Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:13:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ...  (Αναγνώστηκε 15957 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:46:12 μμ »

Γεια σας. Βρηκα σε Ελληνικο σαιτ δημοπρασιων, Οθωμανικο πεντολιρο, 500 κουροι, 470 ευρω και με αντιπροσφορα Έκπληξη....Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας....σημειωστε οτι ο πωλητης αναφερει οτι το νομισμα ειναι 31 γραμμαρια ενω ειναι 36 : Απορία...και εχει μονο μια αξιολογηση απο μελος με μηδενικη... Ευχαριστω!

http://www.emarket.gr/item.php?id=19738975
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:59:59 μμ »

Σωκρατη την σημερον ημερα κανεις δεν χαριζει χρημα ποσο μαλον χρυσαφι!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μια λογικη εξηγηση υπαρχει και να στην αναλυσω... Αν ηταν κανονικη Τουρκικη πεντολιρα θα ηταν 36 γρμ με περιεκτικοτητα χρυσου 900% που σημαινει αυτοματα 825 ευρω σημερινη αξια το χρυσαφι της!!Εφοσον λοιπον δεν ειναι 36 γρμ δεν εχουμε να κανουμε με αυτην την γνησια πεντολιρα!!Καποτε ειχα ακουση αλλα ποτε δεν ειχα δει ουτε εχω πιασει καμια στα χερια μου για τουρκικες πεντολιρες με περιεκτικοτητα χρυσου 500% !!Δηλαδη το μισο νομισμα χρυσος το αλλο μισο χαλκος!! Σε μια τετοια περιπτωση και με βαση τα 31 γρμ το συγκεκριμενο νομισμα θα ειχε αξια χρυσου 395 ευρω!!Να λοιπον μια λογικη εξηγηση πως ζηταει καποιος να πουληση μια πεντολιρα με 470 ευρω και δεχετε και παζαρι! Κλείσιμο ματιού Και εγω να ημουν θα δεχομουν ενα παζαρι να την πουλησω 30 ευρω ποιο κατω Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 11:37:38 μμ »

Γεια σας. Βρηκα σε Ελληνικο σαιτ δημοπρασιων, Οθωμανικο πεντολιρο, 500 κουροι, 470 ευρω και με αντιπροσφορα Έκπληξη....Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας....σημειωστε οτι ο πωλητης αναφερει οτι το νομισμα ειναι 31 γραμμαρια ενω ειναι 36 : Απορία...και εχει μονο μια αξιολογηση απο μελος με μηδενικη... Ευχαριστω!

http://www.emarket.gr/item.php?id=19738975


Καλοί μου κύριοι, στο συγκεκριμένο σάιτ, η δυνατότητα αντιπροσφοράς εμφανίζεται αυτόματα και δεν την επιλέγει ο πωλητής. Εμφανίζεται σε καταχωρήσεις με τιμή άμεσης αγοράς που έχουν περισσότερες από 24 ώρες να λήξουν. (Κάπου το γράφει, αλλά οι οδηγίες ΟΛΩΝ των ελληνικών σάιτ είναι χάος...)


Και επιμένω ότι η τουρκική λέξη kurus στα ελληνικά είναι γρόσια. (Έχετε ακούσει παροιμία να λέει "έχεις κουρό, έχεις γνώση")
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 04:19:37 μμ »


Και επιμένω ότι η τουρκική λέξη kurus στα ελληνικά είναι γρόσια. (Έχετε ακούσει παροιμία να λέει "έχεις κουρό, έχεις γνώση")
Φιλε Γιωργο δεν ξερω αν καπου αλλου μεσα στο σαιτ εχεις κανει καποια δημοσιευση αλλα θα χαρω και εδω να μας εξηγησεις το θεμα Τουρκικη Λιρα!!Κακος την λεμε λιρα δηλαδη??Πρεπει να λεμε τουρκικο γροσι??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 08:20:44 μμ »

Αγαπητέ Γιώργο, ευχαριστώ για το θάρρος που μου δίνεις. Μερικές φορές με πιάνει το "δασκαλίστικο" και πέρνω φόρα... Και μου αρέσει να βάζω τους ανθρώπους να σκέφτονται, έστω και αν γίνομαι εκνευριστικός.

Στη γλώσσα μας και στην παράδοση μας έχουν μείνει αρκετά από την τουρκοκρατία. Π.χ. εκφράσεις από τουρκικά νομίσματα. Λίρες, παράδες, ακόμα και άσπρα. Και έχουμε δει (πραγματικό ή σε φωτογραφία) και λίρες και παράδες κλπ. Έχουμε ακούσει για γρόσια, αλλά... γρόσι τούρκικό δεν έχουμε δει ποτέ;;;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 08:23:53 μμ »

Από τη wikipedia (ο καθένας τα λέει λίγο διαφορετικά, αλλά βγαίνει κάποιο συμπέρασμα):

Κουρούς (τουρκ. Kuruş) ονομάζεται η υποδιαίρεση της νέας λίρας της Τουρκίας. Μία (νέα) λίρα υποδιαιρείται σε 100 (νέα) κουρούς.
Και η παλιά τουρκική λίρα, όπως και παλιότερα η οθωμανική, υποδιαιρούνταν σε 100 κουρούς, τα οποία ήταν γνωστά στον ελληνικό χώρο ως γρόσια. Γρόσι ή κουρούς ονομαζόταν επίσης μια παλιά υποδιαίρεση της λίρας Κύπρου. Πριν το 1955, οπότε εισήχθη το μετρικό σύστημα, η Κυπριακή λίρα υποδιαιρούνταν σε 20 σελίνια και κάθε σελίνι σε 9 γρόσια.

Kuruş (derived from the German Groschen; Ottoman Turkish: غروش gurûş) is a Turkish currency subunit. Since 2005, one new Turkish lira is equal to 100 kuruş. The kuruş was also the standard unit of currency in the Ottoman Empire until 1844, and from that date until the late 1970s was a subdivision of the former lira. It was subdivided into 40 para (پاره), each of 3 akçe. In European languages, the kuruş was often referred to as the piastre, which word was derived from the Pesato of Spain.

Coinage

The kuruş was introduced in 1688. It was initially a large, silver coin, approximately equal to the French écu. However, during the 18th and early 19th centuries, debasement reduced the kuruş to a billon coin weighing less than 3 grams.
At the beginning of the 19th century, silver coins were in circulation for 1 akçe, 1, 5, 10 and 20 para, 1, 2 and 2½ kuruş, together with gold coins denominated in zeri mahbub and altin. As the silver coins were debased, other denominations appeared: 30 para, 1½, 3, 5 and 6 kuruş. The final coinage issued before the currency reform consisted of billon 1, 10 and 20 para, and silver 1½, 3 and 6 kuruş.
In 1844, the Turkish gold lira was introduced as the new standard denomination. It was divided into 100 kuruş and the kuruş continued to circulate until the 1970s.
Kuruş eventually became obsolete due to the chronic inflation in Turkey in the late 1970s. A currency reform on 1 January 2005, provided its return as the 1/100th of the new lira.
[edit] Cyprus

The kuruş was also used in Cyprus when the latter was ruled by the Ottoman Empire. It was called Grosi (γρόσι, plural γρόσια) by the Greeks of the island. When Cyprus passed to British control, the Cyprus Pound became the currency of the island divided into 20 shillings and each shilling into 9 kuruş / γρόσια / piastres. When later the pound was decimalized into 1000 mils, the people of Cyprus continued calling the 5 mils coin γρόσι / kuruş.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 08:26:38 μμ »

Qirsh, Gersh, Grush, Kuruş and Grosi are all names for currency denominations in and around the territories formerly part of the Ottoman Empire. The variation in the name stems from the different languages it is used in (Arabic, Ethiopian, Hebrew, Turkish and Greek ) and the different transcriptions into the Latin alphabet. The name originally comes from the Italian grosso, as in denaro grosso, a silver coin worth twelve denari.
The original qirsh was a large, 17th century silver piece, similar to the European thalers, issued by the Ottomans. It was worth 40 para. In 1844, following sustained debasement, the gold lira was introduced, worth 100 qirsh.
In Ottoman-ruled Cyprus it was called by the Greeks of the island "Grosi" (γρόσι, plural γρόσια).
As the Ottoman Empire broke up, several successor states retained the qirsh as a denomination. These included Egypt, Saudi Arabia, Syria, Lebanon and Turkey itself. Others, including Jordan and Sudan, adopted the qirsh as a denomination when they established their own currencies.
The name of the Groschen (Latin: Grossus, German: Groschen, Italian: grossone, Czech: groš, Polish: grosz, Hungarian: garas, Romanian: gros), a coin used in various German-speaking states as well as some non-German-speaking countries of Central Europe (Bohemia, Poland, the Romanian principalities), is derived from the same origin of the Italian denaro grosso.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 08:42:58 μμ »

Να πω και μια ιστοριούλα, για να ευθυμήσουμε και να θυμηθούμε και τα "διαρθρωτικά" προβλήματά μας...

Το Ικόνιο είναι η πρώτη μικρασιατική πρωτεύουσα των Τούρκων και το "θρησκευτικό κέντρο" τους. Κάποτε, λοιπόν, οι πιστοί του Ικονίου θεώρησαν ότι πρέπει να φτιάξουν ένα μεγαλύτερο τζαμί και έστειλαν επιστολή στον σουλτάνο να χρηματοδοτήσει την προσπάθειά τους. Διαβάζει ο σουλτάνος την επιστολή και δίνει εντολή στον γραμματέα του (πιθανότατα Φαναριώτη) να στείλει 10.000 γροσια στο Ικόνιο από το αυτοκρατορικό θησαυροφυλάκιο.
_ Μα, πολυχρονεμένε, 10.000 γρόσια είναι πάρα πολλά. Δύο με τρεις χιλιάδες φτάνουν.
_ Κάνε ό,τι σου λέω, ξέρω εγώ.

Ο γραμματέας πιάνει τον θησαυροφύλακα-υπουργό οικονομικών και του λέει:
_ 10.000 γρόσια είναι πάρα πολλά. Στείλε 8.000 στο Ικόνιο και βάλε 2.000 γρόσια στην άκρη για μας.

2.000 γρόσια ο πασάς στην άκρη, 2.000 γρόσια ο κατής, 2.000 ο εργολάβος, με τα 2.000 που μείνανε φτιάχτηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο τζαμί και οι πιστοί του Ικονίου δοξάζουν το θεό τους και εύχονται "να δίνει χρόνια" στον πολυχρονεμένο τους σουλτάνο...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 09:00:19 μμ »

Ευχαριστουμε πολυ Γιωργο!!Ειδικα η τελευταια ιστορια κατι μου θυμιζει, σαν κατι μου να μου θυμιζει που γινετε στην Ελλαδα εδω και χρονια Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο !
Παντως αν δεις το σημερινο νομισμα των Τουρκων γραφει πανω τα εξης ---> Turk Lirasι .
Αν ανατρεξουμε πισω στην ιστορια της Ελλαδος και ειδικα στην περιοδο πριν το 1821 θα δουμε αρκετες αναφορες γυρω απο το γροσι Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 10:14:10 μμ »

Το μελος που το πουλαει μου απαντησε λεγοντας μου πως ειναι 31 γραμμαρια 20 καρατια σε αριστη κατασταση...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 11:20:34 μμ »

Το μελος που το πουλαει μου απαντησε λεγοντας μου πως ειναι 31 γραμμαρια 20 καρατια σε αριστη κατασταση...
Βαση των λεγομενων απο εσενα ο χρυσος που εχει πανω κανει 711 ευρω!!Αρα σου χαριζει 240 ευρωπουλα Κλείσιμο ματιού
Τσιμπαει κανεις???
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 11:04:57 πμ »

Το τυρι ειναι ολοφανερο η φακα ομως?
Καταγράφηκε
sideras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 05:49:28 μμ »

 αυτη την στιγμη , μιλαω με τον πωλητη  και μου το δινει 400 κατοσταρικα το πεντολυρο



 το αγορασε απο εναν πελατη
 αυτος ο κυριος εχει ενυχειροδανυστιριο  θα παω να το δω. και να το δωσω σε τιμη μεταλου
 εχει πλουσια γκαμα νομισματων

 παρακαλω τις αποψεις σας
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences