τελειώσεις.Οσα και να κάνεις πάντα κάποιοι θα μένουν ανικανοποίητοι.Σημασία  έχει τώρα να εδραιωθεί σιγά σιγά το νομισματικό πρόγραμμα έστω και με τα λάθη του,γιατι στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι δεδομένο.Και μην ξεχνάτε δεν αποφασίζω εγώ. Εμείς ανοίξαμε  τα μάτια του υπουργείου πείθοντάς το, ότι το νόμισμα έχει κέρδος και μέλλον. Εν πάσει περιπτώσει για να έρθω στα έγχρωμα νομίσματα.Μια άλλη παράμετρος αυτών των νομισμάτων είναι αντοχή τους στο χρόνο.Θαμάζουμε σήμερα νομίσματα που κόπηκαν πρίν  απο δυόμιση χιλιάδες χρόνια, η και περισσότερο και είναι εδώ. Πολα απο αυτά σαν να κόπηκαν τώρα.Πόσο πιστεύετε οτι θα αντέξει μια στάμπα; Πιστεύω ότι το χρώμα στο νόμισμα πρέπει να προέρχεται απο τα ίδια τα υλικά του. Για παράδειγμα τα διμεταλλικά τα νιοβια και αλλα με συνδυασμό μετάλλων είναι μια σημαντική και καλαίσθητη πρόταση χρώματος!
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:29:56 μμ »

συμφωνω οτι εχουμε πολυ δρομο ακομα στα ασημενια νομισματα καθοτι βρισκομαστε σε νηπιακη φαση.Δυστηχως χρηματα αυτη την περιοδο δεν υπαρχουν και πολυ δυσκολα το βλεπω να επενδυει χρηματα το κρατος σε αυτο τον τομεα.κριμα ομως γιατι κατα την αποψη μου εχουμε το ανθρωπινο δυναμικο να δημιουργησει καλαισθητα και ομορφα νομισματα.Συγχαρητηρια και για την ομορφη δουλεια σας με το επετειακο ευρω.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 22, 2015, 03:11:24 μμ »

εκλεισε εχτες τα ξημερωματα αλλο ενα στα 376 συν τα μεταφορικα.....εκανα μεγαλες προσπαθειες για να ειμαι απλος θεατης  Λύπη
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:03:07 μμ »

ήρθε σήμερα  Χαμόγελο
δείτε το..:
https://www.youtube.com/watch?v=hi03tJJFE6A&feature=youtu.be
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:07:36 μμ »

ήρθε σήμερα  Χαμόγελο
δείτε το..:
https://www.youtube.com/watch?v=hi03tJJFE6A&feature=youtu.be


Πανεμορφο !!!  Καλοριζικο Στελιο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:13:23 μμ »

ήρθε σήμερα  Χαμόγελο
δείτε το..:
https://www.youtube.com/watch?v=hi03tJJFE6A&feature=youtu.be


Πανεμορφο !!!  Καλοριζικο Στελιο  Χαμόγελο

νάσαι καλά φίλε, δε χορταίνεται..
Καταγράφηκε
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:18:17 μμ »

Φοβερό...μια χαρά νομίσματα βγάζουν οι Ρουάντες και οι Ουγκάντες....
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:25:07 μμ »

Φοβερό...μια χαρά νομίσματα βγάζουν οι Ρουάντες και οι Ουγκάντες....

Δε πιστευω αυτο να ειναι πολιτικο μηνυμα  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:26:51 μμ »

χαχαχαχ η κουφάλα είναι η τρύπα στο δένδρο... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:57:16 μμ »

ήρθε σήμερα  Χαμόγελο
δείτε το..:
https://www.youtube.com/watch?v=hi03tJJFE6A&feature=youtu.be

καλοριζικο!πολυ ωραιο και το βιντεακι.Ειναι κατα την αποψη μου ενα απο τα πιο ομορφα ασημενια χρωματιστα που εχουν κυκλοφορησει.Σιγουρα το κατατασω στην πρωτη δεκαδα των πιο ωραιων χρωματιστων.Αυτο ομως που με εντυπωσιασε περισσοτερο ειναι η θηκη-κασετινα του που ειναι μουσειακου επιπεδου και τολμω να πω οτι ειναι η πιο καλογουστη και ομορφη κασετινα που εχω δει σε ασημενιο νομισμα.
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 02, 2015, 10:14:09 πμ »

ήρθε σήμερα  Χαμόγελο
δείτε το..:
https://www.youtube.com/watch?v=hi03tJJFE6A&feature=youtu.be

καλοριζικο!πολυ ωραιο και το βιντεακι.Ειναι κατα την αποψη μου ενα απο τα πιο ομορφα ασημενια χρωματιστα που εχουν κυκλοφορησει.Σιγουρα το κατατασω στην πρωτη δεκαδα των πιο ωραιων χρωματιστων.Αυτο ομως που με εντυπωσιασε περισσοτερο ειναι η θηκη-κασετινα του που ειναι μουσειακου επιπεδου και τολμω να πω οτι ειναι η πιο καλογουστη και ομορφη κασετινα που εχω δει σε ασημενιο νομισμα.

αλήθεια φίλε, είναι καλή ποιότητα πλαστικό που κι εμένα με εντυπωσίασε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences