Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:58:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κυπριακα νομίσματα  (Αναγνώστηκε 9538 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 01, 2015, 08:01:24 μμ »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα την βοήθεια σας κυρίως απο τους Κύπριους.  Ξεκίνησα να κάνω συλλογή πριν 4 χρόνια (πριν πάω να σπουδάσω) την οποία όμως άφησα στο συρτάρι εδώ και 4 χρόνια. Ξεκίνησα μαζεύοντας νομίσματα απο τον πατέρα μου και τους θείους μου και μετά αγόρασα 5-6 . Όπως καταλαβαίνετε εχω μικρή συλλογή . Έχω συμπληρώσει τα νομίσματα απο τα σεντ , απο τα μιλς με την Δημοκρατία της Κύπρου και τα μιλς με την Ελισάβετ 2 όχι βέβαια απο όλες τις ημερομηνίες γιατί είναι και πάρα πολλές. Τώρα θα συνεχίσω με τα σελίνια και τις πιάστρες που είναι ουκ ολίγα. Έχω το βιβλίο του Φιτικίδη του 2008  το οποίο είναι πάρα πολύ χρήσιμο ειδικά για κάποιο αρχάριο όπως εμένα. Πέρα απο 2 καταστήματα στη Λήδρας που πουλάνε νομίσματα δεν γνωρίζω κάποιο άλλο. Τώρα σπουδάζω Θεσσαλονίκη αλλά δύσκολο να βρώ κάτι εδώ. Όποιες πληροφορίες και βοήθειες καλοδεχούμενες
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2015, 09:30:55 μμ »

Αγαπητε φιλε ανοιξες ενα δυσκολο κεφαλαιο με τις πιαστρες, αρκετα σπανια κομματια και ψηλες τιμες. Τωρα με την κριση ομως μπορει να πετυχεις καποιες ευκαιριες. Αν ενδιαφερεσαι υπαρχουν καποια μαγαζια και συλλεκτες στην Λεμεσο για αγορα πιαστρων σε καλες τιμες!
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:07:32 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου  και την απάντηση σου , όμως με ενδιαφέρει πολύ η συλλογή τον Κυπριακών νομισμάτων και θα προσπαθήσω να την συνεχίσω . Αν και στη Κύπρο θα είμαι ξανά μάλλον Άυγουστο αλλά θα ήθελα να μάθω για τα μέρη που αναφέρεις στη Λεμεσό
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2015, 10:49:27 μμ »

Ενταξει, να βρω καποιες πληροφοριες και τα ξαναλεμε. Ενδιαφερεσαι για ολες τις ημερομηνιες της Αγγλοκρατιας?
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2015, 11:43:03 μμ »

ναι εκτός απο 1938 και 1949 (για πιάστρες) 1947 ενα σελινι και δύο σελίνια , αυτά τα έχω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2015, 10:10:36 μμ »

Ενταξει, να βρω καποιες πληροφοριες και τα ξαναλεμε. Ενδιαφερεσαι για ολες τις ημερομηνιες της Αγγλοκρατιας?

Τώρα που πλησίασε ο καιρός τις επιστροφής , έχεις κάποια μαγαζιά να προτείνεις που να έχουν λογικές τιμές?? Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2015, 12:13:16 πμ »

σε ενδιαφερουν οι καταστασεις φιλε η οχι?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences