Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:08:57 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 45αρια Μια απλη εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 15430 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 07, 2015, 10:43:52 μμ »

παίρνεις αυτό για όλα ...

http://www.ebay.com/itm/Vinyl-Stack-Record-Cleaner-Label-Protector-45s-33s-78s-/160673353773


και δεν βρέχεται  η κεντρική ετικέτα.

η αν σου αρέσουν οι κατασκευές ..κάνεις εδώ την πατέντα του φίλου.

https://www.avforums.com/threads/wash-your-vinyl-records-easy-cheap.1583453/
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 09, 2015, 03:52:36 μμ »

παίρνεις αυτό για όλα ...

http://www.ebay.com/itm/Vinyl-Stack-Record-Cleaner-Label-Protector-45s-33s-78s-/160673353773


και δεν βρέχεται  η κεντρική ετικέτα.

η αν σου αρέσουν οι κατασκευές ..κάνεις εδώ την πατέντα του φίλο


https://www.avforums.com/threads/wash-your-vinyl-records-easy-cheap.1583453/



Καλησπερα nestor!
Σ'αυτα που εγραψες πιο πανω,εχεις δικιο! Ετσι ειναι τα πραγματα.
Για τους δισκους που ανεφερα οτι αγορασα με 1 ευρω,δεν σημαινει οτι θα κυνηγαω μονο ευκαιριες πολυ χαμηλου κοστους.Εννοειται οτι,αν βρω εναν δισκο που τον θελω πολυ και εχει 20 ευρω, (μεταχ,) θα τον παρω! Ειδη εκανα μεσο ebay μια παραγγελεια με 27 ευρω τους pink floyd (μεταχ.) Απλα δεν μπορουσα να καταλαβω,πως μπαινει μια τιμη σε καποιον δυσκολο σχετικα δισκο. Ξερω οτι ο καθενας ζηταει οτι θελει αλλα πως ξεκινανε και βαζουν μια τιμη π.χ 100 ευρω για τον ταδε! Απο τα δισκοπωλεια ξεκιναει αυτο,η απο ιδιωτες;
Δεν μπορω για παραδειγμα εγω που εχω καποιους δισκους γραμμοφωνου και αποφασισω να τους πουλησω για τον ΑΒ λογο,να βαλω οτι μου κατεβει! καπως πρεπει να δω το τι τιμες παιζουν,ποιος διαμορφωνει τις τιμες;
Δεν ξερω! μου φαινεται λιγο παραξενο το ολο θεμα. Οσο γι'αυτο που λετε οτι οι δισκοι εχουν τα πανω τους και τα κατω τους,εγω βλεπω αυτη τη στιγμη μονο τα πανω τους. Οι τιμες εχουν ξεφυγει εντελως λογω πτωσης του cd. Οταν εγω αρχες του 90 αγοραζα με 2 και 3.000 δρχ. δισκους που τωρα τους παιρνεις με 30 ευρω ( 10.000 δρχ. ) μονο κατω δεν ειναι.
Τελος παντων!
Καλη φαση αυτο που μου εστειλες! θα το κοιταξω!
Σ'ευχαριστω!
Καταγράφηκε
lampros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2015, 07:35:41 μμ »

Απλα δεν μπορουσα να καταλαβω,πως μπαινει μια τιμη σε καποιον δυσκολο σχετικα δισκο. Ξερω οτι ο καθενας ζηταει οτι θελει αλλα πως ξεκινανε και βαζουν μια τιμη π.χ 100 ευρω για τον ταδε! Απο τα δισκοπωλεια ξεκιναει αυτο,η απο ιδιωτες;
Δεν μπορω για παραδειγμα εγω που εχω καποιους δισκους γραμμοφωνου και αποφασισω να τους πουλησω για τον ΑΒ λογο,να βαλω οτι μου κατεβει! καπως πρεπει να δω το τι τιμες παιζουν,ποιος διαμορφωνει τις τιμες;
Δεν ξερω! μου φαινεται λιγο παραξενο το ολο θεμα. Οσο γι'αυτο που λετε οτι οι δισκοι εχουν τα πανω τους και τα κατω τους,εγω βλεπω αυτη τη στιγμη μονο τα πανω τους. Οι τιμες εχουν ξεφυγει εντελως λογω πτωσης του cd. Οταν εγω αρχες του 90 αγοραζα με 2 και 3.000 δρχ. δισκους που τωρα τους παιρνεις με 30 ευρω ( 10.000 δρχ. ) μονο κατω δεν ειναι.


Μπορείς να μπεις εδώ ή εδώ, ώστε να πάρεις μια ιδέα πόσο έχει πουλήσει στο παρελθόν ο δίσκος που έχεις. Πιθανώς και να μη βρεις αποτέλεσμα (αν δεν έχει πουληθεί ή δεν έχει καταγραφεί). Το πρώτο σάιτ έχει περισσότερα αποτελέσματα δημοπρασιών, αλλά, αν δεν πληρώσεις, έχεις πεπερασμένo αριθμό αναζητήσεων. Το δεύτερο είναι 100% δωρεάν, αλλά έχει λιγότερα αποτελέσματα δημοπρασιών.
Επίσης, μπορείς να ρωτήσεις μαγαζάτορες, άλλους συλλέκτες και στο τέλος θα έχεις μια πολύ καλή εικόνα της αξίας του δίσκου. Πιθανότατα στην πορεία να βρεις και κάποιον (που ξέρει κάποιον) που τον θέλει!

Όσο για τα πάνω/κάτω στην αξία των δίσκων, ισχύει, αλλά μόνο συγκρίνοντας κατά την εποχή ebay, όχι νωρίτερα (π.χ. μέσα 90s).
Καταγράφηκε
konstazax
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:44:52 πμ »

Καλώς σας βρίσκω. Είμαι παλιός συλλέκτης αλλά νέος στο site. Προχθές λοιπόν βρήκα το Crazy girl στο Μοναστηράκι, φαινομενικά ταλαιπωρημένο - αλλά στο πικάπ ακούγεται "καμπάνα" - στα 7 ευρώ. Τελικά το πήρα με 4 ευρώ. Επίσης, η Ανάμνησις του Pinelli πουλιέται κατά οκάδες (μιλάω πάντα χωρίς το αυθεντικό εξώφυλλο) στο 1 ευρώ, αν όχι στο 0,50. Θέλω να πω ότι οι τιμές που φαίνεται να "παίζουν" στο ίντερνετ απευθύνονται είτε σε κάποιους βαρεμένους αλλοδαπούς συλλέκτες είτε σε ανθρώπους που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματική αγορά μεταχειρισμένων δίσκων. Οπότε, ας μην παραμυθιαζόμαστε με 50άρες και 100άρες.

Προτίθεμαι να αναρτήσω μια λίστα με 45άρια προς πώληση, κι αυτό επειδή τα έχω διπλά. Οι τιμές είναι πάνω-κάτω οι ίδιες που πλήρωσα για να τα αποκτήσω (εντάξει, κάποια τα είχα αγοράσει σε δραχμές) και είναι ζήτημα αν έχω δώσει πάνω από 10 ευρώ για οποιοδήποτε single. Ξεκινούν από 1 και φθάνουν (σε μία και μοναδική περίπτωση) στα 7 ευρώ, αλλά κυρίως παίζουν μεταξύ 2 και 3. Πολύ απλά, δεν μ' ενδιαφέρει αν κάποιος στο ebay δίνει ένα καναδέζικο single των Everly Brothers, π.χ., σε πολύ καλή κατάσταση στα 20 ευρώ - άλλωστε κατά 99% δεν θα το πουλήσει ποτέ. Η τιμή του (χωρίς εξώφυλλο, επαναλαμβάνω) δεν πρέπει να ξεπερνά τα 5 ευρώ - και αυτό επειδή δύσκολα βρίσκεται στην Ελλάδα, αλλιώς θα πήγαινε στα 3. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Ως συλλέκτη και όχι ως φραγκοφονιά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences