Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:14:06 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποικιλίες 20 Δραχμές 1973  (Αναγνώστηκε 62053 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 30, 2012, 11:59:11 μμ »

Παιδιά έπεσαν στα χέρια μου τρία εικοσάρικα σλαμπαρισμένα από NGC με περιγραφή ΚΜ 111.1 ΚΜ 111.2 και ΚΜ 111.3
Απ' ότι είδα στο θέμα που ήδη υπάρχει οι διαφορές σε αυτά τα νομίσματα εντοπίζονται στο πέπλο και στα γράμματα.
Ενώ αυτά που έχω στα χέρια μου έχουν διαφορές στο πίσω πόδι του αλόγου, στα κύματα και στη μύτη του δελφινιού που ακουμπάει ή όχι την κορυφή του κύματος.
Μπορεί κάποιος να ξεκαθαρίσει το θέμα και ποιό από όλα είναι το σπάνιο?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 01:46:06 πμ »

απο τις διαφορες ασημαντες,απο θεμα σπανιοτητας η αξιας,δυο ειναι σοβαρες.μια με την ημερομηνια (διαφορετικο σχεδιο),και η δευτερη με το αντιθετο κυμα στην περιφερεια.παντως το πιο σημαντικο ειναι η ημερομηνια.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 08:35:58 πμ »

To 111.1 έχει λεπτή περιφέρεια (στεφάνη)
το 111.2 έχει χοντρή περιφέρεια (στεφάνη)
το 111.3 έχει χοντρή περιφέρεια αλλά το κύμα (κάτω) δεν ενώνεται στο πόδι του αλόγου σε αντίθεση με τα προηγούμενα  (111.1 &111.2). Είναι το λεγόμενο "σπασμένο κύμα".
Το δυσκολότερο είναι το τρίτο, χωρίς όμως να είναι κάτι σπάνιο.

Αυτό που ανέφερε ο giannist με τη διαφορετική χρονολογία (είναι σαφώς μικρότερη) είναι μια πολύ δύσκολη ποικιλία, που άλλοι τη θεωρούν δοκίμιο. Ένα πραγματικά δύσκολο κομμάτι. Η ποικιλία αυτή είχε κυκλοφορήσει  (τους είχε ξεφύγει) και συνήθως το νόμισμα το βρίσκεις κυκλοφορημένο.

Από κει και πέρα υπάρχουν πολλές διαφορές σε όλα, οσο αφορά το πέπλο (αχνό,έντονο κλπ) χωρίς να διαφοροποιούν την αξία του νομίσματος.


Να προσθέσω και κάτι άλλα για τη χρονολογία αυτή. Από το 50λεπτο έως και το 5δραχμο έχουμε δυο διαφορετικές εκδόσεις που δεν τις αναφέρουν τα βιβλία. Μεγάλα κεφάλια και μικρά. Στο 50λεπτο είναι εμφανέστατο. Στα άαλα δυσδιάκριτο και χρειάζεται pc  και πρόγραμμα. Όμμως ο εύκολος τρόπος είναι οι  διαφορετικοί "τόνοι" που χρησιμοποιούνται. Δηλαδή στα μεν χρησιμοποιείται "οξεία" στα δε "βαρεία".

Διαφορετικά νομίσματα (ποικιλίες) χωρίς να αλλάζουν αξίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2012, 08:50:31 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:49:18 πμ »

συνφωνω απολυτα,οι διαφορες,αν και πολλες,πεπλο,κυμα,ποδι αλογου,κλπ,ειναι πολλες,και ευκολο να βρεθουν,που δεν εχουν οικονομικη διαφορα,τουλαχιστον αξια λογου,με εξαιρεση το σπαμενο κυμα?αλλα ασημαντη.η χρονολογια, πολυ σωστα, πρεπει να ειναι ποικιλια-δοκιμιο? που ειναι αρκετα σπανια,εν σχεσει με τα υπολοιπα,που καλο ειναι να εχουμε ως δειγματα, δυο τρια ειδη,αλλα με τιμες ασημαντες,απο οτι δειχνη και η αγορα στο εμποριο.υπαρχουν και επιτηδιοι,που γυρευουν οσα τους λειπουν,για τυχον θυματα,και οποιος τσιμπησει τσιμπησε!!!με τις λεγομενες ,σημαντικες ποικιλες,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2013, 12:30:17 μμ »

Σωστά αναφέρει ο Γιάννης και ο Ukobke η ποικιλία με την ημερομηνία είναι η πιο δύσκολη και πιο ακριβή, οι υπόλοιπες διαφορές βρίσκονται σχεδόν όλες εύκολα.Μάλιστα η ποικιλία με την μικρή ημερομηνία σε δημοπρασία ξεκινούσε από κάποια κατοστάρικα.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2013, 03:49:47 μμ »


Η ποικιλια με την μικρη και μετατοπισμενη ημερομηνια ειναι οντως δυσκολη να βρεθει κ δεν
μπορει να συγκριθει σε σπανιοτητα με τις υπολοιπες..Ειναι δε,αυτη με τη πιο εμφανη διαφορα
σε σχεση με το κοινο νομισμα ..Θεωρειται κατα καποιον τροπο Δοκιμιο.
       Η ιστορια που ξερω εγω λεει οτι ισα που προλαβε και κοπηκε το νομισμα ,και
αμεσως ανακληθηκε και πηγε κατευθειαν κλιβανο για λιωσιμο , απο οπου και διασωθηκαν
ελαχιστα κομματια...κανεις δεν ξερει με σιγουρια τον ακριβη αριθμο , καποιοι εικαζουν οτι
επιβιωσαν μια-δυο χουφτες κομματια απ'τον κλιβανο απο παρεμβαση υπαλληλου...
   Ολες οι υπολοιπες ποικιλιες ( 5 τον αριθμο ) τεθηκαν σε κυκλοφορια κανονικα και ειναι κοινες..
Ο Γ.Στρατουδακης στον καταλογο του 2004 σ.159 , δινει ενδεικτικη τιμη   1200 ευρω
και μονο σε Unc ,γιατι το νομισμα δεν κυκλοφορησε ποτε...
Οι τιμες που εκλεινε σε 2-3 δημοπρασιες που το ειχα δει ηταν πιο κατω ,απο 550-850 ευρω.

Παρακατω η φωτο της δυσκολης ποικιλιας , στα πανω πλαισια τονιζεται η διαφορα στην ημερομηνια απο το κοινο νομισμα :

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2013, 03:51:55 μμ »

μικροτερη και εμφανεστατα μετατοπισμενη..πολυ ομορφο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2013, 09:18:23 μμ »

panosk αυτό έτυχε και το βρήκες ή το πλήρωσες "καλά" για να το αποκτήσεις??
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 20, 2013, 12:50:45 πμ »


Αγαπητε φιλε  iceman  στα δυσκολα κομματια συνηθως ο κανονας
 , καλως ή κακως ,ειναι
οτι δεν  τυχαινει  αλλα  πετυχαινει...    Χαμόγελο   
    Για να σου λυσω την απορια, ηρθε στα χερια μου με αγορα απο πολυ καλο φιλο κ συλλεκτη ...
Ειναι απο τα κομματια που δεν θα τα βρεις τυχαια σε πανερακια στο παζαρι,οσο κι αν ψαξεις...
απ'την αλλη ομως τιποτα δεν ειναι κι απιθανο ,κι αυτη η ελπιδα οτι μπορει να σου συμβει το απιθανο,
ειναι κ μερος της ομορφιας του συλλεκτισμου...
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 20, 2013, 12:57:13 πμ »

Ξέρω πως είναι δύσκολο και γι αυτό σε ρώτησα.Είχα περιέργια  Ντροπή
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 20, 2013, 01:17:38 πμ »


No problem ice .., ρωτα ελευθερα οτι θες ....
πλακα πλακα ,εχω να θυμηθω  ενα πανερακι στο παζαρι πολυ πολυ παλια ...
που μου'χε βγαλει λαυρακι ! ...μονολεπτακι 1870 σε VF αναμεσα σε εκτονταδες ξενα κ ελληνικα...
και οτι ειχα ξεκινησει τοτε τον Γεωργιο ,κ σε τιμη τζαμπα, οπότε καταλαβαινεις χαρα ! Στριφογύρισμα ματιών





Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:14:13 μμ »

Αυτα τα 2 20αρικα μου ειπε φιλος το πρωι οτι ειναι η ποικιλια σπασμενα κυματα...
Ποια απο τις τρεις που αναφερει ο pepos ειναι?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:22:47 μμ »

To 111.3  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 01:33:26 μμ »

Υπαρχουν κι άλλες ποικιλιες η υποπικοιλιες επειδη τις εχω ολες θα κανω ενα θεμα μολις μπορεσω.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 08:07:34 μμ »

Υπαρχουν κι άλλες ποικιλιες η υποπικοιλιες επειδη τις εχω ολες θα κανω ενα θεμα μολις μπορεσω.

Πολύ καλή ιδέα Θεόδωρε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences