Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:18:13 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 25TH ANNIVERSARY AUSTRALIAN KOOKABURRA 2015 1OZ SILVER PROOF  (Αναγνώστηκε 49176 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 21, 2015, 06:12:31 μμ »

Στείλτε μου τις δ/νσεις σας, να ετοιμάσω τα πακέτα! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 26, 2015, 12:45:12 πμ »

Αύριο φεύγουν και τα υπόλοιπα, σας ευχαριστώ όλους για την συνεργασία... Περιμένω εντυπώσεις! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 03, 2015, 04:56:19 μμ »

Παρέλαβα, ευχαριστώ Ανδρέα πολύ.

Παίζει και σε σας μέσα στην κάψουλα το πουλάκι?
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 03, 2015, 06:04:33 μμ »

Ευχαριστώ, τώρα που το εβγαλα να το δω, ναι παίζει λίγο, φυσιολογικά όμως. Ανακάλυψα επίσης ότι βγαίνει το κάτω τμήμα της θήκης και από πίσω έχει ποδαράκι για να στέκεται όρθιο!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 03, 2015, 06:16:10 μμ »

Ευχαριστώ, τώρα που το εβγαλα να το δω, ναι παίζει λίγο, φυσιολογικά όμως. Ανακάλυψα επίσης ότι βγαίνει το κάτω τμήμα της θήκης και από πίσω έχει ποδαράκι για να στέκεται όρθιο!

οκ, ναι το είδα το stand ωραίο...

υγ πάντως επειδή έτυχε και έχω εύκαιρο και τον Αρχιμήδη στα χέρια μου...το ελληνικό δεν παίζει καθόλου, το πουλάκι παίζει αρκετά. και από ομορφιά στα μάτια μου είμαστε καλύτεροι, αν φτιάξουνε και την συσκευασία τους φάγαμε... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 03, 2015, 06:41:30 μμ »

Ευχαριστώ, τώρα που το εβγαλα να το δω, ναι παίζει λίγο, φυσιολογικά όμως. Ανακάλυψα επίσης ότι βγαίνει το κάτω τμήμα της θήκης και από πίσω έχει ποδαράκι για να στέκεται όρθιο!

οκ, ναι το είδα το stand ωραίο...

υγ πάντως επειδή έτυχε και έχω εύκαιρο και τον Αρχιμήδη στα χέρια μου...το ελληνικό δεν παίζει καθόλου, το πουλάκι παίζει αρκετά. και από ομορφιά στα μάτια μου είμαστε καλύτεροι, αν φτιάξουνε και την συσκευασία τους φάγαμε... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δεν έχω τον Αρχιμήδη αλλά τον Ιπποκράτη, και τα δυο είναι όμορφα, τον άνοιξα για να δω την διαφόρα με την καψούλα και τον νόμισμα είναι σφηνωμένο μέσα. Θαρρώ πως ένα χιλιοστό μεγαλύτερη κάψουλα θα ήταν καλύτερο, για να βγαίνει με ασφάλεια...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 03, 2015, 07:45:26 μμ »

Καλός και ο Ιπποκράτης, καλύτερος ακόμη ο Αρχιμήδης, αλλά το προτιμώ το πουλάκι. Και σε σχέδιο και σε ποιότητα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 03, 2015, 08:09:59 μμ »

Eγω παλι απο πουλια-γατες-σκυλους και κοτοπουλα προτιμω Ιπποκρατη και Αρχιμηδη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο και καλο θα ηταν να σκεφτει το επιτελειο να ξεκινησουν μια σειρα με τα ζωα που ζουν στον Ελλαδικο χωρο  και ας κανουν την αρχη με τον αγριογατο της Κρητης  που ελαχιστα απο αυτα τα υπεροχα αιλουροειδη εχουν σωθει αν εχουν......μια επιβεβαιωμενη παρουσια εδω και πολλα χρονια
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 03, 2015, 08:33:19 μμ »

 Ειναι οπως το βλεπει κανεις φιλε Ελληνα.
 Πολλοι συλλεκτες επιδιωκουν να μαζευουν νομισματα με παραστασεις-προσωπα και θεματα που δεν τους ειναι οικεια, απο αλλες χωρες.
 Τους ενδοξους προγονους μας τους βλεπουμε αποτυπωμενους σε καθε μορφη, απο σχολικα βιβλια, μουσεια, μεχρι σε ταμπελες μαγαζιων τουριστικων ειδων και ταβερνων, απο την ωρα που καταλαβαινουμε τον κοσμο γυρω μας μεχρι την ωρα που τον αφηνουμε.
 Ειναι λογικο πολλοι να ψαχνουν στον συλλεκτισμο κατι διαφορετικο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 03, 2015, 08:35:55 μμ »


Eγω παλι απο πουλια-γατες-σκυλους και κοτοπουλα προτιμω Ιπποκρατη και Αρχιμηδη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο και καλο θα ηταν να σκεφτει το επιτελειο να ξεκινησουν μια σειρα με τα ζωα που ζουν στον Ελλαδικο χωρο  και ας κανουν την αρχη με τον αγριογατο της Κρητης  που ελαχιστα απο αυτα τα υπεροχα αιλουροειδη εχουν σωθει αν εχουν......μια επιβεβαιωμενη παρουσια εδω και πολλα χρονια

Καλέ μου Έλληνα , δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Σαφώς και η Ιστορία μας είναι σημαντική όχι μόνο για μας, τους Έλληνες, αλλά και για όλη την ανθρωπότητα. Και ωραία ιδέα θα ήταν μια τέτοια σειρά με Ελληνικά ζώα... Αλλά εδώ συγκρίνουμε 2 νομίσματα με τα υποκειμένικα μας κριτήρια ως Έλληνες.

Και βεβαίως φιλότιμες οι προσπάθειες της Τ.Ε. και των αξιόλογων χαρακτών της, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να φτάσουμε τους Αυστραλούς σε ποιότητα και σχεδιαστική ομορφιά. Και βέβαια δεν μπορούνε τα νομίσματά μας να προκαλέσουν παγκόσμιο αγοραστικό ενδιαφέρον.

Με αυτά τα κριτήρια καταλήγω, στο ότι προτιμώ το πουλάκι.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 03, 2015, 09:22:07 μμ »

Αγαπητοι μου φιλοι σεβαστη η αποψη και των δυο σας οπως σεβαστο και το γουστο και η καψουρα του καθενος για το α-β-γ νομισμα και φυσικα οτι ελκυει και αρεσει στον καθενα αυτο συλλεγει.Η αποψη μου ειναι οτι προτιμω απο το συμπαθεστατο πουλακι της Αυστραλιας τον ιατρο των ιατρων και τον εκ των κορυφαιων επιστημονων της αρχαιοτητος που τοσα εδωσαν στην αναπτυξη και την προοδο της επιστημης αλλα αυτα ειπαμε γουστα ειναι......
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 03, 2015, 09:30:10 μμ »

Καλός και ο Ιπποκράτης, καλύτερος ακόμη ο Αρχιμήδης, αλλά το προτιμώ το πουλάκι. Και σε σχέδιο και σε ποιότητα! Χαμόγελο
Ε μην συγκρινουμε τον Αρχιμήδη με το πουλί τσίου τσίου, έλεος!
 Κάθε χρόνο τα ίδια, ζωοολογικό κήπο θα ανοίξουμε; Και σιγά το σχέδιο , δηλαδή η Λευκορωσία τι έχει να ζηλέψει ή το Καζακτσάν;
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 03, 2015, 09:44:34 μμ »

Σαφέστατα και είναι γούστα, και ο καθένας έχει το δικό του σκεπτικό. Και σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά δεν συγκρίνουμε εδώ την αξία του Ιπποκράτη και του Αρχιμήδη με την αξία ενός πτηνού... Σαφώς και συμφωνούμε ότι οι Αρχαίοι μας πρόγονοι -εδώ μπορεί να διαφωνήσει ό sac- είναι αρχέτυπα πρότυπα και ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά.

Δεν συγκρίνουμε όμως αυτό(εγώ τουλάχιστον και για αυτό είπα και πριν ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ), συγκρίνουμε την ποιότητα, την χαρακτική και την αποδοχή του νομίσματος. Αν έπρεπε να αποφασίσουμε ποιό από τα δύο είναι σημαντικότερο για τον Ελληνισμό, θα έλεγα ο Ιπποκράτης...
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 03, 2015, 09:51:14 μμ »

 To σχέδιο του πουλιού που εδώ και 10 χρόνια βγαίνει το ίδιο κάθε φορά με το σχέδιο του Αρχιμήδη , είναι η νύχτα με τη μέρα. Το μιντάζ που είναι μικρό (230 χιλιάδες δεν ξέρω αν λέγεται μικρό) δεν σημαινει κάτι.
 Τόσα υπολογίζουν μπορούν να πουλήσουν, αν υπολόγιζαν περισσότερα θα εβγαζαν κι άλλα. Bullion είναι και καταφέρνουν και κερδίζον 2 και 3 φορές το μέταλλο.
 Αν σε κάτι είναι καλό είναι η ποιότητα της χάραξης,ναι.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 03, 2015, 09:52:24 μμ »

Σαφέστατα και είναι γούστα, και ο καθένας έχει το δικό του σκεπτικό. Και σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά δεν συγκρίνουμε εδώ την αξία του Ιπποκράτη και του Αρχιμήδη με την αξία ενός πτηνού... Σαφώς και συμφωνούμε ότι οι Αρχαίοι μας πρόγονοι -εδώ μπορεί να διαφωνήσει ό sac- είναι αρχέτυπα πρότυπα και ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά

Δεν συγκρίνουμε όμως αυτό(εγώ τουλάχιστον και για αυτό είπα και πριν ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ), συγκρίνουμε την ποιότητα, την χαρακτική και την αποδοχή του νομίσματος. Αν έπρεπε να αποφασίσουμε ποιό από τα δύο είναι σημαντικότερο για τον Ελληνισμό, θα έλεγα ο Ιπποκράτης...

στην τελευταια σου προταση θα ελεγα οτι αν επρεπε να αποφασισει η ανθρωποτητα ποιο απο τα δυο ειναι σημαντικοτερο για αυτη θα ελεγαν κατα μεγαλη πλειοψηφια τον Ιπποκρατη.....τωρα σε επιπεδο χαρακτικης και ποιοτητας δεν νομιζω οτι εχει να ζηλεψει το ελληνικο νομισμα κατι απο το συμπαθεστατο πουλακι........σε επιπεδο αποδοχης του νομισματος θα συμφωνησω μαζι σου αλλα αυτο δεν θα με κανει να αλλαξω την γνωμη μου
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences