Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:02:57 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: που βρισκουν τα χρηματα οι μεταναστες για να ταξιδεψου  (Αναγνώστηκε 20098 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 19, 2015, 04:14:32 μμ »

Νόμισμα ήθελες Γιώργο μου ;  Κλείσιμο ματιού

Για να καταλήξω: Σε τι χρησιμεύουν οι λίρες που έχεις στα χέρια σου, αν με αυτές δεν μπορείς να δεις τα παιχνίδια του Μουντιάλ;

Όταν έβλεπα το μουντιάλ  το μάτι μου έπεσε στο γνώριμο για μένα "κοκοράκι" στη φανέλα της εθνικής Γαλλίας.
Σ' αυτή τη ζωή δεν υπάρχουν μόνο οι λίρες ... Υπάρχουν και τα κοκοράκια !  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 19, 2015, 04:21:24 μμ »

Βλεποντας το θεμα κοινωνικα ναι θα συμφωνησω......βλεποντας το με πολιτικο ματι θα κοιταξω το καλο της χωρας μου ασχετα αν αυτη εχει κανει τα χιλιαδυο λαθη στο παρελθον

Άσε το παρελθόν. Τώρα τι γίνεται. Κρεμόμαστε από τους άλλους και ζητιανεύουμε ή τους δείχνουμε ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι = Συζητάμε τι θα κάνουν αυτοί ή τι θα κάνουμε εμείς;

Κάποτε κάποιος είπε "Ένας άντρας που έχει ανάγκη από μια γυναίκα να του πλένει το παντελόνι δεν είναι άντρας". Δεν παντρεύεται κάποιος γιατί έχει ανάγκη μια γυναίκα να του πλένει και να του μαγειρεύει. Παντρεύεται γιατί του αρέσει να ζει μαζί της. Και γιατί θέλει να κάνει και παιδιά (= κάτι παραπάνω).

Αντίστοιχα και κάποια δεν παντρεύεται γιατί έχει ανάγκη κάποιον. Τον παντρεύται γιατί της αρέσει και θεωρεί ότι η ζωή μαζί του κάτι παραπάνω έχει να της δώσει, από ό,τι να ζούσε μόνη της.

(Στον δικό μου πλανήτη όλα αυτά...)
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 19, 2015, 04:46:40 μμ »

... και γίνεσαι Αλβανία του Χότζα ...
Αυτό σαν απειλή μου ακούγεται για να κάτσουμε ήσυχα στο χειρουργικό κρεββάτι να μας χειρουργήσουν ή να μας βάλουν γύψο.
Γιατί πρέπει απαραίτητα να μας κάνουν οι άλλοι κάτι; Ή να μη μας κάνουν;
Μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα; Κουλοί είμαστε; (Μόνοι μας = με δική μας πρωτοβουλία, όχι απομονωμένοι.)

Γιατί είμαστε πάντα ένα πρόβλημα, που οι άλλοι πρέπει να λύσουν έτσι ή αλλιώς;

(Ξέρω, θα αρχίσουν οι συνομοσιολογίες.)

Ο Καβάφης έλεγε "η πόλις θα σ΄ακολουθεί". Είτε μέσα, είτε έξω από το ευρώ τα ίδια προβλήματα θα έχουμε. Είτε μέσα, είτε έξω από την Ευρώπη τα ίδια προβλήματα θα έχουμε. Αν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας έξω από την Ευρώπη, μπορούμε να τα λύσουμε και μέσα στην Ευρώπη. Είναι πάντα πιο εύκολο να λύνεις προβλήματα με παρέα (και βοήθεια).

Αν είμαστε μια ζωή ζητιάνοι λύσεων (και χρημάτων), δεν θα λύσουμε ποτέ κανένα πρόβλημα.
+1
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 19, 2015, 04:48:08 μμ »

Μόνοι μας πρέπει να λύσουμε τα προβλήματά μας. Δικά μας είναι.

Το (οικονονικό) πρόβλημα της Ελλάδας είναι η μη παραγωγή πλούτου στη χώρα.
Αν δεν λυθεί αυτό το πρόβλημα - της μη παραγωγής πλούτου - το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να επιλέξουμε αν θα έχουμε φτώχια με ευρώ ή φτώχια με δραχμή.

Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι θέλουμε, να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, γιατί... έγινε βαρετό το έργο...
Συμφωνώ απόλυτα.
Η πλειοψηφία του λαού θέλει και την πίτα ολόκληρη και το σκυλί χορτάτο.
Θέλει το ευρώ με τους δικούς της όρους. Αυτό δεν γίνεται.
+1 και για αυτό ψηφίζουμε αυτούς που μας τα υπόσχονται Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 19, 2015, 05:38:43 μμ »

Βλεποντας το θεμα κοινωνικα ναι θα συμφωνησω......βλεποντας το με πολιτικο ματι θα κοιταξω το καλο της χωρας μου ασχετα αν αυτη εχει κανει τα χιλιαδυο λαθη στο παρελθον

Άσε το παρελθόν. Τώρα τι γίνεται. Κρεμόμαστε από τους άλλους και ζητιανεύουμε ή τους δείχνουμε ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι = Συζητάμε τι θα κάνουν αυτοί ή τι θα κάνουμε εμείς;

Κάποτε κάποιος είπε "Ένας άντρας που έχει ανάγκη από μια γυναίκα να του πλένει το παντελόνι δεν είναι άντρας". Δεν παντρεύεται κάποιος γιατί έχει ανάγκη μια γυναίκα να του πλένει και να του μαγειρεύει. Παντρεύεται γιατί του αρέσει να ζει μαζί της. Και γιατί θέλει να κάνει και παιδιά (= κάτι παραπάνω).

Αντίστοιχα και κάποια δεν παντρεύεται γιατί έχει ανάγκη κάποιον. Τον παντρεύται γιατί της αρέσει και θεωρεί ότι η ζωή μαζί του κάτι παραπάνω έχει να της δώσει, από ό,τι να ζούσε μόνη της.

(Στον δικό μου πλανήτη όλα αυτά...)
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα.........καποτε καποιος 90 χρονων πηγε στο δικαστηριο για μια υποθεση του και ειχε μαρτυρα την γυναικα του.Οταν ηρθε η ωρα να καταθεσει η γυναικα του αυτος σηκωθηκε απο την θεση του και τις ειπε "Μωρη να πεις την αληθεια".......μετα απο λιγο ξανασηκωθηκε απο την θεση του και της ειπε "Μωρη δεν θυμασαι καλα δεν εγινε ετσι".Ο προεδρος του δικαστηριου τοτε τον ρωτησε "κυριε Χρηστο πως λενε την γυναικα σου"......."Μωρη" ηταν η απαντηση του γερου.....οχι αυτο το αλλο της ονομα τον ρωταει ο προεδρος......"Αααααα κυρ προεδρε εγω 70 χρονια τωρα την φωναζω μωρη το αλλο της ονομα να φωναξεις τον νονο της να στο πει"............πραγματικο γεγονος καταγεγραμμενο σε εντυπο χρονικων του τοπου μου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο αυτα σαν μια ευχαριστη παρενθεση για τα περι παντελονιων και μαγειρεματος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:24:17 μμ »

Απιστευτο βιντεο!!Μπραβο στο Λιμενικο και στις προσπαθειες τους.Αλλα τι να κανουν που εχουν κατι σαπακια χωρις πετρελαιο  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

https://youtu.be/mqivvf-Gk1M
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:34:17 μμ »

Για ονομα του θεου η πλαγιοδετηση είναι αγνωση λεξη;;
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:41:11 μμ »

Για ονομα του θεου η πλαγιοδετηση είναι αγνωση λεξη;;

Σωτηρη εχω την εντυπωση οτι η πλαγιοδετηση υπερφορτωμενου φουσκωτου με τετοιο κυματισμο ισως οδηγησει την ανατροπη του!!Εχω δει και αλλα βιντεακια που οι λιμενικοι χειριστες αποφευγουν την πλαγιοδετηση!!Που ειναι ο ellinas να μας εξηγησει;; Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 21, 2015, 10:02:20 μμ »

κυμα δεν εχει αλλα σε πλαγιοδετηση θα τουμπαρει.τα φουσκωτα ειναι να πηγαινουν κοντρα στο κυμα οχι να το δεχονται απο πλαγια ειδικα αν ειναι οχι με 8-10 ατομα αλλα 30-40 μεσα.ασε που αυτο μονο φουσκωτο δεν ειναι.
διαφορα υψους αναμεσα στα 2 σκαφη....πρεπει να υπαρχει και κανονισμος.
θυμαμαι στο εδω λιμεναρχειο οταν εδενε το μεγαλο με το μικρο ετσι αλλαζαν βαρδιες.
ο μιχαλης σιγουρα θα ξερει καλυτερα εμενα ειναι παιδικες αναμνησεις και πριν απο αρκετα χρονια Χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 21, 2015, 10:16:05 μμ »

οσο για το που τα βρηκαν......μιας και απο κει ξεκινησαμε.....
οι ινδοι μετα τα πακια και οι μπανγκλα πουλαγαν οτι ειχαν και αν δεν εφταναν ειχαν και το σοι εγγυηση οτι θα τσονταρει και θα δουλευε το σοι για τριτους ειτε θα εδινε χρηματα και θα τα επερνε πισω.
οι συριοι πχ πουλησαν οι ανθρωποι οτι ειχαν..η ειχαν δολλαρια λιρες κτλ...και δε λεμε για καμμια τριτοκοσμικη χωρα και με εντονο το χριστανισμο...εχω γνωστη παντρεμενη με συριο....απλα να γλυτωσουν.πολλα στην αρχη τα πηραν λιβανεζοι οι οποιοι και αυτοι ετοιμαζονται.αγοραζουν 2αρια γκαρσονιερες εδω να χουν να μεινουν αν κατι παει στραβα.
περνανε βεβαια και αρκετοι με αλλες χρηματοδοτησεις....οχι γιατι θελουν να βλαψουν την ορθοδοξια την ελλαδα κτλ... αλλα πρεπει οι αμερικανοι και οι ευρωπαιοι να πουλησουν οπλα οπως και κανουν.η πτωση του κανταφι ηταν το εφαλτηριο, μυρισε αραβικη ανοιξη.και εμεις στη "φτωχια μας" λεμε αντε πνιγειτε
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2015, 10:24:26 μμ από STYLOROC » Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 21, 2015, 11:57:21 μμ »

Απο το πλαι υπαρχει 1ον μεγαλη διαφορα υψους και 2ον υπαρχουν τα ρελια που εμποδιζουν την ελευθερη αναβαση ασε που αμα γλυστρησει κανενας και πεσει με τα μουτρα πανω σε αυτα θα του μεινει σημαδι για ολη του την ζωη.Επιβιβαση εγινε απο το σημειο στην πρυμνη που ειναι το χαμηλοτερο σημειο του σκαφους και εχει και αυτο το μεγαλο πλατυσκαλο που μπορει να πατησει καποιος με ασφαλεια.Τα ναυαγοσωστικα σε αντιθεση εχουν το χαμηλοτερο σημειο τους στο πλαι οπου εκει ομως υπαρχει προβλεψη και το ρελι ξεγαντζωνει και δημιουργει ασφαλη εισοδο στο καταστρωμα.Το σκαφος που επιχειρησε στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι περιπολικο και κυρια αποστολη του ειναι αλλη αλλα οταν υπαρχουν ψυχες που κινδυνευουν στην θαλασσα τα κανεις ολα και συμφερεις.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 22, 2015, 01:06:34 μμ »

Απο το πλαι υπαρχει 1ον μεγαλη διαφορα υψους και 2ον υπαρχουν τα ρελια που εμποδιζουν την ελευθερη αναβαση ασε που αμα γλυστρησει κανενας και πεσει με τα μουτρα πανω σε αυτα θα του μεινει σημαδι για ολη του την ζωη.Επιβιβαση εγινε απο το σημειο στην πρυμνη που ειναι το χαμηλοτερο σημειο του σκαφους και εχει και αυτο το μεγαλο πλατυσκαλο που μπορει να πατησει καποιος με ασφαλεια.Τα ναυαγοσωστικα σε αντιθεση εχουν το χαμηλοτερο σημειο τους στο πλαι οπου εκει ομως υπαρχει προβλεψη και το ρελι ξεγαντζωνει και δημιουργει ασφαλη εισοδο στο καταστρωμα.Το σκαφος που επιχειρησε στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι περιπολικο και κυρια αποστολη του ειναι αλλη αλλα οταν υπαρχουν ψυχες που κινδυνευουν στην θαλασσα τα κανεις ολα και συμφερεις.

Η αναφορα εγινε με την λογικη του ότι όταν θελεις να φερεις κοντα ένα σκαφακι και να το κρατας σταθερα για να γινει η επιβιβαση( και μαλιστα με καλες καιρικες συνθηκες)  δενεις και ένα ρημαδι  σχοινι πλωρα ώστε να το ελεγχεις και να μπορεις να το φερνεις κοντα ώστε να μην <ψαρευει> η πλωρη αριστερα δεξια .
Τελως παντων όλα καλα.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 02, 2015, 10:44:05 πμ »

Πιστεύω ότι πουλάνε όλα τα υπάρχοντα τους... Πάντως είχα δεί ένα έγκυρο ντοκιμαντέρ όπου πουλούσαν το νεφρό τους για 3000 ευρώ.
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 02, 2015, 11:44:32 πμ »

Το έγκυρο ρεπορτάζ Ζαφείρη λέει οτι πωλούν το νεφρό τους για να πάρουν i phone;

Γιατί εγώ τους βλέπω ολους με κάτι κινητά και κάτι LEVIS που ουτε εγώ έχω..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 02, 2015, 12:12:06 μμ »

χαχαχα με 3000 ευρώ παίρνεις 4 Iphone 6 σίγουρα! Πάντως το θέαμα ήταν τραγικό, είχαν βάλει 50 άτομα στην σειρά και όλη είχαν ράμματα στο ίδιο σημείο!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences