Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:53:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διατήρηση φωτό σε παλιά θέματα/αναρτήσεις.  (Αναγνώστηκε 3832 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2015, 09:35:59 πμ »

Καλημέρα παιδιά,

Όπως φαντάζομαι όλοι έχουμε παρατηρήσει, οι ανηρτημένες φωτογραφίες σε παλιά θέματα για κάποιον άγνωστο λόγο...εξαφανίζονται!!!  Έκπληξη Αναποφασιστικότητα

Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι επιλογή, για κάποιους λόγους, των συντονιστών ή εάν οφείλεται σε τεχνικούς λόγους/προβλήματα.

Πιστεύω όμως, ότι οι φωτογραφίες σε παλιά θέματα είναι εξαιρετικά σημαντικές για τους εξής λόγους:
α) Αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα κάποιων θεμάτων, αφού τα θέματα αυτά ανοίχτηκαν ακριβώς για να αναρτηθούν φωτογραφίες.
β) Όπως όλοι γνωρίζουμε, οι φωτογραφίες είναι πολύ σημαντικές για συλλέκτες νομισμάτων, αφού οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.
γ) Στα παλαιότερα θέματα είναι που βρίσκονται σημαντικές πληροφορίες και φωτογραφίες, πολλά από τα οποία έχουν μάλιστα γίνει pin, όπως για παράδειγμα θέματα σχετικά με χρονολογίες, mintmarks, πλαστότητα νομισμάτων, εξακρίβωση καταστάσεων κ.ά.
Τα θέματα αυτά αποτελούν ασφαλώς "δομικά" στοιχεία της γνώσης και "μπούσουλα" για παλιούς και νέους συλλέκτες.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, θέλω να ρωτήσω εάν είναι (τεχνικά) εφικτό να επανεμφανιστούν οι εξαφανισμένες φωτογραφίες -όπερ και το ιδανικότερο!- και σε περίπτωση που αυτό δεν γίνεται, τουλάχιστον να διορθωθεί το πρόβλημα από εδώ και στο εξής.

Φιλικά,
Γιώργος
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2015, 09:58:21 πμ »

το έχω παρατηρήσει και εγώ, δυστυχώς σε πολλά σημαντικά παλιά θέματα που ανατρέχω και που ήταν αναγκαίο να δεις φωτος για να καταλάβεις τί παίζει, έχουν εξαφανιστεί  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2015, 10:48:33 πμ »

Εχω επίσης παρατηρήσει οτι σε παλια θέματα οι φωτογραφιες εχουν αλλάξει μέγεθος και εχουν γινει τεράστιες .
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2015, 10:54:03 πμ »

το έχω παρατηρήσει και εγώ, δυστυχώς σε πολλά σημαντικά παλιά θέματα που ανατρέχω και που ήταν αναγκαίο να δεις φωτος για να καταλάβεις τί παίζει, έχουν εξαφανιστεί  Αναποφασιστικότητα

+1000000000
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2015, 11:06:32 πμ »

Το πρόβλημα με τις φωτογραφίες δημιουργήθηκε όταν υπήρξε το σοβαρό πρόβλημα με το φόρουμ και έπρεπε να μεταφερθούμε σε νέο server. Κατά την μεταφορά χάθηκαν ή παραμορφώθηκαν πολύ μεγάλο (αν όχι το μεγαλύτερο) μέρος από τις φωτογραφίες. Αυτό που συνέβη τότε ήταν χωρίς επιστροφή.
Έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να αναρτηθούν εκ νέου ου φωτογραφίες.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:18:53 μμ »

Το πρόβλημα με τις φωτογραφίες δημιουργήθηκε όταν υπήρξε το σοβαρό πρόβλημα με το φόρουμ και έπρεπε να μεταφερθούμε σε νέο server. Κατά την μεταφορά χάθηκαν ή παραμορφώθηκαν πολύ μεγάλο (αν όχι το μεγαλύτερο) μέρος από τις φωτογραφίες. Αυτό που συνέβη τότε ήταν χωρίς επιστροφή.
Έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά δυστυχώς το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να αναρτηθούν εκ νέου ου φωτογραφίες.

Κατάλαβα φίλε μου!
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κρίμα, διοτί πιστεύω χάθηκε ένα σημαντικότατο (ίσως το σημαντικότερο!) μέρος της "γνώσης" που υπήρχε στο Στέκι, αφού όλοι ξέρουμε τη σημασία της εικόνας στο νόμισμα!  Λύπη

Το μόνο που μπορώ να πω, είναι όποια παιδιά θέλουν και μπορούν ν'αρχίσουν πάλι, σιγά σιγά εννοείται, να αναρτούν τις φωτογραφίες, αφού είναι στον "πυρήνα" της γνώσης του φόρουμ (ημερομηνίες, καταστάσεις, proof, πλαστά, λεπτομέρειες/ποικιλίες στα νομίσματα κ.λ.π.)
Καταλαβαίνω βέβαια ότι αυτό είναι πολύ δουλειά και μάλλον είναι δύσκολο, ή ίσως αδύνατο, να ξαναγίνει.  Λύπη
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2015, 03:49:39 μμ »

Οπως σας ειπε πολυ σωστα ο φιλος Χρηστος πριν δυο περιπου χρονια καλοκαιρι ηταν αντιμετωπισαμε ενα παρα πολυ σοβαρο τεχνικο προβλημα.
Η μια λυση ηταν να σηκωσω τα χερια ψηλα και να αφησω το σαιτ να χαθει.
Η αλλη λυση ηταν να  βρεθει καποιος τεχνικος να αναλαβει να διορθωσει την βλαβη.
Χτυπησα παρα πολλες πορτες αξιολωγων τεχνικων εδω στο Ηρακλειο.
Μολις εβλεπαν το προβλημα σηκωναν τα χερια ψηλα και μου ελεγαν :< Λυπαμαι δεν μπορω να σε βοηθησω , δεν μπορω να το αναλαβω>
Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και με πολυ βυσμα απο εναν συγγενη μου εφτασα σε μια ομαδα η οποια αφου ξεσκονισε το σαιτ ολο επι μια βδομαδα μου ειπαν οτι μπορουν να το σωσουν!!
Τους ανεθεσα την εργασια.
Οταν τελικα ξεκινησαν και προσπαθησαν να μεταφερουν το σαιτ ολο αυτουσιο με ενα μπακαπ αντιμετωπισαν μια αλλη δυσκολια, το υφυσταμενο προβλημα δεν αφηνε το μπακαπ να ολοκληρωθει!!
Με διαφορα προγραμματα εξειδικευμενα αρχισαν να μεταφερουν τελικα το σαιτ τμηματικα.
Τους πηρε σχεδον 10 μερες μια εργασια την οποια ηθελαν ουσιαστικα 3-5 ωρες!!
Ολο αυτον τον καιρο τοτε ενημερη ηταν μονο η συντονιστικη ομαδα, κανεις αλλος δεν ηξερε τιποτα , κανεις αλλος δεν ηξερε τι καρδιοχτυπι νιωθαμε ολοι εμεις που ξεραμε οτι ηταν ή η αρχη εκ νεου του σαιτ ή το τερμα του!!
Τελικα το ολο εγχειρησμα τελικα πετυχε , αλλα ειχαμε μια σοβαρη απωλεια , δεν πετυχε η σωστη μεταφορα των φωτογραφιων!!
Οταν συναντηθηκα με τους τεχνικους και το κοιταξαν τελικα μου ειπαν οτι δεν μπορουσαν να κανουν κατι καλυτερο!!
Οποτε λοιπον βλεπετε φωτογραφιες ή θεματα 2 χρονια πισω απο τωρα μην σας παραξενευει που λειπουν οι φωτο!!
Δεν εγινε εσκεμενα !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 31, 2015, 04:17:12 μμ »

θυμαμαι το περιστατικο..ασχημο για εμας,ποσο μαλλον για τον ιδιοκτητη και την ομαδα του..οπως σωστα ειπε ο χρηστος,μονο αν ξανανεβασουν φωτο τα μελη που ποσταραν τα θεματα..σιγουρα για τα ''σημαντικα'' θεματα,οπως αφιερωματα η για σπανια κομματια,ολο και καποιος θα εχει φωτο να ανεβασει.τωρα σχετικα με τα νομισματα στις εκτιμησεις,πιστευω οτι λιγα κομματια εχουν ουσια να ανεβουν παλι.ετσι και αλλιως ειναι ειτε απο ''αλεξιπτωτιστες'' οπως λενε καποιοι ειτε απο νομισματα που ακομα βλεπουμε παρομοια τους..
οσοι λοιπον εχουν τις φωτο και θελουν, μπορουν να μιλησουν με καποιον απο την ομαδα να το πραξουν.
τουλαχιστον εγω σε καποιο αφιερωμα που ειχα κανει και ειχαν χαθει οι φωτο,τις εστειλα παλι σε συντονιστη και τις ανεβασε εκ νεου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 707


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2015, 04:25:08 μμ »

...
Χτυπησα παρα πολλες πορτες αξιολωγων τεχνικων εδω στο Ηρακλειο.
Μολις εβλεπαν το προβλημα σηκωναν τα χερια ψηλα και μου ελεγαν :< Λυπαμαι δεν μπορω να σε βοηθησω , δεν μπορω να το αναλαβω>
Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και με πολυ βυσμα απο εναν συγγενη μου εφτασα σε μια ομαδα η οποια αφου ξεσκονισε το σαιτ ολο επι μια βδομαδα μου ειπαν οτι μπορουν να το σωσουν!!
Τους ανεθεσα την εργασια.
Οταν τελικα ξεκινησαν και προσπαθησαν να μεταφερουν το σαιτ ολο αυτουσιο με ενα μπακαπ αντιμετωπισαν μια αλλη δυσκολια, το υφυσταμενο προβλημα δεν αφηνε το μπακαπ να ολοκληρωθει!!
Με διαφορα προγραμματα εξειδικευμενα αρχισαν να μεταφερουν τελικα το σαιτ τμηματικα.
Τους πηρε σχεδον 10 μερες μια εργασια την οποια ηθελαν ουσιαστικα 3-5 ωρες!!
...

Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία και μπράβο σας που το σώσατε, διότι ουσιαστικά αποτελεί τη μόνη πηγή ουσιαστικής πληροφόρησης και ανταλλαγής απόψεων για συλλεκτικά.

Και ένα γενικό, άσχετο συμπέρασμα από την ιστορία:
Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι πολύ μεγάλο ποσοστό επαγγελματιών σ'αυτή τη χώρα θέλουν τα εύκολα και τα γρήγορα (...λεφτά)!
Οι άλλοι τεχνίτες, μόλις είδαν το πρόβλημα, προφανώς κατάλαβαν ότι θέλει δουλειά και την έκαναν μ'ελαφρά πηδηματάκια.
Με κόπο, βύσμα (Ελλάδα αθάνατη!) και φιλότιμο βρέθηκε η ομάδα που έλυσε το πρόβλημα.

Αντιμετωπίζω αυτό το θέμα συνέχεια, με επαγγελματίες που έρχομαι σε επαφή και απλώς ήθελα να το πω, έστω και αν είμαι ουσιαστικά εκτός θέματος.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2015, 09:26:38 πμ »

Μάλιστα πολύ κρίμα αλλά το σημαντικό που ήταν η επιβίωση του forum επετεύχθη. Την είχα και εγώ αυτήν την απορία και μάλιστα είχα αρχίσει να πιστεύω πως θέλει κάποια ρύθμιση ο λογαριασμός μου ή ότι φταίει το λαπ τοπ μου.
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences