Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:49:49 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ''Κοστος'' Σειρων Ελληνικων Νομισματων  (Αναγνώστηκε 2820 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 20, 2015, 09:15:30 μμ »

Καλησπερα φιλοι μου.θα ηθελα να αναπτυξουμε λιγο το θεμα κοστους των ελληνικων σειρων νομισματων (οχι ευρω)..θα ηθελα να φτιαξουμε μια ''λιστα'' με τις ελληνικες σειρες (περιοδους,οχι χρονολογιες) ξεκινοντας απο το πιο φθηνο προς το πιο ακριβο..πχ,η σειρα της μεταπολιτευσης παει σιγουρα πρωτη μιας και μπορεις να την βρεις ακυκλοφορητη με 120-150 ευρω.παρακατω?εχω στο μυαλο μου την εξης σειρα στο περιπου..

1. Β' δημοκρατια -> 120-150
2. Κων/νος Β' -> ~150
3. Α' δημοκρατια -> ~550-650
4. κρητικη πολιτεια -> 700-800 + μερικα χιλιαρικα για τα ασημενια
5. Παυλος -> 900-1000
6. Κων/νος Α' -> ~15.000 ??
7. Γεωργιος Α' -> $$$$$$
8. Οθων -> $$$$$$$$

τι λετε εσεις??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:06:38 μμ »

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά Κρητική Πολιτεία και Παύλο, νομίζω η εκτίμησή σου είναι αρκετά χαμηλότερη από την πραγματικότητα. Αν μάλιστα αναφέρεσαι σε σλαμπαρισμένα και μάλιστα MS64+, τότε νομίζω σε όλα πλην Κων/νου Β' είσαι εκτός πραγματικότητας. Ρίξε καμμιά ματιά και στους υπάρχοντες καταλόγους και θα καταλάβεις τι εννοώ Κλείσιμο ματιού. Όχι βέβαια ότι και εκεί δεν υπάρχουν λαθάκια...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:10:20 μμ »

εχεις δικιο,δεν αναφερομαι σε σλαμπαρισμενα,μονο σε raw,και οχι απαραιτητα να εγραφαν μς64+..πχ θα μπορουσαν να γραψουν και 60-61. αλλα μιλαω για απιστοποιητα παντα.και φυσικα,στα δυσκολα και πανακριβα κομματια δεν σκεφτομαστε καν για ακυκλοφορητα..αλλα για αξιοπρεπεις καταστασεις,ανω του μεσου ορου...
για πες και την δικη σου αποψη ομως... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:26:03 μμ »

Ανοίγεις ένα θέμα χωρίς τελειωμό... Πάρε τους καταλόγους και πρόσθεσε ανάλογα με την κατάσταση που θες ή που σε ικανοποιεί Κλείσιμο ματιού. Τι να πω εγώ; Πάντως ακυκλοφόρητα τα MS60-61 εγώ δεν τα λέω.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:33:18 μμ »

Πιστευω οτι σε σλαμπαρισμενα οι τιμες πανω κατω θα μπορουσαν να ηταν
Κων/νος Β περιπου 7-8 κατοσταρικα σε ms65-ms67
Παυλος περιπου 2 χιλιαρικα σε ms65 (και ms67 τα τρυπια)
Α δημοκρατια περιπου 1.5 χιλιαρικο σε  μσ65 τα ευκολα και ms63 τα 2 ασημενια και το ταληρο Βρυξελλων.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2015, 10:41:11 μμ »

Ανοίγεις ένα θέμα χωρίς τελειωμό... Πάρε τους καταλόγους και πρόσθεσε ανάλογα με την κατάσταση που θες ή που σε ικανοποιεί Κλείσιμο ματιού. Τι να πω εγώ; Πάντως ακυκλοφόρητα τα MS60-61 εγώ δεν τα λέω.

νομιζω οτι χωρισ τελειωμο θα ηταν αν το συζητουσαμε για 2-3-4 χρονια οπου θα μπορουσαν να υπαρξουν σημαντικες αλλαγες στις τιμες νομισματων..το να εχουν αποκλιση οι τιμες προς τα πανω η προς τα κατω χωρις να μεταβαλλουν την καταταξη δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα..η 2 παραμενει φθηνοτερη της 3..

Σχετικα με τους καταλογους,πρεπει να γινει μελετη για να βγαλει κανεις συμπερασματα..μιλαω για την αποψη σας εμπειρικα και απο αυτα που γνωριζετε μεχρι τωρα.δλδ,τι θα λεγατε σε καποιον που ξεκιναει τωρα και σας ρωτουσε να του πειτε περιπου πως παει η καταταξη βασει κοστους?

οσο για το τελευταιο,ορολογικα,σε Mint State κατασταση βρισκονται τα μς-69/70...αλλα βαθμολογικα βρισκονται κομματια και με μικροφθορες...αλλα ειναι ενα ζητημα που δεν με απασχολει μιας και δεν ενδιαφερομαι για το σπορ των σλαμπ,και επισης εχει χιλιοσυζητηθει..

υγ.τα παραπανω παντα με φιλικη διαθεση και πνευμα συζητησης..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2015, 12:41:13 πμ »

Κωστάκη καλημέρα και με πολύ χαλαρή και φιλική διάθεση και από μέρους μου Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο.
Να σου πω λοιπόν και εγώ πώς θα έκανα την κατάταξη (χωρίς αξίες) με καταστάσεις MS64+:
1. Β' Δημοκρατία
2. Κων/νος Β'
3. Α' Δημοκρατία
4. Κων/νος Α' (με 2 50λεπτα)
5. Παύλος (με HC και proof)
6. Κρητική Πολιτεία
7. Γεώργιος Α'
8. Όθων

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν κυρίως για τον Παύλο και θα τον θεωρούσαν φθηνότερο Αναποφασιστικότητα. Επίσης, κάποια νομίσματα και κυρίως του Όθωνα, ίσως να μην υπάρχουν σε τέτοια κατάσταση Αναποφασιστικότητα.
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2015, 01:59:20 μμ »

niko συμφωνω με αυτα που γραφεις απλως ο οθωνας δεν κλεινει ουτε σε σε vg ετσι νομιζω εγω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences