Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:59:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΤΑΛΙΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 1678  (Αναγνώστηκε 8272 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 06, 2010, 10:49:01 μμ »

Σε ένα ελληνικο σαιτ δημοπρασιών, δημοπρατειτε το νόμισμα που αναφερω στον τιτλο. Η τιμή του συνεχως κατεβαινει, ξεκινησε εαν θυμαμαι καλα απο τα 500-600 ευρω, έπεσε μετα στα 480 και τωρα στα 300 ευρώ! Εγώ προσωπικά δεν συλλέγω πια ασημενια νομισματα, αλλά το συγκεκριμενο πραγματικα με συγκίνησε, το αγάπησα! Ήθελα να δειτε τις παρακατω φωτογραφιες της δημοπρασιας και να μου πειτε την γνωμη σας εάν τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη να κανω καποια κίνηση αγοράς ή να περιμενω να πεσει και άλλο (προσωπικα έκανα μια προσφορα για αμεση αγορα με μετρητα στα 200 ευρώ και περιμενω απαντηση). Ευχαριστώ εκ των προτερων!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 10:49:52 μμ »

και η μπροστα πλευρα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 11:48:06 μμ »

Σωκραστη γιατι δεν μαζευεις ασημενια πια?
Ρωταω απο περιεργεια
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 11:49:20 μμ »

Ξερεις τι ειναι αυτο που αγοραζεις?
Εχει πιασει ξανα στα χερια σου ιταλικο δουκατο ασημενιο?
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:31:00 πμ »

Ευχαριστω που με ρωτάτε. Αλήθεια δεν εχω ξαναδει ασημενιο παλιο δουκατο, γι'αυτο και ειμαι περιεργος. Ασημενια δεν μαζευω πια, μεζευω μονο χρυσα, ενω εχω μεγαλη αγαπη στα ασημενια, διοτι ειχα μιλησει πριν καιρο με εναν συλεκτη και αυτος ητανε πιο πολυ επενδυτης. Μου ειπε να συλλεγω μονο λιρες και κρουγκεραντ, γιτι με αυτα εχω τα λεφτα παντα στην τσεπη μου. Εγώ διαφωνησα, του ειπα να ακολουθησω την καρδια μου. Τότε μου απάντησε γιατι δεν κρατας μια χρυση τομη; Το σκεφτόμουν αρκετες μερες και αποφασισα ότι θα μπορουσα να συνδυασω το επενυτικο (χρυσος) με το συλλεκτικο (πεντολιρα, δυλιρα, όχι κρουγκεραν,φύλλα σφενδάμου, κ.λ.π.). Επειδη όμως η χρυση τομή είναι 65%-45%, το 65% ακολουθει τον συλλεκτικο δρομο. Πού και που βέβαια, παίρνω και κανενα καλο ασημενιο, πχ όπως σκέφτομαι να κανω τώρα, μετα βεβαια απο τις γνωμες σας. Ευχαριστω!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 03:41:51 μμ »

Ωραιο το νομισμα αλλα ''βαρυ''
και τι εννοω βαρυ.Ειναι αντιεμπορικο.Ποσοι στη Ελλαδα μαζευουν ιταλικα νομισματα κατω απο 18ο αι.?Εγω ομως απο την αλλη που σου τα λεω αυτα ειμαι θαυμαστης τετοιων σπανιων αντιεμπορικων κομματιων και εχω αγορασει  και εγω για την συλλογη μου.Στο χομπυ δεν σκεφτεσαι παντα την αξια μεταπωλησης.Δεν σκεφτεσαι παντα επενδυτικα γιατι το κανεις για θεμα ψυχαγωγιας.Αλλωστε αμα θελεις να επενδυσεις καπου παρε κανα οικοπεδο και οχι νομισματα!
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 03:47:33 μμ »

Έχτε δίκιο, η συλλογή είναι για ψυχαγωγια. Όλοι οι συγγενεις μου μου λενε επένδυσε, επένδυσε, επένδυσε. Εμένα με νευριαζει αυτο. Δεν θελω ρε αδερφε, δεν ειμαι κανενας επιχειρηματιας να επενδυω, ενας εφηβος ειμαι! Καλα δεν τα λεω; Όμως, δεν μαζευω χρυσα νομισματα μόνο για τον λογο που σας ειπα πριν αλλα και γιατι μου αρεσει το συγκεκριμενο μετταλο (ειναι βαρυτερο απο τα άλλα, πιο ανδεκτικο (δεν αποκταει πατινα), ειναι πιο ομορφο, κατα την γνωμη μου, κ.λ.π. Εσεις αληθεια, τι θα με συμβουλευατε να κανω, σε σχεση με το συγκεκριμενο νομισμα;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 03:52:53 μμ »

σου στειλα πμ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences